Skocz do zawartości

ETX 70 a astrofotografia


TAURUS-X

Rekomendowane odpowiedzi

Włączyć się zawsze można. Byle z sensem... :rolleyes:

 

Dziękuję za pozwolenie przyłaczenia sie, a zapytać wypadało!

Takie mam zasady.

Staram sie byc konkretny wiec i pytanie mam też takie. Myslę ze bedzie pasowało do tematu wiec nowego nie otwierałem.

Mam zamiar w najbliższym czasie kupic taki własnie teleskop i interesują mnie konkretne wskazania jak do niego podłączyc aparat cyfrowy powiedzmy SONY A-100, ale i kompaktowy też. Co musżę miec i gdzie to wstawić, bo jak wiem teleskop ma dwa tory optyczne przełączane do pracy. Bardzo by mi zalezało na konkretnej podpowiedzi abym mógł szybko skompletować osprzęt i wiedział jak to wszystko połączyć ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu zapytania prosze też o wskazanie gdzie mogę znaleźć instrukcje obsługi tego teleskopu napisaną w PDF-ie.

To tez pozwoli mi szybciej opanować urzadzenie po zakupieniu.Wydaje sie że taka powinna byc jako plik na płycie CD no ale to jak ktos ma taki egz urzadzenia i może ew podesłać mi ten plik melem.

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyzby kolega myslał o astrofotografi na takim sprzecie?

a co konkretnie chciałby fotografowac?

 

pozdro

 

Tak własnie myślę.

Jak mnie uczono odpowiadanie pytaniem na pytanie nie jest szczytem elegancji, ale ja w tym przypadku jednak zapytam, a co mozna tym sfotografować na nocnym niebie jesli można do niego odłączyć aparat? No bo w dzień to sprawa jasna albo Słońce albo sąsiadki dobrze rozebrane.

Chciałbym jednak najpierw otrzymać odpowiedzi na zadane pierwsze dwa pytania jakie zadałem, a później pogadamy o takich sprawach i to bardzo chetnie. Chodzi mi o to aby sprawa sie nie rozmyła w innych podtematach.

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien czy ktos potrafi odpowiedziec na Twoje pytania

nie wiem czy ktokolwiek focił na takim sprzecie jaki chcesz kupic

nawet nie powiem czy sie da czy sie nie da (mam za mało napisanych postow zeby udzielac rad :))

nie mniej jednak mam nadzieje, iz giganci astrofoto tego forum wypowiedza sie w tej kwestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus - X, ten sprzęt nie nadaje się do foto. A już na pewno nie do fotografii Słońca. Mam ten sprzęt. Montaż jest niezbyt precyzyjny. Do wizuala spoko. Ale czepiać na nim aparat, przejściówki i Bóg wie co jeszcze... Tego nie pociągnie. Zostaje co najwyżej fotografowanie na krótkich czasach, np. Księżyca. Poza tym ma sporą aberrację, czego nie likwidują nawet okulary klasy LVW. A co dopiero kitowce... Moim zdaniem jest to fajna zabawka, dzięki której można się nauczyć nieba. I nic więcej. Jeśli chcesz się bawić w foto, to do przeznaczonej na to kwoty, dopisz na końcu zero. Wtedy będziesz miał sprzęt, którym da się focić. Aha , i na koniec jeszze jedno. Fotografowanie DS-ów to nie tylko włączenie sprzętu i robienie fotek jak z "Habla" :D . To duuuuuużo wyższa szkoła jazdy, niż sobie wyobrażasz.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar w najbliższym czasie kupic taki własnie teleskop i interesują mnie konkretne wskazania jak do niego podłączyc aparat cyfrowy powiedzmy SONY A-100, ale i kompaktowy też.
http://www.astrofoto...a.pl/sprzet/etx

 

Sa jednak o wiele lepsze urzadzenia do fotografii nieba (za podobna kwote mozna kupic uzywany montaz EQ-5)...

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus - X, ten sprzęt nie nadaje się do foto. A już na pewno nie do fotografii Słońca. Mam ten sprzęt. Montaż jest niezbyt precyzyjny. Do wizuala spoko. Ale czepiać na nim aparat, przejściówki i Bóg wie co jeszcze... Tego nie pociągnie. Zostaje co najwyżej fotografowanie na krótkich czasach, np. Księżyca. Poza tym ma sporą aberrację, czego nie likwidują nawet okulary klasy LVW. A co dopiero kitowce... Moim zdaniem jest to fajna zabawka, dzięki której można się nauczyć nieba. I nic więcej. Jeśli chcesz się bawić w foto, to do przeznaczonej na to kwoty, dopisz na końcu zero. Wtedy będziesz miał sprzęt, którym da się focić. Aha , i na koniec jeszze jedno. Fotografowanie DS-ów to nie tylko włączenie sprzętu i robienie fotek jak z "Habla" :D . To duuuuuużo wyższa szkoła jazdy, niż sobie wyobrażasz.

