Skocz do zawartości

Pięciu wspaniałych - czyli porównanie lornetek


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie:)

 

W temacie tym chciałby pokazać Wam moją małą kolekcję lornetek (póki jeszcze mam komplet bo niedługo zniknie z niej Celestron 15x70)

Wszystkie pojadą ze mną do Jodłowa i jeśli pogoda dopisze to postaram się o rzetelne porównanie możliwości lornetek różnego kalibru razem ze szkicami, dzięki czemu będzie widać czego można się spodziewać od tychlornetek pod naprawdę ciemnym niebem.

 

Ten pierwszy post potraktujcie jako preludium do dalszej części :szczerbaty:

 

Na początek porównania zdjęciowe.

 

zestawienie 1.jpg zestawienie 3.jpg zestawienie 4.jpg

 

Nasze bohaterki to w kolejności:

 

- Celestron SkyMaster 25x100

- Celestron Sky Master 15x70

- Polaris 7x50

- Bushnell Xtra-Wide 900 4x28

- Bob Optik 3x20 (lornetka teatralna :szczerbaty:)

 

A na zdjęciu poniżej porównanie rozmiarów soczewek.

 

zestawienie 2.jpg

 

Kilka słów o lornetce Polaris 7x50. Wszedłem w jej posiadanie zupełnie przypadkiem ale już po jednej sesji obserwacyjnej sprzedałem swoją Tento 10x50 bo uznałem, że wypada kiepsko przy tym Polarisie 7x50.

 

Szczerze, to nie wiem co to za marka i z jakiej fabryki wyjechała ta lornetka. Jest to naprawdę świetny sprzęt. Piękne odwzorowanie bieli.Ostra jak żyleta i w dzień i w nocy.

Nie określę teraz jakie pole w tej lornetce jest pozbawione wad bo tak zaaferowałem się obserwacjami, że zapomniałem odnotować tego faktu :)

Sprawdzę w Jodłowie :D

 

Na razie tyle tytułem wstępu. Obiecuję rzetelne rozwinięcie tematu:rolleyes: jaktylko pogoda i czas pozwoli.

 

CDN...

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać co i jakimi techinkami chcesz testować, bo przy tak dużej rozpiętości parametrów technicznych, to może być bardzo poważny problem.

 

Pzdrawiam.

 

Nie jestem fachowcem w dziedzinie optyki, więc nie będę brał się za recenzje typu optyczne.pl

Zresztą suche fakty (typu: źrenica wyjściowa, jakość powłok, winietowanie, mechanika itp...) można łatwo znaleźć w internecie.

 

Bardziej chciałem się skupić na porównaniu wyglądu obiektów przez te lornetki (szkice!!!) ponieważ będzie to taki bardzo namacalny sposób oceny możliwości lornetki.

 

Na pewno postaram się opisać tyle na ile pozwoli mi wiedza :)

Jeśli masz jakieś pomysły i sugestie to chętnie wysłucham :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]ta największa ma ponoc zasięg pod 12mag. w zaleznosci od jakosci "patrzalek"jakie sa do niej przykladane :D .

Kilka tygodni temu w Kronosie 26x70 dostrzegłem gwiazdkę 11,4m, Więc sądzę, że tu można pojechać ponad 12m (choć na pewno przydałoby się większe powiększenie...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.