Skocz do zawartości

Inne zdjęcia i wszystko, co nie mieści się w pozostałych wątkach


Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...

Cześć!

 

Nie wiedziałem gdzie to wrzucić a chciałem się o coś zapytać :)

To zdjęcie Wielkiego Wozu wykonałem ostatnio będąc w Pirenejach. Powiedzcie proszę czy to mój aparat przekłamuje rzeczywistość czy rzeczywiście dyszel Wielkiego Wozu (ogon Wielkiej Niedźwiedzicy) tak wygląda jak na zdjęciu? Zdjęcie wykonane aparatem Sony rx100m2 w trybie "z ręki o zmierzchu". Wykonuje wtedy kilka zdjęć a następnie je łączy przez co widać na nich więcej niż gołym okiem.

 

DSC04343.JPG

Edytowane przez Bulizzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz sprawdzić czy uda ci się ustawić ostrość lepiej niż zrobił to automat.

wtedy światło gwiazd będzie skupione w mniejszym obszarze i może nawet będzie widać słabsze gwiazdy które teraz zostały tak rozmyte że przestały być widoczne?

 

Mam takie fotki. Po prostu po użyciu zoomu te gwiazdy w Wielkim Wozie wyglądały tak nietypowo że nie wiedziałem czy aparat nie zgłupiał bo pokazuje jakieś dziwne obiekty zamiast gwiazd :) a na astro się znam tyle co świnia na gwiazdach dlatego wolałem zapytać specjalistów :)

 

DSC03994.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem matematyczny. Kiepski jestem w tej dziedzinie, ale postanowiłem, że zmierzę się z pewnym problemem. Mianowicie stosunkiem wysokości obserwowanego obiektu do krzywizny ziemi. Czy jest to stosunek stały, czy raczej zmienny, jak jest duży? Założyłem, że będę analizował sytuację, gdzie obiekt jest obserwowany z najdalszej możliwej odległości i sprawa ma się na rysunku tak:

 

1.jpg

 

 

Wzór na krzywiznę wyliczyłem sobie na piechotę i ma się tak:

 

x=R(1-cos[a/2])

 

gdzie:

x-wysokość krzywizny ziemi [km]

R- uśredniony promień ziemi - 6370 km

a-kąt pomiędzy promieniami ziemi

 

Skorzystałem z tożsamości trygonometrycznej kąta połówkowego cos[a/2] = sqrt([1+cos{a}]/2) i wstawiłem za cos{a} stosunki boków czyli cos{a}=R/R+h. całość wstawiłem do wzoru na krzywiznę. Stosunek h/x miałby więc postać taką:

 

h/R{1-sqrt([1+R/R+h]/2)}

 

Podstawiając za h wysokość dowolnej góry w kilometrach, wychodzi mi zawsze 4 z groszami daleko po przecinku. Nie ważne czy podstawiam wysokość Łyśca, czy Mt.Everestu. Pytanie tylko czy ktoś byłby w stanie to zweryfikować. Na moje rozumowanie wychodzi na to, że każdy obiekt musi być przynajmniej 4 razy wyższy od krzywizny Ziemi na danym odcinku by był widoczny. Wydaje mi się, że policzyłem dobrze.

 

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jak ktoś ma ochotę popatrzeć na piękne panoramy w tą deszczową aurę za oknem to polecam stronę: http://www.360-vr.net/

Jest to strona poznanego przeze mnie na szczycie Pico de Aneto Andreya z Rosji (nawet się załapałem na panoramie :))

Strona po rosyjsku ale wystarczy kliknąć na mapkę zwiedzonych przez niego miejsc i w gwiazdkę by z lewej strony, a pojawi się link do panoramy.

W samej panoramie w dolnym prawym rogu można wybierać punkt z którego zrobiono zdjęcie podczas danej wędrówki.

