Skocz do zawartości

MTO 11 a ETX 90


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

No to niebawem sypnie mi się sprzedaż najtańszych okularów plossla, bo te z kompletu są koszmarne, szczególnie ten SR-4   :o:( > :(    

 

No nie mów Janusz, że sobie kupiłeś sztuke ;D.

Czy pojechaleś do Lidla tylko sprawdzić? ???

Jeśli tak to powiedz co widziałeś. U nie nie ma Lidlów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty Togal, za kogo ty mnie masz nawet tam nie byłem ale już widziałem to u zrozpaczonych klientow ;) Standartowo kupowali u mnie 2 Plossle i achromatycznego Barlowa,  na sprzedaż ostatnio nie mam co marudzić  ;D ;D ;D    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiecie co?

 

Myślałem, że niemam tu nic do powiedzenia, bo przeważnie o pojęciach, o których tu z taką oczywistością mówicie dowiaduje się pierwszy raz, że istnieją! :)

 

Ale opowiem wam o tym jakie wyobrażenie wytworzyło sie we mnie gdy to wszystko czytam.

 

Jestem na etapie "co by tu kupić" :)

 

Po kombinowaniu między reflektorem 114mm, 150mm, 200mm wszystko zostało zdyskwalifikowane, bo albo małe i niedobre, albo za wielkie i kolimować czasem trzeba, i niewiadomo co tam sie nasypie do tego tubusa, a wyniesienie z domu to askapada...

 

i wybór padł zdecydowanie na MTO, który ... został dokumentnie zdyskwalifikowany :) bo za ciemny i tylko do planet.

A przecież planet to do oglądania w warunkach "mam godzinke to se popatrze" jest z ledwością 4 !!! a i to nie zawsze przeciech (Merkury odpada bo się trzeba zasadzać jak na niedźwiedzia)

 

A Deep Space jest więcej, bo to najbliższy wszechświat przeciech.

 

ETX-90 - drogi i taki sam "nie użyteczny" jak MTO tylko trochę inaczej.

 

Więc jakikolwiek Maksutow to 125mm i więcej co jest abstrakcją cenową (a przecierz też ciemny :) )

 

A więc w moim przypadku staneło na refraktorze 100/500mm (bo zamkniety, zwarty, krótki, JASNY i do wyniesienia) i awersji do Maksutowów i 114mm reflektorów.

 

A już mnie straszyli aberacją, ale dzięki ElCapitano sie nie dałem :-)

 

I teraz pytanie czy zdajecie sobie sprawe, że to co piszecie, w tych prawie 2000 ludzi, które to czytało może też powodować podobne odruchy i czy to są zdrowe odruchy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam od niedawna MTO i patrzyłem sobie na saturna i jowisza (przy f 1:10) ale tylko przez okulary od jakiejś badziwewnej plastikowej teleskopozabawki dla dziec (fi 24,5) 20mm i 10mm no i obrazy były takie jakieś nieciekawe, ale to pewnie przez te okulary.

 

Dzisiaj natomiast chciałem nagrać jowisza przez Veste CCD no i pomimo stabilnego drewnianego ciężkiego drewnianego statywu z dość stabilną głowicą nie udało mi się go złapać na ekranie kompa wyniesionego na dwór heh kila razy mi mignął :( !!! stwierdzenie takie że potrzebna jest lunetka celownicza do tego typu zadać.

 

Widać teraz że promocyjny zestaw MTO u  Janusza w Astrokraku ma wszystko co jest potrzebne i niezbędne , można by powiedzieć wzorzec, przynajmniej ja musze go za taki obrać i pouzupełniać sprzecior

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Tak sobie przeczytałem to co napisał  Mc Arti. Wydaje mi się, że osoby początkujące nie zdają sobie sprawy jak w gruncie rzeczy "mało" można zobaczyć teleskopem. Dla osoby postronnej różnica w widoku Jowisza między 100RS a fluorytowym APO jest mała. Ponieważ to, co można zobaczyć stosując niewielkie, amatorskie apertury różnią się nie tyle zasięgiem, co jakością uzyskanego obrazu, trzeba zdać sobie sprawę jak wąskie są granice tzw. rozsądnego wyboru. Można oczywiście kupować lunetki 60mm, MTO do obserwacji planet lub stosowac lornetki 20x50, tylko problem w tym że jak dowiemy się, co daje sprzęt odpowiedniej jakości-doznamy dpoiero post factum "olśnienia". O zasadach wyboru i minimach, czyli: lunetkach aperturowo min. 80mm, newtonach ok. 120mm, lornetce ok. 50mm, SCT, Maks. 120-125mm trąbią wszystkie "sławy" astroświatka (pomijam sprzęt wyuzdany technologicznie, w którym można uzyskać dobre efekty mniejszym sprzętem).  I moim zdaniem nie jest to kwestia upodobań tylko po prostu czystej praktyki.

P.s. Wybór krótkiego refraktora 100/500 na pewno jest lepszą inwestycją niż korzystanie z MTO, jeśli nie paramy się astrofotografią.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej opinii cala nasza "zabawa" w obserowacje innych swiatow najczesciej sprowadza sie do budowania wlasnej wersji kompromisu. Z tego co pamietam to sporo z nas "uznalo" kompromis jakim jest zestaw kilku "aparatow obserwacyjnych". Chodzi mi o znane (i lubiabne mimo wszystko) MTO oraz wieksze dziala.

 

Czy to sie zmienia? Czy dojrzewamy do zmian? Sam zauwazylem ostatnio ze niebo piekniej wyglada jak nie ma Ksiezyca a wtedy nawet w moim obserwatorium jest okazja ku temu by wyciagnac jasnego newtona. Moge sobie tylko pluc w brode ze moj 8calowy newton jest w powijakach...

 

Jedno jednak sie nie zmieni - MTO, ETX to nadal najmobilniejsze sprzety z dostepnej dla wiekszosci z nas gamy produktow :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Dojrzewamy, dojrzewamy. Widać to po ofercie, jeszcze dwa lata temu mogliśmy pomarzyć o Celestronie,  Intesie, czy Syncie z Fotoclassica-i to w takich cenach! Tak więc nie jest tak źle.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Piotrek,

 

Wadą tego sklepu jest zrobienie wysyłki dopiero po dwóch dniach od zamówienia (jak się komuś spieszy to ma to znaczenie, tym bardziej, że wysyłka FedExem idzie średnio 4 dni – sklep jest na zachodnim wybrzeżu). Pamiętaj, że oni mogą wysłać sprzęt tylko do USA.

 

W USA wszystkie ETX 90RA kosztują właśnie około 180 USD.

 

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam ten "sklep". Robiłem i robię w nim zakupy. Na tydzień przed moim planowanym pobytem s USA składam zamówienie, płacę kartą, podaję adres hotelu, w którym mam się zatrzymać oraz termin. Po przyjeździe w pokoju czeka przesyłka. Jednym słowem - solidnie.

 

To czego tu nie piszą to koszty przesyłki. 2-dniowy express kosztuje USd 80,- Jeśli się im da 14 dni, to skasują jedynie 25-40 w zależności od wagi przesyłki. Tak więc przy cenie 180 za towar dodatkowe 80 za przesyłkę zmienia nieco obrazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Ja mam dokładnie takie samo zdanie o ETX i MTO jak Czarek. Niestety uważam z uporem, że na wypady o wiele bogatsze możliwości daje któtki refraktor 80-90mm.

Planety się tu oczywiście zawsze "przekolorują", ale jednak w niewielkich aperturowo maksutov'ach o tak dłuuugim F można zapomnieć w zasadzie o DS. A często wyjazdy "poza miasto" właśnie służą obserwacjom DS. Planety i Księżyc można z powodzenie obserwować stacjonarnie nawet z balkonu, a tu warto się już pokusić o nieco większy sprzęt. Pamiętam próby obserwacji gromad otwartych przez MTO, nawet HaiHi wyglądało nieco nijako. Nigdy też przez MTO przynajmniej nie zobaczyłem nic więcej niż 2 pasów na Jowiszu. Przez 100mm refraktor wiadomej firmy (ciiiiii) spokojnie w dobrych warunkach widziałem mały pas podrównikowy, WPC i cienie Księżyców, tak to wygląda. Być może EXT ma większe możliwości, nie miałem okazji popatrzeć. Jednak w astrofoto sprzęt się spradza, widziałem fotki L.Marcinka DS robione przez MTO-ale pewnie duża światłosiła też nie ułatwia tu życia.

Pozdr.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Chodziło mi o wartość F... Nawiasem mówiąc popłniam

chyba pernamentnie pewien błąd, ponieważ wyrażanie wartości światłosiły jako F/... dotyczy o ile wiem sprzętu foto?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.