Jump to content
luki_

Inne zdjęcia i wszystko, co nie mieści się w pozostałych wątkach

Recommended Posts

Witajcie!

Zakładam nowy temat, w którym znajdzie się miejsce dla tych wszystkich zdjęć autorskich naszych forumowiczów, które nie mieściły sie w dotychczasowych tematach, zwłaszcza w gównym wątku. Jesli np. pojechałeś na Radhosta w Beskid Śląsko-Morawski i wycelowałeś obiektyw w stronę Alp, lub ze słowackich Tatr Wysokich udało Ci się złapać góry na północy Węgier - to miejsce tych zdjęć jest tutaj. Ale to nie wszystko: fotografie Apeninów z chorwackich gór Biokovo to już na DO klasyka, ale czemu nie spróbować samemu powtórzyć tego wyczynu podczas np. urlopu na chorwackim wybrżeżu? Albo będąc nad włoskim Adriatykiem z "przeciwnej strony" nie spróbować uwiecznić chorwackich gór Biokovo lub Velebit? A może będąc przez tydzień na jakiejś greckiej wyspie umierasz już z nudów? Możesz przecież spróbować z jakiegoś wzniesienia sfotografować coś na greckim "stałym lądzie", albo w przeciwna stronę coś na wybrzezu tureckim! A będąc na południu Turcji może uda Ci się "uchwycić" góry Troodos na Cyprze?

Zimą wiele osób wybiera sie na narty w Alpy. Każdy, kto kiedykolwiek jechał autostradą A-9 w stronę Monachium, ten wie, że zazwyczaj tworzy się tam gigantyczny korek. Dlaczego by więc nie wysiąść z samochodu i nie wyjąć aparatu? Można przecież stamtąd zrobic fantastyczna panoramę Alp od Dachsteinu po Zugspitze! Albo jadąc w stronę Alp przez Szumawę warto spróbować złapać podobny widoczek.

To oczywiście tylko propozycje świadczące o tym, że nawet w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu mogą oczekiwać na nas dalekie widoki; wystarczy przed wyjazdem puścic sobie symulację, np. na Hey-u i okaże się, ze warto wziąść aparat, dokądkolwiek by się nie jechało...

Edited by luki_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od razu coś dla przykładu:

Miałem przyjemność w tym roku przebywać przez tydzień na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Przed wyjazdem puściłem sobie symulację na Hey-u z miejsca, w którym będę mieszkał i co się okazało?: http://www.heywhatsthat.com/?view=QOTRPC2F - że możliwy jest stamtąd widok nie tylko na na najwyższe góry Hiszpanii kontynantalnej - Sierra Nevada w odległości ok. 110 km, lecz nawet na południowy brzeg Morza Śródziemnego - na marokańskie góry Ar-Rif.

Pierwsza hipoteza okazała się jak najbardziej realna; o świcie Sierra Nevada ukazywały się podświetlone przez wschodzące słońce na ostatnim planie na prawo od charakterystycznego "Giewontu" ( zdj.1 -3, widok całościowy i zoom).

Przedostatniego dnia pobytu sprawdziła sie też druga hipoteza - góry Ar-Rif w Maroku są widoczne! (zdj.4)- niestety nie udało mi się z cała pewnością ustalić, co to za szczyty - z Hey-a niewiele tu wynika - prawdopodobnie są to jednak nie te najdalsze, w odległości 200 km, ale nieco blizsze góry w granicach 160 -175 km ( niestety widocznośc o tej porze roku nie bywa tam najlepsza, co widać po załączonym zdjęciu ).

Na koniec jeszcze zagadka-ciekawostka: na ostatnim zdjęciu mam dosyć charakterystyczny obłok sfotografowany nad Czechami z samolotu niedługo po minięciu Pradziada, na kierunku SE - czy nie wydaje wam się, ze może to być nasz "Schneeberg" z dyskutowanego na DO zdjęcia pt. "Alpy austriackie z Wlk. Krywania"?

P8260660.jpg

P8260662.jpg

P8260651.jpg

Maroko.JPG

P8190298.jpg

Edited by luki_
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może by tak w związku ze zmianą pory roku, zmienić banner strony D/O na bardziej zimowy ?

Przydałby się bardziej inwersyjny, proponuję Pradziada z Klimczoka z zeszłej zimy/.

Edited by mateusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wymagania:

920px × 150px

50-60kb max

 

Proszę o propozycje

 

jpg, gif, png, czy moze swf?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co człowiek to koncepcja... :rolleyes: Ale może by tak np. coś bardziej spektakularnego, świadczącego że naszą pasją są naprawdę dalekie odległości, a przy tym coś takiego, gdzie widzianych w oddali obiektów nie trzeba się domyślać, typu Tatry z Jeseników, np. to: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=1192 lub coś innego w tym guście?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale może by tak np. coś bardziej spektakularnego, świadczącego że naszą pasją są naprawdę dalekie odległości, a przy tym coś takiego, gdzie widzianych w oddali obiektów nie trzeba się domyślać, typu Tatry z Jeseników, np. to: http://www.dalekieob...acje.eu/?p=1192 lub coś innego w tym guście?

