Skocz do zawartości

Dalekie Obserwacje z Gliwic i okolic


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

dziś odwiedziłem sklep torian.pl w gliwicach (niezłe ceny!!),

po dłuższej rozmowie ze sprzedawcą (fachowym), dowiedziałem się, że mieszka on ulicę obok mnie (Centaura, VIIIp) i widywał stamtąd Tatry przez lunetę,

jest więc nadzieja na uwiecznienie ich z mojej miejscówki ;) póki co zapytałem mailowo, czy ma jakieś fotki...

 

na radzie jestem na etapie wyboru sprzętu, póki co typuję Nikona D5000 + Samyanga lub Falcona 500/5.6 (450zł),

był to kolejny użytkownik, który potwierdził mi przyzwoitą jakość tego szkła, przy skandalicznej cenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek musisz koniecznie wdrapać się na szczyt Twojego bloku, ponieważ jak powiedziałeś ktoś obserwował Tatry z miejscówki koło Ciebie, może być tak ze te Tatry odsłoniło mu wzgórze (w okolicach Mikołowa?) które może Tobie zasłaniać te szczyty. Jeżeli wszedł byś na najwyższy dach to daje 12 piętro czyli ok. 8 - 10 metrów wyżej od Twojego balkonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek musisz koniecznie wdrapać się na szczyt Twojego bloku, ponieważ jak powiedziałeś ktoś obserwował Tatry z miejscówki koło Ciebie, może być tak ze te Tatry odsłoniło mu wzgórze (w okolicach Mikołowa?) które może Tobie zasłaniać te szczyty. Jeżeli wszedł byś na najwyższy dach to daje 12 piętro czyli ok. 8 - 10 metrów wyżej od Twojego balkonu :)

 

pogadam z administracją, może uda się dorobić klucz ;)

ten kolega z torian.pl, widział Tatry z Centaura (VIIIp), od Jowisza (IXp), to zakres 100-400m,

myślisz, że dość bliski Mikołów mogłby się aż tak przesunąć?

nie mniej, jego relacja napawa mnie optymizmem, z rozmowy sprawiał wrażenie osoby bardzo rzeczowej...

PS.

co myślisz o Olympusie SP-800 i Fuji NP10 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślisz o Olympusie SP-800 i Fuji NP10 ?

Według mnie obydwa aparaty jak na kompakty to są bardzo dobre, Olympus może i ma większa matryce lecz to prawie żadna różnica pomiędzy ciut słabszym Fuji, za to Fuji wygląda bardziej profesjonalnie. Szkoda ze Panasonic nie wypościł na rynek większego "zoomu" ostatnia nowość to FZ 38 model trochę lepszy od mojego FZ 18, dobre jest to ze te nowsze aparaty mogą kręcić filmy HD

Co do Mikołowa to bardziej wydaje mi się ze te odległe szczyty Tatr mogły się schować za Mikołów

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięku uprzejmości sąsiada, udało mi się wykonać panoramę z XIp. mojego bloku,

widoczność dziś była słaba (Mikołów, El.Rybnik - to max.), ale nie to było najważniejsze, grunt to grunt, czyli horyzont ;) widać go bez przeszkód od Katowic/Mikołowa, po Jesenniki !

wysokość PO oceniam na 275 mnpm, zakres widoczności na ~150' (centralnie na południe - idealnie !!),

1. Panorama od ~Katowic, po Jesenniki:

pano3.jpg

2. Gliwice: Ratusz, Katedra, Kościół pw. Wszystkich Świętych oraz Kościół w Bojkowie:

1.jpg

3. Wysokościowce ;) w Mikołowie, Kościół pw. św. Bartłomieja w Gliwicach:

2.jpg

 

[edit]

fotki z kompaktowego Panasonica TZ7 (niestety), od poniedziałku będzie dyżurował Nikon z lufką (500/5.6 Samyang) ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon sąsiada ma duży potencjał taki sam jak z wieży kościelnej w centrum, a może nawet lepszy. Miej się na baczności w dobra widoczność :)

Powiedz Jurek czy w razie bardzo dobrej widoczności możesz tam wrócić? :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, nie wiem czy to ten sam facet ale cytuje jeszcze inne słowa na temat Tatr z Kopernika (forum.zamekgliwice.pl)

"witam !

