Skocz do zawartości

Newton 170/1000


toffi84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie po raz kolejny ;-)

założyłem ten wątek, żeby nie zaśmiecać forum i wszelkie moje wątpliwości starać się rozwiązać dzięki Wam w tym oto miejscu. Moje wcześniejsze plany za namową kilku osób uległy zmianie. Teleskop jaki mam zamiar wykonać będzie mieć ogniskową 1000mm co przy tej średnicy zwierciadła 170mm daje swiatłosiłę ok f/5,8. Wczoraj dostałem blanki na zwierciadło. Mają średnice dokładnie... 167 mm i 22mm grubości ;-) I już na tym etapie mam do was pytanie związane właśnie z tym szkłem. Powierzchnia szkła jest pofalowana, ale to nie jest problem. Problemem, przynajmniej dla mnie, jest wgłębienie w szkle, różnica w głębokości między środkową częścią szkła a krawędzią sięga ok 3mm (to wygląda tak, jakby szkło miało wyszlifowaną strzałkę ok 3mm, tyle, że powierzchnia jest pofalowana). No i tutaj mam pytanie do Was. Czy przed przystąpieniem do szlifowania dobrze by było wyrównać całą powierzchnię?? A jeśli tak, to czy można do tego celu użyć dużej, obracającej się tarczy z drobnym papierem ściernym (widziałem coś takiego u mojego przyszłego teścia w warsztacie stolarskim ;-)) Poniżej załączam zdjęcia szkła

 

post-17671-125209887426_thumb.jpg post-17671-125209888525_thumb.jpg post-17671-125209889752_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed przystąpieniem do szlifowania dobrze by było wyrównać całą powierzchnię??

 

Raczej nie zaszkodzi, ale moim zdaniem najlepiej by było zeszlifować tylko część tej nierówności tj. mniej więcej do połowy głębokości. A potem już spasowywać matrycę ze zwierciadłem. W ten sposób oszczędzisz sporo czasu.

Ja mając podobną sytuację co Ty swoje szkiełko wyrównywałem ręcznie płytką ceramiczną (terakota podłogowa) i najgrubszego proszku jaki miałem (#80).

Szkło na górze, płytka na dole stroną do przyklejania w górę. Szlifowałem długimi ruchami, chodząc wokół stanowiska i jednoczesnie obracając szkłem.

Wszystko oczywiście na mokro. Poszło nadspodziewanie szybko.

 

Szlifierka tarczowa się do tego nie nada, drobny papier ścierny nie ruszy szkła, a po za tym za duże ryzyko, tego typu tarcze obracają się z dużą prędkością, można uszkodzić szkiełko, albo nie daj Boże siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i od razu proszę o ratunek :(

wykonałem fazkę na krawędzi zwierciadła, ale podczas szlifowania mającego na celu wstępne wygładzenie powierzchni odprysła część krawędzi zwierciadła :( nie bardzo wiem co mam dalej zrobic... Wykonać nową fazkę i kontynuować szlifowanie?? patrząc od góry to odprysk jest niewielki... zaledwie 1mm, ale jest on dość głęboki, na ponad połowę grubości zwierciadła. Poniżej są zdjęcia... ogólnie to... RATUNKU KOLEDZY I KOLEŻANKI ;)

post-17671-125251365643_thumb.jpg post-17671-125251367414_thumb.jpg post-17671-125251368577_thumb.jpg post-17671-125251369273_thumb.jpg post-17671-125251369996_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej pytań niż odpowiedzi, po pierwsze to w jaki sposób usuwałeś te nierówności? Bo po tych śladach to chyba jakąś drastyczna metodą. Po drugie to jak dokładnie powstał ten odprysk? ( jakieś niefortunne uderzenie czy tak sam z siebie)

A teraz co myślę: jeżeli to powstało w wyniku szlifowania szlifierką uderzenia albo coś w tym rodzaju, to nie jest wielki zeszlifuj to na płasko (karborundowa osełka na mokro - do dostania za 2,50zł) zrób nową solidną fazę i tyle. Ale jak toto powstało w wyniku normalnego szlifowania (woda + proszek) to nasuwa się pomysł że coś jest nie fajnie z tym szkłem. Diabli wiedzą co, może naprężenia , mikropęknięcia jakieś miejscowe "przyhartowanie" i co ważniejsze czy nie ma tego więcej.

Dwa wyjścia wg mnie, pierwsze ryzykanckie działać na tym dalej, jak się nie rozleci podczas wyrównywania to może będzie Ok. drugie - wymienić szkło na nowe. Decyzja jak zwykle Twoja nikt chyba nie podejmiesie zadecydowania za ciebie.

 

edit: masz i tak szczęścię że przytrafiło się na wstępie a nie na etapie poprawiania lambda/12 do lambda/16, więc głowa do góry i powodzenia

Edytowane przez wiatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odprysk powstał prawdopodobnie z mojej winy, zbyt mocna nacikałem podczas grubego szlifowania na płycie terakotowej... to jest moje pierwsze zwierciadełko wiec z pewnością to nie jest pierwszy błąd, ale mam nadzieje ze ostatni tak drastyczny ;-) a co do naprężeń, to w przyszłym tygodniu sprawdze je na polarymetrze, jeśli będzie do niczego, to i tak będę szlifował dalej, ale tylko w celach edukacyjnych, a potem zamówie nowe szkło i zacznę od nowa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.