Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje w Poznaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłem na tym forum kilka dni i już tyle informacji, a kiedy obserwować.

Dwa podobne fora to duża konsumpcja czasu. :(

Jadę w teren podziwiać miejsca pomiędzy Wysoką i Pobórka W i koło Wyrzyska.

Jak wrócę to coś skrobnę.

Ustalę czas potzrebny na przejazd i ustawienia.

Wstępnie miejsce zbiórki to Parkink na tyłach hotelu Rodło w centrum Piły.

Każdy znajdzie Wielki Hotel Rodło w Pile.

Dużo pomocnej informacji dostałem od kolegi Burzy na GG.

Kurna trzeba się uzbrajać w służbę czasu na przyszłość. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, byłem dziś odwiedzić miejsce przyszłych polowań na zakrycie.

Miejsce pomiędzy Pobórką Wielka a miejscowością Wysoka jest fantastyczne.

Szeroki horyzont, małe zaświetlenie, ustawienie drogi prostopadłe do kierunku przejścia pasa.

Objechałem trasę dwa razy w tę i z powrotem. Dużo zjazdów w bok w celu zjechania z trasy, aby drzewa nie przeszkadzały.

Droga nr 11 w stronę Bydgoszczy 45 minut drogi spod Hotelu Rodło w Pile ok. 26 km do zjazdu w lewo na Krajenkę (nr 190) w miejscowości Pobórka Wielka.Wszystko dokładnie jak na załączonej przez burze mapie. Przejechałem za wysoką do miejscowości Sędziniec i z powrotem przeleciałem przez główną Nr 11 w stronę Białośliwia. W tym kierunku są duże sady ale zjazdy na bok też są aby zjechać z głównej ulicy jednak przejeżdża sporo samochodów choć widoki są przepiękne – Wenus i Księżyc rewelacja. Obszar gdzie będzie zjawisko zakrycia tez bez problemów dobrze widoczny.

 

A teraz do meritum sprawy.

Jadąc na rekonesans dojrzałem do decyzji, aby ten „pierwszy raz „ był jednak pod okiem ludzi, którzy mają doświadczenie sprzęt oraz przygotowane możliwości dydaktyczne na wypadek niepogody (twu).

Dlatego postanowiłem pojechać do grupy Bydgoszcz, aby na gorąco zobaczyć w akcji oraz pomagać w miarę możliwości w przeprowadzeniu udanych pomiarów.Znalazłem na mapie tę miejscowość i myślę że gdybym pojechał do Wosokiej lub 70 km kawałek dalej to nie ma różnicy. Dla kolegów z 3-miasta jest pewnie nawet lepiej.

 

Na nie w Pile przemawiały:

 

1. Moja nieobecność w dniach 25-31 styczeń w Pile i na necie, brak możliwości organizacyjnych.

2. Niepewność sprzętu pomiarowego (służba czasu, dyktafony)

3. Lornety podobno nie będą użyteczne.

4. Brak doświadczenia „jak to robić”

5. Bliskość Bydgoszczy.

6.

Jeszcze jutro tj 24 styczeń do późnego wieczoru mam dostęp do netu potem tylko telefon: +48 607 302 823.

Ja będę pędził w sobotę z kotliny kłodzkiej do Piły, wysadzę pod domem rodzinkę i rura do okolic Kotomierza.

 

Jeśli ktoś się uprze, aby pod Piłą robić obserwację to polecam miejsce pomiędzy Pobórką Wielka i Wysoką.

 

Artur spodziewaj się ekipy z Wielkopolski i 3-Miasta.

Do zobaczenia

AG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila moment. Czegoś nie kapuje. Już za tydzień będzie brzegówka i wypadałoby ustalic miejsce spotkania. Faktycznie Bydgoszcz jest bliżej trójmiasta ale gdzie się tam konkretnie spotkać trzeba???? No bo gdyby w Pile to tam koło ego hotelu a w Bydgoszczy?????? 8) 8) 8) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie gratuluję słusznej i przemyślanej decyzji!

 

Chłopaki z Bydgoszczy to znakomici specjaliści! Lornetki są użyteczne jedynie do brzegówek z gwiazdami jasności do ok. 3 mag i to w dużym koącie CA conajmniej 10 i to przy niezbyt dużej fazie Księżyca. A tu mamy fazę ponad 70% gwiazdę poniżej 5 mag i CA = 8S!

 

Lornetka się nie nadaje chyba, że ktoś ma binara np. 10 cm średnicy!

 

Adamie ponawiam zaproszenie na spotkanie SOPiZ w Łodzi. Możliwe, że połączymy je z obserwacja brzegówki pod Łodzią 27 marca (sobota).

Ale to jeszcze tylko plany.

 

Powodzenia i gratuluję decyzji !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz wszedłem na forum. Ati spokojnie, już podaję szczegóły. Bazę już mamy umówioną . Spotykamy się w zespole szkół agro-ekonomicznych w Karolewie koło Kotomierza . Można przyjeżdżać od godziny 15 w sobotę. Na miejscu będzie nasz kolega Romuald Graul(jego nr 606 392 322) Będzie tam też możliwość przenocowania.Z Bydgoszczy należy jechać około 15- 20 km w kierunku Gdańska a potem skręcić w lewo na Koronowo i jechać ok 5 km .W przyszłym tygodniu jedziemy wyznaczać stanowiska. Podaję jeszcze raz mój telefon 604 229 301 Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ati jak masz miejsce w aucie to zabierz. Zawsze możesz w terenie na mrozie wypróbować. Do zakrycia się nie przyda ale to kilka minut tylko.

Najważniejsze, że będziemy mogli się spotkać i wymienić doświadczeniami na żywo. Poznanie techniki obserwacyjnej i innych ciekawych Teleskopów jest też atutem spotkań. Na żywo zawsze lepiej niż na necie spotkać się z ludźmi. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to zjawisko ok 50 km od siebie, razem z chłopakami z Białego jedziemy do Sztabina nad Biebrzą, jak szanse pogodowe będą wysokie.

 

Nie marwta się- Bydgoszczanie to doświadczeni brzegówkowicze i wszystko Wam pokażą i wytłumaczą. Nawet jak będzie zła pogoda, to miło spędzicie czas w ciepłej bazie, gdzie dowiecie sie "na "żywo" o co biega z tymi brzegówkami.

 

Pozdro-burza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam nadzieje ze sie nic nie zmieni w planach, ale jakby co to ja wyjezdzam i wracam dopiero w piatek 30.01., wiec kontakt łapcie z Adamem (tez obecnie na wyjezdzie) lub Mirkiem (wraca 29.01.) Mnie mozna zlapac pod numerem 601 257 300.

3mcie sie,

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Dzisiaj dokładnie wyrysowałem granicę na mapie . przechodzi ona dokładnie przez miejscowość Dobrcz. Nasza baza w szkole agroekonomicznej w Karolewie jest na czwartym kilometrze, a po drodze na drugim kilometrze jest Kotomierz. Punktem charakterystycznym okolicy jest wysoki maszt TV. Prosiłbym kolegów z Poznania i Piły, żeby przyjechali najpózniej do 17 (od 15 jestem już w szkole). ubierzcie się ciepło i posprawdzajcie baterie w sprzęcie. Do piątku jestem tylko pod komórką.604 229 301

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to może być poważnym problemem. Warto by pojechać tam wcześniej z DCF-em i sprawdzić to na miejscu. (A ściślej w całej okolicy, bo może być całkiem różnie na poszczególnych stanowiskach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.