Skocz do zawartości
luki_

Inne zdjęcia i wszystko, co nie mieści się w pozostałych wątkach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeglądając jak daleko widać z Cergova na Słowacji, program heywhatsthat pokazał mi że widać gór w Rumuni oddalone o 245 km położone koło miasta Bildar jedna z gór to Valfur Piertroasa. Porównywałem widoki z innych gór i tylko z tego Cergowa widać ten szczyt. Nawet Kralowa Hola co jest wyższa o 900m to nie widać z niej tak daleko. Czy jest to możliwe? Mam problem z umieszczeniem linku.

Pozdrawiam

Temat widoczności z Cergova "przerabiałem" już na forum. Byłem w tych górach 15 sierpnia br i fotorealcję wraz z możliwościami dojazdu i punktami widokowymi opisałem w wątku "Tatry": http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24614 . Co się tyczy szczytu Pietroasy i tego, co z niego widać z zalinkowaniem na Hey-u właśnie opisałem w komentarzu do zdjęcia na DO: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=6341 .

Jeśli wyjazd w góry Cergov to dla Ciebie nie problem, to zachęcam - w pierwszym linku opisałem wszystko dość szczegółowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za informacje o Cergowie, byłem tam parę razy ale nie wiedziałem że widać góry w Rumuni. Nie wiem czy było już wspomniane że jeszcze z paru innych szczytów we wsch Słowacji widać pasma górskie w Rumuni. Najdalej widać ze szczytu Skalisko koło Rożnawy tez z Snińskiego Kamienia w paśmie Wyherlat.

Edytowane przez Kornut

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej załoga!

Media cały dzień trąbią że dziś otwarcie Burj Dubaj najwyższej budowli na świecie :rolleyes::)

Znalazłem ciekawy filmik ----> klik

Jest też napisane że budynek widać z odległości 95 km. Ciekawy jestem w jakiej odległości nam by się udało go ustrzelić B)

No i zastanawiałem się też gdzie bym chciał taki budynek w Polsce..

Pozdrawiam! :Beer:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest też napisane że budynek widać z odległości 95 km. Ciekawy jestem w jakiej odległości nam by się udało go ustrzelić B)

Zadałeś mi niezłego ćwieka, musiałem to sprawdzić :D

No i z tego co mówi Hey, najdalsza możliwa obserwacja tego budynku pobiłaby uwaga... rekordową obserwację Tatr z z Keprnika! Co ja mówię, nawet amerykańskie rekordy Mount Foraker widzianego z 300km :icon_eek:

Burj Dubaj można czysto teoretycznie zobaczyć z 318km :icon_eek: Skąd? Z gór w południowym Iranie. Tak, Iranie, to taki kraj po drugiej stronie Zatoki Perskiej.

Link do symulki> http://www.heywhatst.../?view=TEEDSGOS

Pozdrawiamy Arabów i ich sprzęt foto i życzymy dobrej widoczności :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Burj Dubaj mozna czysto teoretycznie zobaczyc z 318km :icon_eek: Skad? Z gor w poludniowym Iranie. Tak, Iranie, to taki kraj po drugiej stronie Zatoki Perskiej.

Pozdrawiamy Arabow i ich sprzet foto i zyczymy dobrej widocznosci :rolleyes:

Masz rację życząc widoczności Arabom, a nie Persom, bo sam zdecydowanie wolałbym zobaczyć góry w Iranie z dachu Burj Dubaj, niż czubek Burj Dubaj z gór w Iranie ;).

A skoro już zamierzamy obstalować 800-metrową wieżę widokową w Polsce ;), to koniecznie musimy dobrze wybrać miejsce, a kryterium wydaje się być proste. W zimowe poranki z tarasu widokowego powinny być widoczne, z możliwie jak największej odległości, Tatry Wysokie, podświetlone przez wschodzące Słońce ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację życząc widoczności Arabom, a nie Persom, bo sam zdecydowanie wolałbym zobaczyć góry w Iranie z dachu Burj Dubaj, niż czubek Burj Dubaj z gór w Iranie ;)

Do Iranu nikt by chyba nie wyciągnął, a do Emiratów bardzo chętnie :)

A skoro już zamierzamy obstalować 800-metrową wieżę widokową w Polsce ;), to koniecznie musimy dobrze wybrać miejsce, a kryterium wydaje się być proste. W zimowe poranki z tarasu widokowego powinny być widoczne, z możliwie jak największej odległości, Tatry Wysokie, podświetlone przez wschodzące Słońce ;).

