Skocz do zawartości

Inne zdjęcia i wszystko, co nie mieści się w pozostałych wątkach


Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację życząc widoczności Arabom, a nie Persom, bo sam zdecydowanie wolałbym zobaczyć góry w Iranie z dachu Burj Dubaj, niż czubek Burj Dubaj z gór w Iranie ;)

Do Iranu nikt by chyba nie wyciągnął, a do Emiratów bardzo chętnie :)

 

A skoro już zamierzamy obstalować 800-metrową wieżę widokową w Polsce ;), to koniecznie musimy dobrze wybrać miejsce, a kryterium wydaje się być proste. W zimowe poranki z tarasu widokowego powinny być widoczne, z możliwie jak największej odległości, Tatry Wysokie, podświetlone przez wschodzące Słońce ;).

Hm, jakby to sprawdzić gdzie najdalej możnaby ustawić taką wieżę aby obserwować tatry? Nie wystarczy przecież dodać wysokości wieży wierchom i szukać odległego punktu na ziemi bo to w dwie strony nie zadziała.

:letsdrink:

 

 

 

 

edit: jakby na hałdzie Kamieńsk to ustawić to mamy widok na Góry Sowie, Jeseniki, Tatry, Beskid Niski i wzgórza koło Płońska :szczerbaty: Wieżycy na Pomorzu tylko brakuje :lol:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jakby to sprawdzić gdzie najdalej możnaby ustawić taką wieżę aby obserwować tatry?

:letsdrink:

edit: jakby na hałdzie Kamieńsk to ustawić to mamy widok na Góry Sowie, Jeseniki, Tatry, Beskid Niski i wzgórza koło Płońska :szczerbaty: Wieżycy na Pomorzu tylko brakuje :lol:

Super! Jak daleko jest stamtąd do Tatr i czy żadna Babia nie zasłoni? Jeśli symulacja potwierdzi widoczność, to zaczynamy zbierać fundusze!

Dobra, uważajmy, żeby nam ten jajcarski wątek za bardzo nie urósł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Hałdzie Kamieńsk wystarczyłaby zaledwie 120-metrowa wieża widokowa, aby zobaczyć Babią :astronom: , Łysicę czy Wzgórza Ostrzeszowskie.

 

Swoją drogą nawet z czubka komina elektrowni Bełchatów (ok.300m) nie ma szans na Babią Górę (chociaż dużo nie brakuje).

 

Symulacja z kominów na hey..

 

Widok z jednego z kominów el.Bełchatów - szkoda, że widoczność była nienajlepsza

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum (nie pamiętam już dokładnie w którym wątku) był poruszony temat widoków z Kralovej Holi. Była wtedy mowa o widoczności rumuńskich szczytów. Na stronie "matce" dla dalekich obserwacji pojawił się DEM z Kralovej Holi - klik. Butiasa 310 km :) Tego życzę wszystkim w 2010 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum (nie pamiętam już dokładnie w którym wątku) był poruszony temat widoków z Kralovej Holi. Była wtedy mowa o widoczności rumuńskich szczytów. Na stronie "matce" dla dalekich obserwacji pojawił się DEM z Kralovej Holi - klik. Butiasa 310 km :) Tego życzę wszystkim w 2010 :)

Ciekawe, że dopiero dzisiaj to zauważyłem... . Potwierdza się więc zamieszczona prze ze mnie kiedyś symulacja na Hey-u z Kralovej. Na lewo od zaznaczonej na powyższym Buteasy (tradycyjnie wkradł się jakiś błąd - na DEM-ie Buteasa zaznaczona jest jako "Butiasa") ten nieco większy masyw to Vladeasa (308 km).

Są to chyba najdalsze z możliwych w naszych rewirach DO, tak więc Kralovą trzeba mieć zawsze na uwadze jako potencjalny cel wyprawy dalekoobserwacyjnej. Dalszy widok na te masywy (znajdujące się w rumuńskich Górach Zachodnich) jest możliwy tylko z niektórych wierzchołków tatrzańskich, np. ze Sławkowskiego, ale już nie tak okazale (tu przeszkadza nieco Góra Tokajska i "końcówka" Slanskich: http://www.heywhatsthat.com/?view=ISN0VGSE ). Wejście na Kralovą nie jest szczególnie trudne, ale czsochłonne, a do tego trzeba być na wierzchołku o odpowiedniej porze, a możliwości noclegowych na szczycie (mimo, iż jest tam przekaźnik RTV) raczej nie ma (chociaż czytałem gdzieś kiedyś o schronie turystycznym - nie wiem, czy to aktualne). Jak do tej pory nie znalazłem też potwierdzenia takiego widoku w necie (to chyba zresztą nic dziwnego - ponad 300 km nie łatwo jest uwiecznić aparatem); jedyne ciekawsze widoki na E o wschodzie słońca znalazłem tutaj: http://www.kralovahola.sk/?gallery&winter (niestety oczywiście tylko kierunek się zgadza, no, chyba że ktoś z was coś tam jednak widzi???).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na znakomitej słowackiej stronie o turystyce górskiej Hiking.sk jest artykuł o zimowym wyjściu na Kralovą Holę, jest też fragment o możliwości noclegu "No okrem neho je možné využívať aj malú neuzamknutú miestnosť (predsieň) s dvoma drevenými lavicami, radiátorom a kanvou vody a samozrejme vrcholovou knihou. Poskytuje možnosť sa schovať pred zlým počasím, prípadne núdzovo prespať na zemi." Autor pisze, że pracownik stacji pozwolił im przespać się w innym pomieszczeniu. Czyli mozliwość noclegu jakaś tam występuje. Najłatwiejsze dojście zimą na szczyt będzie drogą od miejscowości Sumiac, zresztą wszystko jest opisane w powyższym artykule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdzieś na forum (nie pamiętam już dokładnie w którym wątku) był poruszony temat widoków z Kralovej Holi. Była wtedy mowa o widoczności rumuńskich szczytów. Na stronie "matce" dla dalekich obserwacji pojawił się DEM z Kralovej Holi - klik. Butiasa 310 km :) Tego życzę wszystkim w 2010 :)

