Skocz do zawartości

Okularki, jakie dobrać - czy pomoże kalkulator?


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dopada mnie "problem" z zakupem okularków do Arkturka (270/1500), więc pomagając sobie spróbuję pomóc i innym (DrVector pewnie też ma ten problem ;))

Znalazłem stronę z kalkulatorem-gotowcem http://www.grootven.be/Eyecalc/ - firmy Optiek van Grootven.

Może nie jest to ach i ech, ale zakreśla możliwości danego okularka przy różnych kombinacjach sprzętu (barlow czy powermate).

Ale dalej mi brakuje porównań w cenowych przedziałach(poweidzmy do 250 zł, 250-500, 500-750, 750-1000, etc.) do możliwości okularków. Nie chodzi mi przy tym o wiadome stwierdzenie "im droższy tym lepszy", bo to zawsze zapędza w kozi róg i zniechęca niektórych do astronomii, no bo jak tu wydac na rurę 2-3 tysiące, gdy jeden okular kosztuje połowę lub tyle co cały nabyty teleskop.

Każdy (wiadomo) poluje na okazję lub na sprzęt, który można kupić okazyjnie, bo jest bardzo dobry a cena nie zabija na miejscu.

Temat powraca jak bumerang, bo będzie powracać, zwłaszcza że idą święta a rodzinka kocha nas i chętnie coś pod choinkę wrzuci ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DSów kup sobie u Janusza Soligora 2" RKE 32mm. On ma tak naprawdę ogniskową 35 mm. Bedziesz wieć miał powiększenie 43 razy, pole widzenia 1.4 stopnia i zrenice wyjsciową 6.3mm. Ja kupiłem RKE 40mm i jestem z niego bardzo zadowolony. Stosunek jakości do ceny ma znakomity.

 

Do tego dokupiłbym zooma Vixena LV 8-24 mm, ktory zapewni Ci płynne powiększenie

od 62.5 do 187.5 razy.

 

Jak masz nadmiar gotówki i stać Cię na to aby zainwestować w dodatkowy okular, który

tak naprawde wykorzystasz w pełni 2-3 razy w roku to można się zastanowić nad jakąś

lantanową 6stką, z którą będziesz miał powiększenie około 250 razy. W sumie to napisałem

i doszło do mnie, że ten Arktur jest chyba na Dobsonie. Jeśli tak to daruj sobie tą 6stkę.

Zoom Vixena w zupełności Ci wystarczy.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle mi się własnie przeraca 2" RKE 32mm (250zł), ale mam jeszcze na oku :

1. Celestrona Ultima 30 mm 1'25 (6540 koron czeskich, to już wiesz gdzie lookam ;)) cena przeraża...(przynajmniej mnie,ale spróbuję to przeskoczyć ;)))

2.Vixen 30 mm - 5360 koron...

...hmmmm?

Nie chcę skakać po cenach w okolicach tysiąca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.