Hm, jakby to sprawdzić gdzie najdalej możnaby ustawić taką wieżę aby obserwować tatry? Nie wystarczy przecież dodać wysokości wieży wierchom i szukać odległego punktu na ziemi bo to w dwie strony nie zadziała.

:letsdrink:

edit: jakby na hałdzie Kamieńsk to ustawić to mamy widok na Góry Sowie, Jeseniki, Tatry, Beskid Niski i wzgórza koło Płońska :szczerbaty: Wieżycy na Pomorzu tylko brakuje :lol:

Edytowane przez vrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hm, jakby to sprawdzić gdzie najdalej możnaby ustawić taką wieżę aby obserwować tatry?

:letsdrink:

edit: jakby na hałdzie Kamieńsk to ustawić to mamy widok na Góry Sowie, Jeseniki, Tatry, Beskid Niski i wzgórza koło Płońska :szczerbaty: Wieżycy na Pomorzu tylko brakuje :lol:

Super! Jak daleko jest stamtąd do Tatr i czy żadna Babia nie zasłoni? Jeśli symulacja potwierdzi widoczność, to zaczynamy zbierać fundusze!

Dobra, uważajmy, żeby nam ten jajcarski wątek za bardzo nie urósł...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na Hałdzie Kamieńsk wystarczyłaby zaledwie 120-metrowa wieża widokowa, aby zobaczyć Babią :astronom: , Łysicę czy Wzgórza Ostrzeszowskie.

Swoją drogą nawet z czubka komina elektrowni Bełchatów (ok.300m) nie ma szans na Babią Górę (chociaż dużo nie brakuje).

Symulacja z kominów na hey..

Widok z jednego z kominów el.Bełchatów - szkoda, że widoczność była nienajlepsza

Edytowane przez kowalTM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czyli z czubka najwyżej ustawionego wiatraka na hałdzie (507 mnpm) teoretycznie widać czubek Babiej. A nawet Łomnicę (sprawdziłem w heyu) :)

źródło - Przeszkody lotnicze-łódzkie

Edytowane przez rafal44

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...plus Kezmarski, Pysny, Velka Lodova Veza (230km) i rzutem na taśmę załapał by się jeszcze Gerlach 232km ... :)

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzieś na forum (nie pamiętam już dokładnie w którym wątku) był poruszony temat widoków z Kralovej Holi. Była wtedy mowa o widoczności rumuńskich szczytów. Na stronie "matce" dla dalekich obserwacji pojawił się DEM z Kralovej Holi - klik. Butiasa 310 km :) Tego życzę wszystkim w 2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzieś na forum (nie pamiętam już dokładnie w którym wątku) był poruszony temat widoków z Kralovej Holi. Była wtedy mowa o widoczności rumuńskich szczytów. Na stronie "matce" dla dalekich obserwacji pojawił się DEM z Kralovej Holi - klik. Butiasa 310 km :) Tego życzę wszystkim w 2010 :)

Ciekawe, że dopiero dzisiaj to zauważyłem... . Potwierdza się więc zamieszczona prze ze mnie kiedyś symulacja na Hey-u z Kralovej. Na lewo od zaznaczonej na powyższym Buteasy (tradycyjnie wkradł się jakiś błąd - na DEM-ie Buteasa zaznaczona jest jako "Butiasa") ten nieco większy masyw to Vladeasa (308 km).