To akurat było już dość długi czas, ale rzeczywiście czas zmienic baner.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest baner, moim zdaniem musi być duże, wyraźne, z dobrą kolorystyką no i rozpoznawalne absolutnie przez wszystkich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest baner, moim zdaniem musi być duże, wyraźne, z dobrą kolorystyką no i rozpoznawalne absolutnie przez wszystkich.

Dokładnie tak. Ten obecny, autorstwa Kościaka, był bardzo fajny, bo charakterystyczny i prosty. Teraz przydałoby się coś ogólnie znanego i efektownego najlepiej w scenerii inwersyjnej. Widzę, że Voytas już się czai z jakimś tajnym projektem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że Voytas już się czai z jakimś tajnym projektem :)

 

Taki mam zawod :)

 

Specjalnie zapytalem o format pliku, bo gdyby silnik strony (lub jakis modul, plugin, ...) obslugiwal swf-y, to mozna "pogodzic" wszystkich. Do jednego banera wsadzic kilka widokow i juz :)

 

Mozna tez polaczyc foty z ciekawym designem wektorowym, a to wszystko animowane, z umiarem, bez zbednych wodotryskow...

Edited by voytasosuch

Share this post


Link to post
Share on other sites

jpg, gif, png, czy moze swf?

 

.jpg

 

P.S. SWF można zapodać, ale jest prostsza metoda. Można uruchomić skrypt, który przy każdym przeładowaniu strony będzie wyświetlał inny banner .jpg.

Limit to 5 bannerów.

Coś ala tutaj: http://www.silesiantechnopolis.pl

Edited by Rafał ZOOM

Share this post


Link to post
Share on other sites

SWF można zapodać, ale jest prostsza metoda. Można uruchomić skrypt, który przy każdym przeładowaniu strony będzie wyświetlał inny banner .jpg.

 

 

Gdyby ten skrypt obslugiwal swf-y, to mozna miec 5 wymianianych losowo banerow z kilkoma fotkami w kazdym z nich - full wypas :)

Nie wiem jak jest w WordPress-ie. Czesciej cos projektuje pod Joomla i tam raczej takich swf-owych skryptow nie ma. Wiekszosc obsluguje tylko jpg-i, png i gif-y. Choc te CMSy tak sie szybko rozwijaja, ze kto wie :)

Edited by voytasosuch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potwierdzam także El Plate, która w tym momencie jest dalekoobserwacyjnym rekordem - 296 km!!!

 

Hmm... czy DalekieObserwacje przeżywają jakiś kryzys ? Teraz działalność nie będzie już opierać się o samodzielne osiągnięcia w terenie ale o wynajdywanie w internecie cudzych obserwacji ? I to bardzo nam odległych. Bo cóż to będzie taki Pradziad zza Olkusza czy z Lubomira czy Tatry ze Świętego Krzyża z lekko ponad 200km kiedy to posiadający nieporównywalnie wyższe góry "koledzy" po drugiej stronie globu biją to bez specjalnego wysiłku :unsure:

 

 

PS2. I nie zapędzajcie się za bardzo z tymi odległościami, bo umrzemy z nudów na tym Radhoście ;)

Swoje własne cieszą 100x bardziej niż odnalezienie na flikrze cudzych dalekich obserwacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie kryzys, tylko złota polska jesień ;) Sam mam parę pomysłów, ale jeden to nieco dalsza przyszłość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... czy DalekieObserwacje przeżywają jakiś kryzys ? (...)

Vrg. Oczywiście można przyjąć, że z hobby DO nie wykraczamy poza osiągalny nam horyzont, ale zastanów się, czy to właściwy kierunek rozwoju, o ile w ogóle można ograniczanie obserwacji do własnego podwórka nazwać rozwojem. Poza Polską, Słowacją, Czechami, Niemcami i Ukrainą, czyli państwami, które dotychczas stanowiły obiekt naszych zainteresowań jest jeszcze kilka innych miejsc na Ziemi, gdzie można dokonywać obserwacji wykraczających poza naszą wyobraźnie. Tak jak napisałem w nowościach DO - ostatni wpis i znalezione przez Roberta 305 km to odpowiednik obserwowania Warszawy z Babiej Góry... Może spróbuj tak się popatrzeć na nasze starania z wyszukiwaniem DO w sieci. W żaden inny sposób nie dowiemy się, czy na świecie jesteśmy jedynymi, którzy interesują się odległymi obserwacjami. A nie wiem jak Ty, ale ja bardzo chętnie nawiązałbym kontakt z ludźmi spoza naszego regionu, którzy pasjonują się tym samym co ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie tylko u nas mgła o poranku była niesamowita.

Warszawa sponad porannej mgły

Polecam obejrzeć film z Błękitnego ohmy.gif

 

a407585675134fff0f92696bd329359e,34,1.jpg

799f06f3bc0fc0986c70a2c4fb9afc62,34,1.jpg

 

Nie tak dawno ktoś pytał czy taki widok jest możliwy w Warszawie i mamy potwierdzającą odpowiedź.

