Skocz do zawartości

Największe pole widzenia


starczek

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się chwilę zastanowiłem nad tym problemem w ujęciu bardzie jogólnym i doszedłem do nieco zaskakujących (dla mnie) wniosków. Jeśli to co napiszę, jest wiedzą powszechną (w sumie było i dla mnie, ale to co pokażę to nieco inne spojrzenie na temat pola w w danym okularze) to proszę nie bić icon_wink.gif

 

Często na forach pojawia się pytanie (które i ja zadawałem): "jakie największe rzeczywiste pole widzenia dla danego teleskopu?" Odpowiedź prosta - bierzemy kilka okularów długoogniskowych o szerokich własnych polach i liczymy dla naszego teleskopu (ogniskowa_obiektywu/ogniskowa_okularu=powiekszenie, afov/powiekszenie=rzeczywiste_pole_widzenia). Trochę bez sensu. Wystarczy policzyć dla wybranych okularów coś co nazwałem potencjałem polowym. Przecież chodzi nam w pytaniu początkowym o największe możliwe pole do uzyskania. A to ile ono konkretnie wynosi to sprawa wtórna (zależy od teleskopu do którego wkładamy okular). Poza tym możemy wskazać jednoznacznie który okular na rynku (w danej oprawie, należy dodać) ma największy potencjał polowy a co za tym idzie największe pole w dowolnym teleskopie. Dobra, co to ten potencjał jest? To iloczyn pola własnego okularu i jego ogniskowej. Im on wyższy tym większe rzeczywiste pole widzenia. Potencjał polowy wystarczy podzielić przez ogniskową i dostajemy rzeczywiste pole widzenia "badanego" okularu w danym teleskopie. Poniżej przykłady dla oprawy 1,25".

 

  • Hyperion 24mm, AFOV=68st ==> PP = 24 * 68 = 1632 mmst ("milimetrostopnie")
  • NPZ SuperPlossl 32mm, AFOV=52st ==> PP = 32 * 52 = 1664 mmst
  • TeleVue Plossl 40mm, AFOV=43st ==> PP = 40 * 43 = 1720 mmst

Z powyższego porównania widać, że największe rzeczywiste pole (bez względu na teleskop) osiągniemy w TV SPL 40mm. I sprawdźmy (dla Maka127):

  • 1500mm/24mm=62,5; 68st/62,5=1,09st
  • 1500mm/32mm=46,9; 52st/46,9=1,11st
  • 1500mm/40mm=37,5; 43st/37,5=1,15st

co potwierdza (a jakże) teorię.

 

Dodać należy, że pomijane tu całkowicie są inne czynniki wpływające na jakość obrazu (takie jak: wady własne okularów, kontrast względem tła nieba - rosnący wraz z powiększeniem, komfort patrzenia w okular szerokokątny bądź efekt studni przy "wąskich" okularach). Ten parametr służy wyłącznie porównaniu wielkości pól a nie ich jakości.

 

Mam nadzieję, że takie nieco inne spojrzenie na tą sprawę pozwoli szybko każdemu porównać kilka okularów pod względem pola widzenia. Poza tym znając wartość współczynnika PP można szybko oszacować rzeczywiste pole widzenia. Dla podanych wyżej okularów wartości PP były powyżej 1600 co znaczy, że w teleskopie o ogniskowej 1500mm będziemy mieli do dyspozycji rzeczywiste pole ponad stopień.

 

I na koniec ciekawostki:

  • LVW 22mm będzie pod tym względem gorszy niż Hyperion 24mm (pole własne 65st vs. 68st)
  • dla opraw 2": potencjał Naglera 31 to 31*82=2542, zaś zapowiedzianego Ethosa 21 to 21*100=2100, i wniosek taki, że 100 stopniowe pole widzenia nie nadrobi różnicy w ogniskowych.

Edytowane przez starczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tak minimalnych różnic nie mozna nic liczyć, bo takie liczenie nie uwzględnia dystorsji okularu i wyniki sa przekłamane.

