Skocz do zawartości

Uran 2009


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Obiekt w istocie trudny, w wizualu jednak bardziej "zielonkawy". Dwa lata temu mając wspaniały seeing widziałem zarys głównej równikowej strefy klimatycznej. Korzystałem z 12" Newtona+filtr neodymowy+SWA 3,5mm.

Fajne zdjęcie - czekałem na to w Twoim wykonaniu!

Pozdrawiam, Ryszard.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Obiekt w istocie trudny, w wizualu jednak bardziej "zielonkawy".

 

Nie taki trudny,przed wczoraj udało mi się zobaczyć Neptun,przez lustro 150mm kolorek nawet był widoczny w Neptunie :rolleyes: Teraz czas na Uran hej... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Lysy,

 

bardzo fajna fotka, ktorej ci troszke zazdroszcze... :rolleyes: Uran i Neptun nie goscily jeszcze nigdy na moim ccd i zdjecia ich sa w ogole raczej zadkoscia. Na "moim" niebie bez go-to nie mialem do tej pory szans (i cierpliwosci) ich wyszukac. Gratuluje!

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Lysy,

 

bardzo fajna fotka, ktorej ci troszke zazdroszcze... :rolleyes: Uran i Neptun nie goscily jeszcze nigdy na moim ccd i zdjecia ich sa w ogole raczej zadkoscia. Na "moim" niebie bez go-to nie mialem do tej pory szans (i cierpliwosci) ich wyszukac. Gratuluje!

 

Maciek

 

Dzięki wszystkim za miłe słowa.

Myślę Maćku że możesz spokojnie zapolować na Urana, ja celowałem bez goto. Uran w tej chwili "podąża" za Jowiszem ale

jest wyżej i w dość ciekawe konfiguracji z otaczającymi go gwiazdkami w szukaczu jest do odszukania dość łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zasadzałem się na Urana, ale chciałem też jego księżyce - zatem na zdjęciu są dwie warstwy - Uran dobrze naświetlony (ciut prześwietlony?) zakrywa wściekle prześwietloną tarczę - ale wtedy widać 3 księżyce (gwiazdki?). Jeden wyżej nad tarczą i dwa poniżej, obok siebie. Zrobione 20 sierpnia 2009 o 2:19 naszego czasu.

Jakby ktoś potwierdził, że to księżyce, a nie gwiazdy tła? Nie mam niestety programu typu stellarium czy innych czasem tu cytowanych.

Wypadkowa ogniskowa 3500 (barlow 2x ale piksele binned 2x2), seeing 2/10, DMK31mono IR-cut (bo najjaśniejszy obraz dawał).

Pierwsze zdjęcie naświetlanie długie 9sek, krótkie dla tarczy 1/50 sek.

Obok (2 - środkowe zdjęcie) Neptun bez barlowa naświetlanie 1/10 i

3 zdjęcie Uran z 3:17 piksele binned 2x2, (czyli jakby z ogniskowej 1750) ale przynajmniej wyraźniej widać te księżyce/gwiazdki.

Takie to pierwsze koty za płoty, na drugi raz zrobię darki, bo przy 9 sek już by się przydały.

 

Pozdrawiam sympatyków planet.

Uran 2009-08-20_02-19-51 IR Cut.png

Neptun 2009-08-20_03-00-43 bez niczego.png

Uran 2009-08-20_03-17-54 Ir cut bez bar bin 2x2 20-2.png

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Stellarium i Starry Nighta. Mam też Guide'a, ale na płycie niestety. W tym pierwszym programie nie ma księżyców Urana i Neptuna. W Starry Nighcie są, ale jest mało gwiazd (być może dlatego, że mam wersję demo w zasadzie).

 

Trochę namieszałeś we wpisie, bo raz jest napisane "Uran" raz "Neptun".

 

Jeśli chodzi o Urana, to Starry Night dla tej daty i godziny pokazuje coś takiego (północ na górze, wschód z lewej):

 

uran.png

 

Jasności księżyców: Miranda - 16,5, Oberon - 16,5... - Starry Night podaje, że wszystkie te ksieżyce mają jasność 16,5 magnitudo, ale to chyba bzdura. Odległości: Uran - Miranda - 6", Uran - Ariel 6", Uran - Tytania - 11", Uran - Umbriel - 19", Uran - Oberon - 36". Blisko Urana są jeszcze jakieś księżyce, ale są słabsze niż 20 magnitudo.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ciut namieszałem, ale post już przeedytowany - 1 i 3 zdjęcie to Uran, a środkowe Neptun - pokazuje, że obraz odległych planet specjalnie dużo się nie zmienia. To nie Mars czy Jowisz ze szczegółami na tarczy. Co do pozycji satelitów, to ze skali wynika, że ten górny księżyc to może byc OBERON, ale dolne? Zagadkowe. Nałożę zdjęcia w jakimś programie, to może przypasuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też obrazki dla Neptuna, ale nie byłem pewien, czy ten Neptun w opisie zdjęcia to nie jest czasem jakaś pomyłka, ale piszesz, że nie. W takim razie zamieszczę też mapkę okolic Neptuna dla tej samej daty i godziny (czyli 20 sierpnia, godz. 2:19).

