Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wracając z Poznania zrobiłem kilka zdjęć z okolic miejscowości Wysoki Kościół(trasa Wrocław-Poznań). Było to możliwe dzięki temu, że staliśmy w ogromnym korku :szczerbaty:

 

1. Chełmiec (79 km)

2. Ślęża (50 km) i W. Sowa (76 km)

3. Trójgarb (79 km). Po prawej stronie, pomiędzy niższymi szczytami ledwo widoczny Mravenečnik 1005 m(106 km)

 

Było widać także Karkonosze ale zdjęcia nie za bardzo wyszły :(

Chełmiec.JPG

Ślęża i G.Sowie.JPG

Trójgarb.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że dostałem bardzo dobry skan tamtego zdjęcia i robiłem symulację moim programem, i potwierdziłem wcześniejszą konkluzję, że widoczne szczyty to nawet nie Wyżyna Czesko-Morawska, tylko jakieś Mezihorzi, kilkanaście kilometrów za Górami Orlickimi. Właściwie to można by było całą sprawę zamknąć na tym stwierdzeniu, ale nie ma tak dobrze.

W dniu wykonywania zdjęcia panowała wyjątkowo silna inwersja - kilkanaście stopni! Z obliczeń wyszło mi, że owszem, szczyty Szumawy - Boubin i nawet Grosse Rachel - były w tych warunkach dostrzegalne z Czarnej Góry, ale tylko w postaci odwróconych miraży. Po nałożeniu wyniku symulacji na obraz, na którym podkręciłem kontrast do granic rozsądku, te symulowane miraże wyszły tam, gdzie być powinny, czyli na granicy warstwy inwersyjnej, która pojawiła się na zdjęciu znacznie powyżej Szumawy rzekomej. Niestety, nic poza granicą mgły nie zarejestrowało się na tej wysokości, a w dodatku nie uwieczniły się także szczyty Melechov i Straziste, leżące znacznie bliżej na Wyżynie Czesko-Morawskiej.

W tym miejscu wychodzi smutny aspekt tej sprawy. Moim zdaniem, tamtego dnia szansa na złapanie mirażu Szumawy była, ale tylko wcześnie rano. Mamy już pozbierane doświadczenia, i Twoje, i z innych źródeł i wiemy, że potem Słońce nagrzewa mgły i warstwa inwersyjna robi się "puchata", przez co silnie rozprasza światło, które miałoby szansę ładnie się w niej ugiąć. Witek spóźnił się o kilka godzin (zrobił zdjęcie około południa), a tak silna inwersja chyba szybko się nie powtórzy.

W lipcu na pewno takiej nie było wink.gif (uśmiech przez łzy), choć poranne mgły wskazują, że coś tam nad Kotliną Kłodzką się działo. W dodatku w powietrzu powyżej porannych mgieł były zwyczajne, letnie mgły i pyły, które ograniczały widoczność, myślę że do 120-130 kilometrów (ocenione na podstawie wyglądu Karkonoszy). Liczyłem wtedy na ładny zachód Słońca na szczycie, ale w ciągu dnia napłynęło powietrze z południa i wszystko popsuło. Zresztą, latem Szumawa ze Śnieżnika i tak nie byłaby osiągalna w żaden sposób, miałem nadzieję raczej na Jested.

Dzięki za bardzo naukowe podejście do sprawy. Wydawalo sie to takie proste a okazało sie zupełnie inne.

Oczywiscie nie liczyłem na Szumawę w lipcu ale chodziło mi o te wzgórza udające Szumawę w artukule Witka Papierniaka, które były pokazane kiedyś na symulacji a powinny być widoczne latem razem z Karkonoszmi (chodzi mi o warunki a nie kierunki).

Zima zbliża się szybkimi krokami a może tym razem będzie łaskawsza dla DO, chociaż inwersje są zmorą mieszczuchów i będąc we Wrocławiu zdecydowanie wolę ich brak. Kto wie czy nie ukaże się nam tej zimy Szumawa i Śnieżnik ze Śnieżnika?!

