Skocz do zawartości

Czy warto kupić inne okulary do SW 150/1200 ?


Budrys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam wrażenie ze te dwa okulary 10mm i 25mm + barlow 2x są z bardzo niskiej półki. Warto więc dokupić inne, lepsze ? jak założę 10mm obraz już ciemnieje a z barlowem to prawie nic nie widać i nie da się ustawić ostrości. A Jowisz na górze jest niebieski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre masz wrażenie :)

Te dodawane do zestawu, czyli tzw, KITy albo "kitowce", nie są zbyt dobrej jakości. Zwykle, u początkującego obserwatora moment wymiany okularów na lepsze następuje wtedy, gdy zauważa słabą jakość tych, które ma. Czyli właśnie nadszedł dla Ciebie ten moment :)

Najpierw kup może coś lepszego w miejsce tego 10mm. Zastanów się, jakiego powiększenia potrzebujesz najbardziej. 10mm daje Ci 120x. Zwykle, typowy obserwator dąży do 3 rodzajów powiększeń: Małego z szerokim polem widzenia, np około 40-50x. Średniego - 80-100x i dużego, np. do planet - 160-190x.

Jak już będziesz miał plan działania, to wiele odpowiedzi znajdziesz na forum, w dziale "Mój pierwszy teleskop" i innych.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aczkolwiek musisz zdawać sobie sprawę, że przy zwiększaniu powiększenia obraz ciemnieje nie z powodu złej jakości okularu tylko nieubłaganych praw optyki (innymi słowy, nie spodziewaj się cudów, w każdym okularze będzie ciemniej. w lepszym może być ciemniej ale wyraźniej, bez odblasków, itd).

po drugie, im większe powiększenie tym bardziej jakość obrazu zależy od kolimacji, stanu atmosfery i wychłodzenia teleskopu.

a obserwacja Jowisza gdy jest zbyt nisko będzie zawsze dawała efekt innego koloru na górze i na dole i nazywa się to "refrakcja atmosferyczna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zwiększaniu powiększenia obraz ciemnieje nie z powodu złej jakości okularu tylko nieubłaganych praw optyki ...

po drugie, im większe powiększenie tym bardziej jakość obrazu zależy od kolimacji, stanu atmosfery i wychłodzenia teleskopu.

a obserwacja Jowisza gdy jest zbyt nisko będzie zawsze dawała efekt innego koloru na górze i na dole i nazywa się to "refrakcja atmosferyczna".

a najgorzej jest sie o tym wszytskim przekonać po wydaniu 2tyś zł na super okulary. :szczerbaty:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ograniczenia finansowe chciałbym kupić trzy okulary np. Baader Hyperion 8 mm,13mm,21mm. Dobry wybór to tego teleskopu ?

 

Ten SW150/1200 to newton czy refraktor ?

Może ten artykuł wyjaśni temat:

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=5&str=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton, a to ma jakieś znaczenie ? znalazłem jeszcze kilka typów, co o tych powiecie ?

Tele Vue Plossl 20 mm

Tele Vue Plossl 11 mm

Tele Vue Plossl 8 mm

 

Celestron X-Cel 21 mm

Celestron X-Cel 12,5 mm

Celestron X-Cel 8 mm

 

Vixen NLV 20 mm

Vixen NLV 12 mm

Vixen NLV 9 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-Cel mozna spokojnie założyć, że nie istnieją.

 

jeżeli masz ciemne niebo to powinieneś kupić coś szerokokątnego 30mm (o ile masz wyciąg 2") jeżeli raczej mleko niż ciemne niebo to coś koło 17mm. w każdym razie poobserwuj tym 25mm czy i ile szczegółu widzisz w M27, co widać na M81,82 czy widisz jakiś smugi poza jądrem w M31 dopiero potem kupuj okulary.

 

jeszcze raz zastanów sie czy rozumiesz dlaczego masz ciemno i nieostro jak założysz 10mm (a potem jeszcze barlow)

to nie jest wina okularów!

jeżeli zaobserwujesz co to jest lepszy i gorszy seeing, spróbujesz rozdzielić jakieś gwiazdy podwójne, sparawdzisz kolimacje teleskopu na gwiazdach, zobaczysz krążki ariego na zogniskowanej gwieździe wtedy dopiero kupuj krótko ogniskowe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plossla TV 15mm. Bardzo dobry okular. Świetna transmisja i kontrast.

Okular niezastąpiony do planet i łysego. Do DS już niekoniecznie - jak dla mnie za małe pole własne - wolę LVW do DSów.

15-stka ma mały ER (10mm - dla mnie na skraju znośności), nie mówiąc już o 11-stce czy 8-ce.

Odradzam je jeśli nie masz prowadzenia.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orthosy BP to też świetne okulary, ale w sześciomilimetrowym ortho ER będzie bardzo mały.

Okular będzie często parował i brudził się od rzęs (zdarza mi się to w moim ortho 12,5mm,

które ma znaczenie dłuższy ER).

Jeżeli nie masz prowadzenia w teleskopie (a może nawet zwłaszcza jeśli nie masz)

i nie jesteś hardcorowym planeciarzo-księżycowcem,

to zbieraj na LVW 13mm i dobrego barlowa, albo LVW 8mm lub LVW 5mm [ew. jakiegoś Pentaxa czy Telewuja ;)]

Zaznaczę tylko, że nie jestem zwolennikiem serii LV - słaba transmisja, słaby kontrast, słaba ostrość - jedyna zaleta jak dla mnie to spory ER.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.