Skocz do zawartości

Teleskop do nietypowej obserwacji - początkujący


20rafalo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zakupić teleskop (najlepiej używany do ok 200 - 250zł - na allegro można coś fajnego znaleźć) t-będzie on służył do nietypowej obserwacji. Dlaczego nietypowej? - ponieważ chciałem nim opserwować zarówno niebo w nocy jak i góry Tatry itp(ogólnie krajobraz w dzień - zamiast rolnetki), myślę że to urządzenie ma dużo lepsze parametry.

Nie orientuję się w tych urządzeniach, jedyny parametr poprzez jaki bym dokonał wyboru to krotność przybliżenia.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zacznijmy tak:

 

zapoznaj się z takimi tematami:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6385

www.celestia.pl

 

opcja szukaj nie gryzie :) wątpie czy teleskop za 250 zł Cię będzie satysfakcjonował. lepiej chyba rozejrzeć się za dobrą lornetką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem podany przez Ciebie link.

Powiem tak:

Po 1: nie mam zamiaru kupować nowego sprzętu, lecz używany

Po 2: używka jest często połowę tańsza, czyli nowy kosztuję ok 600zł

Po 3: Nie stać mnie na teleskop jak np Ty posiadasz. Na większości forach różnych dziedzin pasjonaci polecają tylko drogie sprzęty(=dobre), nie zdając sobie sprawy, że pytającego nie stać lub nawet nie zauważy różnicy pomiędzy tańszym. Spój na jedną rzecz: Ostatnio kupowałem kilka sprzętów: jeśli bym każdy z nich kupił co najmniej dobry - musiał bym zaciągnąć kredyt.

Jestem studentem - w Polsce taka osoba nie jest bogata :-)

Proszę was o wybór czegoś co będzie lepsze od rolnetki - coś z aukcji allegro - sprzedawane przez normalnego użytkownika

np cyz Teleskop BRESSER VENUS 76/700 jest warty uwagi?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1: Prosiłeś o fachową pomoc, to kolega podesłał link do Celestii i "dlaczego nie kupować taniochy z Allegro". Celestia to kompendium wiedzy tworzone od lat przez najlepszych ludzi - dlaczego uważasz, że możemy Ci tu teraz na poczekaniu wymyślić coś ponad to?

Po 2: Najpierw prosisz o poradę a kiedy doświadczony kolega Ci takiej udziela, stwierdzasz, że sam wiesz lepiej (tzn. że jednak można kupić w tej cenie przyzwoitej jakości sprzęt optyczny). Nie, nie wiesz lepiej. Skoro tak jest, po co prosiłeś o radę? Czy może zaakceptujesz tylko taką prawdę, która będzie Ci odpowiadać?

Po 3. Ten teleskop nie będzie lepszy od lornetki.

Po 4: Jeśli chcesz kupić sprzęt używany, na forum jest dział "sprzedam" a tam trafiają się niezłe okazje od zaufanych użytkowników.

Po 5: Chcesz laptopa i mówisz, że masz do wydania 250 zł zł. Ktoś odpowiada Ci, że za tą cenę nie można kupić nawet najgorszej jakości użytecznego latopa. Możesz kupić komputerowy złom, który do niczego się nie przyda, ale to nie będzie sprawny laptop. Czy w takim razie odpowiesz "nie stać mnie na taki laptop jaki Ty posiadasz"? Albo, że"Na większości forach różnych dziedzin pasjonaci polecają tylko drogie sprzęty(=dobre), nie zdając sobie sprawy, że pytającego nie stać lub nawet nie zauważy różnicy pomiędzy tańszym". Zapewniam Cię - każdy zauważy różnicę pomiędzy laptopem za 250 zł i za 1000 zł i takim za2500 zł też. Zapytasz kogoś jaką cyfrową lustrzankę z obiektywem można kupić za 250 zł, a kiedy dostaniesz odpowiedź "nie warto za tą cenę kupować cyfrowej lustrzanki z obiektywem", będziesz dalej drążył temat"bo więcej nie mam", "bo jestem studentem" etc.? Za 250 zł nie kupisz teleskopu, tak jak nie kupisz za to samochodu, pieca gazowego, telewizora plazmowego ani ciągnikowej glebogryzarki. Pogódź się z tym.

 

Za tą cenę można kupić tanią, ale już przyzwoitej jakości lornetkę (także z drugiej ręki).