Jakieś 5 lat temu przy bardzo dobrej widoczności (pewnie dobrze wywiało dymy) z ulicy Centaura przy której mieszkam widać było przez lornetkę ośnieżone TATRY !

Dla wyjaśnienia os Kopernika jest położone na najwyższym wzniesieniu Gliwic plus 35 metrów - widok z dachu 11 piętrowego bloku (nad pocztą).

Pozdrowienia z dachu Gliwic Vatman."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, nie wiem czy to ten sam facet ale cytuje jeszcze inne słowa na temat Tatr z Kopernika (forum.zamekgliwice.pl)

"witam !

Jakieś 5 lat temu przy bardzo dobrej widoczności (pewnie dobrze wywiało dymy) z ulicy Centaura przy której mieszkam widać było przez lornetkę ośnieżone TATRY !

Dla wyjaśnienia os Kopernika jest położone na najwyższym wzniesieniu Gliwic plus 35 metrów - widok z dachu 11 piętrowego bloku (nad pocztą).

Pozdrowienia z dachu Gliwic Vatman."

 

mój kolega mieszka w pierwszej klatce (#7) na Centaura, więc raczej odpada...

nie mniej, to już kolejna relacja o Tatrach z naszego osiedla, potwierdzają to symulacje... zapolujemy !! ;)

 

[edit]

pełne 180' z opisywanego PO:

pano5.jpg

 

poranna Babia Góra (6:50)

P1010254.jpg

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

melduję z PO Gliwice / os. Kopernika:

- wczoraj wieczorem: Jeseniky, czy jak ktoś woli po naszemu Jesioniki

- dziś rano: Babia, Polica i przyległości

wszystko dośc przyzwoite, ale bez rewelacji, Tatr brak

 

pytanie do forumowiczów, co to za budynek, pośrodku horyzontu?

wychodzi mi nieco w lewo, od potencjalnych wierchów

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Patryk !

Skrzyczne:

2.jpg

panorama Jesieników z Pradziadem:

1.jpg

 

D90 & Nikkor 18-200mm @200mm

 

Świetne jesionki! Gratuluje

 

Pojechałem na najbliższy POI (Hałdę Kostuchna) bo warunki z okna nie wyglądały najlepiej, a tu niespodzianka.

Szkoda, że nie zjawiłem się dzisiaj na jakiejś Rogoźnickiej górce, miałbym Jeseniki jak złoto.

Dzisiejsze polowanie

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=34

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za miłe słowa ;)

to duża zasługa sprzętu (D90+szkło), który pomimo średnich warunków pozwala rejestrować odległe obiekty,

 

dorzucam jeszcze Lysa Horę, na tle KWK Szczygłowice(?) i kościoła w Ostropie:

5.jpg

 

Też celowałem dzisiaj w Lysą Horę z Katowic, body to samo D90 tylko inne szkło, które mogę jak najbardziej polecić do Twojego Nikona.

Szkło 500mm ostatnio na allegro widziałem za ~500zł

http://www.allegro.pl/item1071770230_prakticar_5_6_500_mc_pentacon.html

 

26cf7889.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też celowałem dzisiaj w Lysą Horę z Katowic, body to samo D90 tylko inne szkło, które mogę jak najbardziej polecić do Twojego Nikona.

Szkło 500mm ostatnio na allegro widziałem za ~500zł

Pragnę zauważyć, że zdjęcie dokumentuje po raz pierwszy w historii światełko na Lysej z Katowic!

 

Kurcze, puścić Go samego na PO, to od razu zamiecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.