Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Założyłem ten temat by trochę odciążyć wątek główny i nie mieszać tam swoimi wypocinami ;). Będę się starał zamieszczać tu posty związane z pasmem Sudet. Będą też oczywiście MEGA panoramy z opisami z ciekawych Punktów Obserwacyjnych :D

 

Pozdrawiam Robert

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek kilka zdjęć z Dębowca\k Prudnika:

 

Coś dla Rafała :Salut:

Śnieżka z 18.08.2009 (137 km):

A czymże to Robercie robiłeś tą Śnieżke, że z takiej odległości taka szczegółowa! Nie obrazisz się, jak zamieszczę ten widok na DO? ;)

 

PS. Przerzucę do tego wątku wszystkie Twoje posty z panoramkami z Jeseników i generalnie Sudetów. Nie masz nic przeciwko?

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czymże to Robercie robiłeś tą Śnieżke, że z takiej odległości taka szczegółowa! Nie obrazisz się, jak zamieszczę ten widok na DO? ;)

 

PS. Przerzucę do tego wątku wszystkie Twoje posty z panoramkami z Jeseników i generalnie Sudetów. Nie masz nic przeciwko?

Odp. 1 Nikon P90 i powiem szczerze, że gdyby nie pomoc ze strony zachodzącego słońca to nie byłoby tak różowo. Na fotkach z przed zachodu niewiele widać. Dopiero jak słońce schowało się pod horyzont to zrobiło się ciekawie :)

Odp. 2 Oczywiście, że się nie obrażę :)

Odp. 3 Będę wdzięczny jak wszystkie posty o podobnej tematyce się tu znajdą :Beer:

 

I tak przy okazji panorama z Dębowca(było już dość późno więc jakość taka sobie):

a.JPG

:Salut:

Edytowane przez Robert J
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla Roberta za 1) zdjęcie, 2) wykonanie właściwego kroku i założenie nowego tematu.

Mateusz, zapewne masz co robić, ale jakby co, to nie mam nic przeciwko przeniesieniu tutaj mojego wczorajszego postu o Śnieżniku ze Ślęży, a także wcześniejszych postów dotyczących Sudetów.

Chyba, że mogę zrobić to sam?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak przy okazji panorama z Debowca(bylo juz dosc pozno wiec jakosc taka sobie):

Panorama jest świetna, tylko mam drobną korektę do opisu. Szczyt podpisany jako Kłodzka Góra to w rzeczywistości Szeroka Góra - prawdziwy najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Kłodzka Góra leży w bocznym grzbiecie i na Twoim zdjęciu już jest zasłonięta.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe aby gołym okiem było widać Jeseniki (pomijając zoom) tak jak na tych najnowszych zdjęciach na DO? Czy to częste? Kiedyś mnie chwaliliście że na zachodzie mam lepsze powietrze, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem!

Parę fotek z wczoraj spod Gaworzyc:

Karkonosze, przedgórze, Góry Kamienne, Wałbrzyskie (?)

P1060062.JPG

zoom tego co widać z lewej strony poprzedniego zdjęcia

P1060065.JPG

a te odosobnione szczyty pokazały się z lewej strony całego tego zgromadzenia z poprzednich zdjęć. Góry Sowie? Ślęża?

P1060064.JPG

 

Mam jeszcze stosunkowo ładny zoom na Śnieżkę, ale nie wiem czemu nie chce się tu załączyć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś :) Pytałem o tak piękną widoczność Jeseników OD WAS ze Śląska czy Zagłębia! Mówisz że to dzięki temu że jest na tle zachodniego nieba?

Niestety najwyższe wzniesienia Wzgórz Dalkowskich są zalesione, więc nie ujrzę Pradziada od siebie. Choć czuję pewien niepokój. Z heywhatsthat wynika że pokazują się już od Rudny. 170 km w linii prostej.

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na twoich fotkach widać kiepsko Sudety, tak na ogół od nas widać kiepsko Beskid. Same Jeseniki da radę oglądać na ogół z dużo wyższych wzniesień w naszym regionie, gołym okiem też (pamiętam je po raz pierwszy widziałem z Michałem z góry Siewierskiej), a nie tak jak u ciebie z równin :) Tu Śnieżkę masz w odległości ~100km a Jeseników w nie zobaczysz bo Góry Sowie zasłaniają.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe aby gołym okiem było widać Jeseniki (pomijając zoom) tak jak na tych najnowszych zdjęciach na DO? Czy to częste? Kiedyś mnie chwaliliście że na zachodzie mam lepsze powietrze, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem!

