Skocz do zawartości

Wykład prof Miodka


Rekomendowane odpowiedzi

Niech będzie . Nie mogę znaleźć . Najwyżej się powtórzę . Trudno .

 

Autentyczny (ponoć) wykład prof. Miodka

 

Kiedy się człowiek potknie albo skaleczy wola "O ku**a!". To cudowne, lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć, począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynacje a na radości i satysfakcji kończąc. Przeciętny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np.: "Idę sobie stary przez ulice, patrzę, a tam taka dupa, że o kuuu**a."

 

Ku**a może również występować w charakterze interpunktora czyli zwykłego przecinka, np.; "Przychodzę ku**a do niego, patrzę ku**a a tam jego żona, no i się ku**a wku**iłem no nie?". Czasem ku**a zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej ("chodź tu ku**o jedna!"). Używamy ku**y do charakteryzowania osób ("brzydka, ku**a nie jest", "o ku**a, takiej ku**ie na pewno nie pożyczę"), czy jako przerwy na zastanowienie ("czekaj, czy ja, ku**a lubię poziomki?").

 

Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej ku**y. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle i mówimy do siebie: "bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy". Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste "O ku**a!", które wyczerpuje sprawę.

 

Gdyby Polakom zakazać ku**y, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrazić inaczej swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedna małą ku**ę.

 

Spójrzmy jednak na rodowód tego słowa. Ku**a wywodzi się z łaciny od `curva` czyli krzywa. Pierwotnie w języku polskim ku**a oznaczała kobietę lekkich obyczajów, czyli po prostu dziwkę. Dziś ku**ę stosujemy również i w tym kontekście, ale mnogość innych znaczeń przykrywa całkowicie to jedno. Można z powodzeniem stwierdzić, że ku**a jest najczęściej używanym przez Polaków słowem.

 

Dziwi jednak jedno - dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu "Psy", gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu ku**ami), praktycznie nie słyszymy aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne ku**y.

 

Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób: "Na zachodzie zachmurzenie będzie ku**a umiarkowane, wiatr raczej ku**a silny. Temperatura maksymalna ok. 2 st. Celsjusza, a wiec ku***sko zimno ku**a będzie. Ogólnie, to ku**a jesień idzie" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No , że wolno bluzgać . Tak to odebrałem . I nic w tym zlego ani gorszącego . Np pieszczotliwie na Bombę / moją kotkę / móię nieraz ty kochana łaciata kurewko . A kocham Ją nad życie . I nie uważam , bym Ją tym obrażał . Wszytko zależy , w jakim kontekście używasz danego slowa . Mój siostrzeniec byl tym zachwycony / w domu matka nie daje mu powiedziec nawet dupa czy gówno a ma prawie 18 lat ...../

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ja oglądałem chociarz nie dla dzieci to teksty tak użyte rozwalaja.... :wink:

Co do wykładu to miałem go na mp3 też rozwalający.Czasem brakuje mi tego magicznego słowa np w szkole ale nauczyciele blokuja nam swobodne wyrażanie się.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.