Pozdro

 

No to po kolei!

Co znaczy: "montaż jest niezbyt precyzyjny" taka informacja to najzwyklejszy ogólnik wiec bądź uprzejmy ja rozwinąć szczegółowo.

Piszesz: "...i Bóg wie co jeszcze..." no czemó Bóg ma to wiedziec , to ja chcę wiedzieć co tam powiesić! Po to producent dał drugi tor optyczny aby jednak tam podpinać aparat i liczę ze znajdą sie tacy którzy pokażą ze mozna i co mozna.

Piszeszże nie do fotografii Słońca, to napisz czemu tak twierdzisz bo z tego coś wyniknie a nie z samego stwierdzenia. Chetnie poczytam i napewno inni też.

Co do Habla to wcale tego urzadzenia z nim nie porównuje, a co do duuuuuuużo wyższej szkoły wyobraź sobie ze mam taka znacznie wiekszą swiadomość niż sobie wyobrażasz. No tak sie jakos złozyło!

Nie jestem złosliwy tylko stwierdzam fakt.

Jak napisałem na początku licze na konkrety a nie na ogólniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astrofoto...a.pl/sprzet/etx

 

Sa jednak o wiele lepsze urzadzenia do fotografii nieba (za podobna kwote mozna kupic uzywany montaz EQ-5)...

 

Dzieki za link. Poczytałem i powiedz mi co w kontekście moich pytań dla mnie z niego wynika?

Albo autor tamtej publikacji sie pomylił albo nie do konca mówi prawdę, bo jeśli zamieszcza zdjęcia nieba to znaczy logicznie ze są wykonane tym teleskopem . Jęśli jednak nie to po czorta je tam umieszcza? No chyba że liczy na naiwność patrzących, ale śmiem wątpić w takie jego tendencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop niebezpiecznie zbliża się do granicy zabawki. Montaż niezbyt precyzyjny oznacza, że zapomnij o jakiejkolwiek fotografii długoczasowej - błędy prowadzenia koszmarne (w wizualu to nie ma żadnego znaczenia). Statyw lekki i przez to łatwo wpada w drgania. Tylko księżyc i ew. planety webkamerką ale to będzie droga przez mękę. Ponadto całość jest bardzo delikatna i plastikowa. Z doświadczenia wiem, że włożenie tam Hyperiona 13mm to już spore niewyważenie i dodatkowy wysiłek dla silniczków oraz sprzęgła. A co będzie jak podłączysz aparat? Ile pociągnie sprzęt bez awarii? A wyważyć nie można - taka konstrukcja telepa (chyba, że będziesz owijał ciężarki wokół tubusu przy obiektywie).

 

Ten teleskop jest tylko do wizuala. Takie jest (i sądzę, że nie tylko) moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Albo autor tamtej publikacji sie pomylił albo nie do konca mówi prawdę, bo jeśli zamieszcza zdjęcia nieba to znaczy logicznie ze są wykonane tym teleskopem . Jęśli jednak nie to po czorta je tam umieszcza? No chyba że liczy na naiwność patrzących, ale śmiem wątpić w takie jego tendencje.

hej

 

teoretycznie na wszystkim można robic zdjęcia :) zauważ, za większość zdjęć z tego linka jest robiona metodą piggy back na szeroko. czyli potocznie mowiąc na barana. musisz jednak wiedzieć, ze aby osiągnąć takie efekty z tak słabym sprzetem trzeba naprawdę duzo procy włożyć i tracić czas gdyż może 10% ujęć bedzie znośna. masz tyle czaasu by go tracić? szczególnie gdy bezchmurnych nocy jest tak niewiele w naszych szerokościach geograficznych?

 

no i ostatnie pytanie, które musisz sobie zadać - po co ludzie wydawaliby 5000+ na najprostrze astrofotograficzne zestawy, skoro mogliby mieć taki ETX, podpiąć aparat i jazda ze zdjęciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

starczek

 

No to juz jest bardziej konkretne mówienie i zaczyna coś z tego wynikać. Aż dziw bierze, że fabryka na takie coś sobie pozwala. Mówiac szczerze to urzadzenie bardziej mnie interesowało ze wzgledu na układ napedowy sterowany procesorowo niz jako układ optyczny. Ale jesli jest tak badziewne mechanicznie jak mówisz to zapewne i moje plany sie zmienią. Poczekam jednak co powiedzą inni jesli się odezwą w temacie.