Zobacz też lunety firmy Yukon (nawet najtańszy model Scout 20x50 za 119 zł będzie wygodniejszym sprzętem obserwacyjnym od tego Bressera Venus).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest raczej mało prawdopodobne, żebyś na forum znalazł kogoś kto ma i używa podany przez Ciebie teleskop. A nie znajdziesz nikogo, kto Ci powie: "Bierz, to świetny sprzęt". Są pewne granice, których nie przeskoczysz. W Twoim wypadku jest to granica finansowa. Tak jak powiedzieli koledzy - za te pieniądze szukaj lornetki, albo idź i je wydaj na lody. Przynajmniej będziesz miał jakiś pożytek.

PS. Kupiłbyś samochód za 1000 zł? "W dobrym stanie, po dziadku co do kościoła jeździł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź raczej Scout 20x50. Przy tej wielkości obiektywu każde powiększenie powyżej 20x da zbyt ciemne i mało kontrastowe obrazy. Zoom 50x50 praktycznie nie do wykorzystania - zbyta mała źrenica wyjściowa. To tylko taki chwyt reklamowy. Żeby było mocniejsze powiększenie, musi być większy obiektyw. Poza tym 12x50x50 to (o ile wiem) system zwierciadlany - powoduje dodatkowe straty światła, co przy tej aperturze ma katastrofalne skutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niby tylko chciałem pomóc.

"Nie orientuję się w tych urządzeniach, jedyny parametr poprzez jaki bym dokonał wyboru to krotność przybliżenia." więc stąd link do celestii.

allegro + przybliżenia = idealnie trafiłeś, tam oferują nawet super hiper duże powiększenia, które raczej w naszych warunkach i na owy sprzęt nie mają racji bytu.

 

na celestii dowiesz się, czym się kierować przy zakupie teleskopu. Chociaż nie tylko Celestia Ci pomoże, bo na forum jest masa wątków prowadzących do zakupu pierwszego sprzętu (teleskopu, lunety, lornetki i innych akcesoriów).

 

"Ostatnio kupowałem kilka sprzętów: jeśli bym każdy z nich kupił co najmniej dobry - musiał bym zaciągnąć kredyt."

czasem lepiej się wstrzymać, odłożyć trochę grosiwa i kupić jednak sprzęt dobry, który będzie służył na lata.

 

Twoje pieniądze, więc możesz wydać je na co chcesz. Jeżeli powyższa pomoc Cię nie satysfakcjonuje to przykro mi, ale my tutaj nie pomożemy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zajrzyj do tego tematu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28798 też temat wałkowany w przedziale 300/500 zł

kolejny temat: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28763

 

przedziały cenowe zbliżone do Twoich były już nie raz wałkowane. (pisze o przedziale 600zł, z Twojego toku rozumowania połowa ceny za używany da nam 300zł - ale musisz się liczyć z tym, że za zadbany sprzęt nie zawsze sprzedawca zejdzie do 1/2 ceny nówki).

 

Nic w tych granicach cenowych nie będę polecać, bo szczerze się nie orientuje co można za taką kasę dostać, jakie obrazy tym uzyskasz etc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę was o wybór czegoś co będzie lepsze od rolnetki

 

Robisz to specjalnie? Wg. mnie każdy STUDENT powinien prezentować sobą jakiś podstawowy poziom i w Twoim przypadku to chyba jakieś nieporozumienie z tymi studiami...

Kogo to dzisiaj przez Maturę przepuszczają, zgroza i WSTYD !!!

 

Ori

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Teleskop SkyWatcher SK809AZ3 jest godny uwagi?

 

Jest jeden z tych najtanszch teleskopow, ktorego juz jest sens kupowac. Tzn o ile pieniadze wydane na Newtona 76/700 na eq1 to kompletna strata pieniedzy, to juz kupno refraktora 80/900 na AZ3 ma sens. Ten refraktor ma mala swiatlosile i de facto najmniejsze powiekszenie mozliwe do uzyskania to az 30x, co z kolei spowoduje ze bedzie to nieduze pole widzenia (ponizej 2 stopni) a jak wiadomo szerokie pole widzenia przydaje sie podczas dziennych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyz Teleskop BRESSER VENUS 76/700 jest warty uwagi?

pzdr

 

Zamiast takiej tubki ze zwierciadełkiem już lepiej kupić refraktor tym bardziej że chcesz obserwować też krajobrazy. Dokupisz kątówkę prostującą obraz i masz widok - prawo lewo jak w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ori2711 za to ty jesteś we wszystkim mistrzem. Gdyby nie dopuszczali ludzi do matury o jedno źle napisane słowo to by był śmiech na sali - a po drugie to kto się z polskim liczy w dzisiejszych czasach... Dobrze, że nie masz na to wpływu - bo również byś "wpadł"

Nie będę opryskliwy, bo bym coś napisał - bez komentarza.

