Skocz do zawartości

Cienie, tranzyty, zakrycia i zaćmienia księżyców Jowisza


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Co 6 lat Ziemia przechodzi przez płaszczyznę orbit 4 księżyców Jowisza odkrytych w roku 1609 przez Galileusza.

W tym czasie możemy obserwować jak Gwiazdy Medycejskie wzajemnie się zakrywają i zaćmiewają. Ciekawostką jest, że Galileusza najprawdopodobniej w roku 1611 widział kilka takich zjawisk lecz nie był tego świadomy - opisywał, że nie widzi jednego z księżyców, po czym po jakimś czasie stwierdzał cudowne się jego pojawienie bardzo blisko innego. Nigdy nie napisał jednak, że przypuszcza, że widział zakrycie.

 

Teraz my niemal 400 lat po Nim, korzystając z tego, że Jowisz coraz wcześniej wschodzi ruszamy w kampanię obserwacyjną PHEMU 2009.

Zachęcam do obserwacji, która pomaga badać fluktuacje w ruchu systemu księżyców Jowisza oraz poznawać zmiany jakie zachodzą w ich atmosferach (to tylko przy dobrej jakości rejestracjach). Każda seria co 6 lat przynosi nowe efekty i informacje i pokazuje, jak jeszcze nie precyzyjnie jesteśmy w stanie modelować ruch tych przewspaniałych "gwiazd" poświęconych rodowi Medyceuszy.

 

Poniżej załączam plik z dokładnymi efemerydami dla Polski. Efemerydy były robione dla centrum kraju, jednak różnice między skrajnymi punktami kraju są bardzo minimalne (możemy je zaniedbać).

 

phemu_2009_nr_1.pdf

 

W pliku jest również objaśnienie jak czytać efemerydy i co zrobić z wynikami obserwacji.

 

Życzę udanych obserwacji,

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kupiłem niedawno syntę 8" i pierwsze co zrobiłem to skierowałem ją na Jowisza. Okazało się, że trafiłem akurat na tranzyt jednego z księżyców i urzekło mnie przejście jego cienia na tle tarczy. Na tej stronie http://www.projectpluto.com/jevent.htm znajduje się lista czasów zjawisk związanych z czterema największymi satelitami Jowisza. Skopiowałem sobie tą listę do pliku tekstowego i zmodyfikowałem troszke. Wyrzuciłem z listy zjawiska, które juz były (lista jest od 2009.09.01), pododawałem nazwy księżyców, zmieniłem nazwy zjawisk na polskie, formatowanie dat na inne oraz zmiana czasów z UTC na czas lokalny z uwzględnieniem zmiany czasu z CEST na CET.

Zrobiłem to dla siebie, ale może komuś sie przyda.

 

Przykład, na stronie wyglada to tak:

I : Tra start: 2009 Sep 2 6:29

I : Sha start: 2009 Sep 2 6:58

I : Tra end : 2009 Sep 2 8:47

I : Sha end : 2009 Sep 2 9:16

IV : Occ start: 2009 Sep 2 23:18

I : Occ start: 2009 Sep 3 3:42

II : Tra start: 2009 Sep 3 3:57

III: Tra start: 2009 Sep 3 4:42

 

A u mnie wygląda to tak:

Io I          Początek tranzytu  2009.09.02 08:29
Io I          Początek cienia    2009.09.02 08:58
Io I          Koniec tranzytu    2009.09.02 10:47
Io I          Koniec cienia      2009.09.02 11:16
Kallisto IV   Początek zakrycia  2009.09.03 01:18
Io I          Początek zakrycia  2009.09.03 05:42
Europa II     Początek tranzytu  2009.09.03 05:57
Ganimedes III Początek tranzytu  2009.09.03 06:42

jupevents.txt

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze plik z tranzytami WCP od 2009.09.01 do 2009.12.31.

Dane wziąłem ze strony http://www.skyandtel...e/41085997.html

U mnie jest czytelniejsze i oczywiście czas lokalny (letni/zimowy).

 

EDIT:

Dziś oglądałem tranzyt cienia Europy + tranzyt WCP (Synta 8" Dob + LV 6mm + Baader Moon & Skyglow).

Ale widowisko.

grst.txt

Edytowane przez Chodak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.