Jump to content

Recommended Posts

Tegoroczna sudecka zima, po znakomitej poprzedniej, jest zupełnie mało obserwacyjna :-(. Coś tam się jednak dało zobaczyć...

Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem 2 stycznia ze Ślęży. Pogoda była raczej zawiesista, ale otworzyło się całkiem ładne okienko na Góry Opawskie, a na lewo od nich pokazała się Zlatohorska vrchovina - konkretnie góra Kobyla, odległa o 97 km. Jest dość niska (574 m npm), więc przy inwersji zwykle schowana we mgle, a w ciepłe pory roku - na granicy dostrzegalności. Dwa kolejne pochodzą sprzed tygodnia (26 stycznia) i przedstawiają Góry Sowie i Kamienne oraz Ještéd, widziane z Wysokiego Kamienia (Góry Izerskie). Dystanse są raczej marne, ale z tego szczytu akurat nie ma widoków oszałamiająco odległych.

Opawskie.jpg

Zlatohorska_vrchovina.jpg

Sowie_i_Kamienne.jpg

WK-Jested.jpg

• Like 4

Sezon wiosenny powoli się zaczyna. Dzisiejsza Śnieżka z Wrocławia (100 km)

Śnieżka.jpg

• Like 3

30.04.2018

Śnieżka z okolic drogi Wiry-Wirki w Masywie Ślęży - odległość 66km.

Nie spodziewałem się tego dnia takich warunków wieczorem. Już w godzinach południowych kręciłem się po okolicznych pagórkach,Góry Sowie były bardzo słabo widoczne,nie mówiąc o dojrzeniu czegoś dalszego,a tu pod wieczór taka niespodzianka ;)1094987158_DSC_0184.JPG.0fc87a8962dec92dca6ab3edeb894d0c.JPG

• Like 4

Dzisiaj pierwszy raz od długiego czasu trafiła mi się w górach rewelacyjna przejrzystość powietrza. Kilka obserwacji ze Ślęży.

Na początek Ostrzyca, 70km.

DSC_0136.JPG

Góry Izerskie, 90-100km.

DSC_0144.JPG

Góra Świętej Anny, 109km.

DSC_0142.jpg

Wzgórza Dalkowskie na zachód od Głogowa, do 108km.

DSC_0146.jpg

Na lewo od elektrowni Opole (84km) było widoczne delikatne podwyższenie terenu. To niskie zalesione wzgórza położone na NE od Opola, odległe o 107-120km. I te 120 km to teoretycznie maksymalna odległość na jaką można zobaczyć cokolwiek ze Ślęży. Chyba, że komuś trafi się superrefrakcja, albo wyczai jakiś odległy komin wystający nad horyzont.

DSC_0149_stitch.jpg

• Like 6

Gratuluję koledze Radkowi. Też byłem w niedzielę rano na Ślęży, ale moje zdjęcia są brzydsze, więc nie będę powtarzać tematu :-). Za to po południu odwiedziliśmy z żoną wieżę widokową w Kotowicach (pierwsze zdjęcie). Nie wiem, czy wieża ta już tu była wzmiankowana. Stoi w każdym razie od kilku lat. Dzięki niej miejsce nad samą Odrą nabrało znakomitych walorów widokowych. Karkonosze akurat rano jeszcze były zachmurzone, ale w drugiej części dnia już się pokazywały (Śnieżka na drugim zdjęciu). W poniedziałek zrobiło się jeszcze lepiej, więc pojechaliśmy wieczorem do Obornik Śląskich. Widok z Góry Holtei'a był, jak na lato, wspaniały! Na ostatnim zdjęciu jest Wrocław, za nim Wzgórza Strzelińskie, a na najdalszym planie - Jesioniki. Odległość do Pradziada, widocznego dokładnie za Mostem Rędzińskim, wynosi 137 km.

wieza.jpg

Sniezka.jpg

Pradziad.jpg

• Like 4

W dniu 5.07.2018 o 23:24, Krzysiek_S napisał:

Gratuluję koledze Radkowi. Też byłem w niedzielę rano na Ślęży, ale moje zdjęcia są brzydsze, więc nie będę powtarzać tematu :-). Za to po południu odwiedziliśmy z żoną wieżę widokową w Kotowicach (pierwsze zdjęcie). Nie wiem, czy wieża ta już tu była wzmiankowana. Stoi w każdym razie od kilku lat. Dzięki niej miejsce nad samą Odrą nabrało znakomitych walorów widokowych. Karkonosze akurat rano jeszcze były zachmurzone, ale w drugiej części dnia już się pokazywały (Śnieżka na drugim zdjęciu). W poniedziałek zrobiło się jeszcze lepiej, więc pojechaliśmy wieczorem do Obornik Śląskich. Widok z Góry Holtei'a był, jak na lato, wspaniały! Na ostatnim zdjęciu jest Wrocław, za nim Wzgórza Strzelińskie, a na najdalszym planie - Jesioniki. Odległość do Pradziada, widocznego dokładnie za Mostem Rędzińskim, wynosi 137 km.

