Skocz do zawartości

Nostrus mod. F600 50 M


kiltel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie tego teleskopu Nostrus mod. F600 50 M wiem wiem. że cięzko to coś nazwać teleskopem :szczerbaty: ale od razu mówie, że więcej kasy nie wydam ale wracajac do tematu to moje pytanie jest takie czy przy jego pomocy uda mi się dostrzeć kształt, poszczególne baterie słoneczne itp ISS? Głównie chce go kupić właśnie do obserwacji międzynarodowej stacji kosmicznej. Zastanawiam się jeszcze nad tym teleskopem Mod. F300 70M No chyba ze polecacie coś innege ale w cenie max do 130 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym wziął 600 50. obydwa mają w zestawie "barlowa 3x" więc wydłuży Ci to ogniskową. no ale zapomnij o panelach:) jak znajdziesz już iss to zobaczysz tym biały punkt który będzie sie dosyć szybko poruszał ze stałą prędkością:) tym możesz powojować hmm na księżycu:)

ps tak tak wiem przeczytałem ze nie więcej niż 130:) ale taka rada z mojej strony. jeżeli chcesz mieć teleskop dłużej niż rok (bo te dwa wyglądają tak że dłużej niż rok nie pociągną) to może spróbuj poszukać czegoś używanego. taki przykład z tego forum http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28652 masz gwarancje że przy dotknięciu tego nic nie odleci:) i możesz zawsze się targować. a i zobaczysz więcej z pewnymi szczegółami:) pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj nikt ci nie poleci "teleskopów" marki Nostrus ... ale jeśli już musisz wydać kasę na astrozabawkę to lepiej model F700 60 M:

http://www.tarcza.pl/index.php?p22

większa apertura, wygląda solidniej i przynajmniej wiadomo, że ktoś używał "tego" do astro:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSESSID=6b18335d7d144952d60f19bf7ebea423&topic=10717.0

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mówisz ze ISS tym cudeńkiem sobie nie obejrzę :unsure: dlaczego ta luneta ma za małe powiększenie czy o cos innego chodzi? Wiecej kasy nie przeznaczę aż tak mocno oglądaniem gwiazd się nie interesuje więc nie ma sensu kupowąc czegos drogiego skoro i tak tego nie będe uzywał. Chciałem sobie własnie tą stację poobserwować. Juro bede w Warszawie to wpadne do tego sklepu i mówisz, że lepszy bedzie ten F600 50 tak? Ewentualnie jeszcze F700 60 wchodzi w gre tylko niewm czy jest sens do niego dołożyc w czym on jest lepszy od tego 600/50 bo nie znam sie zbytnio na tego typu sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killtel, nie wyrzucaj na to badziewie ani grosza, zakup lunetki 50 czy 60mm nie ma w ogóle sensu. Jeśli już, to minimum 70-90mm albo lornetka. Już jakiś 70/500 na dziadowskim AZ2 byłby jakimś rozwiązaniem w porównaniu z tym, co proponujesz.Skoro masz mało pieniedzy, tym bardziej nie stać Cię na wyrzucenie ich w błoto.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc prosto: im większa średnica obiektywu tym teleskop więcej pokaże, im montaż solidniejszy tym obraz mniej drga i można stosować większe powiększenia. Tak więc wiesz za co dopłacasz jeśłi idzie o F700 60.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i im droższe to pewne elementy są już z metalu nie z samego plastiku^^ podałem Ci wcześniej link, do sky luxa. naprawdę warto taki teleskop kupić. mówisz że tylko na iss, bo gwiazdki Cie nie ciągną:) ale w takim razie tym pooglądasz przyrodę, i sąsiadki:) zrobisz jak uważasz, ale naprawdę może poczekaj z miesiąc jakiś grosz jeszcze wpadnie, a iss daleko nie odleci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sobie kupić lornetkę nie do gwiazd ale do oglądania krajobrazów obserwcji przyrody, sasiadek :D itp ale przypadkiem natknąłem się na tego nostrusa i stwierdziłem, że będzie lepszy do moich potrzeb i miałem cichą nadzieje że ISS zobaczę bo lornetką to nie ma szans a pozatym drgania rąk itp więc widzicie moje wymagania nie są wygórowane wiec chyba ten pseudo teleskopik mi styknie i za wasza porada wezmę tego f700. Wcześniej jeszcze zadąłem pytanie dlaczego tym nostrusem nie zobaczę dobrze iss za małe powiększenie czy jak? Po za tym dzięki wszystkim za zainteresowanie moim problemem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica soczewki "odpowiada" za ilość zebranego światła. natomiast ogniskowa za powiększenie że tak to ujmę:) iss to maciupeńki obiekt który sam nie emituje światła tylko je odbija czyli zarazem ciemny obiekt. by go zobaczyć trzeba mieć duże lustro lub soczewkę która zbiera duuużo światła, (tu odbitego przez iss) dzięki czemu ja widzimy. natomiast jej rozmiar tu powiększenie zależy do tego jaką teleskop posiada ogniskową i jaki użyjesz okular. dla przykłądu teleskop z ogniskową 700mm i okularem np 20mm da Ci powiększenie 35 razy (ogniskowa dzielisz przez okular). a to jest zbyt małe powiększenie by ujżeć panele:) czy też sama stację iss w większych rozmiarach. no ale 35 razy to zawsze więcej niż lornetka 10 15 razy.:) aaa przy zastosowaniu soczewki barlowa tu 3x w zestawie ponoć jest ogniskowa teleskopu "wydluża" sie 3 razy czyli masz 2100. i znowu podziel 2100 przez 20mm okular to da Ci powiekszenie 105 razy. lecz przy tej jakości teleskopu i w ogole przy barlowie tracisz na jakości obrazu.:) pzdr.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiltel,

