Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Tegoroczna sudecka zima, po znakomitej poprzedniej, jest zupełnie mało obserwacyjna :-(. Coś tam się jednak dało zobaczyć...

Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem 2 stycznia ze Ślęży. Pogoda była raczej zawiesista, ale otworzyło się całkiem ładne okienko na Góry Opawskie, a na lewo od nich pokazała się Zlatohorska vrchovina - konkretnie góra Kobyla, odległa o 97 km. Jest dość niska (574 m npm), więc przy inwersji zwykle schowana we mgle, a w ciepłe pory roku - na granicy dostrzegalności. Dwa kolejne pochodzą sprzed tygodnia (26 stycznia) i przedstawiają Góry Sowie i Kamienne oraz Ještéd, widziane z Wysokiego Kamienia (Góry Izerskie). Dystanse są raczej marne, ale z tego szczytu akurat nie ma widoków oszałamiająco odległych.

Opawskie.jpg

Zlatohorska_vrchovina.jpg

Sowie_i_Kamienne.jpg

WK-Jested.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

30.04.2018

Śnieżka z okolic drogi Wiry-Wirki w Masywie Ślęży - odległość 66km.

 

Nie spodziewałem się tego dnia takich warunków wieczorem. Już w godzinach południowych kręciłem się po okolicznych pagórkach,Góry Sowie były bardzo słabo widoczne,nie mówiąc o dojrzeniu czegoś dalszego,a tu pod wieczór taka niespodzianka ;)1094987158_DSC_0184.JPG.0fc87a8962dec92dca6ab3edeb894d0c.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj pierwszy raz od długiego czasu trafiła mi się w górach rewelacyjna przejrzystość powietrza. Kilka obserwacji ze Ślęży.

 

Na początek Ostrzyca, 70km.

 

DSC_0136.JPG

 

Góry Izerskie, 90-100km.

 

DSC_0144.JPG

 

Góra Świętej Anny, 109km.

 

DSC_0142.jpg

 

Wzgórza Dalkowskie na zachód od Głogowa, do 108km.

 

DSC_0146.jpg

 

Na lewo od elektrowni Opole (84km) było widoczne delikatne podwyższenie terenu. To niskie zalesione wzgórza położone na NE od Opola, odległe o 107-120km. I te 120 km to teoretycznie maksymalna odległość na jaką można zobaczyć cokolwiek ze Ślęży. Chyba, że komuś trafi się superrefrakcja, albo wyczai jakiś odległy komin wystający nad horyzont.

 

DSC_0149_stitch.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję koledze Radkowi. Też byłem w niedzielę rano na Ślęży, ale moje zdjęcia są brzydsze, więc nie będę powtarzać tematu :-). Za to po południu odwiedziliśmy z żoną wieżę widokową w Kotowicach (pierwsze zdjęcie). Nie wiem, czy wieża ta już tu była wzmiankowana. Stoi w każdym razie od kilku lat. Dzięki niej miejsce nad samą Odrą nabrało znakomitych walorów widokowych. Karkonosze akurat rano jeszcze były zachmurzone, ale w drugiej części dnia już się pokazywały (Śnieżka na drugim zdjęciu). W poniedziałek zrobiło się jeszcze lepiej, więc pojechaliśmy wieczorem do Obornik Śląskich. Widok z Góry Holtei'a był, jak na lato, wspaniały! Na ostatnim zdjęciu jest Wrocław, za nim Wzgórza Strzelińskie, a na najdalszym planie - Jesioniki. Odległość do Pradziada, widocznego dokładnie za Mostem Rędzińskim, wynosi 137 km.

wieza.jpg

Sniezka.jpg

Pradziad.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2018 o 23:24, Krzysiek_S napisał:

Gratuluję koledze Radkowi. Też byłem w niedzielę rano na Ślęży, ale moje zdjęcia są brzydsze, więc nie będę powtarzać tematu :-). Za to po południu odwiedziliśmy z żoną wieżę widokową w Kotowicach (pierwsze zdjęcie). Nie wiem, czy wieża ta już tu była wzmiankowana. Stoi w każdym razie od kilku lat. Dzięki niej miejsce nad samą Odrą nabrało znakomitych walorów widokowych. Karkonosze akurat rano jeszcze były zachmurzone, ale w drugiej części dnia już się pokazywały (Śnieżka na drugim zdjęciu). W poniedziałek zrobiło się jeszcze lepiej, więc pojechaliśmy wieczorem do Obornik Śląskich. Widok z Góry Holtei'a był, jak na lato, wspaniały! Na ostatnim zdjęciu jest Wrocław, za nim Wzgórza Strzelińskie, a na najdalszym planie - Jesioniki. Odległość do Pradziada, widocznego dokładnie za Mostem Rędzińskim, wynosi 137 km.

 

A jednak... widzę że nie tylko ja pojechałem w teren :)

Dobre warunki zaczęły się w Sobotę rano, a skończyły we wtorek wieczorem.

 

Kotowice to dobra miejscówka, jednak gdy wieje wiatr, lub co gorsza zbierze się kilku ludzi to przy słabym oświetleniu można zapomnieć o zdjęciach ze statywu. Już wcześniej były publikacje z Kotowic:

 

https://500-mm.blogspot.com/2015/10/kotowice-koo-siechnic.html

http://www.refraktor.pl/2017/04/jemioowa-czatownia.html

 

Zdjęcie z Obornik piękne, bardzo ciekawa perspektywa. Ciekawe jak z Wińska było widać, bo z Kobylej Góry było widać rewelacyjnie w poniedziałek całe Sudety, do tego stopnia że dało się zauważyć wieżę widokowa na Biskupiej Kopie. Karkonosze też świetnie widoczne. Poniżej obserwatorium na Śnieżce ze 165 km.

