Skocz do zawartości

MTO 11 a ETX 90


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witka,

ETX90 ma w Polsce garstka ludzi, porównań większych z MTO chyba nie było. Jeśli ktoś ma MTO to niech przywiezie koniecznie w maju do Jezior, tam się zrobi jakiś teścik :)

 

ETX to b.dobra optyka no i jest tez prowadzenie (dokładnosc taka sobie, ale do wizualnych  i webcamery wystarczy ze spokojem). Planety nie wyglądają w nim jak kuleczki z dwoma kreskami lecz inne detale można też dojrzeć. Długo by tu pisać, w przyszłym tygodniu zabiore się za pisanie obszernej recenzji bo jutro wyjeżdzam.

Pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Optyka podobnej klasy bo i to i to Maksutow   :D

W MTO są także obsługiwane okulary 2"(w ETX-ie nie) i jego optyka jest przystosowana przede wszystkim do wykonywania zdjęć czyli ma płaskie pole widzenai o rozmiarze 42mm dzieki dwusoczewkowemu korektorowi na pęku zbieżnym którego nie ma ETX.

Większa apertura, w pełni aluminiowa konstrukcja stawiają go na równi raczej z ETX-em 105mm niż 90mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Janusz nie do końca tak jest wiadomo że Ty wolisz MTO i każdy wie dlaczego ale ETX ma o niebo większe zastosowania , gotowy montaż , bardzo fajny bajer do aparatu fotograficzego.

Jesli bym miał wybierać stawiał bym na ETX w końcy to teleskop a nie obiektyw , wiadomo że droższy ale chyba warto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem do wyboru MTO lub ETX i bez wahania wziąłem ETXa.

 

Z paru przyczyn:

 

- sam Janusz przyznałes, że w MTO są duże rozrzuty jakościowe. Ryzyko duże, że trafi się egzemplarz felerny.

 

- ma montaż. Może i plastikowy, ale jest. Co więcej jest stabilniejszy niż wygląda.

 

- ma prowadzenie, mikroruchy, gałeczke do ustawiania ostrości ( w MTO z tego co wiem jest kręcenie korpusem, jak nie to mnie popraw)

 

- ETX ma naprawdę dobrą i zaufaną optykę.

 

Niestety MTO nigdy nie widziałem, wiec sie nie wypowiadam. W każdym razie z mojej strony polecam Ci ETXa.

Pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak to wszystko prawda ale....

MTO jest tani jak barszcz ;D

najczęściej wadą MTO jest na siłe podokręcane pierścienie mocujące optykę.

To wszystk zależy od kieszeni.

Nie wiem ile kosztuje ETX ale poskładanie takiego MTO zapewne wyjdzie taniej.

 

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem MTO przez kilka lat i nie mogę raczej powiedzieć niczego złego o nim. Dobra optyka i solidna, sprawdzona konstrukcja, która liczy sobie już kilkadziesiąt lat. Pierwszy prototyp powstał jeszcze w latach pięćdziesiątych, a jego konstrukcją kierował niejaki Maksutow. Sprzedałem go bo był dla mnie za "ciemny" do mgławic, natomiast do planet w sam raz. Zresztą tyczy się to tak samo ETX-a, który ma mniejszą średnicę użytkową i o ile pamiętam mniejszą światłosiłę. A tak w ogóle po róznych doświadczeniach z teleskopami Maksutowa-Cassegraina jestem zdania, że w pełni pokazują swoje możliwości dopiero od średnicy 15cm wzwyż. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja osobiście używam MTO-11CA jako podręczny i podróżny teleskop balkonowy oraz do wileu aplikacji fotograficznych, widziałem jak strasznie winietowany jest kadr gwiazdowy w ETX-ie i nie zamieniłbym nigdy w życiu solidnego MTO z F/10 na na plastikowego ETX-a z F/13.

Moje zdnie różni sie być może od zdania innych użytkowników ale ja kładę duży nacisk na jakość zdjęć od brzegu do brzegu a nie tylko mniejszego obrazu do obserwacji a tu MTO jest nie do pobicia z powodu swojego korektora krzywizny pola w fotograficznych aplikacjach ;D

Setki wspaniałych zdjęć z zaćmień Słońca, Księżyca, gromad gwiazdowych a nawet galaktyk które nim wykonałem przez ponad 17 lat jego niezmordowanego użytkowania nie pozostawiają mi cienia watpliwości o jego większej uniwersalności do obserwacji i fotografii zarazem ;D ;D ;D

Z ETX-ów podoba mi sie za to model 125 bo 5" to boska średnica jak na naszą polska turbulencję a przy światłosile około 1/13 daje wspaniałe obrazy planetarne co stwierdzilem po egzęplarzu który miałem w serwisie z uszkodzoną regulacją ostrości po upadku z parapetu na podłogę w domu nieuważnego klienta   :(

ETX-90 być może będzie lepszy do obserwacji foto za pomoca WEB kamerki bo ma dluższą ogniskową i większą skalę obrazu niż MTO.

Nie rozumiem dlaczego z MTO nie porównujemy np ETX-a 105 mm który pod względem optycznym jest do niego bardziej zbliżony średnicą i osiągami ???

Do ETX-a 90 możemy porównać spokojnie Maksutowa 500/5,6 który ma właśnie średnicę 90mm jak ten 90 mm ETX  ale za to wspaniałą światłosiłę 1 / 5,6 :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie zapominaj Małek ze duże rozrzuty są jak kupujesz na bazarze MTO a u nas dostajesz sprawdzony i skolimowany egzęplarz bez ryzyka niepowodzenia zakupu.

Z rozebranych 5 sztuk po badaniu luster rzadko kiedy udaje sie złożyć choć 3 dobre do obserwacji (zwykle 1-2 sztuki) a reszta poskładana z powrotem ląduje odemnie właśnie na Bazarze lub w komisie po mocno obniżonej cenie, do fotografii są takie wystarczające ale do obserwacji wizualnych już na pewno nie bo mają zwykle lustra na poziomie 1/2 , 1/4 Lambda :o:( > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Mariusz masz trudny orzech do zgryzienia:

 

-MTO się nadaje do fotografii, no ale chyba jedynie na paralaktyku, czy nie? Bardziej niz ETX nadaje się do mgławic. Dobra optyka, chociaz z jakims ryzykiem. Tani.

 

-ETX nie ma korektora, jest nieco mniejszy i ma mniejszą światłosiłę. Bardziej nadaję się do webcamery i planet, chociaż jaśniejsze Deepsky również się prezentują w nim dobrze. Dobra, zaufana optyka, ale dość drogo w Europie (w Niemczech używany od 350-400 euro, choc trafiają się super okazje)

 

PS. Janusz, ETX125 ma f/15 a nie f/13 (ogniskowa 1900mm).

 

"Nie rozumiem dlaczego z MTO nie porównujemy np ETX-a 105 mm który pod względem optycznym jest do niego bardziej zbliżony średnicą i osiągami"

 

Bo takie pytanie zadał Mariusz ;)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po temacie co byś nie napisał i tak Astrokrak znów najlepszy - czyżbyśmy powracali do starych tematów ?

 

Ten Meade to syf on poprostu sam leci z tego parapetu :) no i jak każdy sprzęt tego producenta nie nadaje się do niczego :) - mam odczucie pętli czasowej.

 

Chłopie dlaczego większość ludzi jest zadowolona z wszelkich ETX'ów - bo są dobre. MTO po przeróbkach nie ma f/10 !! tylko f/14 co już raz było poruszane na innym forum i wyszło że instrukcje z Astrokraka nie wpełni opisują co sprzedają itd.

 

Dltego reasumując - ja mam zawsze inne zdanie niż nasz komercyjny kolega i lubię eksperymentować co daje mi wiele satysfakcji i pozwala często się z nim nie zgadzać.

 

No i apel do Janusza - to jest forum NIE KOMERCYJNE !! - proszę nie reklamować swoich produków na tym forum po raz kolejny !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję MTO od ok roku. Kupując MTO też rozważałem zakup ETX90/105. O tym, że kupiłem MTO, a nie ETX zdecydowała cena oczywiście. Nie chciałem wydać dużo bo bałem się, że parę razy popatrzę przez teleskop i moje zamiłowanie do astronomii przejdzie mi i ETX wyląduje w szafie. Ale jak na razie sprzet jest dość mocno eksploatowany i nic nie wskazuje na to, aby miał wylądować na półce. Po roku używania mogę powiedzieć, że podstawowe wady MTO dla mnie to:

1. Sposób ustawiania ostrości - bardzo trudne przy dużych powiększeniach.

2. Montaż azymutalny - przestał mi wystarczać.

3. Trudno przewieźć przez granice - celnik patrzy na to podejrzliwie i trudno mu wytłumaczyć, że to teleskop.

 

Punkt 2 można naprawić dokupując montaż paralaktyczny + napęd. Ale wtedy ceny robią się porównywalne do ETX 90.

Gdybym jeszcze raz kupował, to bym się mocno zastanawiał co wybrać, ale chyba jednak ETX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa sprzęciory różnią się tym że MTO jest obiektywem fotograficznym, ETX małym teleskopem.

Muszą się różnić dokładnością wykonania optyki, która

wynosi rząd wielkości na korzyść ETX. Tak mówi teoria,

w praktyce mój MTO11CA rozdzielił układ podwójny 1.3"

sekundy łuku, czyli tyle ile powinien przy tej średnicy.

Przedtem poddany został drobnym regulacjom odluzowania menisku i zwierciadła. Korzystniy też jest

wpływ filtra UV na klarowność obrazu. Nie znam ETXów,

przez jednego luknąłem w Jachrance i obraz w nim był

taki jakiego się spodziewałem po Maksutowie-OK, jak też w jego większym wydaniu 150 Ludesa made in Russia, który dawał najlepsze obrazy Jowisza na astrospędzie. Jeśli ktoś szuka teleskopu, to ETX jest

w tym kompletny, natomiast MTO jest bardziej opłacalny

dla kogoś kto już ma do czego go przykręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
No i apel do Janusza - to jest forum NIE KOMERCYJNE !! - proszę nie reklamować swoich produków na tym forum po raz kolejny !!

 

Bartku jak zwykle wprowadzasz ludzi w błąd ;) , MTO to nie jest mój produkt, nie wykonuję go i nie sygnuję go znaczkiem firmowym jak firma XXX, on jest produktem "Matuszki Rosyji" ;D ;D ;D

 

Ps gdybyśmy na forum wszyscy mieli takie samo zdanie to było by to nudne jak kółko wzajemnej adoracji a tak to ścierają się tu różne opinie i na tym to polega, czy tego nie rozumiesz, o to proszą właśnie sami forumowicze dla których jest to forum kuźnią kształtowania opini i wymiany poglądów  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj Małek ze duże rozrzuty są jak kupujesz na bazarze MTO a u nas dostajesz sprawdzony i skolimowany egzęplarz bez ryzyka niepowodzenia zakupu.

No tak jesli to nie jest reklamowanie własnej firmy czy sprzedającej MTO czy je coś tam regulującej to może ja nie umiem czytać. Co do wprowadzanai w błąd już dyskutowaliśmy na tematy typu "nic poza produktami firmy A.." , no i przerabialiśmy tematy tych syfnych Meade co sie same rozsypują i " co te ciemne Amerykany" tak reklamują a każdy powinien przejść lifting w Astrokraku.

Co do PS'u - nie chodzi o takie samo zdanie i doskonale o tym wiesz chodzi mi tylko o Twoją KOLEJNĄ reklamę na którą nie chce mi się już przymykac oka bo zaczynasz znów ich coraz więcej wstawiać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
..."nic poza produktami firmy A.." , no i przerabialiśmy tematy tych syfnych Meade co sie same rozsypują i " co te ciemne Amerykany" tak reklamują a każdy powinien przejść lifting w Astrokraku.

Co do PS'u - nie chodzi o takie samo zdanie i doskonale o tym wiesz chodzi mi tylko o Twoją KOLEJNĄ reklamę na którą nie chce mi się już przymykac oka bo zaczynasz znów ich coraz więcej wstawiać !

 

Bartku to nie jest reklama jak błędnie interpretujesz tylko opis faktów obserwacyjnych i serwisowych jeśli się nie zgadzasz z faktami to oczym tu dyskutujemy o plotkach jak przekupki na Kleparzu  ???

Nie obraź się ale do faktów można się ustosunkować  czego niestety nie czynisz a za to zarzucasz mi grzechy na zasadzie jak nie można podważyc faktów to zdyskredytujmy mowiąca o nich osobę, to jest nie fair :o

Podaj swoje fakty obserwacyjne a chętnie sie do nich ustosunkuję porównując ze swoimi nie zarzucajac Ci np że masz przy tym zarośnięte pokrzywami przydomowe obserwatorium   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Panowie nie robić zamieszania!!

Przecie nie ma znaczenia czy to astrokrak czy himpol czy uniwersał (wasz kochany) ;D

poprostu zawsze są jakieś za i przeciw!

za MTO przemawia cena a za ETX to że jest to pełny komplecik.

Ja także mam MTO od wielu lat i uważam żę rosyjska optyka jest doskonała a widać to nie tylko po MTO, także przy fotaniu innymi obiektywami mam dowód że jest doskonale skorygowana.

 

Wracając do uniwersała to była w Jachrance 15tka ich produkcji i obrazy dawała naprawdę ładne  8)

5+ dla tego sprzętu ale celownica była do bani!

 

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jestem uzytkownikiem ETX-90 od paru ładych lat. Z czystym sumieniem mogę ten sprzęt polecic każdemu, kto szuka małego mobilnego teleskopu na szybkie wypady poza miasto. Wysoko ocenima optykę tego sprzętu zwłaszcza jeżeli chodzi o obserwcaje Księżyca, planet i gwiazd. Zdecydowanie nie jest to sprzęt do obserwacji mgławic (no może poza tymi najjaśniejszymi) czy galaktyk. Mechanicznie można zarzucić mu nadmiar plastiku - to fakt. Ale stanowi on kompletny teleskop, z montażem i prowadzeniem w obu osiach, do tego możliwość dołączenia autostara oraz współpraca z oprogramowaniem na PC.

Sprzęt ten nadaje się również do zastosowań astrofoto przy pomocy webcamu.

 

Pozdrawiam,

  Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie szanowni !!!

 

przeczytałem uważnie wszystkie uwagi ...... dzieki, dzieki

a tego ETXa kupiłem u ...........................................

Janusza P. właśnie w firmie A...................(Janusz go chwalił za dobre obrazy  ;D :D ) i statyw do niego też  kupiłem w firmie A..........;D ;D ;D , bo ETX jest w wersji spotting scopes......

 

a temat wywołałem w celu porównania właściwie samej optyki czyli co czy widać   :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.