Czekam na fotkę Velkej Javoriny ze Śnieżnika - kolega obiecał mi podesłać.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku, wzgórza sfotografowane przez Witka Papierniaka są częściowo widoczne z Hali pod Śnieżnikiem, a częściowo zasłonięte przez zbocze Małego Śnieżnika.

Tamtego poranka wyglądało to tak - jak widać, nic odleglejszego z mgieł raczej się nie wyłoniło. O Górach Bystrzyckich i Orlickich nie ma co gadać, bo to rzut beretem przez Nysę Kłodzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku, wzgórza sfotografowane przez Witka Papierniaka są częściowo widoczne z Hali pod Śnieżnikiem, a częściowo zasłonięte przez zbocze Małego Śnieżnika.

Tamtego poranka wyglądało to tak - jak widać, nic odleglejszego z mgieł raczej się nie wyłoniło. O Górach Bystrzyckich i Orlickich nie ma co gadać, bo to rzut beretem przez Nysę Kłodzką.

 

 

Ależ to właśnie są te szczyty opisane przez niego jako Boubin i Rachel! Tu juz nie mam żadnych wątpliwości.Szumawa z Czarnej 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wracając z Poznania zrobiłem kilka zdjęć z okolic miejscowości Wysoki Kościół(trasa Wrocław-Poznań). Było to możliwe dzięki temu, że staliśmy w ogromnym korku :szczerbaty:

Widzę, że wycelowałeś też w moje miejsce obserwacyjne! Jeśli jednak kiedyś jeszcze jechałbyś z Poznania do siebie, to polecam Ci pojechać przez Trzebnicę i skręcić na lewo na Długołękę - nie dość, że ominiesz korki na przebudowywanej właśnie trasie Trzebnica - Wrocław, to po drodze zaraz za Trzebnicą natkniesz sie jeszcze na co najmniej kilka świetnych miejsc obserwacyjnych na prawie całe "nasze" Sudety - od Biskupiej Kopy i Pradziada po g. Izerskie ( z szosy przy Wysokim Kościele nie ujrzysz Jeseników). Dla przykładu - "twoja" Biskupia Kopa z tej drogi:

P1010073.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to właśnie są te szczyty opisane przez niego jako Boubin i Rachel! Tu juz nie mam żadnych wątpliwości.Szumawa z Czarnej 1.jpg

Wiem, ale Witek najzwyczajniej w świecie musiał się pomylić. Zwiodły go wspaniale prezentujące się Karkonosze (a były jak na wyciągnięcie ręki, bo wysoko nad inwersją) i liczne, słabo widoczne pasma wzgórz w kierunku SW. Ponieważ było widać tylko ich wystające szczyty, w dodatku szarawe z powodu puchnących pomału mgieł, to wydawały się one bardzo odległe.

Na symulacji (trochę rozciągnięta w pionie) wyszło to tak i sam muszę przyznać, że zobaczyłem to zdjęcie we właściwej perspektywie dopiero po nałożeniu na nie wyników obliczeń.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jedna fotka z weekendowego wyjazdy w Góry i Pogórze Kaczawskie.

Zdjęcie wykonane z Ostrzycy Proboszczowickiej na Ślężę.

Ciekawa to górka z wydaje mi się dobrymi możliwościami na dalekie obserwacje w kierunku północnym.

pozdrawiam! :Salut:

post-16203-125252351552_thumb.jpg

Edytowane przez Sysiu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale Witek najzwyczajniej w świecie musiał się pomylić. Zwiodły go wspaniale prezentujące się Karkonosze (a były jak na wyciągnięcie ręki, bo wysoko nad inwersją) i liczne, słabo widoczne pasma wzgórz w kierunku SW. Ponieważ było widać tylko ich wystające szczyty, w dodatku szarawe z powodu puchnących pomału mgieł, to wydawały się one bardzo odległe.

Na symulacji (trochę rozciągnięta w pionie) wyszło to tak i sam muszę przyznać, że zobaczyłem to zdjęcie we właściwej perspektywie dopiero po nałożeniu na nie wyników obliczeń.