 

 

165.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2018 o 00:32, Tucznik napisał:

Kotowice to dobra miejscówka, jednak gdy wieje wiatr, lub co gorsza zbierze się kilku ludzi to przy słabym oświetleniu można zapomnieć o zdjęciach ze statywu. Już wcześniej były publikacje z Kotowic:

 

https://500-mm.blogspot.com/2015/10/kotowice-koo-siechnic.html

http://www.refraktor.pl/2017/04/jemioowa-czatownia.html

Ciekawe jak z Wińska było widać, bo z Kobylej Góry było widać rewelacyjnie w poniedziałek całe Sudety, do tego stopnia że dało się zauważyć wieżę widokowa na Biskupiej Kopie. Karkonosze też świetnie widoczne. Poniżej obserwatorium na Śnieżce ze 165 km.

 

Widzę, że pojechałeś tak daleko, jak tylko się dało. Wieża w Kotowicach rzeczywiście kiwa się na wietrze - kto wrażliwy, niech lepiej nie wchodzi :-).

Jeśli chodzi o Wińsko, to bardzo ciekawie mogło być rano, ale wtedy byłem w pracy... Natomiast wieczorem, Jesioniki z Obornik nie powalały na kolana, więc z Wińska mogły w ogóle nie być widoczne.  Różnica oświetlenia robi swoje - wystarczy porównać ze zdjęciem zrobionym z Kobylej Góry. Śnieżka z Góry Holtei'a wyglądała, jak poniżej, ale to "tylko" 104 km.

Edit: uzupełniam o wieczorną panoramę, od Ślęży i Gór Sowich po Izerskie. Niestety, nie mam już czasu robić opisu, bo zaraz wyjeżdżam.

Sniezka.jpg

ObornikiSlaskie-Sudety-21.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
uzupełnienia
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2018 o 13:07, Krzysiek_S napisał:

Widzę, że pojechałeś tak daleko, jak tylko się dało. Wieża w Kotowicach rzeczywiście kiwa się na wietrze - kto wrażliwy, niech lepiej nie wchodzi :-).

Jeśli chodzi o Wińsko, to bardzo ciekawie mogło być rano, ale wtedy byłem w pracy... Natomiast wieczorem, Jesioniki z Obornik nie powalały na kolana, więc z Wińska mogły w ogóle nie być widoczne.  Różnica oświetlenia robi swoje - wystarczy porównać ze zdjęciem zrobionym z Kobylej Góry. Śnieżka z Góry Holtei'a wyglądała, jak poniżej, ale to "tylko" 104 km.

Edit: uzupełniam o wieczorną panoramę, od Ślęży i Gór Sowich po Izerskie. Niestety, nie mam już czasu robić opisu, bo zaraz wyjeżdżam.

 

 

Polecam takie dwie miejscówki, do których bardzo łatwo dojechać z miasta:

 

Wzgórze 188,5 m n.p.m.

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/? locale=pl&gui=new&sessionID=4020369

 

Parking z płyt betonowych przy drodze do Trzebnicy:

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=4020359

 

Odkurzyłem też stare zdjęcia z Parzynowa:

https://500-mm.blogspot.com/2018/07/parzynow-koo-ostrzeszowa.html

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

8 lat od swojej pierwszej wizyty na Pradziadzie wreszcie dołączam do klubu tych, którzy stamtąd widzieli:

-Karkonosze (odwrotny widok zaliczyłem 3 lata temu):

268861486_IMG_2072-Kopia.thumb.JPG.48624bc3d6eeb7f5fa17c93d84c25b38.JPG

-Babią Górę, Pilsko (w sumie dopiero oglądając zdjęcia się zorientowałem) i Detmarovice (?)

1484118396_IMG_2084_stitch-Kopia.thumb.jpg.ea5aa11f0d3e0136e61ef49a8b04a0e5.jpg

-...i Małą Fatrę (też zaledwie ślad wyłowiony z aparatu)

487900278_IMG_2087_stitch-Kopia.thumb.jpg.b5555f17f12da07f533648e87f82c036.jpg

Ale jak na godzinę 11-12 chyba nie jest tak źle ;)

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zdjęcie przedstawia:  Śnieżka z 104,2km widać czeski wyciąg krzesełkowy, polskie schronisko, czeską pocztę i kościółek  
Zdjęcie wykonane z:  51°18'12.6"N 16°55'18.1"E,  220 m  
Odległość:  104,2km  
Zdjęcie wykonano dnia: 5 Xll 2018  15;42  
Aparat: Sony alpha 5000 + sct 8''

DSC01218a.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pradziad i Jesioniki z Krzyżowej Góry w Strzegomiu. Gdyby ktoś jechał krajową drogą nr 8 do Jeleniej Góry to polecam odwiedzić ten punkt widokowy. Auto zostawia się na osiedlu i w 10 minut jesteśmy na szczycie tego wzniesienia.

 

Zdjęcia tutaj:

https://500-mm.blogspot.com/2019/01/krzyzowa-gora-w-strzegomiu.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.