Najdalsza obserwacje Jeseników "od nas" to Pradziad z Olkusza. Tyle że tutaj Pradziad nie był widoczny nawet przez 10 cm lunetę, z kolei jak na zdjęciach wyszedł widać na załączonym obrazku.

 

Swoją drogą to była super wyprawa i mega wyczyn - powtórzyć obserwację tego typu w Polsce na "nizinach" będzie już bardzo ciężko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę fotek z wczoraj spod Gaworzyc:

Karkonosze, przedgórze, Góry Kamienne, Wałbrzyskie (?)

P1060062.JPG

zoom tego co widać z lewej strony poprzedniego zdjęcia

P1060065.JPG

a te odosobnione szczyty pokazały się z lewej strony całego tego zgromadzenia z poprzednich zdjęć. Góry Sowie? Ślęża?

P1060064.JPG

Witam wszystkich po urlopie!

Wkrótce zamieszczę na forum fotorelację z moich wypraw, a na razie odnośnie zdjęć Pawła:

-na pierwszym zdj. po lewej stronie na pierwszym planie masz pogórze kaczawskie, góry Kaczawskie, a lekko z lewej strony Kowarskiego Grzbietu wystaje Skalnik w Rudawach Janowickich.

-na trzecim zdjęciu masz góry Sowie, a konkretnie od lewej Wielką Sowę i Małą Sowę - to twoja najdalsza obserwacja spośród tych trzech zdjęć - ok. 115 km od miejsca wykonania fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-na pierwszym zdj. po lewej stronie na pierwszym planie masz pogórze kaczawskie, góry Kaczawskie, a lekko z lewej strony Kowarskiego Grzbietu wystaje Skalnik w Rudawach Janowickich.

 

To nie Skalnik a Lysocina 1198 m w Lasockim Grzbiecie. Skalnik jest posrodku drugiego zdj na dalszym planie.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zdjęcia z sobotniego zachodu słońca na Biskupiej Kopie. Nie jest to co prawda taka rewelacja jak foty Northwood`a z tego miejsca aczkolwiek 130 km pękło :)

pozdrawiam !

post-16203-125171341697_thumb.jpg

post-16203-125171343585_thumb.jpg

Edytowane przez Sysiu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za zdjęcia z Biskupiej Kopy! Jak to Słońce nad samym horyzontem pozwala coś zobaczyć nawet w tych letnich pyłach...

Ze swojej strony uzupełniłem poranek 19 sierpnia na Ślęży, niestety bez Biskupiej Kopy, którą ledwo wtedy było widać.

W ramach porządkowania materiałów z wakacji dorzuciłem też to i owo z lipcowego wyjazdu na Śnieżnik i uchwyconą z pociągu Śnieżkę z okolicy Imbramowic.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie Skalnik a Lysocina 1198 m w Lasockim Grzbiecie. Skalnik jest posrodku drugiego zdj na dalszym planie.

Tak, chyba masz Witku rację. Ja od razu założyłem, że z kierunku N Łysocina będzie zasłonięta przez Kowarski Grzbiet. Z tym, że tu raczej widać coś z początku Lasockiego Grzbietu, sama Łysocina znajduje sie na jego końcu i raczej jest niewidoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chyba masz Witku rację. Ja od razu założyłem, że z kierunku N Łysocina będzie zasłonięta przez Kowarski Grzbiet. Z tym, że tu raczej widać coś z początku Lasockiego Grzbietu, sama Łysocina znajduje sie na jego końcu i raczej jest niewidoczna.

 

Może rzeczywiscie to nie Lysocina ale Lasocki Grzbiet jest płaski, więc właściwie to jeden kot czy widac sam wierzchołek czy bliższy grzbiet niższy o kilkanaście metrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W poniedziałek byłem na swoim Punkcie Obserwacyjnym. Z początku trochę się rozczarowałem bo nie było widać Śnieżki :(, ale by nie marnować wypadu robiłem zdjęcia do panoramy. Co pewien czas kierowałem obiektyw aparatu w kierunku Karkonoszy. Ku mojemu zaskoczeniu zaczęła się wyłaniać Śnieżka i im później tym lepiej ją było widać!, a wszystko za sprawą zachodzącego słońca. :)

 

Skleiłem kilka fotek by Wam to pokazać:

aa.JPG

 

:Salut:

 

Ps. Jutro postaram się wrzucić panoramę z tego miejsca.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie - widzę, że przybywa sudeckich materiałów z terenu.

Skleiłem widok z Hali po Śnieżnikiem z późnolipcowego poranka.

Nie mam na razie czasu na zrobienie porządnego opisu tego zdjęcia i paru innych z mojej strony widokowej, ale cierpliwości - wszystko z czasem się dorobi.