Pozdrawiam i miłego oglądania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Coś nietypowego ode mnie - islandzki wulkan Snæfellsjökull z tarasu widokowego budynku Perlan w Reykjaviku. 117 km w linii prostej.

 

Zdjęcie niestety z komórki.
s2.jpg

 

s1.png

 

I jeszcze zbliżenie na wulkan z okolic latarni morskiej Grótta (widocznej na poprzednim zdjęciu), tu już tylko 110 km. EOS 350D + 24-105L.

IMG_2400.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^^ Majkel78, wiesz kiedy dokładnie??

 

Cześć. Myślę że będę zaglądał w tym tygodniu na ten punkt:

50°08'11.2"N 18°08'49.1"E

droga między Gamowem a Strzybnikiem, na skrzyżowaniu jest tam dobra miejscówa.

Nie wiem kiedy Słońce będzie dokładnie za Pradziadem, myślę że za parę dni.

Oczywiście pogoda musi dopisać:)

jak coś to mój mail to michal.golab12@op.pl

Pozdrawiam

Majkel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^^ Szkoda że nie zagłębiasz się w materiale tego naszego skromnego "podwórka", bo byś wiedział że do takich celów jest odpowiednie narzędzie ;) To The Photographer's Ephemeris ;)

 

Wielkie dzięki za podpowiedź:) Bardzo się przyda, dopiero zaczynam zabawę z dalekimi obserwacjami:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Wybrałem się dziś na lot szybowcem nad Gliwicami, poniżej mała fotorelacja z ciekawszych złapanych obiektów.

 

1. Tarnowskie Góry i prawdopodobnie widoczne bloki w Częstochowie

1.png.c15e4994a302aca88e6c943ba2e300a0.png

 

2. Gdzieś w Sudetach...

2.png.1607380d8a4a729321d4f304d251bec0.png

 

3. Góra Św. Anny i widoczny zarys Ślęży...

3.png.d1dedc3899536e5b086186595e61ea2f.png

 

4. Pradziad

4.png.09a1b988994c254c9d4861d7ba6f3268.png

 

5. Elektrownia Opole i nowe obiekty na jej terenie.

5.png.a9923e4b5587ba91dc5f3bb416eef694.png

 

6. Łaziska i Beskid Mały

6.png.db3350c8e59b0d0fa0a97fcc18f51f69.png

 

7. Katowice i okolice

7.png.606c3f7645d560d4aa8aa91529d100a9.png

 

8. Rybnik i okolice

8.png.9390716a73252deb18bc6e626e28b5b3.png

 

9. Huta Cynku w Miasteczku Śląskim i tajemnicze górki... ktoś wie jakie?

9.png.110f987958c4f97cd40d85d62299b942.png

 

10. El. Łagisza i okolice

10.png.30a68dbc048227c51088a9f03a16d992.png

 

11. Biskupia Kopa i okolice

11.png.dfd2c79dc2b06987fd6841a1da05b839.png

 

12. Centrum Opola...

12.png.5d148b2985fb1475faf1bc235e0a828f.png

 

Zdjęcia robione na różnej wysokości oraz zoomie, tak naprawdę gdy samolot jest w ruchu ciężko jest złapać cokolwiek, ale coś jednak wyszło ;)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Zdjęcie może nie do końca w temacie, bo to tylko 10km a nie 100, ale...

Z okna mojego bloku w Jastrzębiu widzę 3 kominy. Jeden zidentyfikowałem jako komin Ciepłowni Żory (ok. 10km), tym bardziej że bliżej widać żorskie bloki. Ale drugi nie daje mi spokoju - co to może być?

Wrzucam 2 fotki - w tym jedną z Google Map z kierunkiem. Może ktoś pomoże? PS. Chodzi mi o te 2 lewe komin (te dalsze)

PPS. Tam chyba widać chłodnie kominowe - czy to Elektrownia Łaziska?

screen-mg.jpg

 

_DSC2443a.jpg

Edytowane przez Sebastianeczekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.