Edited by wicio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Przeglądając jak daleko widać z Cergova na Słowacji, program heywhatsthat pokazał mi że widać gór w Rumuni oddalone o 245 km położone koło miasta Bildar jedna z gór to Valfur Piertroasa. Porównywałem widoki z innych gór i tylko z tego Cergowa widać ten szczyt. Nawet Kralowa Hola co jest wyższa o 900m to nie widać z niej tak daleko. Czy jest to możliwe? Mam problem z umieszczeniem linku.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, to jest możliwe, dyskutowaliśmy już o tym nie raz. Widać kilka szczytów w Rumunii nie tylko Valfur Piertroasa. Próbowałem nawet znaleźć kiedyś jakieś zdjęcia z tego szczytu ale raczej wiele ich nie ma.

 

Co do linku - jeśli wchodzisz bezpośrednio na Hey'a to link do tej symulacji Ci się stworzy w pasu adresu, jeśli tworzysz nową symulację wchodząc wcześniej na inną to link już nie ulega zmianie więc musisz go skopiować np z właściwości powstałej przy symulacji panoramie, bez samej nazwy pliku png np http://www.heywhatst...sults/A49TRJ1N/image_m1.png :)

Edited by vrg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Przeglądając jak daleko widać z Cergova na Słowacji, program heywhatsthat pokazał mi że widać gór w Rumuni oddalone o 245 km położone koło miasta Bildar jedna z gór to Valfur Piertroasa. Porównywałem widoki z innych gór i tylko z tego Cergowa widać ten szczyt. Nawet Kralowa Hola co jest wyższa o 900m to nie widać z niej tak daleko. Czy jest to możliwe? Mam problem z umieszczeniem linku.

Pozdrawiam

Temat widoczności z Cergova "przerabiałem" już na forum. Byłem w tych górach 15 sierpnia br i fotorealcję wraz z możliwościami dojazdu i punktami widokowymi opisałem w wątku "Tatry": http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24614 . Co się tyczy szczytu Pietroasy i tego, co z niego widać z zalinkowaniem na Hey-u właśnie opisałem w komentarzu do zdjęcia na DO: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=6341 .

Jeśli wyjazd w góry Cergov to dla Ciebie nie problem, to zachęcam - w pierwszym linku opisałem wszystko dość szczegółowo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje o Cergowie, byłem tam parę razy ale nie wiedziałem że widać góry w Rumuni. Nie wiem czy było już wspomniane że jeszcze z paru innych szczytów we wsch Słowacji widać pasma górskie w Rumuni. Najdalej widać ze szczytu Skalisko koło Rożnawy tez z Snińskiego Kamienia w paśmie Wyherlat.

Edited by Kornut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej załoga!

Media cały dzień trąbią że dziś otwarcie Burj Dubaj najwyższej budowli na świecie :rolleyes::)

Znalazłem ciekawy filmik ----> klik

Jest też napisane że budynek widać z odległości 95 km. Ciekawy jestem w jakiej odległości nam by się udało go ustrzelić B)

No i zastanawiałem się też gdzie bym chciał taki budynek w Polsce..

Pozdrawiam! :Beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest też napisane że budynek widać z odległości 95 km. Ciekawy jestem w jakiej odległości nam by się udało go ustrzelić B)

Zadałeś mi niezłego ćwieka, musiałem to sprawdzić :D

 

No i z tego co mówi Hey, najdalsza możliwa obserwacja tego budynku pobiłaby uwaga... rekordową obserwację Tatr z z Keprnika! Co ja mówię, nawet amerykańskie rekordy Mount Foraker widzianego z 300km :icon_eek:

Burj Dubaj można czysto teoretycznie zobaczyć z 318km :icon_eek: Skąd? Z gór w południowym Iranie. Tak, Iranie, to taki kraj po drugiej stronie Zatoki Perskiej.

 

 

 

 

Link do symulki> http://www.heywhatst.../?view=TEEDSGOS

 

Pozdrawiamy Arabów i ich sprzęt foto i życzymy dobrej widoczności :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burj Dubaj mozna czysto teoretycznie zobaczyc z 318km :icon_eek: Skad? Z gor w poludniowym Iranie. Tak, Iranie, to taki kraj po drugiej stronie Zatoki Perskiej.

Pozdrawiamy Arabow i ich sprzet foto i zyczymy dobrej widocznosci :rolleyes:

Masz rację życząc widoczności Arabom, a nie Persom, bo sam zdecydowanie wolałbym zobaczyć góry w Iranie z dachu Burj Dubaj, niż czubek Burj Dubaj z gór w Iranie ;).

A skoro już zamierzamy obstalować 800-metrową wieżę widokową w Polsce ;), to koniecznie musimy dobrze wybrać miejsce, a kryterium wydaje się być proste. W zimowe poranki z tarasu widokowego powinny być widoczne, z możliwie jak największej odległości, Tatry Wysokie, podświetlone przez wschodzące Słońce ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 81 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
   • 123 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Like
   • 17 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.