A jednak... widzę że nie tylko ja pojechałem w teren :)

Dobre warunki zaczęły się w Sobotę rano, a skończyły we wtorek wieczorem.

Kotowice to dobra miejscówka, jednak gdy wieje wiatr, lub co gorsza zbierze się kilku ludzi to przy słabym oświetleniu można zapomnieć o zdjęciach ze statywu. Już wcześniej były publikacje z Kotowic:

https://500-mm.blogspot.com/2015/10/kotowice-koo-siechnic.html

http://www.refraktor.pl/2017/04/jemioowa-czatownia.html

Zdjęcie z Obornik piękne, bardzo ciekawa perspektywa. Ciekawe jak z Wińska było widać, bo z Kobylej Góry było widać rewelacyjnie w poniedziałek całe Sudety, do tego stopnia że dało się zauważyć wieżę widokowa na Biskupiej Kopie. Karkonosze też świetnie widoczne. Poniżej obserwatorium na Śnieżce ze 165 km.

165.jpg

• Like 5

W dniu 7.07.2018 o 00:32, Tucznik napisał:

Kotowice to dobra miejscówka, jednak gdy wieje wiatr, lub co gorsza zbierze się kilku ludzi to przy słabym oświetleniu można zapomnieć o zdjęciach ze statywu. Już wcześniej były publikacje z Kotowic:

https://500-mm.blogspot.com/2015/10/kotowice-koo-siechnic.html

http://www.refraktor.pl/2017/04/jemioowa-czatownia.html

Ciekawe jak z Wińska było widać, bo z Kobylej Góry było widać rewelacyjnie w poniedziałek całe Sudety, do tego stopnia że dało się zauważyć wieżę widokowa na Biskupiej Kopie. Karkonosze też świetnie widoczne. Poniżej obserwatorium na Śnieżce ze 165 km.

Widzę, że pojechałeś tak daleko, jak tylko się dało. Wieża w Kotowicach rzeczywiście kiwa się na wietrze - kto wrażliwy, niech lepiej nie wchodzi :-).

Jeśli chodzi o Wińsko, to bardzo ciekawie mogło być rano, ale wtedy byłem w pracy... Natomiast wieczorem, Jesioniki z Obornik nie powalały na kolana, więc z Wińska mogły w ogóle nie być widoczne.  Różnica oświetlenia robi swoje - wystarczy porównać ze zdjęciem zrobionym z Kobylej Góry. Śnieżka z Góry Holtei'a wyglądała, jak poniżej, ale to "tylko" 104 km.

Edit: uzupełniam o wieczorną panoramę, od Ślęży i Gór Sowich po Izerskie. Niestety, nie mam już czasu robić opisu, bo zaraz wyjeżdżam.

Sniezka.jpg

ObornikiSlaskie-Sudety-21.jpg

Edited by Krzysiek_S
uzupełnienia
  • Like 3

W dniu 7.07.2018 o 13:07, Krzysiek_S napisał:

Widzę, że pojechałeś tak daleko, jak tylko się dało. Wieża w Kotowicach rzeczywiście kiwa się na wietrze - kto wrażliwy, niech lepiej nie wchodzi :-).

Jeśli chodzi o Wińsko, to bardzo ciekawie mogło być rano, ale wtedy byłem w pracy... Natomiast wieczorem, Jesioniki z Obornik nie powalały na kolana, więc z Wińska mogły w ogóle nie być widoczne.  Różnica oświetlenia robi swoje - wystarczy porównać ze zdjęciem zrobionym z Kobylej Góry. Śnieżka z Góry Holtei'a wyglądała, jak poniżej, ale to "tylko" 104 km.

Edit: uzupełniam o wieczorną panoramę, od Ślęży i Gór Sowich po Izerskie. Niestety, nie mam już czasu robić opisu, bo zaraz wyjeżdżam.

