Skocz do zawartości

Zakup teleskopu, miasto, do 1000 zł, laik + obserwacje naziemne, balkon


Bartek C

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wałkowany wielokrotnie, ale będe sie powatarzał, ponieważ część moich wymagań jest nieco inna :).

Zacznijmy od tego, ze na wstępie przyznam się, ze jestem laikiem, odrózniam lornetkę od lunety i znam ogólną zasade działania teleskopów :). Nic więcej. Budżet którym dysponuje to około 1000zł.

Teleskop będzie znajdował sie przede wszystkim na balkonie na 2 piętrze,w mieście, w okolicy jest sporo światła niestety. Chciałbym obserwować księżyc, planety, jak sie da obiekty kosmiczne na naszej orbicie (marzeniem jest teraz zobaczyć spacelaba) + wszystko co da sie zobaczyć na niebie. Będe miał możliwośc czasem wyskoczyć na wieś i zobaczyć niebo "nie skażone" światłem, ale to będa rzadsze wypadki. Nie bede ukrywał, że chciałbym wykorzystac teleskop do obserwacji naziemnych, mam to szczęście, że będe miał mozliwośc w dzien oglądania obiektów z wieży radiowo-telewizyjnej, niestety, tylko w dzień. Więc chyba duży zoom bedzie całkiem na miejscu.

Kolejną rzeczą jest miejsce gdzie kupic sprzęt i mój wybór padł na http://astrozakupy.pl, mieszkam w Poznaniu i sklep wydał mi się rozsądny, mogę tam pójśc i pomacać sprzęt. Prosze o poradę, czy jest to dobre miejsce, jak tam z cenami i ogólna opinia.

Nie mam żadnego doświadczenia w korzystaniu z teleskopu, oraz o zamawianiu częsci dodtakowych, wiec byłbym bardzo wdzięczny osobie, która wymieniłaby co potrzeba i z czym to się je :)

Jestem osobą otwartą, więc jezlei ktoś poda mi jakiegoś linka w celu podszkolenia swoich umiejętności to bardzo chętnie skorzystam:), ale błagam miejcie litośc :)- niestety google zwraca za dużo wyników, żeby było wiadomo co najlepsze:)

Ten post jest zapewne jednym z miliona zalożnych i jest poniekąd objawiem lenistwa, ale przebijanie sie przez kilkadziesiąt postow nie dało mi jednoznacznych odpowiedzi, dlatego własnie zdecydowałem sie go zalożyć. a nie chcę wtopić pieniędzy na coś co nie spełni moich oczekiwań.

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przy wyborze nie pomogę Ci. Mogę jedynie słowo od siebie powiedzieć na temat tego sklepu. Niecałe 2 m-ce temu kupiłem tam lornetkę do popatrzenia w niebo. Już po kupnie gdzieś na sieci czytałem, że najlepsze do astronomii są lornetki porropryzmatyczne. Przy okazji pytanie do tych, co będą odpowiadać: czy tak jest faktycznie?

Sprzedawca pokazywał mi również dachopryzmatyczne, bardzo fajne, bo lekkie. Ja natomiast miałem problem z nimi, że nie mogłem łatwo i szybko ustawić rozstawu, żeby zniknęla czarna plama. Przy okazji, co to za zjawisko? Myślę, że jak na fachowy sklep, powinien od razu doradzić tylko porro, a nie padło słowo na ten temat.

Chociaż obsługa bardzo miła, gość rozpakował wielką lornete (tylko i wyłącznie do astronomii), jednak była za duża i za ciężka. Co do ceny za moją lornetkę, była identyczna jak w innym sklepie w necie.

Co do teleskopu, w moim przypadku padła rada, żeby może zainteresować się sprzętem z automatycznym wyszukiwaniem, czyli pewnie z goto.

Z braku wolnego czasu, w moim przypadku, to będzie chyba dobra rada.

Warunki obserwacyjne mam takie jak Ty plus możliwość rzadkich wypadów "na wieś" (ciemniejsze niebo). W jakiej części Poznania mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zauważylem że strzeliłem byka w temacie, chodziło mi o teleskop, nie wiem co to teleskup :)

Mieszkam w okolicach naramowic, jasna rola, ale niestety mój blok jest już wkleszczony pomiędzy inne, dlatego mam panoramę na blok z naprzeciwka, na szczęście na tyle daleko, ze nie zaglada się komus w okna. Co do obserwacji naziemnych udało mi sie zalatwić wejscie na niższą z wież na sobieskiego, wiec zastanawiałem sie na dotarganiem tam teleskopu. W pobliżu siebie mam lasek i kampus uam, gdzie nocą można obserwować niebo, trzeba tylko pare kilometrów obrocić. Waga teleskopu niewazna - silny ze mnie chłop, tylko zeby się nic nie urwało :).

Co do sklepu, będe polegał na opiniach w internecie, ale sam sklep jest dla mnie dobrym wyjściem, bo zawsze mogę zobaczyć rozmiar, kształt tego co chce kupic, ogolnie pomacać. Czuje jakies opory przed kupowaniem takiego towaru w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku C., skoro jesteś otwarty i chcesz się szkolić, to na początku powinieneś skorzystać z wiedzy zgromadzonej na stronie celestia.pl

Przeczytaj artykuły: teleskop na balkon, teleskop do planet, teleskop za jak najmniej i – być może – teleskop mobilny. Myślę, że po tej lekturze – podobnie jak niegdyś ja – wyrobisz sobie zdanie. Skonfrontuj swoje potrzeby z charakterystyką poszczególnych kategorii teleskopów i dokonaj wyboru. Albo pytaj dalej na forum.

W sprawie sklepu Ci nie doradzę, bo kupowałem gdzie indziej.

Życzę trafnego wyboru.

PS: Jeszcze link do celestii dodam. A co mi tam?! Płacę, to się bawię ;-)

link:

http://www.celestia.pl/Kategoria:Sprz%C4%99t_obserwacyjny

Edytowane przez Pawel Kamela
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze?

Jestem informatykiem więc nie spodziewałem się że nie rozumiem co 2 słowo (ach to zadufanie w sobie ;) ), co chwila latam po linkach co raz głębiej, zeby zroumiec podstawy. Na początek czuje przeładowanie informacjami i nie wydaje mi się, zebym był w stanie podjać jakaś decyzję i być jej pewny. Trzeba pewnie pare tygodni, aby uporządkowac wiedzę, wam zajeło to pewnie tez sporo czasu, wiec nie wydaje mi się, ze mi pojdzie lepiej :). Dlatego na poczatek jestem łasy na rady. Póki co kształce sie, ale trzeba czasu.

Edytowane przez Bartek C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze?

Jestem informatykiem więc nie spodziewałem się że nie rozumiem co 2 słowo (ach to zadufanie w sobie ;) ), co chwila latam po linkach co raz głębiej, zeby zroumiec podstawy. Na początek czuje przeładowanie informacjami i nie wydaje mi się, zebym był w stanie podjać jakaś decyzję i być jej pewny. Trzeba pewnie pare tygodni, aby uporządkowac wiedzę, wam zajeło to pewnie tez sporo czasu, wiec nie wydaje mi się, ze mi pojdzie lepiej :). Dlatego na poczatek jestem łasy na rady. Póki co kształce sie, ale trzeba czasu.

 

A wydawałoby się, że kupno teleskopu jest takie proste. Zapytam się na forum jaki teleskop, oni odpowiedzą jaki, pójdę do sklepu i kupie taki teleskop. A tu zonk. Każą poczytać celestie, od nadmiaru informacji już głowa boli, a na dodatek zamiast teleskopu mówią żeby kupić lornetke :blink:

Ale spokojnie, nie śpiesz się, poczytaj forum, celestię, przetraw te wszystkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie dostałem żadnego typu ;). W innych wątkach zaraz zaczynacie żąglować nazwami :)

Kwota jaka planuje na początek nie jest duża na tyle żeby potem żałowac, jak teleskop nie spełni wszystkich funkcji w 100% (chociaz obserwacje naziemne chciałbym, zeby były mozliwe), ale na tyle wysoka przynajmniej dla mnie, aby nie kupowac pierwszego lepszego poradzonego przez pana w sklepie. Dlatego nadal zwracam sie z wielkim HELP! do was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - mogę Ci poradzić co bym wybrał na Twoim miejscu, ale niestety nie widzę tego sprzętu w zaprezentowanym przez Ciebie sklepie.

 

Otóż dobrym kompromisem w Twoim przypadku będzie zakup MAK102 na montażu azymutalnym AZ3. Nie będzie to żadne cudo, ale w zadanym budżecie się mieści, jest lekkie i poręczne, proste w obsłudze jak budowa cepa, nadaje się doskonale do obserwacji ziemskich a i pofocić bardzo amatorsko można (w dzień samoloty - nie mówię o astrofoto, bo to inna bajka). Teleskop ten nadaje się do obserwacji pod zaświetlonym łuną miejskim niebem. Jego wadą jest małe pole widzenia. Obejrzysz nim księżyc i poglądowo planety. Z czasem wymienisz dostępne w zestawie okularki na lepsiejsze Plossle i będzie git.

 

We wskazanym przez Ciebie sklepie widzę tylko MAK'a90. Wbrew pozorom ten jeden centymetr robi wiele różnicy (przy tak małej aperturze - nie daj sobie wcisnąć kitu od sprzedawcy), więc bym się na niego nie zdecydował. Przejść się zawsze możesz - pooglądasz gabaryty sprzętu, a to gdzie zrealizujesz zamówienie to już inna rzecz. Zapytaj kiedy będzie następna dostawa. Podejrzewam, że po prostu MAKi102 im chwilowo wyszły.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Tobą, że ten ogrom nowych pojęć jest przerażający i w porównaniu do wiedzy ze szkoły (optyka na fizyce)mogę powiedzieć, że nic nie wiem. Rozpocząłem rozglądanie się za sprzętem od wątków typu jaki teleskop i nie dawałem rady, np. synta 250/1200 na eq5, barlow, swan, apochromat itd W tej chwili już trochę rozumiem te pojęcia, ale nie czuję tego, żeby prowadzić dyskusje a co dopiero wybierać sprzęt. Widzę, że niestety zapowiada się długa droga. Swoją drogą sprzęt to sprzęt, co z tego, że mam na razie lornetkę, jak nie wiem, co mam oglądać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź! To już jest jakiś punkt wyjściowy do dywagacji na temat teleskopu. Po krótkiej acz treściwej chwili z celestia.pl, musze bardziej zawęzić krag poszukiwań;) Teraz wg. kolejności to balkon, obserwacje naziemne, planety, duże zaświetlenie.

Mam pytanie odnośnie teleskopu, który podałeś, czy obraz w nim bedzie obrócony, czy potrzeba jakiś przystawek? Bo obserwacje naziemne będą wtedy nieco utrudnione ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz duże zaświetlenie i jasne niebo,tak jak u mnie,to oprócz Księżyca nie zobaczysz nic ciekawego.Nawet drogi sprzęt nie da wyrażnej poprawy.Jak jeszcze masz bloki mieszkalne,to przy wiekszym powiększeniu obraz faluje.A więc sprzęt muśi byc mobilny.Chciałbyś też obserwowac krajobraz,to obraz przynajmniej w pionie musi byc ziemski.Dobrze żeby te obserwacje były dwuoczne.W tej cenie to lorneta 25x100 z drugiej reki,lub refraktor SW 120/600 na AZ3(cena trochę wyższa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz duże zaświetlenie i jasne niebo,tak jak u mnie,to oprócz Księżyca nie zobaczysz nic ciekawego.(...)

Z tą opinią się nie zgodzę. Z mojego balkonu gołym okiem widać kilka(!) gwiazd. Warunki są bardzo złe, bo balkon wychodzi na wewnętrzne podwórko. Na podwórku palą się latarnie, które sięgają do mojego balkonu (więc świecą niemal prosto w oczy). Myślę, że mógłbym startować w mistrzostwach Astro Forum na złe warunki obserwacyjne.

Co robić w takich okolicznościach? Po prostu trzeba dobrać odpowiednio sprzęt. W czytaniu fachowej literatury i wyciąganiu wniosków nikt nas nie wyręczy. Można co najwyżej weryfikować owoce swoich przemyśleń na forum. Oczywiście to racja, że fachowego słownictwa i wiedzy do przetrawienia jest sporo, ale przecież to wszystko zostaje w Tobie! Czytasz i korzystasz, wzbogacasz się, a nie tracisz.

 

Wracając do balkonu i wypowiedzi kolegi Franciszka Motlocha. Z mojego balkonu, oprócz Księżyca dobrze widać planety. Najefektowniejsze to oczywiście te duże i jasne (jak Saturn i Jowisz), ale i obserwacje Merkurego były wielkim przeżyciem i miały niepowtarzalny klimat wyścigu z czasem. Można też rozdzielać gwiazdy podwójne i obserwować gromady otwarte. Tak naprawdę takie miejsce wyklucza obiekty mgławicowe (mgławice, galaktyki, gromady kuliste).

Ja wybierając sprzęt wziąłem dodatkowo pod uwagę, że chciałbym w miarę często wyjeżdżać pod ciemniejsze niebo.

Czytaj i wracaj tu z pytaniami, a koncepcja stopniowo Ci się wyklaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd masz rację, ale to co czytam nie daje sie przenieść ot tak w moje potrzeby.

To po pierwsze, po drugie parametry jakiegoś urządzenia to jedno, a np. odczucia użytkowników to drugie. Nie zawsze parametry da sie przenieść na zycie, np mimo pewnych funkcji, ktoś z doświadczenia moze powiedzieć, ze te urzadzenie, tego producenta nie nadaje sie do miasta, bo (cośtam), mimo że wszelkie zdroworozsądkowe podejscie po przeczytaniu artykułów wskazuje cos innego. Po za tym nie wiem, z których parametrow rezygnować na korzysć drugich, szzególnie w moich potrzebach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym nie wiem, z których parametrow rezygnować na korzysć drugich, szzególnie w moich potrzebach.

 

Teleskop musi być krótki i poręczny (przeczytaj w Celestii artykuł "teleskop na balkon")

Poza tym musi mieć małą światłosiłę (inaczej będzie "pożerał" przede wszystkim miejską łunę, od której z trudem odróżnisz obserwowane obiekty).

Stąd wybór - MAK

 

MAK ma też inne zalety - jest mniej wymagający od okularów (te tańsze też będą dobre).

Aby osiągnąć w nim takie samo powiększenie jak w krótkim refraktorze, wystarczy zastosować okular o dłuższej ogniskowej. Pozytywnie wpływa to na komfort obserwacji (większy ER).

 

Ceną jest za to mniejsze pole widzenia (niż w światłosilnym refraktorku czy Newtonie)

 

Piszesz, że zależy Ci na łatwości obsługi i obserwacjach ziemskich

Stąd wybór - montaż azymutalny

 

P.S.

Któryś raz z rzędu czytam ostatnio wątek z prośbą o poradę, gdzie do doradzania rzucają się przede wszystkim nowi użytkownicy, którzy jeszcze niedawno samemu prosili o pomoc. Czy tak szybko nałykali się doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jak już Mak, to przynajmniej 127mm. Ten 102mm ma dość, hmm, skromne możliwości obserwacyjne. Nada się do planet, ale średnicą on nie grzeszy, żeby coś więcej na nich uwidocznić.

Do miasta, do warunków, o jakich mówi kolega, według mnie optymalny byłby Mak 127mm. Przy jego użyciu możemy już zawalczyć z jasnymi DSami, a apertura pozwoli przypowerować na Księżycu.

Sama tuba przekracza założenia finansowe, ale może warto by było zasadzić się na dobrą ofertę używanego Maka 127 i od razu kupić coś większego.

pozdrawiam

 

P.S: Przestańcie już z tymi lornetkami. Co można z miasta oglądać prze lornetkę? (oprócz sąsiadek). Bo Drogę Mleczną, Księżyc i ciasne układy podwójne raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jak już Mak, to przynajmniej 127mm. Ten 102mm ma dość, hmm, skromne możliwości obserwacyjne. Nada się do planet, ale średnicą on nie grzeszy, żeby coś więcej na nich uwidocznić.

 

A jak wygladaly planety kiedy patrzyles sie przez tego Maka? W moim wygladaja bardzo dobrze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do miasta, do warunków, o jakich mówi kolega, według mnie optymalny byłby Mak 127mm. (...)

Sama tuba przekracza założenia finansowe, ale może warto by było zasadzić się na dobrą ofertę używanego Maka 127.

 

Zgadzam się, że 127 będzie lepszy. Nie doradzałem go tylko dlatego, że nie mieści się w budżecie

 

P.S: Przestańcie już z tymi lornetkami. Co można z miasta oglądać prze lornetkę? (oprócz sąsiadek). Bo Drogę Mleczną, Księżyc i ciasne układy podwójne raczej nie.

 

Tym razem to nie ja :szczerbaty::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mak 127 jest w cenie ponad 1400 zł bez statywu, więc odpada. Czytam o mak 102 i powiem szczerze że jest to coś co mi przypasowuje. Na razie jest to dobry wybór żeby zastanawiać się nad zakupem. Poczytam jeszcze, ale dziękuje, za jakieś typy, ponieważ nawet nie bardzo wiedziałem w jakiej zakładce szukać.

Znalazłem 2 oferty nad którymi będę się zastanawiał:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=347

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/521?osCsid=4bae7f73b645bb1541ed16b1cd5c684f

który sklep wg was jest bardziej godny zaufania (bo widzę ze w poznaniu nic nie ma)

Edytowane przez Bartek C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(bo widzę ze w poznaniu nic nie ma)

ależ jest... KLIK (tylko u nich jest różnie z ofertą Sky-Watchera)

A z własnego doświadczenia mogę polecić Delta Optical

Zastanawia mnie tylko jedno - dlaczego linkujesz zestaw z montażem EQ2? To się raczej kłóci z ideą obserwacji ziemskich... Oczywiście, jakoś da się, ale raczej bym się przychylał do zdania Pepina i kupił osobno tubę optyczną i montaż AZ3...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ jest... KLIK (tylko u nich jest różnie z ofertą Sky-Watchera)

A z własnego doświadczenia mogę polecić Delta Optical

Zastanawia mnie tylko jedno - dlaczego linkujesz zestaw z montażem EQ2? To się raczej kłóci z ideą obserwacji ziemskich... Oczywiście, jakoś da się, ale raczej bym się przychylał do zdania Pepina i kupił osobno tubę optyczną i montaż AZ3...

 

Bo taki był w ofercie :), to można inne zamawiać?:)

Widziałem ze odradzali na celesti taki montaż, ale jako informatyk biorę co jest w zestawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.