Na tę dzisiejszą panoramę się zawziąłem, komputer (jeśli ten od Mateusza widział zagładę dinozaurów, to idę o każdy zakład, że mój pamięta płazy tarczogłowe) omal mi się przy niej nie zagotował, ale udało się :).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W poniedziałek byłem na swoim Punkcie Obserwacyjnym. Z początku trochę się rozczarowałem bo nie było widać Śnieżki sad.gif, ale by nie marnować wypadu robiłem zdjęcia do panoramy. Co pewien czas kierowałem obiektyw aparatu w kierunku Karkonoszy. Ku mojemu zaskoczeniu zaczęła się wyłaniać Śnieżka i im później tym lepiej ją było widać!, a wszystko za sprawą zachodzącego słońca. smile.gif

 

Skleiłem kilka fotek by Wam to pokazać:

aa.JPG

 

Super! Podręcznikowy przykład jak istotne znaczenie w widoczności dalekich obiektów ma oświetlenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajna panoramka. Czy masz też widok na SW? Pomogłby nam w definitywnym zakończeniu sprawy Szumawy z Czarnej Góry autorstwa Witka Papierniaka. Wysokość jest podobna, więc te szczyty, które na symulacji wyszły jako Wyżyna Czesko-Morawska też powinny być widoczne, skoro udało sie uchwycic Karkonosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz też widok na SW? Pomogłby nam w definitywnym zakończeniu sprawy Szumawy z Czarnej Góry autorstwa Witka Papierniaka.

Zdjęcia mam, mogę je na jutro przygotować, ale nic nadzwyczajnego na nich nie ma. W dodatku zrobiłem je z głupiego miejsca i cały dół zajmuje dach schroniska :).

Jeśli chodzi o tę Szumawę z Czarnej Góry, to lipcowy widok z Hali pod Śnieżnikiem w tamtym kierunku niczego nie rozstrzygnie. Już piszę, dlaczego, a sprawa nie jest prosta.

Zacznijmy od tego, że dostałem bardzo dobry skan tamtego zdjęcia i robiłem symulację moim programem, i potwierdziłem wcześniejszą konkluzję, że widoczne szczyty to nawet nie Wyżyna Czesko-Morawska, tylko jakieś Mezihorzi, kilkanaście kilometrów za Górami Orlickimi. Właściwie to można by było całą sprawę zamknąć na tym stwierdzeniu, ale nie ma tak dobrze.

W dniu wykonywania zdjęcia panowała wyjątkowo silna inwersja - kilkanaście stopni! Z obliczeń wyszło mi, że owszem, szczyty Szumawy - Boubin i nawet Grosse Rachel - były w tych warunkach dostrzegalne z Czarnej Góry, ale tylko w postaci odwróconych miraży. Po nałożeniu wyniku symulacji na obraz, na którym podkręciłem kontrast do granic rozsądku, te symulowane miraże wyszły tam, gdzie być powinny, czyli na granicy warstwy inwersyjnej, która pojawiła się na zdjęciu znacznie powyżej Szumawy rzekomej. Niestety, nic poza granicą mgły nie zarejestrowało się na tej wysokości, a w dodatku nie uwieczniły się także szczyty Melechov i Straziste, leżące znacznie bliżej na Wyżynie Czesko-Morawskiej.

W tym miejscu wychodzi smutny aspekt tej sprawy. Moim zdaniem, tamtego dnia szansa na złapanie mirażu Szumawy była, ale tylko wcześnie rano. Mamy już pozbierane doświadczenia, i Twoje, i z innych źródeł i wiemy, że potem Słońce nagrzewa mgły i warstwa inwersyjna robi się "puchata", przez co silnie rozprasza światło, które miałoby szansę ładnie się w niej ugiąć. Witek spóźnił się o kilka godzin (zrobił zdjęcie około południa), a tak silna inwersja chyba szybko się nie powtórzy.

W lipcu na pewno takiej nie było ;) (uśmiech przez łzy), choć poranne mgły wskazują, że coś tam nad Kotliną Kłodzką się działo. W dodatku w powietrzu powyżej porannych mgieł były zwyczajne, letnie mgły i pyły, które ograniczały widoczność, myślę że do 120-130 kilometrów (ocenione na podstawie wyglądu Karkonoszy). Liczyłem wtedy na ładny zachód Słońca na szczycie, ale w ciągu dnia napłynęło powietrze z południa i wszystko popsuło. Zresztą, latem Szumawa ze Śnieżnika i tak nie byłaby osiągalna w żaden sposób, miałem nadzieję raczej na Jested.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.