Polecam takie dwie miejscówki, do których bardzo łatwo dojechać z miasta:

Wzgórze 188,5 m n.p.m.

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/? locale=pl&gui=new&sessionID=4020369

Parking z płyt betonowych przy drodze do Trzebnicy:

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=4020359

Odkurzyłem też stare zdjęcia z Parzynowa:

https://500-mm.blogspot.com/2018/07/parzynow-koo-ostrzeszowa.html

Edited by Tucznik

Znowu zdjęcia z wieży widokowej w Kotowicach (zdjęcie wieży), tym razem dzisiejsza konfrontacja:

Biskupia Kopa (88,5 km) vs Śnieżka (110,5 km)

eee.jpg

• Like 5

Dziś też było rewelacyjnie, zwłaszcza Karkonosze. Zdjęcia z okolic Trzebnicy

Karkonosze (115 km) i rożne konstrukcje na Ślęży (53 km) oraz Wielkiej Sowie (79 km) na drugim zdjęciu.

1.jpg

2.jpg

• Like 3

Korzystając z wolnego dnia wybrałem się dzisiaj wczesnym rankiem na Krzyżową Górę do Strzegomia.

Udało się ustrzelić Jesioniki,przy czym do Pradziada dystans wynosi 120km ! 

do.JPG

DSC_1889 j.JPG

• Like 2

Lubuskie z Sudetów: farma wiatrowa Mycielin widziana z Landeskrone. 75-76 km. Bliżej kominy elektrowni Kaławsk-Zielonka.

485000171_IMG_1986-Kopia.thumb.JPG.b1bc6b37bf05d13ae27ec537197eb152.JPG

• Like 3

Kilka zaległych zdjęć z 01.07.2018 z góry Dzikowiec w pobliżu Boguszowa-Gorce.

Dystanse: 

Do Sky Tower'a 70km,Do Szybu kopalnianego św Jakub w Polkowicach 92km. Widoczność tego dnia bardzo dobra.

Zdjęcia robiłem z swojej sigmy 150-600mm

DSC_0884s.JPG

DSC_0885l.JPG

DSC_0910ś.JPG

• Like 1

8 lat od swojej pierwszej wizyty na Pradziadzie wreszcie dołączam do klubu tych, którzy stamtąd widzieli:

-Karkonosze (odwrotny widok zaliczyłem 3 lata temu):

268861486_IMG_2072-Kopia.thumb.JPG.48624bc3d6eeb7f5fa17c93d84c25b38.JPG

-Babią Górę, Pilsko (w sumie dopiero oglądając zdjęcia się zorientowałem) i Detmarovice (?)

1484118396_IMG_2084_stitch-Kopia.thumb.jpg.ea5aa11f0d3e0136e61ef49a8b04a0e5.jpg

-...i Małą Fatrę (też zaledwie ślad wyłowiony z aparatu)

487900278_IMG_2087_stitch-Kopia.thumb.jpg.b5555f17f12da07f533648e87f82c036.jpg

Ale jak na godzinę 11-12 chyba nie jest tak źle ;)

Edited by Paweł W.
  • Like 3

Zdjęcie przedstawia:  Śnieżka z 104,2km widać czeski wyciąg krzesełkowy, polskie schronisko, czeską pocztę i kościółek  
Zdjęcie wykonane z:  51°18'12.6"N 16°55'18.1"E,  220 m  
Odległość:  104,2km  
Zdjęcie wykonano dnia: 5 Xll 2018  15;42  
Aparat: Sony alpha 5000 + sct 8''

DSC01218a.JPG

• Like 4

1 godzinę temu, Rambo75 napisał:

Tatry z Pradziada - 30.09.2018

No ładnie, ponad 200 km

2 godziny temu, Rambo75 napisał:

Tatry z Pradziada - 30.09.2018

Znajomy widok. Nigdy się nie znudzi :)

Pradziad i Jesioniki z Krzyżowej Góry w Strzegomiu. Gdyby ktoś jechał krajową drogą nr 8 do Jeleniej Góry to polecam odwiedzić ten punkt widokowy. Auto zostawia się na osiedlu i w 10 minut jesteśmy na szczycie tego wzniesienia.

Zdjęcia tutaj:

https://500-mm.blogspot.com/2019/01/krzyzowa-gora-w-strzegomiu.html

• Like 2