Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze modelu MAKa127


ptasz3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dłuższego czasu interesuję się astronomią, oglądam niebo przez lornetkę i coś tam sobie szkicuję na kartce. Zaniedługo najprawdopodobniej przeprowadzę się do mieszkania z balkonem (IV piętro czteropiętrowego budynku, szeroki widok na południe, dość silne LP) i z tego powodu przymierzam się powoli do kupna teleskopu. Właściwie rzecz ujmując szkicuję raczej budżet.

Po przegrzebaniu się przez masę informacji na forach, recenzji i porad zdecydowałem się na zakup SW MAK127 i tutaj pojawia się moje pytanie. Mam do wyboru dwie opcje:

 

1. Zakup tego zestawu: SW MAK 127 + EQ3-2, wyciąg 1,25" za 2000 pln, lub

2. Zakup osobno: SW MAK 127, wyciąg 2" i montaż EQ3-2 za łączną kwotę 2320 pln.

 

Czy opłaca mi się doinwestować te 320 złotych w dwucalowy wyciąg? Po pewnym czasie będę pewnie chciał podłączyć swojego Nikona do teleskopu i pobawić się trochę w astrofotografię. Rozumiem, że plusem dwucalowego wyciągu będzie między innymi szersze "pole widzenia" po podłączeniu aparatu do ogniska głównego. Czy coś jeszcze przemawia za wyborem droższego rozwiązania?

 

Zapomniałem dodać - na Maksutowa zdecydowałem się, ponieważ balkon będzie nie za wielki i, dodatkowo, bardzo zależy mi na mobilności sprzętu (przeniesienie w plecaku etc.).

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam,

--

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz ten z dwucalowym wyciągiem. Może dowiedz się kiedy bedą mieli go razem z montażem. Jak ja się pytałem jakiś czas temu w Delcie kiedy bedzie ten dwucalowy z montażem i jaka cena, to mi powiedzieli że na początku sierpnia i cena ok. 2000zł (jednak dostawa się opóźniła, bo dobsony tak samo miały być na początku sierpnia, a były po 15 sierpnia dopiero). Ale jak nie są dostęne to znaczy że nie przyszły w tej dostawie. Ja jednak kupiłem synte 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest jeszcze większa różnica, bo nie dostajesz przy 2" żadnego okularu księżycowo planetarnego.

wszystko zależy czy interesują cie drogie komfortowe okulary do szerokich pól stosowanych przy DS.

 

ps. ajtam w końcu to napisze jednak. problemem jest to, że nowy design z 2" jest gorzej wyczerniony. ma tulejowy bafl czarniejszy ale bardziej świecący od starej wersji.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie będę pewnie chciał podłączyć swojego Nikona do teleskopu i pobawić się trochę w astrofotografię. Rozumiem, że plusem dwucalowego wyciągu będzie między innymi szersze "pole widzenia" po podłączeniu aparatu do ogniska głównego.

zabawa w astrofotografie przy F/12 z 1500mm na eq3-2 to poroniony pomysł. spodziewasz sie szerszego pola? a masz aparat FF? proponuje nie mysleć o tych 2" w ten sposób. tak sfotografujesz tylko księżc i może sie pobawisz z marnymi efektami w gromady kuliste i nic pozatym. astrofotografia to raczej przez aparat powieszony na tubie z własnym krótkim obiektywem. z twoim LP to pewnie porażka. a do planet to kamerka internetowa przez barlow i zgrywanie filmiku na komputer a potem stak w registaxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i porady. Troszkę musiałem się dokształcić w międzyczasie :).

 

Zabawa w astrofotografię miała być tylko zabawą na własne potrzeby. Nie spodziewałem się uzyskać super-hiper zdjęć galaktyk. Gdyby faktycznie mi się spodobało, w dłuższej (naprawdę dłuższej) perspektywie myślałem o zakupie jakiegoś krótkiego apochromatu na potrzeby fotografii. W krótszej perspektywie myślałem o dokupieniu okularów -- jednych do planet, drugich dłuższych do DS'ów, do obserwacji wizualnych. Z tego, co wyczytałem, 2" dają również i tutaj szersze pole niż 1,25". Nie napisałem tego w pierwszym poście, faktycznie.