Są to chyba najdalsze z możliwych w naszych rewirach DO, tak więc Kralovą trzeba mieć zawsze na uwadze jako potencjalny cel wyprawy dalekoobserwacyjnej. Dalszy widok na te masywy (znajdujące się w rumuńskich Górach Zachodnich) jest możliwy tylko z niektórych wierzchołków tatrzańskich, np. ze Sławkowskiego, ale już nie tak okazale (tu przeszkadza nieco Góra Tokajska i "końcówka" Slanskich: http://www.heywhatsthat.com/?view=ISN0VGSE ). Wejście na Kralovą nie jest szczególnie trudne, ale czsochłonne, a do tego trzeba być na wierzchołku o odpowiedniej porze, a możliwości noclegowych na szczycie (mimo, iż jest tam przekaźnik RTV) raczej nie ma (chociaż czytałem gdzieś kiedyś o schronie turystycznym - nie wiem, czy to aktualne). Jak do tej pory nie znalazłem też potwierdzenia takiego widoku w necie (to chyba zresztą nic dziwnego - ponad 300 km nie łatwo jest uwiecznić aparatem); jedyne ciekawsze widoki na E o wschodzie słońca znalazłem tutaj: http://www.kralovahola.sk/?gallery&winter (niestety oczywiście tylko kierunek się zgadza, no, chyba że ktoś z was coś tam jednak widzi???).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na znakomitej słowackiej stronie o turystyce górskiej Hiking.sk jest artykuł o zimowym wyjściu na Kralovą Holę, jest też fragment o możliwości noclegu "No okrem neho je možné využívať aj malú neuzamknutú miestnosť (predsieň) s dvoma drevenými lavicami, radiátorom a kanvou vody a samozrejme vrcholovou knihou. Poskytuje možnosť sa schovať pred zlým počasím, prípadne núdzovo prespať na zemi." Autor pisze, że pracownik stacji pozwolił im przespać się w innym pomieszczeniu. Czyli mozliwość noclegu jakaś tam występuje. Najłatwiejsze dojście zimą na szczyt będzie drogą od miejscowości Sumiac, zresztą wszystko jest opisane w powyższym artykule.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W/g symulacji na Hey z Łomnicy i Kralovej Holi da się zobaczyć Varful Vladeasa (Góry Zachodniorumuńskie) i vice versa. Pietrosul widać z Makovicy w Górach Tokajsko-Slańskich. A szczyt Curcubata (z wieżą telewizyjną), masyw Biharu, widać jedynie ze szczytu Velky Milic na granicy z Węgrami.

Kralovą Holę da się zobaczyć ze wzgórz k. Budapesztu - nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia tej obserwacji. Na pewno jest wzgórze Szehenyi-hegy, z wysokim masztem RTV.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie

Chciałem przedstawić moje dalekie obserwacje jakie wykonałem 26 stycznia 2010 wykorzystując do tego sprzęt lotniczy nazywany motoparalotnią. Już wiem, że tego typu ułatwienia w tym gronie mogą uchodzić jako mało szlachetne, więc proszę potraktować moje fotki jako ciekawostkę. Jeśli miejsce nie jest odpowiednie proszę o łagodne przeniesienie tego wpisu B)

Wystartowałem dość późno, tuż przed godziną 15, w okolicy miejscowości Nisko nad Sanem. Do górnej warstwy inwersyjnej 'przebiłem' się na wysokości 850m AGL (jak się potem okazało wysokości ta była zmienna, ale o tym na końcu). Z wysokości 1200-1300m AGL mogłem obserwować Tatry, Góry Świętokrzyskie, Elektrownię Połaniec, Cementownię Ożarów … niestety Bieszczady były już przykryte mglistymi obłokami i praktycznie niewidoczne.

Teraz moje zdjęcia:

inwersja-2010-tatry-polaniec-lotnicze.jpg

1.Ogólny widoczek – po prawej stronie kadru widoczne dymy z kominów Elektrownii Połaniec, po lewej pod słonkiem Tatry.

...

inwersja-elektrownia-polaniec-widok-z-niska.jpg

2.Zbliżenie na elektrownię, w linii prostej około 65km (miałem tylko obiektyw standardowo-spacerowy 14-54 zuiko).

