Skocz do zawartości

Baader Hyperion & Synta 8"


spajk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam sie nad wyborem okularów do mojego teleskopu. (czyli synta 8" dobson)

Jak juz mam inwestowac to wybór padł na 2" z racji na komfort obserwacji.

A z tego co widze to okulary Baadera z serii Hyperion ma dość spory wybór ogniskowej okulara i rozsądną cenę.

od 3,5mm do 21mm + pierścienie Hyperion FineTuning

Zamierzam kupić wszystkie , na poczatek 5mm,8mm,13mm

Chcialbym ten zestaw do uniwersalnych obserwacji (czyli księżyc , planety i ds-y)

 

Czy to dobry wybór ?

Co sądzicie o tych okularach ?

 

Ewentualnie prosze o doradzenie jakiegos innego 2" zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam hyperiona w jasniejszym teleskopie i nie narzekam. Nie jestem maniakiem okularow zupelnie pozbawionych wad brzegowych, wiec to skopane 20% pola mi nie przeszkadza. Jesli mialbym kupowac zestaw okularow do synty 8'' to kupilbym 21, 13 i 8mm. Do tego dokupilbym finetuning ring 14mm co zwiekszyloby dostepne ogniskowe o 17,6; 10,8 i 6mm. Okular 5mm do synty 8'' to IMO za duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 5mm do synty 8'' to IMO za duzo.

 

przy klarowym obrazie z 6mm na syncie 8" można próbować i 5mm z powodzeniem, ale prawdą jest, że w moim odczuciu 6mm to podstawa przy tym teleskopie. 6mm będzie 3-4 razy częściej bardziej użyteczne niż 5mm a różnice pomiędzy 200x i 240x nie są już takie duże.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam z moją syntą 5 mm naglerka i 6 mm nlv vixen i szczerze powiedziawszy pole i jakość naglerka stawia ten okular daleko przed tą szóstką...aczkolwiek to moje subiektywne odczucie...Tak na prawdę częściej będziesz korzystał z okularków od 13 mm w zwyższ więc zacznij kolekcję właśnie od tych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Hyperionów 17 mm i 8 mm z Syntą 10" f/4.7, więc mogę trochę o nich poopowiadać.

 

W porównaniu z kitowymi okularkami, szkła Baadera sprawują się naprawdę znakomicie. Już na pierwszy rzut oka gwiazdy są bardziej punktowe, a wady obrazu ukazują się dopiero na brzegach pola.

Pierścienie 28 i 14 mm pozwalają na znaczne rozszerzenie gamy uzyskiwanych powiększeń bez jakiejkolwiek utraty jakości.

 

Okulary te wymagają również obnoszenia się z nimi z dużą dozą ostrożności z racji swojej rozkręcanej natury. :) Przy każdej zmianie konfiguracji pierścieni istnieje ryzyko zabrudzenia wewnętrznych soczewek, więc lepiej nie "żonglować" powerami, zwłaszcza w ciemności.

 

Poza tym, Hyperiony mają tuleję 1,25 cala. Dwa cale masz tylko po odkręceniu barlowa, a wtedy zmienia się też ogniskowa (na ok. 21-23 mm, z wyjątkiem Hyperiona 21, który ma w takiej konfiguracji ponad 32 mm), a jakość obrazu spada bardzo mocno. Ta opcja wykręcenia barlowa to raczej ciekawy dodatek, niż mogąca coś wnieść opcja.

 

Na koniec kilka fotek:

 

post-8897-125320900998_thumb.jpg

Hyperion 17, Hyperion 8, pierścienie 14 i 28 mm.

 

post-8897-125320907857_thumb.jpg

Okulary z wykręconymi barlowami.

 

post-8897-125320914238_thumb.jpg

Porównanie dwóch skrajnych konfiguracji - siedemnastka ustawiona na 22 mm i ósemka na 4,3 mm. :szczerbaty:

 

Tutaj trochę do poczytania:

 

http://www.baader-planetarium.com/pdf/hyperion_brief_description_e.pdf

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam z moją syntą 5 mm naglerka i 6 mm nlv vixen i szczerze powiedziawszy pole i jakość naglerka stawia ten okular daleko przed tą szóstką...aczkolwiek to moje subiektywne odczucie...

 

Nie wątpię, ale to pozostaje w kwestii układu optycznego a nie ogniskowej - kolega pisze, że chce mieć hyperiony... co do reszty to tak jak piszą pozostali... moim zdaniem najbardziej przydatne ogniskowe przy Syncie 8":

 

DS:

- coś długoogniskowego pod filtry do mgławic - np. 26 - 30 mm

- 13mm

 

Planetarki, kulki i planety przy gorszym seeingu - coś od 8 do 10 mm

i 6mm na planetki

 

 

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, przypnę się do tematu bo nie ma co forum zaśmiecać. Otóż, co sądzicie o moim zestawie okularów do 8" Newtona, ale nie Synty tylko GSO Deluxe:

 

1. Okular Erfle'a 30 mm będzie w zestawie, nie wiem za wiele o nim, (no i po to pytam :P ) ale marka raczej jest ok, powiedzcie co Wy sądzicie.

 

2. Okular 9 mm Plossl również w zestawie, ten już najprawdopodobniej jest kiepski.

 

3. Okular Wiliam Optics SWANN 15 mm jako okular uniwersalny.

 

4. Okular Sky Watcher SWA Plossl 6 mm (ten z polem 58 stopni) jako okular planetarny, tutaj wiem że to nie jest wysoka półka, ale szczerze to planety nie są dla mnie jakimś priorytetem.

 

Pytanie, czy ten Erfle zestawowy to jakiś haczyk? Marka kojarzy mi się raczej z cenami z kosmosu... :D

 

PS, z czasem jeszcze jakiś sensowny 22 mm bym dokupił, ale nie od razu.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 24mm,13mm,5mm i 3,5mm - ten ostatni rzadko używam (do planet i księżyca).

Dodatkowa zaleta - możliwość podpięcia lustrzanki - okulary mają gwinty + potrzebny ring.

Wszystkie mają wejście 1,25 cala.

 

Najbardziej z nich lubię 13mm - najlepsze widoki.

Raczej polecam. W miarę przyzwoity produkt za rozsądne pieniądze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.