 

Pewnie, że każdy może się pomylić. Tu sprawa jest troszkę gorsza bo zostało to opublikowane i poszło "w świat". Przydałoby sie teraz jakieś sprostowanie w Sudetach.

Ja tu mam inna zagwozdkę. Udało mi sie wydobyć fotkę na Karpaty ze Śnieżnika. Caly czas bylem przekonany, ze to Velka Javorina w Bialych Karpatach i rzeczywiscie jest ona osiagalna ze Snieznika ale to bardziej na prawo. Tu jest kierunek na Javorniki i tak autor zdjęcia sugeruje. Oceniam wysokosc morza chmur na podstawie przeleczy na lewo od Kamennego vrchu na 750 mnpm. W tym kierunku jest Makyta w Javornikach ale te 923 m to zaledwie 175 m ponad chmurami a wiec jak na taka odleglosc ( troszke malo. Ale 40 km dalej jest Klak w Malej Fatrze a to juz 1352 m, a z kolei w lewo jest Velka louka 1476m - w tym kierunku co Velki Javornik. Sprawe komplikuja jeszcze Vsetinske vrchy 911 - 937 m ale o 12 km blizej. Na prawo zaś są jeszcze Białe Karpaty i Strazowskie Wierchy. Co więc to może być na zdjęciu: tu na prawo od Stracenych Skal i na lewo od Kamennego Vrchu - to chyba będzie Kalcsky Jawornik (865 m) - 110 km w Hosztyńskich. Niestety zdjecie jest słabej jakości ale sprobuje zdobyć lepszy skan.

Kopia 1 - Od Nasiolkowskiego.jpg

2 - od Nasiolkowskiego.jpg

Edytowane przez wicio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to Kelcsky Javornik, nie żebym był tak w tych rejonach obeznany, tak mi pokazała symulacja w Kashmirze.

 

42744233.th.jpg

 

 

Dzięki. Autor tego zdjęcia twierdzi, że było coś widoczne jeszcze z lewej wyłaniające z za opadającego głównego grzbietu Jesenika. Na symulacji nic tam nie widać. Czy może trzeba zmienić symulację na dalsze odległości???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sysiu: na prawo od Ślęży masz jeszcze Radunię, ociupinkę dalej niż Ślęża :). Ostrzyca rzeczywiście jest ładnym punktem, tylko że na północ od niej już prawie nic ciekawego nie ma, chyba że kogoś interesują pagóry koło Leszna i Wzgórza Trzebnickie, ew. kominy, bo tych to nigdzie nie brakuje. Postawił bym raczej pytanie, czy coś z niej widać na zachód od Gór Izerskich? Kiedyś bywałem na Ostrzycy, ale to było w czasach przed DO i wydawało mi się wtedy, że przy 100 km to już nic, tylko kwiczeć ze szczęścia, no i nie przeszukiwałem horyzontu wystarczająco pilnie.

Wicio: Kontaktowałem się z WP i sprostowanie będzie przy okazji następnego artykułu o widokach. Co do zdjęcia ze Śnieżnika, to dobrze, że Elcupa zrobił symulację, bo mnie brakuje współrzędnych szczytów w tamtym kierunku. Swoją drogą, to na tzw. oko ta góra na horyzoncie wydaje się być znacznie dalej niż 100 km, ale to pewnie złudzenie.

Znalazłem wczoraj wieczorem wolną chwilę i opisałem Karkonosze widziane z Hali pod Śnieżnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze to Velka Javorina w Bialych Karpatach i rzeczywiscie jest ona osiagalna ze Snieznika ale to bardziej na prawo.

 

 

Coś mało prawdopodobne. Wydaje mi się, ze przy tej odległości inewrsja 750mnpm może być wyżej przez krzywiznę kuli ziemskiej.

Vielka Javorina z Radhost pojawiła się dopiero po zajściu słońca za linię horyzontu, wcześniej to było mleko.

http://www.dalekieobserwacje.eu/panorama-velkiej-javoriny-z-radhost.html

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie, większe zbliżenie na okolice opadającego grzbietu, widoczny szczyt Klaka ponad inwersją, symulacja dla standardowego rozkładu temperatur.