 

ps. dorzucam przykład

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p957_2--Weitwinkel-ERFLE---Brennweite-38mm---70--Feld---FMC.html

 

WA 38mm*70mm=2660 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

Panoptic 41mm*68=2788 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

TV Ploosl 55mm*50=2750 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

powyzsze okulary mają identyczne pole widzenia nieba

 

Nagler 20mm*82=1640 (prawdziwy fieldstop=27,4mm)

 

TV Ploosl 40mm*43=1720 (prawdziwy fieldstop=27mm)

 

Nagler ma wieksze pole widzenia nieba!!!

 

I jeszcze jedna para

 

Nagler 26mm*82=2132 (prawdziwy fieldstop=35mm)

 

Etos 21mm*100=2100 (prawdziwy fieldstop=36,2mm)

 

Etos pokaże więcej nieba!

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tak minimalnych różnic nie mozna nic liczyć, bo takie liczenie nie uwzględnia dystorsji okularu i wyniki sa przekłamane.

Oczywiście. Ale tak jak pisałem, chodzi tu o zorientowanie się w temacie. Uwzględnianie field-stopa, dystorsji i innych czynników doprowadzi to skomplikowania formuły na rzeczywiste pole widzenia. Mi raczej chodziło o taki szybki "orient".

 

Dzięki za info, bo nie sądziłem, że dystorsja może aż tak wpłynąć na końcowy efekt. Tyle, że o ile mi wiadomo, nie jest łatwo ją uwzględnić (obliczenia ściśle zależą od konstrukcji okularu). Mam rację? No i jak z field-stopem? Możesz zaprezentować obliczenia na dowolnej parze okularów? Czy może podałeś informacje o polu widzenia zmierzone a nie wyliczone?

 

Ogólnie chyba można podsumować, ze jeżeli w parametrze PP różnica jest mniej niż 5% to ta metoda może dawać błędne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fieldstop to wielkość jedyna i ostateczna. nic nie trzeba liczyć tylko wyczytac od producenta albo zmierzyć w okularze.

 

pozatym mak jest ostatnim telepem jakiego można uzywać do takich pomiarów. co ruch knobem ostrości to zmiana ogniskowej.

 

ps. nie dał bym sobie obciąć niczego, że z trójki PL40 PL32 Hyp24 to w PL40 widac najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fieldstop to wielkość jedyna i ostateczna. nic nie trzeba liczyć tylko wyczytac od producenta albo zmierzyć w okularze.

 

pozatym mak jest ostatnim telepem jakiego można uzywać do takich pomiarów. co ruch knobem ostrości to zmiana ogniskowej.

 

ps. nie dał bym sobie obciąć niczego, że z trójki PL40 PL32 Hyp24 to w PL40 widac najwięcej.

 

Nie patrzylem przez Hyp24 ale mam TV PL 32mm i 40mm. Wujek podaje Field Stop 27mm dla obu tych okularow ale ja widze WIECEJ w 40mm - roznica jest widoczna (efekt studni oczywiscie tez :D 43 vs 50 stopni pola widzenia). Czyzby wujek troche oszukiwal w specyfikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w specyfikacji okularu, przy podawaniu AFOV przez producenta, field-stop nie jest już uwzględniony? Zakładałem, że tak...

 

zupełnie nie

 

field stop to ograniczenie obrazu produkowanego przez obiektyw. AFOV to sposób jego prezentacji.

DystorsjaAFOV.GIF

dystorsja.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek może być nieco zaskakujący - im większa dystorsja (typu "poduszka") tym większe pole...kosztem jakości obserwacji.

 

Przy okazji: pisałem kiedyś, że podczas testów Naglera 31 w Megrezie 110ED (testy dzienne) byłem zaskoczony sporą dystorsją typu poduszka. Nikt się wtedy do tego nie odniósł (wszyscy piali "co to panie Nagler nie jest") ale aż mnie zatkało - czy to po prostu doskonała korekcja wszelkich wad własnych uwypukliła wadę obiektywu? Dodam, że nie tylko ja to widziałem ale jeszcze jedna osoba. Można więc wykluczyć złudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.