Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


Mouzes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym astronomia stała się moim hobby i dzięki którym mogę poszerzać swoją wiedzę. Przede wszystkim dziękuję wszystkim Wam, całemu Astro-Forum :). Bardzo się cieszę, że jestem członkiem tak wspaniałej społeczności i w napływie szczerości muszę napisać, że po prostu dobrze się tutaj czuję :).Wybaczcie te osobiste przemyślenia, ale chciałem podzielić się z Wami moimi odczuciami :).

Teraz przejdzmy do meritum.

Chciałbym w najbliższym czasie kupić swój pierwszy teleskop i postanowiłem się Was poradzić.

Właściwie to od samego początku gdy zacząłem poważnie interesować się astronomią, czyli mniej więcej od roku myślałem jaki teleskop byłby odpowiedni. Dzisiaj jestem już pewien czego chcę, ale tak jak już wspomniałem chciałbym wiedzieć co Wy o tym myślicie.

Mianowicie ( nareszcie dotarłem to tego meritum :)), chcę prowadzić obserwacje wizualne i dlatego postanowiłem nabyć Syntę 12".

Zastanawiam się też nad wyborem okularu krótkoogniskowego. Docelowo myślę o LVW 8mm.

Myślę, że z czasem narodzi się więcej pytań w mojej głowie.

Miło by było, gdyby wyrazili swoje opinie, sugestie posiadacze 12-tek.

 

Serdecznie pozdrawiam.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia, ale myślę, że to co powiem przyda Ci się w pewnym stopniu. Jeśli czujesz, że podziwianie nieba to nie jest hobby na parę tygodni czy miesięcy to inwestycja w 12” lustro to bardzo dobry pomysł. Chociaż zależy też czy miałeś już kiedyś możliwość oglądania czegokolwiek przez teleskop. Jeśli nie to mimo wszystko kupiłbym coś mniejszego na początek (używana synta 8”) + jakiś dobry okular np. LVW13 lub 22 i pobawił się takim zestawem. Dopiero jak uznasz, że to Cię naprawdę kręci to zdecydować się na większe lustro a „stary” sprzęt sprzedał za nieco mniejszą cenę. Tylko wtedy docenisz możliwości 12” mając doświadczenie z mniejszym teleskopem. Mówię Ci to, bo sam kiedyś nie wiedząc wiele o obserwowaniu nieba chciałem od razu kupić duży teleskop. Być może nawet zraziłbym się do astronomii, bo bym sobie pomyślał na początku: „zaraz, zaraz wydałem ponad 3tys zł a te galaktyki to nie są kolorowe jak na zdjęciach”.

 

To było tylko moje spostrzeżenie, dalej niech Ci radzą znacznie bardziej zaawansowani ode mnie…

 

P.S – Powiedz jakie posiadasz warunki do obserwacji. Będziesz obserwował na wsi czy w mieście?! Czy masz możliwość transportowania teleskopu?! No i jaki jest budżet przeznaczony na teleskop…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę.

Rozumiem o co Ci chodzi. Astronomia jest piękna, ale można się zrazić z różnych powodów. Myślę, że jednak stanie się ona moją pasją. Na początku też byłem "napalony", ale się opamiętałem i postanowiłem zdobyć więcej doświadczenia. Miałem okazje poobserwować przez różne teleskopy (newtona 6", SCT 8", refraktor). Mieszkam na przedmieściach, ale planuję obserwować z miejscówek oddalonych o jakieś 20-30 km.

Jeśli chodzi o budżet, to coś około 4000 złotych.

Edytowane przez Mouzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na przedmieściach, ale planuję obserwować z miejscówek oddalonych o jakieś 20-30 km.

Natychmiastowe pytanie: masz czym wozić te 12"? Bo koledze nie wchodziło do BMW jak trzeba i musiał montaż przerobić na składany, co trochę utrudnia manewry w polu. Tubus tej Synty 12" ma 1.5m długości, a średnicę chyba 0.45-0.5m. Montaż to spora skrzynia. Jeśli chcesz tego czesto używać, to tylko wtedy, jeśli mieszkasz na parterze, a noszenie tego do samochodu sprowadza sie w zasadzie do wystawienia teleskopu za próg domu. W przeciwnym razie to musiałbyś go stale trzymać na którejś z tych odległych miejscówek, jeśli są po temu warunki [rodzina na wsi itp.]. Alternatywą jest zakup czegoś mniejszego lub zakup teleskopu ze składanym tubusem, co ma swoje zalety i wady.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natychmiastowe pytanie: masz czym wozić te 12"? Bo koledze nie wchodziło do BMW jak trzeba i musiał montaż przerobić na składany, co trochę utrudnia manewry w polu. Tubus tej Synty 12" ma 1.5m długości, a średnicę chyba 0.45-0.5m. Montaż to spora skrzynia. Jeśli chcesz tego czesto używać, to tylko wtedy, jeśli mieszkasz na parterze, a noszenie tego do samochodu sprowadza sie w zasadzie do wystawienia teleskopu za próg domu. W przeciwnym razie to musiałbyś go stale trzymać na którejś z tych odległych miejscówek, jeśli są po temu warunki [rodzina na wsi itp.]. Alternatywą jest zakup czegoś mniejszego lub zakup teleskopu ze składanym tubusem, co ma swoje zalety i wady.

Pozdrawiam

-J.

 

No przyznam, że jednak kratownica to kratownica. Przedtem miałem synte 8” i jak wsadziłem ją do samochodu mojego brata (zwykły sedan) to pozostawało miejsce tylko dla jednej osoby… czyli dla mnie – kierowcy :D . A w przypadku meada 12” to spokojnie mogę zabrać ze sobą jeszcze dwie osoby na obserwacje. Jeśli teleskop będzie gdzieś wywożony samochodem to w grę wchodzi według mnie tylko coś składanego… no chyba, że ma się jakiegoś vana albo terenówkę. A i jeszcze coś… to wszystko nie jest lekkie. To się tak wydaje, że niby 20kg na tubus to niedużo, ale jak przyjdzie Ci go przenieść 100-150m w bok to można się namęczyć. No ale jak to mawiają: dla chcącego nic trudnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi Panowie.

Odpowiadając na pytanie Jarka, to mieszkam w domku, a samochód to kombi. Sprzęt jest spory, ale myślę, że dam radę.

Mam jeszcze pytanie odnośnie okularów. Docelowo chciałbym w przyszłości nabyć LVW 22, LVW 13 i LVW 8. Budżet pozwoli mi na nabycie jednego z tych okularów.

Wyczytałem, że 13-tka jest uniwersalna, dlatego ją kupię najpierw. Zastanawiałem się też nad krótkoogniskowym i myślę, że ta 8-emka byłaby odpowiednia. Co Wy o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.