Umówmy sie co do statywów, ze takie wynalazki jakie śą dołaczane do wielu teleskopów (jak i tu) co najwyzej nadaja sie do aparatu fotograficznego typu kompakt a nie do pracy w astronomii. Ja to po prostu dziadostwo wyrzucam lub rozadję znajomym. To nawet do digiskopingu sie nie nadaje taki pseudo statyw.

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

teoretycznie na wszystkim można robic zdjęcia :) zauważ, za większość zdjęć z tego linka jest robiona metodą piggy back na szeroko. czyli potocznie mowiąc na barana. musisz jednak wiedzieć, ze aby osiągnąć takie efekty z tak słabym sprzetem trzeba naprawdę duzo procy włożyć i tracić czas gdyż może 10% ujęć bedzie znośna. masz tyle czaasu by go tracić? szczególnie gdy bezchmurnych nocy jest tak niewiele w naszych szerokościach geograficznych?

 

no i ostatnie pytanie, które musisz sobie zadać - po co ludzie wydawaliby 5000+ na najprostrze astrofotograficzne zestawy, skoro mogliby mieć taki ETX, podpiąć aparat i jazda ze zdjęciami?

 

Nie no mnie nie bawi robienie na BELE CZEM! To nie skoki do basenu na starej desce do prasowania. Nie chodzi mi też o teorie tylko o praktykę!

Po to pytam aby otrzymać odpowiedzi od tych co maja cos do powiedzenia i aby nie wywalać otwartych drzwi i jak piszesz nie tracic czasu. To jest sens tego mojego pytania!

człowiek całe życie sie uczy i fajnie jest kiedy znajdą sie tacy co chcą sie podzielić konkretną wiedzą a nie ogólnikami.

Pytań sobie zadaje dużo ale takiego nie zadam bo szkoda na nie czasu. ETX jednak cos potrafi i wystarczy jesli precyzyjnie okreslimy co może a co nie a reszta należy do każdego kto chce to kupić lub nie. Prawda?

Cieszę sie i dziekuję, że rozmawiamy bo o to mi chodzi.

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ja ci szczerze radzę zapomnij o tym zabawkowym teleskopie jeśli chcesz się bawić w astrofoto. ja mam pare razy droższy sprzęt a i tak dość słabo mi wychodzi i często mam ochotę rzucic wszystko w kąt i nie wracać do tematu (astro jednak łatwo nie wypuszcza ze swoich macek i po tygodni znów chcę wyjść w teren :) )

 

określmy precyzyjniej co chesz:

 

- tylko astrofotografia?

- astrofotografia + obserwacje

- budżet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no mnie nie bawi robienie na BELE CZEM! To nie skoki do basenu na starej desce do prasowania. Nie chodzi mi też o teorie tylko o praktykę!

 

jak ci nie chodzi o teorię to bedziesz wydawał kase na BELE CO. i praktycznie bedziesz sie przekonywał, że to BELE CO. Ta strona, która pokazuje, że ETX70 coś moze, nie jest miarodajna dla ciebie, bo nie pokazuje jak obrobiono w programach graficznych ten chłam który wyszedł z tak jasnego achromatu. Umiesz wskazać zdjęcia, które tam są i zrobione zostały przez tube, a które były zrobione aparatem a teleskop służył tylko do prowadzenia za obiektem?

 

co do focenia kompaktem to przeczytaj na celestia.pl artykuł o projekcji afokalnej. co prawda sa tam w kilku miejscach grube błedy ale istota problemu została wytłumaczona.

 

co do focenia lustrzanką to oczywiscie jest potrzebne przejście pomiedzy bagnetem Sony a wyciagiem 1,25". Ta zabawa własnie polega na rozwiązywaniu takich problemów. Masz aparat i dziurke i teraz jak to połączyc...

 

ps. aha no i oczywiście pogoń za ogniskiem teleskopu czy redukcje są za krótkie czy za długie i takie tam, czy winietuje (a będzie oczywiście), wady brzegowe, aberracja jak słoń itd.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti !

 

No chyba żle sie wyraziłem. Oczywiscie ze zawsze ważna jest teoria bo od niej przechodzi sie do praktyki co jest normalnym działaniem. Chodzi jednak o takie przekazanie teorii aby nie były to ogólniki mówiace jakim to fachowcem jest mówiący bo mówiac ogólnikami niczego sie nie wyjaśnia jak dobrze wiemy. No co najwyzej robi sie oszałamiajace wrażenie na tych co sa zieloni! To widac na wielu forach i nie trzeba być nadzwyczaj inteligentnym aby sie połapac ze jest to nadymanie balona.

Własnie po to pytam aby nie wydawać tych kwot na BELE CO . Przy niczym sie nie upieram, chce posłuchac DOBRYCH, FACHOWYCH rad jak i co zrobić lub czego nie robić . Ot i tyle!

Jak do tej pory to nie dowiedziałem sie tu zbyt wiele mimo ze liczyłem na wieksza otwartość w przekazywaniu wiedzy tych którzy ja mają. No moze jestem naiwny?

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TAURUS-X:

 

Wszyscy tu bez wyjątku piszą od początku wątku, że ten telep do astrofoto się nie nadaje. I wbrew temu co piszesz klarują wyraźnie czemu. A Ty brniesz w temat: "czemu, po co" itd. i masz pretensje, że nikt nie chce się podzielić z Tobą wiedzą tajemną. Posłuchaj się ludzi, którzy wiedzą o czym piszą. Ile jeszcze musi paść tu słów, że ten teleskop nie nadaje się do celów w jakich chcesz go nabyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co się fochować gdy nie dostajesz odpowiedzi, która chciałbyś usłyszeć. rzeczywistość jest taka jaka jest i nie zmienisz tego obrażając się jak dziecko które nie dostało lizaka.

 

ponawiam swoje wcześniejsze pytanie odnośnie tego co oczekujesz od sprzetu. chetnie tu pomagamy, ale madra dyskusja musi mieć dwukierunkowy rych, a nie jednokierunkowy jak to ma miejsce do tej pory.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem ETX-a 70 od kilku lat i mogę parę informacji o nim powiedzieć. Ale z drugiej strony, Taurusie-X, właściwie za bardzo nie ma o czym opowiadać. Jeśli poważnie myślisz o astrofotografii, to o ETX-70 powinieneś chyba tylko tyle wiedzieć, że to właśnie jest BELE CO. Nie obraź się, ale skoro pytasz o ten teleskopik w kontekście astrofotografii, to znaczy, że za bardzo się w sprawach sprzętu do astrofotografii nie orientujesz. I jakiekolwiek konkrety o parametrach tego teleskopu są Ci zbędne. Długo by trzeba było tłumaczyć w tym wątku, jaki sprzęt do astrofotografii się bardziej nadaje. Prościej będzie, jak poczytasz dziesiątki innych tematów, które o tym traktują. Ale żeby nie zostać posądzonym o rzucanie wyłącznie ogólnikami, napiszę też kilka konkretów. ETX-70 nie nadaje się do robienia zdjęć m. in. z następujących powodów.

1. To jasny światłosilny refraktor o dużej aberracji chromatycznej (350 mm ogniska przy f5)

2. Ma bardzo nieprecyzyjny i niewygodny sposób ustawiania ostrości.

3. Ma co prawda dwa tory optyczne, ale przypięcie aparatu z tyłu (oprócz oczywistych niedogodności i problemów wymienionych przez McArtiego) daje nam niewielkie możliwości celowania w niebo, bo aparat z tyłu teleskopu znacząco przeszkadza w "kierowaniu" teleskopem. Po prostu nie mieści się to wszystko w widłach przy bardziej pionowym ustawieniu.

4. Dwa tory optyczne do niczego Ci się nie nadadzą, ponieważ ostrość na matrycy aparatu i w okularze nie będą osiągane w tym samym położeniu pokrętła ostrości. Musisz też wiedzieć, że te dwa tory optyczne nie są jednoczesnymi. Obraz jest kierowany albo na wprost albo po kątem.

5. Przypięcie aparatu do Flip Mirrora (dzięki któremu są dwa tory optyczne) jest ponadto złym pomysłem, bo w tym urządzeniu znajduje się soczewka barlowa 2,4x dodatkowo pogarszająca obraz "na wprost".

6. ETX-70 ma bardzo delikatny montaż, który sprawdza się w wizualu, ale nie nadaje się do astrofotografii (m. in. ze względu na "miękkość" konstrukcji, plastikowe zębatki, średniej jakości cierne blokady, małą nośność).

7. W ETX-70 nie ma szukacza. On sam jest wielkości szukacza ;) Ale brak możliwości celowania nie ułatwia znalezienie obiektu do fotografowania. Jak już pisałem Flip Mirror niewiele tu pomoże, bo trzeba za każdym razem przestawiać ostrość bardzo niewygodnym pokrętłem.

8. Na standardowym statywie dochodzi problem rotacji pola, która jest widoczna nawet w serii zdjęć Jowisza wyciągniętych z awika. Rozwiązaniem jest dokupienie klina paralaktycznego, ale koszt całości będzie już zbyt duży w stosunku do mizernego efektu.

9. Optycznie jak już pisałem ETX-70 to bardzo światłosilny i bardzo krótkoogniskowy refraktor. Z uwagi na ogniskową nie nadaje się do fotografowania planet i Księżyca. Wystarczy poprzeglądać tematy poświęcone fotografii tych ostatnich, żeby zrozumieć, jakich ogniskowych potrzeba do przyzwoitych wyników w fotografowaniu planet i Księżyca. Można się ewentualnie pobawić projekcją afokalną, ale wtedy musisz kupić specjalny adapter i lepsze okulary. Zasadniczo jednak szkoda energii i pieniędzy. Lepiej zainwestować w coś bardziej przyzwoitego.

 

Moim zdaniem, jeśli ktoś już ma ETX-70, może pobawić się w robienie szerokich kadrów na barana, ale nie powinien raczej myśleć o tym teleskopie, jako o instrumencie do astrofotografii w ognisku głównym.

Gdybyś jednak trwał przy uporze zakupu tego teleskopu, mogę podesłać Ci polską instrukcję do niego w pdf, a także zademonstrować go osobiście w Toruniu lub okolicach.

Pozdrawiam

Piotr

 

PS. Mam nadzieję, że Cię przekonałem, do niekupowania ETX-70 do robienia zdjęć nieba.

PPS. Dodam jeszcze, że ja jestem bardzo zadowolony ze swojego ETX, ale wykorzystuję go wyłącznie do obserwacji wizualnych. No i mam odrobinę lepsze okulary niż te w zestawie.

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze z mojej strony dwie sprawy:

Po pierwsze to jestem za stary i zbyt doswiadczony aby sie zaraz obrażać! Stwierdziłem tylko ze nic więcej raczej nie usłyszę niz to co już otrzymałem więc po co mam sie dalej narażać na takie stwierdzenia jakie padły. Będzie to tzw żucie szmat a nie o to mi chodziło. Powiedziałem grzecznie dziekuje i zamknąłem swoje "okienko" zapomniawszy wyłaczyc sledzenie tematu i teraz komputer przywołał mnie tu ponownie. No jak juz jestem to teraz bedzie to po drugie!

 

Chodzi o to co napisał Kolega Piotr "LAMPKA". To jest własnie to na co czekałem czyli dokładnie elegancko przedstawione argumenty przeciw temu urzadzeniu odnosnie wykorzystania go do astrofoto i o taką informacje mi własnie chodziło. Jest rzeczowa i widać ze człowiek to wypowiadajacy dokładnie wie o czym mówi no bo sprawdził to na własnej skórze.

Przyjmuje wiec to za pewnik, bo nie sądzę aby mówił to tylko z teorii. To co przeczytałem jest dla mnie jeednoznaczne jaka decyzje mam podjąć. Nie musisz mnie przekonywać jakos nadzwyczajnie bo wcale nie byłem zaciety aby to kupić , a o tym świadczy, to ze najpierw zapytałem tu ludzi , których uznałem za doświadczonych i mogących udzielić mi właściwej informacji.Jak wiec powiedziałem na nikogo sie nie obrażam, a Tobie Piotrze gratuluje umiejetności takiego właśnie przekazania informacji o sprzęcie czyli krótko i bardzo rzeczowo, no nawet powiem że dydaktycznie. Jesli nie sprawi Tobie problemu to podeślij mi te instrukcje abym sobie poczytał co tam producent wyczarowuje. Spoko ja swoja decyzje juz mam wypracowaną co zrobic a czego nie!.

Napewno skorzystam z możliwości spotkania sie z Tobą w Toruniu, a ETX bedzie bardziej pretekstem do tego niż koniecznością. Myślę ze bedzie to ciekawe i zaskakujące spotkanie... dam wczesniej znać kiedy ewentualnie bym to planował.

Pozdrawiam i dziekuję serdecznie za zyczliwość!

Edytowane przez TAURUS-X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.