 

19363730.th.jpg

 

A więc rację ma kol. Nasiółkowski, że coś tam było widać. Jednakże bez fotki lepszej jakości tego nie rozgryziemy, bo w tym kierunku jest szereg pasm w różnych odległościach i ciężko to zlokalizować.

W tych dniach powietrze ponad inwersją było wyjatkowo przejrzyste. Pamietam, że pare dni wcześniej widziałem Śnieżnik z Kotela bardzo wyraźnie. Tak więc te góry oddalone o ponad 100 km sprawiają wrażenie znacznie bliższych.

Jasne, że morze chmur było za wysoko aby była widoczna Velka Javorina w Białych Karpatach ale przy nizszej inwersji jest osiągalna i to znacznie łatwiej niz Wiedeński Śnieżnik.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tydzień spędzony w Karpaczu zaowocował duzą ilością fotek i nie koniecznie dalekich widoków, ale pięknych barw zbliżającej się jesieni. Poza tradycyjnymi fotkami wczasowymi Śnieżka lepiej była obserwowana niż traktowana jako punkt widokowy. Zapewne że najwyższa, to najwięcej chmur przyciągała. Jedniodniowy wypad do Szklarskiej Poręby okazał się bardziej widokowy. Ale nie za sprawą Szrenicy. Ruiny zamku Chojnik wraz z czynną basztą jako punkt widokowy zaskoczył mnie. W drodze powrotnej na Śląsk widocznosć malała i dopiero teraz z mapami sprawdzam co mi moja Narzeczona po pstrykała z auta.

 

A teraz fotki.

 

Podejście pod szczyt Śnieżki - widać że widoczność juz siada.

 

IMGP3690small.JPG

 

Pano na półn zach

 

Panorama 22.JPG

 

Panorama 24small.JPG

 

cdn...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w drodze powrotnej ledwo widoczne Jesseniki z jeziora Nyskiego 25 km do Biskupiej Kopy i 42 km do Śnieżnika, ale nie jestem pewien czy go widać.

 

Panorama 61.JPG

 

Jeszcze jedna panoramka z baszty zamku Chojnik - Złożona z dwóch mniejszych panoram przy 55mm zoomie i mocno zmniejszona. Poza Karkonoszami widać na niej Izerskie górki i jakieś wzniesienia w Niemczech. Tak mi wyszło na GE.

 

Mega pano_cr2small.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś wzniesienia w Niemczech. Tak mi wyszło na GE.

 

Mega pano_cr2small.jpg

 

 

To Ostrzyca (501 m) na pogórzu Kaczawskim (ok25 km). Wzniesień w Niemczech stamtąd się nie zobaczy bo zasłaniają Izerskie. I w ogóle z Chojnika daleko nie widać bo jest dość niski i otoczony wyższymi górami - jedynie jest okno w kierunku NW do NNE ale tam nic wysokiego dalej od Ostrzycy już nie ma.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wicio za sprowadzenie na ziemię rolleyes.gif - to nie są Niemcy, ale też nie Ostrzyca. Chodziło mi o inny kierunek. Zaznaczyłem to wzniesienie strzałką.

 

Mega pano_cr2small wskaĹşnik.jpg

 

W zoomie

 

IMGP4253small.JPG

 

Gdzieś niedaleko zamku Czocha. I to by pasowało

 

2009-09-04_181520.jpg

 

icon_salut.gif

 

 

 

To na pewno nie to bo tam nie ma takiej góry a zamek Czocha jest na dole we wsi. Sadząc po wyrazistości obiektu znajduje sie on znacznie bliżej, gdzieś w rejonie Starej Kamienicy na pogórzu Izerskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji, górka o którą tobie chodzi to G. Zamkowa (448 m n.p.m.) Oddalona od Chojnika o 23,5 km. Na szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Gryf we wsi Proszówka 6 km na południe od Gryfowa i 2 km na północny wschód od Mirska.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.