Jump to content

de beściaki późno letniego nieba


roberciu
 Share

Recommended Posts

ech.... że też człowiek nie ma takiego talentu jak roberciu żeby to ująć tak ładnie . super relacja !! gratuluję zaobserwowanych obiektów i towarzystwa , mimo trudnej pozycji pod ostrzałem ... prawie jak w afganistanie ;)

Link to comment
Share on other sites

Hehe :szczerbaty: roberciu widzę jak zwykle w szczytowej formie - kółko astronomiczne tylko dla młodych niewiast, najpierw pokazuje a później rozdziewicza...

 

A zielony laser do pokazywania chociaż masz? W Szanghaju sprzedawali takie po 150 juanów. Ja dałem 50 (dla niezorientowanych - to niecałe 25 zeta) i ciągle mam wrażenie że przepłaciłem :)

 

Edit:

NGC7293 jest po pierwsze wielka, przez co jej jasność powierzchniowa jest dość mała, a po drugie jest dosyć nisko nad horyzontem. Kombinacja tych czynników powoduje że nie jest łatwa do namierzenia - dobre efekty daje użycie filtra (ja bez OIII do Ślimaka nie podchodzę) a i tak mgławica nie zdradza jakiś powalających na kolana szczegółów.

Jeśli chodzi o NGC7009 - bardzo przyjemna planetarka ale pamiętaj że jest zdecydowanie mniejsza kątowo od np. M57 - gdy będziesz jej szukać zapodaj od razu 13mm!

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Też się zdziwiłem, że chcesz pokazywać NGC 7293 i NGC 7009. Zamiast tego proponuję polowanie na M2 i M15. Obie to gromady kuliste.

 

Pierwsza z nich jest łatwa do znalezienia, bo tworzy trójkąt prawie prostokątny równoramienny z gwiazdami alfa i beta Wodnika (Sadal Melek i Sadal Suud). Od bety trzeba pójść na północ, kąt prosty przy gromadzie.

 

Z drugą też nie powinno być problemu. Znajduje się nieco (czyli 4 stopnie) na północny zachód od Enifa (epsilon Pegaza) na linii łączącej tetę Pegaza z Enifem.

Edited by majer
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Dzięki za miłe słowa :)

Jednocześnie dementuję pogłoski o rozdziewiczaniu przy pokazywaniu i używaniu wielkiej tuby w nieuczciwych zamiarach :D

 

Prawda jest taka, że sam jestem na początku drogi i wiele muszę się nauczyć.

Niemniej jednak są obiekty, które już (od maja) zdążyłem pokochać, wracam do nich i chętnie pokażę potencjalnym amatorom nocnego nieba.

 

Przykładowo M11 jest dla mnie takim odkryciem, a nie spodziewałem się na podstawie opisów/relacji, które można znaleźć na forum.

 

A jakie są wasze debeściaki? obiekty które przyprawiły was o opad szczęki i długotrwały stan zakochania?

A może 'listy przebojów" były już układane?

 

pozdr

R

Link to comment
Share on other sites

 

A jakie są wasze debeściaki? obiekty które przyprawiły was o opad szczęki i długotrwały stan zakochania?

A może 'listy przebojów" były już układane?

 

 

Za trudne pytanie. Dla mnie niemal każda noc przynosi jakieś odkrycie. Jest mnóstwo obiektów które oczarowują swoją urodą i chciało by się wracać do nich często. U mnie jednak przeważa pasja odkrywania nowych cudeniek :)

 

Ale jeśli miałbym wymienić tak z pamięci... Opad szczeny za każdym razem wywołuje Veil (przefiltrowany przez OIII) - myślę że każdy posiadacz filtra mgławicowego ma ten obiekt na swojej top liście.

 

Z kulek zawsze porusza mnie M5. Piękny obiekt - centrum gromady jest jakby zanurzone w halo słabszych gwiazd. Jest to jeden z niewielu obiektów które w wizualu prezentują się o wiele lepiej niż na zdjęciach.

 

Dalej - gromadki otwarte - uwielbiam małe i zwarte, np NGC 7510 jest jedną z debeściarskich w swojej kategorii.

 

Galaktyki - przez 8" szału nie ma i nie będzie, ale też oferują niesamowite widoki, zwłaszcza te ustawione wzgledem nas krawędzią - the winner is... NGC 5907.

 

No i oczywiście planetarki - NGC 6543 i jej podobne, a więc takie które oferują przyjemny niebieskawo zielony odcień przy obserwacjach w wizualu.

 

Każdą nockę mam w zwyczaju kończyć spojrzeniem na coś jasnego i fajnego. Po całej nocy wypatrywania ledwo widocznych galaret, spojrzenie na np. na M13 lub Hichoty w szerokim polu, kończy się przyjemnym przypływem endorfin. No i to uczucie póżniej, gdy tuż przed zaśnięciem widzę tą Em-trzynachę pod powiekami... mmmm... bezcenne B)

Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

Za trudne pytanie. Dla mnie niemal każda noc przynosi jakieś odkrycie.

 

Tak to właśnie jest :)

Julek, przy tym szybkim wyborze piękności sugerowałeś się listą H400? ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Julek, przy tym szybkim wyborze piękności sugerowałeś się listą H400? ;)

 

 

Zbieg okoliczności :) Trzeba przyznać że ta lista zawiera całe mnóstwo wspaniałych obiektów. Nie jest to jednak tak, że gdy rozstawiam sprzęt to od razu zakładam na oczy klapki z napisem H400 ;) Gdy przeglądam notatki wychodzi z reguły na to, że mniej więcej połowa złowionych celów pochodzi z listy, a reszta to okoliczne obiekty lub inne które sprawdzam z ciekawości. Na dobrą sprawę, to biorąc pod uwagę liczbę odkrytych przez Herschela obiektów (ponad 2500), ciężko trafić w coś nie-herschelowego :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.