Skocz do zawartości

Zakrycia planetoidalne - NOWA metoda


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, ze najlepszym programem do przewidywania zakryc jest Occult, ale czy napewno ?

 

Wzialem pod lupe jego mozliwosci.

 

Do wyszukania zakryc planetoidalnych korzysta on albo z bazy Astrorbalbo MPCORB. Przy czym autor poleca korzystac z tej pierwszej.

Program konwertuje te pliki na swoj format i zapisuje do pliku AsteroidElements.dat

 

Przy wyszukiwaniu zakryc korzysta juz z tego pliku. Gdy wynajdziezakrycie to tworzy pliki OccelmntYYYMMDD.txt koncowka to oczywisciedata.

W tych plikach sa rozne dane, ale najwazniejsze to dane orbitalne odanej planetoidzie. Occult wylicza te orbity swoim algorytmem o skokuEpoki co 10 dni. Czyli jesli zakrycie ma miejsce np. 12 wrzesnia 2009r. to dane o orbicie beda z Epoki 6 wrzesnia 2009 r. (roznica kilku dniale czasem pas zakrycia zmienia sie o kilka, kilkadziesiat kilometrow).

 

Najlepiej by bylo by Epoka rowniez byla z 12 wrzesnia 2009 r. lub nawet dokladniejsza z konkretnej godziny zjawiska.

 

Zastanawia mnie wlasnie jak Occult integruje orbity planetoid, jaka metoda o jakim skoku czasowym (czy to te 10 dni czy mniej?)

 

----

 

Postanowilem zobaczyc jak Guide8 radzi sobie z zakryciami planetoidalnymi.

Guide korzysta z bazy MPCORB i tez integruje orbity swoim sposobem. Roznica w pasie miedzy Occultem a Guidem jest, czasem mniejsza, czasemwieksza.

 

Ale ostatnio wpadlem na moim zdaniem genialny pomysl ... dodac konkretna planetoide jako ... sonda kosmiczna.

Chodzi o edycje pliku probes.dat (glowny folder) i wygenerowanie elementow orbity w HORIZONS

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

i zapisanie wyniku jako plik z rozszerzeniem *.ele w folderze planets

 

Pliki mozna edytowac zwyklym Notatnikiem.

 

Przyklad ustawien w HORIZONS..

 

 

Ephemeris Type [change] : ELEMENTS

Target Body [change] : Asteroid 1157 Arabia (1929 QC)

Center [change] : Sun (body center) [500@10]

Time Span [change] : Start=2009-09-09 21:00:00, Stop=2009-09-09 21:20:00, Step=1 m

Table Settings [change] : defaults

Display/Output [change] : plain text

 

 

Gdy wlaczymy Guide i wyswietlanie satelit, wowczas oprocz satelit zpliku TLE pojawia sie sondy typu Voyager, Dawn, Galileo i inne oraz

... nasza planetoida.

 

Plusem tej metody jest to ze gdy w Guide ustawimy czas najwiekszego zblizenia to elementy orbity beda z Epoki +/- 1 min

Poprostu elementy orbity sa zmienne w zaleznosci jaki skok czasowy ustawimy w HORIZONS!

 

Drugim plusem jest opcja sciagniecia katalogu gwiazd z Vizier (np.NOMAD, UCAC2 ostatnio dodalem UCAC3 oraz kilka innych) wiec i pozycjagwiazd jest bardziej dokladna.

 

Wracajac do HORIZONS, strona ze stajni JPL, orbity sa ze zrodel ORB, MPC, MPEC i sa bardzo aktualnie.

 

Wiecej co i jak jesli ktos ma problem ze zrobieniem pliku *.ele i edycja probes.dat moge napisac na PW

 

Ciekaw jestem Waszej opinii !

 

PS. przepraszam za brak ogonkow, prawy Alt mi padl w klawiaturze

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limaxie,

WinOccult jest najlepszy, powodów jest kilka.

Najważniejszy bo został do tego stworzony od podstaw a jego rozwój szedł torami potrzeb osób zajmujących się zakryciami.

Wiedz też, że przewidywanie zakryć asteroidalnych to skoordynowana akcja ogólnoświatowa. Jest kilka osób, które zajmują się efemerydami tych zjawisk dla naszych potrzeb.

Na co dzień jasne używamy baz standardowych, ale tylko po to by orientacyjnie przewidzieć gdzie i jak pas będzie szedł. Każdy zakryciowiec wie, że na tydzień dwa a nawet kilka godzin przed zjawiskiem pojawiają się updaty. Efemerydy "Last minute". To one są wykładnią. Jak powstają ano w occulcie ale on służy tu tylko jako program do wizualizacji.

Osoby zajmujące się dla nas zakryciowców efemerydami przed zjawiskiem kolekcjonują dane obserwacyjne z ostatnich nocy, mają kontakt z obserwatorami na globie, którzy specjalnie na nasze potrzeby udostępniają pomiary astrometryczne z takie "high grade", które nie koniecznie są uwzględniane w powszechnie dostępnych bazach lub wręcz na potrzeby zakrycia dokonują serii pomiarów tuż przed zakryciem. Nasi "kalkulatorzy" korzystają też z astrometrii zakryciowej, jaką np. MPC wprowadza raz do roku w swoją bazę. A pamiętajmy, że pozycja astroidy z zakrycia rejestrowanego video jest bardzo dokładna. Na podstawie takich danych nasi eksperci kalkulują poprawki do orbity i korzystając z opcji manualnego wprowadzenia orbity podstawiają ją do pliku occulta. Wiem, sam jak miałem dostęp do takich danych (kilka lat temu prowadziłem taką współpracę) to pasy jakie publikowałem u siebie na stronie były bardzo zbierzne z tym co podawali światowi eksperci i co wychodziło z obserwacji.

Zrezygnowałem z tego, bo po pierwsze straciłem dostęp do dobrych danych astrometrycznych a z innej strony koledzy robili to szybciej i lepiej.

Świetnie, że szukasz ale myślę, że nie ma co wyważać otwartych drzwi - efemerydy zakryć asteroidalnych stoją na bardzo wysokim poziomie i ich jakość się stale podnosi.

 

Zawsze można próbować, ale nie wiem czy ma to jakiś większy wpływ. Ja wiem jedno, zawsze najbardziej zaufam efemerydom naszych szanownych kolegów Prestona, Heralda czy Manka.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.