w zestawie F700 60 M masz okulary 20mm 12,5mm i 4mm. Dadzą ci one powiększenia 35x, 56x i 175x. 175x to trochę za dużo jka na taki teleskop. Rozsądne maksimum dla takiego teleskopu to jakieś 120x.

Jeśli idzie o obserwacje ISS to im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia teleskopu i tym trudniej "złapać" ISS i prowadzić teleskop za nim. Powiększenie 56x powinno być rozsądnym wyborem dla obserwacji ISS takim sprzętem. Nie będzie to łatwe ale spróbuj. Powinieneś zobaczyć trochę szczegółów stacji jeśli przelot będzie wysoko nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za wytłumaczenie. Czyli jeszcze jakaś malutka nadzieja jest na tego ISS :szczerbaty: . Czyli ten teleskop bez barlowa jest w stanie dać powiększenie 175 razy aha rozumiem. A jak się objawia pogorszenie obrazu przez barlowa? Obraz jest mniej ostry? Sory za te lamerskie pytania ale to dla mnie nowy temat :Boink: Jutro jak zakupie to astro zabawke to po testach dam znać jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...iss to maciupeńki obiekt który sam nie emituje światła tylko je odbija czyli zarazem ciemny obiekt. by go zobaczyć trzeba mieć duże lustro lub soczewkę która zbiera duuużo światła, ...

Na pewno?

ISS sięga jasności -3,3 do -3,5 mag, czyli jest bardzo jasnym obiektem na niebie. W zwykłej lornetce można zauważyć, że nie jest to punkt, ale jakby plusik. W powiększeniu 50x widać już panele fotowoltaiczne i radiatory łącznie z "korpusem" stacji, jednak nic poza tym. W większym powerze widać coraz więcej. Jedyny problem w tym, aby być szybki i nadążać wzrokiem aby skupić się na szczegółach.

Tutaj szkice ISSa:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23394

 

pozdrawiam

 

P.S: Tak, czy inaczej, ten nostruś nie jest wart wydawania pieniędzy. Jak już koniecznie trzeba coś taniego to może lepiej skyluxa, jak wcześniej kolega wspomniał.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lamerskie bo każdy nowy (nawet ja jak zaczynałem z astronomia) nie wiedziałem jak wygląda teleskop:) tu poczytasz tam poczytasz i sie człowiek uczy:). a co do barlowa. nooo każdy teleskop ma jakąś granice użytecznego powiększenia. jeżeli z okularem 4 mm BEZ brlowa masz powiększenie 175 razy to z nim byś miał 525:) a tego nie uniesie nawet 200cm lustro synty 8":) TAK obraz będzie albo rozmazany albo nieostry albo nic nie zobaczysz:) barlowa uzywaj z okularem np 20 w celu uzyskania powiekszenia 105 razy bo sam okular 20 da Ci 35 a 12,5 da Ci 56x . i tak jak kolega powyżej mówił 120 max 140 to chyba wszystko by było dla tego teleskopu (nie wiem jakiej jakosci jest optyka). pewnie mozesz sie pobawic z powiekszeniem 200 razy ale to tylko pobawić zobaczyć jak to wygląda:) jak o tym sie mówi to takie to pokręcone zagmatwane ale jak poprubujesz co z czym to załapiesz:) a i no wlasnie, myślę że ból sprawi Ci małe pole widzenia. im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia w okularze. a z pewnością te okulary to kelnery i mają może z jakieś 45 stopni pola widzenia. żeby mieć wieksze pole widzenia musiał bys kupić jakiś okular szerokokatny ale był by on chyba 3 albo 4 razy droższy od tego teleskopu:)

Edytowane przez pyrek77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.