...

inwersja-tatry-odleglosc-210km-widok-z-niska.jpg

3.Zbliżenie na Tatry, odległość z Niska około 210km, fotka pod słonko z blikami niestety.

...

inwersja-stalowa-wola-gory-swietokrzyskie-lotnicze.jpg

4.Widok na Stalową Wolę i Góry Świętokrzyskie, do stalówki niedaleko bo raptem z 10km ale do gór jest około 85km w linii prostej.

Na koniec wyjaśnienie o co chodzi ze zmienną wysokością przejścia do górnej warstwy inwersyjnej – otóż mogłem zaobserwować granicę pionową inwersji! Dolna warstwa rozpoczynała się kilka kilometrów od linii Sanu na prawym brzegu i tak stopniowo narastała aż do około 950m AGL.

granica-inwersja-rzeka-san-stalowa-wola-nisko.jpg

Mam nadzieję, że to zdjęcia wystarczająco przedstawia to zjawisko. Po prawej stronie Sanu czyste i klarowne powietrze, a po lewej stromo narastająca mglista warstwa.

Opis lotu jest na moim fotoblogu pod adresem http://ikarystyka.pl/inwersja-2010/ tam też znajdziecie ślad tego lotu, który można oglądać w programie GoogleEarth.

Wszystkiego dobrego

Marecki

PS

To jest mój pierwszy post na forum, jeśli coś 'skopałem' proszę o wyrozumiałość :D

M.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witaj na forum. Gratuluję ujęć :) A tak w ogóle to uprzedziłeś mnie miło, bo było to moje takie małe marzenie, by się podszkolić i udać na DO paralotnią w powietrze. Teraz to se chyba daruję :szczerbaty:

Jeszcze raz gratuluję i czekamy na dalsze "powietrzne" relacje DO :)

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Nie wiem czy przypadkiem nie dałem kiedyś na Forum zdjęcia Twojego autorstwa - przedstawiało ono Tatry z okolic Niska, także było robione z motolotni ponad warstwą inwersyjną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie

Chciałem przedstawić moje dalekie obserwacje jakie wykonałem 26 stycznia 2010 (...)

I to się dopiero nazywa zbieg okoliczności :)))) Niecałą godzinę po napisaniu przez Ciebie tego posta (o czym nie miałem pojęcia) znalazłem Twojego bloga i postanowiłem do Ciebie napisać maila w sprawie Tatr i Bieszczadów z Niska. Teraz wchodze i widzę, że napisałeś na forum :)

Dzięki za publikację zdjęć. Jesteś w stanie oszacować wysokość n.p.gruntu w przypadku foty Tatr? Wg mnie były realne szanse na Babią Górę i Bieszczady. Latałeś bowiem dzień po inwersji, dzięki której z Św. Krzyża pojawiły się Tatry i Babia Góra (vide www.dalekieobserwacje.eu).

Gratuluję i ponawiam prośbę, którą sformułowałem w mailu do Ciebie.

M.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteś w stanie oszacować wysokość n.p.gruntu w przypadku foty Tatr?

Zdjęcie na którym są Tatry zrobiłem o 15:03:26, co po porównaniu z zapisem śladu odbiornika nawigacji satelitarnej odpowiada wysokości 1114m nad poziomem startu. Nie mam pewności co do synchronizacji zegara aparatu i odbiornika gps, pewnie różnica kilku sekund (byłem wtedy w trakcie wznoszenia, średnio 1,5 m/s więc i błąd nie będzie wielki). Sprawdzę jeszcze archiwum i w wolnej chwili wystawię ciekawsze ujęcia z tego lotu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bieszczady dzień wcześniej czyli 25 styczeń, wysokość około 1200m AGL. Celowo nie przyciąłem dołu aby pozostawić punkty orientacyjne: miejscowość na dole (w poziomie) to Jeżowe, po prawej ciut wyżej to Kamień (coś jakby literka 'S'), ja byłem nad Niskiem. Duża fotka ma szerokość 2500px i waży ponad 800kB.

Bieszczady-inwersja-25-I-2010-mini.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi