Skocz do zawartości

MTO 11 a ETX 90


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

panowie szanowni !!!

 

przeczytałem uważnie wszystkie uwagi ...... dzieki, dzieki

a tego ETXa kupiłem u ...........................................

Janusza P. właśnie w firmie A...................(Janusz go chwalił za dobre obrazy  ;D :D ) i statyw do niego też  kupiłem w firmie A..........;D ;D ;D , bo ETX jest w wersji spotting scopes......

 

a temat wywołałem w celu porównania właściwie samej optyki czyli co czy widać   :D :D :D

 

Na szczęście Janusz nie napisał nigdzie, że ETX to jest jakiś badziew. ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

MTO kupilem na gieldzie fotograficznej. Zrozumiale jest ze gdyby nie roznica cenowa obu zestawow meadow byloby w Polsce bardzo duzo. Niestety i mnie nie bylo stac na ETX90. Ale co tam - MTO jest spoko w naszych warunkach ekonomicznych.

 

Mam jednak prosbe do Pana Janusza. Wiemy ze zajmuje sie Pan tym sprzetem zawodowo i wspominal kilka postow wyzej ze narobil setki(!!!) "...zaćmień Słońca, Księżyca, gromad gwiazdowych a nawet galaktyk..."

Czy jest szansa abysmy zobaczyli chocby kilkanascie z nich. To pomogloby przekonac wszystkich ze choc technologicznie istnieje przepasc to piekna fotografia "by the mto" jest mozliwe

___

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zrobienie galerii, wskanowanie i obróbka masy zdjęć czy nawet ich wybór pochłanią straszne iliści czasu, a mam teraz pełen portfel zamówień firmowych i extrasy jak galeria muszą niestety poczekać, może w sezonie wakacyjnym będzie mniejszy ruch to sie z tym wyrobię.

na razie wskanowałem wybór 50 slajdów Księżyca takze z MTO z czego umieszczę pewnie nie więcej niż kilkanaście  i chyba galeria będzie powstawała etapami, to może nawet uda się w tym miesiącu zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tym ETX-em przed sprzedażą trochę się pobawilem i wiem z czystym sumieniem ze daje piękne obrazy planetarne,długoczasowa fotografia z jego montażu w ognisku głównym i tak odpada więc nie mam sie czego bać że klient będzie nie zadowolony z zakupu   :):D ;D

Co nie zmienia faktu ze dla siebie zdecydoawanie wolę brzydsze i cięższe MTO do aplikacjii vizualno fotograficznych niż ładniejszego ETX-a ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oskarze ceny MTO możesz wziąść z Himpolu, od nas czy z Vademecum Milośnika Astronomii a ETX-ów ze Skay'a czy najbliższej nam niemieckiej oferty lub polskiego dealera Birda czekamy na zestawienie   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem osobiscie zadowolony z tego ETXa kosztował

niedrogo bo 1300 zł (tuba+okular 26 +zlaczka katowa45 odwracajaca obraz+fitr sloneczny) no i statyw 300 zl........

 

po prostu sporo sie pisze o MTO i jego jakości .....pomyslalem że ETX tez mam zwolennikow i napisza cos w superlatywach o nim  ;D ;D

 

mam nadziej ze jak snieg stopnieje to pojawie sie w firmie A..........i  Janusz  dorobi przeciwwagi do calosci

podrawiam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mnie postponujesz jakimiś posuzkiwaniami. Sam tego chciałeś.

1) MTO - 1515 zł,

2) ETX-90 z autostarem i statywem - w USA 530 $

Nawet z cłem i z podatkiem brałbym tego ETXa. Jest tylko 2x droższy.

Podałeś też dealera w Polsce Birda, ale jest to info błędne, albowiem strona z teleskopami jest nieczynna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Poszedłeś jak zwykle na łatwiznę bo nie podałeś cen teleskopów solo i akcesoriów które w ich skład wchodzą

oraz nie wykożystałeś pozostalych źródeł informacji to badzo wybiorczy i nie pełny ranking, nie o taki nam chodzi   :o:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mnie postponujesz jakimiś posuzkiwaniami. Sam tego chciałeś.

1) MTO - 1515 zł,

2) ETX-90 z autostarem i statywem - w USA 530 $

 

Oskar, ETX'a mozna taniej:

 

Meade ETX-90EC Astro Telescope

INCLUDES FREE M884 TRIPOD AND M497 AUTOSTAR

($348 VALUE)  METX90EC $495.00

 

www.scopetronix.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam MTO, przez ETX-a ogladałem raz. Oprócz tego że Meade ma ładny design optycznie wydały mi się zbliżone, a pewne aberracje sferyczne (niewielkie) jakie wprowadza przeogniskowanie w MTO rekompensowane są jego wiekszą aperturą. Raczej sprzęt do planet lub jako wygodny astrograf (MTO), choś podejrzewam, że F/14,2 może być kłopotliwe przy długich czasach. Może p. L.Marcinek się wypowie w tej kwestii.

Z kwestii użytkowych  ETX jest na pewno lepszy, chodzi o ustawianie otrości, montaż oraz napęd (choć za głośno brzęczy... :-/).

P.s. Intes to zupełnie inna bajka.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ranking to akurat wszyscy postulują, a nie tylko ja. Po to Kuba zaproponował recenzje teleskopów i sam zrobię co mogę, to jest opiszę Tała. Natomiast Ty przy swoim doświadczeniu i wiedzy na pewno mógłbyś napisać tysiąc razy więcej.  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walsnie dlatego proponowalem w swoim poscie ranking teleskopow, optyki, mocowani etc. aby uniknac takich dyskusji,

A ty oskarze stweirdziles ze to niemozliwe

z Wami sie dogadac

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do astrografu, jeżeli ktoś przeogniskuje MTO do vizual i doda diagonala, to może "pstrykać" fotki i podejrzewam że to częstszy przypadek niz używanie MTO wyłącznie jako teleobiektywu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Diagonal plus korpus aparatu ??? toż to nawet legendarne MTO nie zdzierży takiego przeogniskowania, zastanów się Andrzeju na przyszłość co za nieodorzeczności piszesz, MTO do zdjęć jak i z okularem na wprost jest F/10 i nie zmienisz tego żadną domorosłą demagogią ;););)

Zdopingowałeś mnie do zmierzenia światłosily ETX-a ze złaczką kątową bo to też nie będzie chyba F/13 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba ktos z tymi cenami MTO to przesadzil. Nawet z pelnym wypasem nie kosztuje chyba 1500 zł....

A jesli chodzi o kupowanie w usa to dla nas chyba taniej byloby na http://www.ebay.com

Zaraz poszukam jakis ofert :-)

___

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że dyskusja zmierza w kierunku zgoła odmiennym od tego jaki moim zdaniem powinien być

spór kto ma racje jest tchę tego................. ??? ???,

 

no ale nic wojska koalicji weszły do Bagdadu !

 

 

pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, jaką demagogią, o co ci chodzi??? >:

Najpierw podejrzewasz mnie o sprzyjanie Himpolowi a teraz oburzasz się że krytykuję ruski sprzęt! Mniejsza o takie idiotyzmy...

Co do meritum-sam przeogniskowywałem ten teleobiektyw i nie widzę nic szczególnego w zastosowaniu aparatu do zdjęć planet czy Księżyca z przystawką katową. Nie wierzę aby ktoś kto przerobi MTO do vizual bawił się w ponowne przystosowywanie do foto via teleobiektyw.

Tak więc zastanów się o co ci chodzi? Sam sobie skracasz w ten sposób popyt wtłaczając użytkownikom do głowy że jest to wyłącznie astrograf. Nie jest to do końca prawda. Przy b. jasnych obiektach te f/14 i 10cm aperturze+obstrukcja może być tolerowane.  Niemniej do obserwacji wizualnych dla mnie to bardzo wąsko stosowalny teleskopik- i nikt i tu nic mnie wmówi. Miałem ten sprzęt przez dwa lata i używałem od święta ponieważ był ciemny jak Murzyn w rurze kanalizacyjnej. Oczywiście to moje zdanie priva. Co do foto na pewno da się z tego wyciągnąć piękne efekty, jest dużo zdjęć robionych MTO.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz Leszku jakie piękne zdjecia Drogi Mlecznej są robione Aero Tessarami z F/9 o przekatnej kadru pod 40 stopni ;)

Przy polskich kiepskich montażach twoja opinia jest częściowo prawdziwa ale mając dobry montaż można z MTO wydusić dlugie ekspozycje a jego perfekcyjna korekcja w polu 2,5 stopnia pozwala rozwinąć skrzydła astrofotografowi, który wie co chce osiągnąć  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju myśle ąe nikt z odrobiną wiedzy i zdrowego rozsądku nie fotografuje obiektów Deep Sky przeogniskowanym MTO ze światłosiłą 1/13,6 jak może to robić normalnie ze światłosiłą F/10 i uważam że być może jesteś leń skoro nie chce Ci się przkręcić śruby kiontrującej skalę ogniska i fotografujesz z tego powodu z F/13,6  ??? :o:( > :(

Dodatkowe lustro to dodatkowe straty i tylko ktoś bez wyobraźni będzie dodawał do układu zbędne elementy pogarszajace końcowy wynik astrofoto ;););)

Dletago twierdzę ze uprawiasz demagogię i wprowadzasz celowo ludzi w błąd albo sam nie wiesz co piszesz, nie wiem co jest w sumie gorsze ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla światłosiły jaką ma MTO11, czasy naświetlania jakie

są wymagane dla pełnego nasycenia negatywu można

znaleźć w książce Sikoruka o astrofotografii, skąd

cytuję odpowiednie dane:

400ASA=250minut

800ASA=125minut

1600ASA=62,5minut

3200ASA=31minut.

Rozmawiamy o polskich realiach, kraju nizinnym, gdzie

gęstość zaludnienia i skażenia światłem jest spora, a te

podane parametry dotyczą idealnych warunków.

Obiektywem tym możnaby wycisnąć zasię do 17.5 mag.

przy stałej temperaturze powietrza, ponieważ obiektyw

ten jest czuły na jej zmiany i po godzinie nie utrzymałby

pierwotnej ostrości. Jedynym materiałem który warto

użyć jest negatyw o najwiekszej czułości, np. TMAX3200

Kodaka, ale jest to materiał czarno biały, o niezbyt

rewelacyjnej ziarnistości i przeciętnej barwoczułości.

Odpadają więc takie tematy jak mgławice, pozostają

jedynie gromady gwiazd.

Wiedząc to, wolę użyć np. Rubinara 500/5,6 i pociągnąć

30 minutową ekspozycję w kolorze na 400ASA i osiągnąć

16mag. niż mozolić sie z MTO11 przez dwie godziny.

Na koniec wspomnę jeszcze sprawę kontrastu, który

maleje proporcjonalnie ze światłosiłą, co nie jest bez

znaczenia w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.