Skocz do zawartości

"Rozbijając maszyny na planetach..."


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze ciekawiło mnie ile satelit ludzie rozbili na planetach, jednak tak samo ciekawi mnie ile z nich się "zawieruszyło" lub zgubiło. Chciałem znaleźć taką listę, ale nic nie znalazłem. Czy może ktoś mi pomóc? Chodzi mi o satelity wystrzelone w celu wylądowania na planetach (te co doleciały i te co nie) oraz o tych które się rozbiły jak i prowadzą badania. Oczywiście wiem o maszynach na Marsie i o maszynie na księżyca Jowisza czy tam Saturna, ale nie wiem dokładnie co i kiedy poleciało więc proszę o listę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci takiej listy chyba z pamięci nie zrobi, bo za dużo tego trochę było, aby kompletnie i bez błędów. Spróbuj sam. Jeśli radzisz sobie z angielskim jako tako, polecam to źródło:

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/

Zakładka Solar System Exploration:

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/

Przy każdej z planet znajdziesz informacje o wysłanych tam sondach, zarówno USA, jak i pozostałych krajów.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja trochę pozrzędzę:

- ten satelita (rodzj męski), więc raczej "ile satelitów" ("ile" - bo tutaj nieosobowo; Janko mógłby mieć osobowych "wielu satelitów" na AF, oczywiście w przenośni i gdyby tacy się znaleźli)

- satelita krąży wokół macierzystej planety i raczej nie rozbija się na obcych, więc wolałbym raczej "ile sond" czy też pojazdów kosmicznych itp.

- "...o maszynie na księżyca Jowisza czy tam Saturna...": lubię Cię, Dementorin, ale trochę wydaje mi się, że "olewasz" kolegów.Ciut staranności w pisaniu, odrobina dobrej chęci dla sprawdzenia faktów, a będzie wyglądało zupełnie inaczej.

 

A tak w ogóle, życie jest piękne!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, no a tu: http://astro-forum.o...showtopic=24667 ? :rolleyes:

... a tak się Kuba napracował

No, sorry, ale przez te lata Astro-Forum sie tak rozrosło,że nie ogarniam już wszystkiego. Wątki astronautyczne z resztą śledzę głównie na astro4u, choc, jak widać i tu zaglądam. Musi mi Kuba wybaczyć...

Pozdrawiam

-J.

P.S. Janko ma racje dbając o stylistykę i terminologię w kwestii "satelitarnej", zwłaszcza,że sporo osób robi te same błędy [więcej ksiazek, mniej internetu ;-) ]. Ale co do "maszyn na planetach" to chyba taka licentia poetica autora, w tytule wątku "Rozbijając..." brzmi doskonale!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ale co do "maszyn na planetach" to chyba taka licentia poetica autora, w tytule wątku "Rozbijając..." brzmi doskonale!

Jestem zwolennikiem zarówno poetyki jak i gramatyki.

Nie mam nic przeciwko rozbijaniu maszyn na planetach ani nawet księżycach, byle poprawnie.

Amicus Dementorin, sed magis amica grammatica.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.