Skocz do zawartości

Punkt ogniskowania LVW 22, SWAN 33 i Nagler 26


tehen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie budowania teleskopu i dotarłem do momentu cięcia rurek. Oczywiście ich najlepsza długość będzie taka gdy wszystie okulary złapią focus. Póki co najdłuższy okular jaki mam to LVW 22 jednak w przyszłości chciałbym przejść na Naglera 26 i być może dokupić SWANa 33. Tutaj pojawia się moje pytanie, czy ktoś wie jak ma się wysunięcie wyciągu (dla wyostrzonego obrazu) dla okularów Nagler 26 i SWAN 33 w stosunku do LVW 22, tj czy wyciąg jest bardziej wysunięty czy też odwrotnie?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za stroną http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=144

EN5-26mm Nagler 5 2" -0.05inch.=-1,27mm

co oznacza że nagler 26 ma ognisko 1,27mm pod płaszczyzną końca wyciągu.

 

teraz wyostrz obraz na papierze położonym na wyciągu. zaznacz miejsce na wyciągu (stopień wysunięcia) włóż LVW i wyostrz. zaznacz miejsce wysuwu na wyciągu. z różnicy i kierunku policzysz reszte.

 

PS. PL25 ogniskuje w okolicach płaszczyzny wyciągu. mozna skorzystać zamiast papieru

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tehen - jak będziesz miał Naglera 26mm, to SWAN 33mm jest bez sensu. Używałem z refraktorem (f/7) Naglera 26 i Pentaxa XL40 i po paru obserwacjach Pentax poszedł do ludzi. Pentax XL40 to rewelacyjny okular, ale z Naglerem 26 jest tego pola nie wiele mniej, a o wiele więcej widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini - pewnie skończy się tak jak mówisz :) A tak na marginesie to buduje takiego samego Newtona jak Ty - 350/1600 :D Zostało mi w sumie zrobienie montażu, zbalansowanie całości i założenie osłony na skrzynie lustra wtórnego. W ogóle orientujesz się gdzie można znaleźć na to giętki plastik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, Twoje uwagi są zawsze trafione, jednak czasem oszczędzasz na słowach ;) Możesz rozwinąć trochę myśl, w jakim wypadku mogę zrobić sobie takie kuku? Lusterko ma średnice 73mm, myślę że winietowanie może pojawić się gdy koniec wyciągu w pozycji maksymalnie wysuniętej będzie zbyt daleko?

 

nie zrób sobie tylko za dużego winietowania na wtórnym.

Edytowane przez tehen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, Twoje uwagi są zawsze trafione, jednak czasem oszczędzasz na słowach ;) Możesz rozwinąć trochę myśl, w jakim wypadku mogę zrobić sobie takie kuku? Lusterko ma średnice 73mm, myślę że winietowanie może pojawić się gdy koniec wyciągu w pozycji maksymalnie wysuniętej będzie zbyt daleko?

 

Zrobisz sobie takie "kuku" jak odsuniesz ognisko od osi lustra głównego bardziej niż to konieczne (średnica tuby, minimalna wysokość wyciągu). Albo inaczej: ognisko powinno być możliwie najbliżej lusterka wtórnego.

Ja mam wtórne 77mm i niewinietowany krążek światła w ognisku wychodzi mi fi8.7mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.