 

Jasności: HIP 107735 8,6, TYC 5800-995-1 - 9,4, Tryton 13,5, Proteusz 20,3, Najada - 24,7. Pozostałe księżyce między Proteuszem a Najadą.

 

Odległości: Neptun - TYC... - 8', Neptun - HIP... - 4', Neptun - Tryton - 16,5 sekundy kątowej, Neptun - Proteusz - 3"

 

neptun1.png neptun2.png neptun3.png

 

 

Natomiast okolice Urana o 3:17 wyglądały tak:

 

uran2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka raczej nie, gołym okiem obserwowałem tarczę, a nie widac księżyców, bo czas był 1/10 sek, by złapać średnicę tarczy. Natomiast księżyce powinny wyjść przy 8-10 sek/klatkę skoro wyszły przy Uranie. Robiłem tamtej nocy Jowisza, Uran był wyżej, bo było już po górowaniu Jowisza, natomiast z Neptunem był problem, robiłem go przez cienką chmurkę/mgłę, nawet nie myślałem o satelitach. Ale skoro piszesz, że jego satelity mają choć w części 8-13 mag, to spokojnie są w zasięgu, tym bardziej, że odległości od planety w minutach, a nie sekundach kątowych. Będzie trochę pogody to się "zasadzę". No i są jeszcze satelity Marsa, ale je ciężko sfotografować, bo są b. blisko.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro piszesz, że jego satelity mają choć w części 8-13 mag, to spokojnie są w zasięgu, tym bardziej, że odległości od planety w minutach, a nie sekundach kątowych. Będzie trochę pogody to się "zasadzę". No i są jeszcze satelity Marsa, ale je ciężko sfotografować, bo są b. blisko.

 

Pozdrawiam

 

Nigdzie nie napisałem, że ksieżyce Urana i Neptuna mają 8 magnitudo. Napisałem tylko, że według używanego przeze mnie programu najjaśniejsze księżyce Urana mają 16,5 magnitudo, a według "Almanachu Astronomicznego na 2009 rok" Tomasza Ściężora (polecam ściągnąć) jasności księżyców podczas opozycji wynoszą: Tytania 13,9, Oberon 14,2, Ariel 14,4, Umbriel 15,0 i oddalają się odpowiednio na 31,5, 42, 13,6 i 19 sekund kątowych od planety.

 

W przypadku Neptuna jest podany tylko Tryton, który w opozycji ma janość 13,5 magnitudo (pokrywa się to z programem) i oddala się na niecałe 14".

 

O ksieżycach Marsa chyba można zapomnieć. Żeby je sfotografować trzeba by było zasłonić czymś Marsa, żeby nie zaślepiał ich swoim blaskiem. To jest chyba najtrudniejsze wyzwanie z wymienionych satelitów planet. Sam fakt, że udało się je odkryć dopiero w 1877 roku mówi sam za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka raczej nie, gołym okiem obserwowałem tarczę, a nie widac księżyców, bo czas był 1/10 sek, by złapać średnicę tarczy. Natomiast księżyce powinny wyjść przy 8-10 sek/klatkę skoro wyszły przy Uranie. Robiłem tamtej nocy Jowisza, Uran był wyżej, bo było już po górowaniu Jowisza, natomiast z Neptunem był problem, robiłem go przez cienką chmurkę/mgłę, nawet nie myślałem o satelitach. Ale skoro piszesz, że jego satelity mają choć w części 8-13 mag, to spokojnie są w zasięgu, tym bardziej, że odległości od planety w minutach, a nie sekundach kątowych. Będzie trochę pogody to się "zasadzę". No i są jeszcze satelity Marsa, ale je ciężko sfotografować, bo są b. blisko.

 

Pozdrawiam

 

Dokładnie tak satelity Neptuna są w zasięgu też czekam na lepszą aurę akurat w piasecznie leje deszcz wrrrrrrrrrrrrrr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem darmowe skrypty pokazujące pozycje księżyców Jowisz, Saturna, Urana i Neptuna ale z Trytonem tylko. Strona poniżej:

 

http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/javascript

 

W czasie ostatniej opozycji Marsa był tez skrypcik pokazujący maksymalne oddalenie jego datelitów i tym samym możliwośc ich dostrzeżenia. Trochę to off-topic, ale o Uranie tez piszę. Może założymy wątek księżyce inne niż Księżyc. No ale pierwsze trzeba cos ładnie "cyknąć"

 

Pogody życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.