Skocz do zawartości

Radioteleskop gigant stanie w Borach Tucholskich


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Toruńscy astronomowie chcą zbudować jeden z największych radioteleskopów świata. Kosmiczne urządzenie stanie w 2014 r. w Borach Tucholskich. - Radioteleskop mógłby być wizytówką polskiej nauki - mówi prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK.

 

Link ( trzeba sobie skopiować bo nie działa samz siebie ):

---http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6997133,radioteleskop_gigant_stanie_w_borach_tucholskich.html

 

z6994341X.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toruńscy astronomowie chcą zbudować jeden z największych radioteleskopów świata. Kosmiczne urządzenie stanie w 2014 r. w Borach Tucholskich.

 

Chcieć a móc to dwie różne sprawy. Nie wierzę, że ta inwestycja przejdzie. Szczególnie teraz, gdy rośnie dziura budżetowa i przyjdzie zaciskać pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak z ciszą radiową w strefie...

(...)

 

To pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie. Czy przypadkiem stawianie tego typu infrastruktury w Polsce nie oznacza kłopotów związanych z "cywilizacyjnym szumem"? Moze nie jest to Nowy Jork, ale też nie pustynia w Mongolii. Jak to jest? Gdzie jest granica sensu dla takich projektów pod tym względem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej konkretów.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=1205&NrSection=1&NrArticle=148634&IdTag=38

Pomijając pieniądze, ciekawe jak zareagują "zieloni".

Pozdrawiam

 

Taki teleskop nie emituje do środowiska, żadnych zanieczyszczeń, nie wiąże się z jego pracą obecność dużej liczby osób (praktycznie tylko w czasie budowy będzie trochę zamieszania). Z drugiej strony jego obecność spowolni na okolicznych terenach rozwój cywilizacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie. Czy przypadkiem stawianie tego typu infrastruktury w Polsce nie oznacza kłopotów związanych z "cywilizacyjnym szumem"? Moze nie jest to Nowy Jork, ale też nie pustynia w Mongolii. Jak to jest? Gdzie jest granica sensu dla takich projektów pod tym względem?

 

 

Z tego co pamiętam, to różne źródła radiowe, jak chociażby radary czy stacje radiowe mogą naprawdę przeszkadzać w obserwacjach radioteleskopem. Ponoć szczególnie denerwujące są radary - których wiązka jest dość silna i skoncentrowana, co skutkuje chwilą utratą sygnału radiowego ze znacznie słabszych źródeł we Wszechświecie.

 

Z pewnością przydałby się większy radioteleskop w Polsce, który pozwoliłby na dalsze badania na wyższym poziomie. Wydaje się, że w Borach Tucholskich raczej w ciągu kilkunastu/dziesięciu lat nie powstaną nowe miasta i osiedla, co oznacza, że poziom zanieczyszczenia radiowego będzie mniejszy. Z tego powodu też chcą się przenieść spod Torunia do najbliższego miejsca, które pozwoliłoby na dalszy rozwój radioastronomii w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teleskop nie emituje do środowiska, żadnych zanieczyszczeń, nie wiąże się z jego pracą obecność dużej liczby osób (praktycznie tylko w czasie budowy będzie trochę zamieszania). Z drugiej strony jego obecność spowolni na okolicznych terenach rozwój cywilizacyjny.

 

Oddziaływanie inwsetycji na środowisko to nie tylko emisja zanieczyszczeń i hałasu (pomijam aspekty społeczne). Słusznie wspomniałeś o czasie realizacji radioteleskopu. Należy mieć również na uwadze jego konserwację oraz wpływ na krajobraz, w którym się znajdzie, w końcu to jak zwykliśmy mawiać "kawał grzmota".

