Skocz do zawartości

Czy ktoś pomoże?


allia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy ktoś znalazłby chwilę i pomógł mi z wyborem teleskopu? oto dane które mogą się przydać:

 

1. na początek mój budżet to 2500-3000 pln. Generalnie mam większe zaplecze finansowe, lecz nie chcę 'na dzień dobry' budować obserwatorium i kupować sprzętu za 60tys - bo to żadna frajda.

Jako totalny żółtodziób i laik, który nigdy nie posiadał żadnego teleskopu, uważam, że powinnam zacząć od czegoś dla amatorów lub średnio zaawansowanych. Uważam, że każdy początkujący powinien nauczyć się "pokory" i zaczynanie od najlepszego i najbardziej zaawansowanego na rynku sprzetu mija się z celem - zanim przesiadłam się na półprofesjonalne i profesjonalne lustrzanki, podstaw uczyłam się na aparatach kompaktowych; i myślę, że tutaj powinno być podobnie :)

 

2. mieszkam w Gdyni, tak że obserwacje w większości przeprowadzane będą w mieście, jedynie okazjonalnie poza miastem; mam spory taras, z którego planuję obserwować niebo; mieszkam na obrzeżach, nie jest tutaj aż tak jasno, widok mam na wschód, południe i zachód

 

3. jak pisałam, jestem laikiem.. mapy ziemskie czytać potrafię - mimo tego, że jestem kobietą :) niestety niekoniecznie musi mieć to odzwierciedlenie w umiejętności czytania map nieba.. potrzebowałabym czegoś, co pomagałoby mi zlokalizować obiekty na niebie, naprowadzało automatycznie itd.

 

4. amatorsko zajmuję się fotografią (razem z ojcem mamy kilka profesjonalnych i półprofesjonalnych lustrzanek Nikona i Canona), być może oprócz samego oglądania, chcielibyśmy popstrykać jeszcze jakieś zdjęcia. Zdaję sobie sprawę, że astrofotografia pochłania znacznie więcej pieniędzy niż mój początkowy budżet, lecz na początku mojej przygody z astronomią chcę się skupić na obserwacjach, później ewentualnie coś dokupić lub rozbudować - jeśli oczywiście pochłonie mnie astrofotografia.

 

5. jestem całkowicie "zielona" w kwestiach sprzętu, prosiłabym o propozycję konkretnego zestawu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy.

 

Widzę, że masz bardzo konkretne podejście do tematu - to się liczy.

 

Ad. pkt. 2

Doprecyzuj czy widać z Twojej lokalizacji drogę mleczną.

 

Ad. pkt. 3.

Ściągnij i zainstaluj darmowy program Stellarium (www.stellarium.org). Jest to mapa nieba 3D. Wpisujesz swoje położenie (długość i szerokość geograficzną) a program pokazuje jak wygląda w danej chwili niebo w Twojej lokalizacji. Możesz sobie wyświetlić np. wszystkie aktualnie widoczne planety, obietky mgławicowe, kazać narysoawać symboliczne linie gwiazdozbiorów etc. Proste, ładne i pomocne na początek. Działają elementarne skróty klawiaturowe (np. Ctrl + F i wpisujesz w okienko jakiś obiekt, o którym czytałaś na forum. Np. Andromeda Galaxy, M45 itp., aby program go odszukał). Chyba najwygodniej niebo poznaje się przy pomocy lornetki 7x50 lub 10x50. Kiedy zyskasz już orientację, możesz skożystać z jednego z dostepnych na forum darmowych atlasów. Drukujesz szczegółową mapkę wybranego obszaru nieba i ruszasz z nią wojować na balkon.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu to nie wiem, ale co do montażu...

Ewidentnie wsiąkniesz w astrofotografię...

A więc odradzałbym montaż dobsona i azymutalny.

Wejdź od razu w paralaktyczny z prowadzeniem. W tym budżecie to Celestron CG5-GT lub SkyWatcher HEQ5.

Już przy takim układzie możesz powiesić lustrzankę na barana na teleskopie i robić piękne zdjęcia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uważam, że każdy początkujący powinien nauczyć się "pokory" i zaczynanie od najlepszego i najbardziej zaawansowanego na rynku sprzetu mija się z celem

 

(...)

 

lecz na początku mojej przygody z astronomią chcę się skupić na obserwacjach, później ewentualnie coś dokupić lub rozbudować - jeśli oczywiście pochłonie mnie astrofotografia.

 

Szanowny Astromisiu - proszę przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem post koleżanki, spróbuj wczuć się w jej intencje, zanim przejdziesz do doradzania.

 

Na szczęście osoba która prosi nas o pomoc jest z Gdyni, a więc nie z kompletnej astronomicznej pustyni. Ja na początek radziłbym lornetkę klasy budżetowej i nawiązanie kontaktów z lokalną silną grupą pod wezwaniem. Kilka pierwszych miesięcy to okres magiczny. Najlepiej żeby allia pojechała z kimś na obserwacje raz czy dwa i popatrzyła przez różne typy teleskopów, a przez ten czas odkrywała uroki podstawowego instrumentu.

 

Hanysiak ma 100% racji - jak jest balkon, warto pomyśleć o sprzęcie, który będzie też użyteczny w obserwacjach ziemskich (no chyba, że widok z balkonu jest tylko na ścianę sąsiedniego bloku ;)) Pozwala to nie oszaleć kiedy przez parę tygodni na niebie pełne zachmurzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Astromisiu - proszę przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem post koleżanki, spróbuj wczuć się w jej intencje, zanim przejdziesz do doradzania.

 

Na szczęście osoba która prosi nas o pomoc jest z Gdyni, a więc nie z kompletnej astronomicznej pustyni. Ja na początek radziłbym lornetkę klasy budżetowej i nawiązanie kontaktów z lokalną silną grupą pod wezwaniem. Kilka pierwszych miesięcy to okres magiczny. Najlepiej żeby allia pojechała z kimś na obserwacje raz czy dwa i popatrzyła przez różne typy teleskopów, a przez ten czas odkrywała uroki podstawowego instrumentu.

 

Hanysiak ma 100% racji - jak jest balkon, warto pomyśleć o sprzęcie, który będzie też użyteczny w obserwacjach ziemskich (no chyba, że widok z balkonu jest tylko na ścianę sąsiedniego bloku ;)) Pozwala to nie oszaleć kiedy przez parę tygodni na niebie pełne zachmurzenie.

 

Szanowny Pepinie !

 

Właśnie po raz kolejny postarałem się przeczytać ze zrozumiemiem i wczuć w intencje koleżanki i jeszcze raz wyszło mi to co już napisałem poprzednio. :rolleyes:

 

Koleżanka zrobi co zechce, ale kiedy w domu jest cytuję: 'kilka profesjonalnych i półprofesjonalnych lustrzanek', koleżanka pisze, że cytuję: 'chcielibyśmy popstrykać jakieś zdjęcia', a zadeklarowany budżet to 2500-3000 złotych, to wychodzi mi to, co mi wychodzi czyli paralaktyk. A w domu nie ma balkonu tylko 'spory taras' z widokiem na 3 strony świata i pewnie jeszcze zenit :P

 

Sam kilka lat temu zbudowałem sobie pierwszego newtona na dobsonie, faktycznie był to czas magiczny (włosy literalnie stanęły mi dęba, kiedy przez zbudowany własnoręcznie teleskop po raz pierwszy w życiu zobaczyłem księżyce jowisza), ale jeśli chodzi o astrofotografię, to była to strata czasu i pieniędzy.

 

Nie wypowiadam się wcale jeśli chodzi o teleskop - piszę tylko o montażu.

 

A jeśli chodzi o zakup lornetki to zdecydowanie popieram - przyda się niezawodnie!!! Trzeba tylko absolutnie zwrócić uwagę przede wszystkim na prawidłową kolimację, tj. kupując lornetkę sprawdź czy daje JEDEN obraz a nie dwa lekko przesunięte.

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru,

 

Astromisiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.