Jak byś był na tyle inteligentny to byś grzeczniej zwrócił uwagę.

Edytowane przez 20rafalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ori2711 za to ty jesteś we wszystkim mistrzem. Gdyby nie dopuszczali ludzi do matury o jedno źle napisane słowo to by był śmiech na sali - a po drugie to kto się z polskim liczy w dzisiejszych czasach...

 

1) W kwestii formalnej, Ori2711 to dziewczyna. Bardzo fajna :lol: mogę dodać :D .

2) Ja się liczę z polskim nie tylko w dzisiejszych czasach , ale zawsze odkąd pamiętam. Błędy zdarzają mi się jak każdemu , ale jak już się trafi to się tego wstydzę zamiast olewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ori2711 za to ty jesteś we wszystkim mistrzem. Gdyby nie dopuszczali ludzi do matury o jedno źle napisane słowo to by był śmiech na sali - a po drugie to kto się z polskim liczy w dzisiejszych czasach... Dobrze, że nie masz na to wpływu - bo również byś "wpadł"

Nie będę opryskliwy, bo bym coś napisał - bez komentarza.

Jak byś był na tyle inteligentny to byś grzeczniej zwrócił uwagę.

 

Kolego 20rafalo, mógłbyś chociaż pofatygować się i zobaczyć z kim rozmawiasz, wtedy zwróciłbyś się do mnie w odpowiedniej osobie... to tak w kwestii podstaw kindersztuby i dobrego wychowania. Wyobraź sobie, że na tym forum bardzo dużo osób przykłada wagę do staranności wypowiedzi, Twoje podejście do tematu jest bardzo niepokojące oraz przygnębiające i nie będzie tolerowane na AstroForum...

 

1) W kwestii formalnej, Ori2711 to dziewczyna. Bardzo fajna :lol: mogę dodać :D .

2) Ja się liczę z polskim nie tylko w dzisiejszych czasach , ale zawsze odkąd pamiętam. Błędy zdarzają mi się jak każdemu , ale jak już się trafi to się tego wstydzę zamiast olewać.

 

1) Dziękuję Jacku za referencje :)

2) Ten błąd 20rafalo, to raczej nie literówka czy przejęzyczenie, ponieważ popełnił go dwa razy zarówno w poście pierwszym jak i cytowanym przeze mnie powyżej...

 

życzę więcej pokory w życiu dla naszego nowego kolegi, bo każdy z nas CODZIENNIE uczy się nowych rzeczy, kolega 20rafalo dzisiaj powinien nauczyć się co najmniej trzech :)

 

Dedykuję moje motto dla kolegi 20rafalo:

"Badania socjologiczne - Jak Pan myśli, co jest w dzisiejszych czasach większym problemem: niewiedza, czy obojętność? - Nie wiem, nie obchodzi mnie."

 

W KWESTII LORNETEK POSZUKAJ NA ODPOWIEDNIM PODFORUM, ZNAJDZIESZ TAM WIELE WSPANIAŁYCH I RZETELNIE PRZYGOTOWANYCH ARTYKUŁÓW.

 

powodzenia

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy już z tym spokój, czy będziemy tak przez miesiąc - kto będzie bardziej uszczypliwy - nie spotkałem się na żadnym forum z takim dogryzaniem.

Zwrócono mi uwagę raz, drugi, trzeci.. wystarczy.

Już uważam na błędy i kropka.

Wróćmy do tematu, kto ma ochotę pomóc, niech się wypowie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony do obserwacji dziennych sie nie nadaja. Szukaj refraktorow - jesli musisz miec teleskop, chociaz bede juz kolejna osoba ktora powie - KUP LORNETKE - bedzie duuuzo bardzie praktyczna i mobilna. Co do lornetek - wejdz na optyczne.pl - tam masz pelno testow. Rowniez u nas znajdziesz wiele wypowiedzi uzytkownikow.

 

Pozdro

 

PS

 

Uwierz mi ze tu nikt Ci zle nie doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.