 

W/g symulacji na Hey z Łomnicy i Kralovej Holi da się zobaczyć Varful Vladeasa (Góry Zachodniorumuńskie) i vice versa. Pietrosul widać z Makovicy w Górach Tokajsko-Slańskich. A szczyt Curcubata (z wieżą telewizyjną), masyw Biharu, widać jedynie ze szczytu Velky Milic na granicy z Węgrami.

Kralovą Holę da się zobaczyć ze wzgórz k. Budapesztu - nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia tej obserwacji. Na pewno jest wzgórze Szehenyi-hegy, z wysokim masztem RTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie

 

Chciałem przedstawić moje dalekie obserwacje jakie wykonałem 26 stycznia 2010 wykorzystując do tego sprzęt lotniczy nazywany motoparalotnią. Już wiem, że tego typu ułatwienia w tym gronie mogą uchodzić jako mało szlachetne, więc proszę potraktować moje fotki jako ciekawostkę. Jeśli miejsce nie jest odpowiednie proszę o łagodne przeniesienie tego wpisu B)

Wystartowałem dość późno, tuż przed godziną 15, w okolicy miejscowości Nisko nad Sanem. Do górnej warstwy inwersyjnej 'przebiłem' się na wysokości 850m AGL (jak się potem okazało wysokości ta była zmienna, ale o tym na końcu). Z wysokości 1200-1300m AGL mogłem obserwować Tatry, Góry Świętokrzyskie, Elektrownię Połaniec, Cementownię Ożarów … niestety Bieszczady były już przykryte mglistymi obłokami i praktycznie niewidoczne.

 

Teraz moje zdjęcia:

inwersja-2010-tatry-polaniec-lotnicze.jpg

1.Ogólny widoczek – po prawej stronie kadru widoczne dymy z kominów Elektrownii Połaniec, po lewej pod słonkiem Tatry.

...

inwersja-elektrownia-polaniec-widok-z-niska.jpg

2.Zbliżenie na elektrownię, w linii prostej około 65km (miałem tylko obiektyw standardowo-spacerowy 14-54 zuiko).

...

inwersja-tatry-odleglosc-210km-widok-z-niska.jpg

3.Zbliżenie na Tatry, odległość z Niska około 210km, fotka pod słonko z blikami niestety.

...

inwersja-stalowa-wola-gory-swietokrzyskie-lotnicze.jpg

4.Widok na Stalową Wolę i Góry Świętokrzyskie, do stalówki niedaleko bo raptem z 10km ale do gór jest około 85km w linii prostej.

 

Na koniec wyjaśnienie o co chodzi ze zmienną wysokością przejścia do górnej warstwy inwersyjnej – otóż mogłem zaobserwować granicę pionową inwersji! Dolna warstwa rozpoczynała się kilka kilometrów od linii Sanu na prawym brzegu i tak stopniowo narastała aż do około 950m AGL.

granica-inwersja-rzeka-san-stalowa-wola-nisko.jpg

Mam nadzieję, że to zdjęcia wystarczająco przedstawia to zjawisko. Po prawej stronie Sanu czyste i klarowne powietrze, a po lewej stromo narastająca mglista warstwa.

Opis lotu jest na moim fotoblogu pod adresem http://ikarystyka.pl/inwersja-2010/ tam też znajdziecie ślad tego lotu, który można oglądać w programie GoogleEarth.

 

Wszystkiego dobrego

Marecki

 

PS

To jest mój pierwszy post na forum, jeśli coś 'skopałem' proszę o wyrozumiałość :D

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Gratuluję ujęć :) A tak w ogóle to uprzedziłeś mnie miło, bo było to moje takie małe marzenie, by się podszkolić i udać na DO paralotnią w powietrze. Teraz to se chyba daruję :szczerbaty:

Jeszcze raz gratuluję i czekamy na dalsze "powietrzne" relacje DO :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Chciałem przedstawić moje dalekie obserwacje jakie wykonałem 26 stycznia 2010 (...)