 

Na pomysł aparatu "na barana" sam nie wpadłem, mleko na niebie nie byłoby jednak aż taki problemem w tym wypadku. Teleskop ma być przenośny właśnie po to, abym mógł z nim łatwo wyskoczyć poza miasto, na działkę, gdzie LP nie jest zbyt dokuczliwe. Nadmienię, że samochodu nie posiadam i w najbliższym czasie nie planuję takowego nabywać, więc możliwość zapakowania się w plecak ze wszystkim i ew. statyw w łapę jest kluczowa.

 

Rozumiem, że "bardziej błyszczący tulejowy bafl" w nowej wersji Maka oznacza mniejszy kontrast w porównaniu do starszej wersji? Czy w wyniku tego obrazy uzyskane z nowej wersji są o wiele gorsze? Bo chyba jednak zaczynam się skłaniać w kierunku 2".

 

Zakupy planuję w grudniu, może do tego czasu pojawią się już nowe maki z montażami w zestawach. Powinno wyjść taniej. Liczę też po cichu na umocnienie się złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ma być przenośny właśnie po to, abym mógł z nim łatwo wyskoczyć poza miasto, na działkę, gdzie LP nie jest zbyt dokuczliwe. Nadmienię, że samochodu nie posiadam i w najbliższym czasie nie planuję takowego nabywać, więc możliwość zapakowania się w plecak ze wszystkim i ew. statyw w łapę jest kluczowa.

 

Rozumiem, że "bardziej błyszczący tulejowy bafl" w nowej wersji Maka oznacza mniejszy kontrast w porównaniu do starszej wersji? Czy w wyniku tego obrazy uzyskane z nowej wersji są o wiele gorsze? Bo chyba jednak zaczynam się skłaniać w kierunku 2".

 

jak chcesz tak jeździć bez samochodu to ci eq3 psu na bude. o wiele przyjemniej nosić ci bedzie AZ4 choć bez mikroruchów, albo troche na siłe podpasowana porta z mikroruchami.

 

ile pogarsza sprawe bardziej błyszczący bafl to tego ci nie powiem. napewno nie jest obraz "o wile gorszy" w każdym razie jedyne problemy jakie to powoduje to poświata przy oglądaniu brzegu księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się tak zastanawiam: Czy ten nowy Mak ma zmodyfikowany, szerszy przelot wewnątrz tuby, czy to po prostu to samo, a z dołączonym jedynie visualbackiem i kątówką 2". Czy w przypadku maka 127 w ogóle jest możliwość i sens zastosowania szerszego przelotu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się tak zastanawiam: Czy ten nowy Mak ma zmodyfikowany, szerszy przelot wewnątrz tuby, czy to po prostu to samo, a z dołączonym jedynie visualbackiem i kątówką 2". Czy w przypadku maka 127 w ogóle jest możliwość i sens zastosowania szerszego przelotu?

 

Sam miałem dość krótko niebieską 127 oglądałem w DO czarną wersję ,różni się kolorem i wyjściem na okular reszta bez zmian.

No i kupowane w kraju są "ograbione" z szukacza optycznego.W zamian starpointer (promocja czy coś w tym stylu :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ile pogarsza sprawe bardziej błyszczący bafl to tego ci nie powiem. napewno nie jest obraz "o wile gorszy" w każdym razie jedyne problemy jakie to powoduje to poświata przy oglądaniu brzegu księżyca.

Mam Maka 127 2" i jakoś poświaty na brzegu Księżyca nie widziałem, a obserwowałem go już wiele razy!

 

oglądałem w DO czarną wersję ,różni się kolorem i wyjściem na okular reszta bez zmian.

No i kupowane w kraju są "ograbione" z szukacza optycznego.W zamian starpointer (promocja czy coś w tym stylu :szczerbaty: )

Mojego nie ograbili, mam szukacz optyczny! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Maka 127 2" i jakoś poświaty na brzegu Księżyca nie widziałem, a obserwowałem go już wiele razy!

to nie jest poświata na brzegu księżyca tylko przy oglądaniu brzegu. Pozatym zależy to od wyczernienia okularu. A że niemasz pierścienistej poświaty od jasnych gwiazd gdy są poza polem i tak samo z księżycem to ci nie wierze, bo to niemozliwe jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.