 

Dla mnie to jednak mimo wszystko trochę porywanie się z motyką Księżyc... Oczywiście fajnie jakby Polska posiadała taki sprzęt, tylko czy to aby nie za dużo ($) w tej chwili, jak na morze potrzeb naukowych tego kraju i jego możliwości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to różne źródła radiowe, jak chociażby radary czy stacje radiowe mogą naprawdę przeszkadzać w obserwacjach radioteleskopem. Ponoć szczególnie denerwujące są radary - których wiązka jest dość silna i skoncentrowana, co skutkuje chwilą utratą sygnału radiowego ze znacznie słabszych źródeł we Wszechświecie.

 

Z pewnością przydałby się większy radioteleskop w Polsce, który pozwoliłby na dalsze badania na wyższym poziomie. Wydaje się, że w Borach Tucholskich raczej w ciągu kilkunastu/dziesięciu lat nie powstaną nowe miasta i osiedla, co oznacza, że poziom zanieczyszczenia radiowego będzie mniejszy. Z tego powodu też chcą się przenieść spod Torunia do najbliższego miejsca, które pozwoliłoby na dalszy rozwój radioastronomii w Polsce.

 

No tak, w Toruniu "ojciec Dyrektor" ma nadajnik co zagłusza nie tylko sygnały radiowe naziemne, ale i w całym kosmosie... :szczerbaty:

w ogóle myślę, że jak naszą Drogę Mleczną podglądają np. z Andromedy to rozpoznają bardzo silne radioźródło pod Toruniem... :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście fajnie jakby Polska posiadała taki sprzęt, tylko czy to aby nie za dużo ($) w tej chwili, jak na morze potrzeb naukowych tego kraju i jego możliwości.

 

Ja boję się właśnie tych oszczędności. Z RT-4 też tak było, że polskie huty, polscy inżynierowie i niby wyszło za pół darmo. Wg mnie ten radioteleskop nie daje prawie żadnych wyników naukowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sądząc po wartości przyrodniczej borów tucholskich wątpie aby inwestycja ta powstała tam

 

Hmm... A nie znalazło by się poletko w rodzaju 300x300 metrów, gdzie można by postawić ten radioteleskop? Coś mi się wydaje, że tylko tyle by wystarczyło...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja boję się właśnie tych oszczędności. Z RT-4 też tak było, że polskie huty, polscy inżynierowie i niby wyszło za pół darmo. Wg mnie ten radioteleskop nie daje prawie żadnych wyników naukowych.

Nie daje wyników? Skąd takie stwierdzenie? Przecież pracuje w VLBI i jest jego dość ważnym elementem. Obecnie pojedynczy radioteleskop nie może zbyt wiele zdziałać, dopiero interferometria daje na prawdę konkretne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawdzić ile jest naukowych wyników z RT-4 w Piwnicach. Na stronie CA UMK jest lista pracowników Katedry Radioastronomii. Z tytułem conajmniej doktora jest łacznie 11 pracowników, w tym 3 doktorów habilitowanych i dwóch profesorów, z których jeden jest emerytowany. W ADS (wyszukiwarka naukowych artykułów astronomicznych) wyszukałem recenzowane publikacje z lat 2006-08, które wśród autorów miały przynajmniej jednego autora z powyższej listy. Wśród tych publikacji wyszukałem takie, które opierają się na danych z Piwnic. Najpierw odrzucałem na podstawie tytułów, potem streszczeń, na koniec przeglądałem tekst. Zostałem z trzema publikacjami: 2 z OCRA-y (link i link) i jedna z polarymetrii Drogi Mlecznej (link). Wątpię bym, się wiele pomylił przy opisanej wyżej weryfikacji.

 

Przejrzałem kilka publikacji z danych VLBI i w żadnej nie znalazłem informacji, z których radioteleskopów pochodziły dane do analizy i ile ich było. Zgrubne oszacowania mówią, że 1/4-1/3 czasu RT-4 jest przeznaczana na VLBI, a RT-4 uczestniczy w 80% kampanii. Ciężko ocenić, czy dane te są potem wykorzystywane do analizy.

 

11 pracowników, 2/3 czasu teleskopu dają 3 publikacje naukowe w ciągu trzech lat. Podtrzymuję, że jest to bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.