 

I to się dopiero nazywa zbieg okoliczności :)))) Niecałą godzinę po napisaniu przez Ciebie tego posta (o czym nie miałem pojęcia) znalazłem Twojego bloga i postanowiłem do Ciebie napisać maila w sprawie Tatr i Bieszczadów z Niska. Teraz wchodze i widzę, że napisałeś na forum :)

 

Dzięki za publikację zdjęć. Jesteś w stanie oszacować wysokość n.p.gruntu w przypadku foty Tatr? Wg mnie były realne szanse na Babią Górę i Bieszczady. Latałeś bowiem dzień po inwersji, dzięki której z Św. Krzyża pojawiły się Tatry i Babia Góra (vide www.dalekieobserwacje.eu).

 

Gratuluję i ponawiam prośbę, którą sformułowałem w mailu do Ciebie.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie oszacować wysokość n.p.gruntu w przypadku foty Tatr?

Zdjęcie na którym są Tatry zrobiłem o 15:03:26, co po porównaniu z zapisem śladu odbiornika nawigacji satelitarnej odpowiada wysokości 1114m nad poziomem startu. Nie mam pewności co do synchronizacji zegara aparatu i odbiornika gps, pewnie różnica kilku sekund (byłem wtedy w trakcie wznoszenia, średnio 1,5 m/s więc i błąd nie będzie wielki). Sprawdzę jeszcze archiwum i w wolnej chwili wystawię ciekawsze ujęcia z tego lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieszczady dzień wcześniej czyli 25 styczeń, wysokość około 1200m AGL. Celowo nie przyciąłem dołu aby pozostawić punkty orientacyjne: miejscowość na dole (w poziomie) to Jeżowe, po prawej ciut wyżej to Kamień (coś jakby literka 'S'), ja byłem nad Niskiem. Duża fotka ma szerokość 2500px i waży ponad 800kB.

Bieszczady-inwersja-25-I-2010-mini.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieszczady dzień wcześniej czyli 25 styczeń, wysokość około 1200m AGL.

Andis proszony do odpowiedzi :)

 

Totalna masakra, wcześniej Kolega Acroluc zapewnił nam takie widoki. Z obiektów tzw. 100% mamy oczywiście Połoniny Caryńską i Wetlinską, Szeroki Wierch, Tarnice i chyba Halicz, ale za tego ostatniego głowy bym nie dał, bo już dawno tych gór nie widziałem a poza tym z tego kierunku wyglądają inaczej niż z Czudca, skąd do tej pory podziwialiśmy biesy.

 

Jeszcze raz wielkie podziekowania za te ujęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andis wymiękł totalnie oglądając ostatnie zdjęcia na DO i na forum :( Niestety ja w te dni znajdowałem się pod inwersją. Jak tylko znajdę chwilkę, spróbuję to opisać.

Gratulacje dla autora!

 

---

No i znalazłem chwilę. Nie mam pewności co do niektórych nazw, może ktoś poprawi...

Bieszczady-25-I-2010-opis.jpg

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znalazłem chwilę. Nie mam pewności co do niektórych nazw, może ktoś poprawi...

Hehe rewelka :) Wysokie Bieszczady są oznaczone OK, co do pogórza to juz się nie wypowiem, bo się nie znam.

 

Ktoś chętny "ogarnąć" Tatry z Niska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam jeszcze 3 fotki z 25 stycznia, niestety jakość mierna, wyskoczyły jakieś pionowe pasy (pewnie przez polara, w dodatku zaniedbałem jego poprawne ustawienie).

 

1.Jeszcze raz Bieszczady ale mocniej w lewo.

Bieszczady2-inwersja-25-I-2010-mini.jpg

 

2.Tatry

Tatry-inwersja-25-I-2010-mini.jpg

 

3.Tatry, mocniej w prawo.

Tatry2-inwersja-25-I-2010-mini.jpg

 

Wysokość 1200-1300m AGL

 

Wszystkiego dobrego

Marecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjąć wysokość 1300mnpt to na delikatnie na wschód od Bieszczad da się zobaczyć Stoja i Jajko Ilemskie, ponad niższymi pasmami górskimi na Ukrainie. Powinny być widoczne też Góry Tokajsko-Slańskie gdzieś nad Cergową w Beskidzie Niskim.

Jeżeli chodzi o zdjęcie gór na zachód od Tatr to mniej więcej po środku jest Babia, a ten ostatni szczyt (tuż pod małą smugą kondensacyjną) to może być Skrzyczne.

http://www.heywhatsthat.com/?view=VJEKHDFC

 

Dodam, że z takiej samej npt. nad moim miastem, da się zobaczyć... Jesioniki. 250km w linii prostej. Jest u mnie kilku lokalnych przedsiębiorców, posiadających motolotnie a dwóch ma nawet awionetki, jeden wiem że na pewno zajmuje się fotografią z lotu ptaka. Może kiedyś miał okazję fotografować góry z samolotu.

http://www.heywhatsthat.com/?view=D80SI193

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjąć wysokość 1300mnpt i jako punkt obserwacji nie brać samego Niska ale jak wynika ze śladu lotu teren trochę bardziej na wschód to mamy na ostatnim zdjęciu Rohace na 230km i Klimczok na 240 km :szczerbaty:

 

symulacja w heyu

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.