Skocz do zawartości

Balans bieli w modyfikowanym Canonie


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku robienia zdjęć w RAWach z tego co wiem nie istnieje coś takiego jak balans bieli. Balans bieli to proporcje w jakich mieszane są kolory przy obróbce jaka dokonuje się w środku aparatu gdy ten zapisuje obrazek do np jpga. W RAWach aparat zczytuje z matrycy wartości jasności deklarowane dla pixeli i teoretycznie nawet nie wnika czy ten pixel to czerwony, zielony czy niebieski... w tym momencie obrazek jest czarno-biały. Dalej taki RAW odczytywany jest przez program na komputerze dalej jako czarno-biały a jedynie deklaracja, ze ten RAW jest z baską Bayera o takim a takim typie daje w efekcie obrazek kolorowy. Tak więc przy RAWach balans bieli jaki ustawisz w aparacie nie ma znaczenia. Zresztą sprawdź sam - zrób sobie w RAWie zdjecia w ciągu dnia i otwórz je na w Maximie. Więcej na ten temat mozna przeczytac w "szkicu tutoriala do Maxima" :)

 

Jesli natomaist robisz fotki astro w jpg a nie raw no to, to... nie wiem. Pewnia Auto BW ... nie polecam opcji focenia w jpg.

 

pzdr

 

PS. Ciekawe czy da sie w maximie czy irisie otworzyc np JPGa ze zmieninym rozszerzeniem na .raw i zadeklarować mu ze to raw z maską bayera.... pewnie niezle by namieszał przy tym z kolorami. Nigdy nie próbowałem.

Edytowane przez philips
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram philipsa. :D

 

1) Nie ma sensu robić astro w jpg. Kompresja do jpg zżera informacje.

2) W RAW WB nie ma znaczenia.

3) Jak już koniecznie chcesz robić w jpg to w/g mnie należy ustalić wzorzec bieli dla custom WB, czyli robimy zdjęcie białej kartki i wskazujemy aparatowi to zdjęcie jako wzorzec bieli. Następnie robić fotki w custom WB

Zresztą tak też można robić fotki dzienne w jpg modyfikowanym Canonem.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Ale odgrzebuje kotleta :D Złota łopata mi się należy :P

 

Mam pytanie odnośnie balansu bieli przy foceniu w RAW. Powyżej koledzy stwierdzili, że balans bieli przy RAWach jest nieistotny. Wczoraj (w końcu) w okolicach Krakowa pojawiło się czyste niebo i wyszedłem focić z zamysłem nauki a nie ustrzelenia czegoś konkretnego. Grzebałem sobie w parametrach, zmieniałem je i sprawdzałem wpływ zmian na zdjęcia. Wychodzę z założenia, że chce rozumieć co robię przy astrofotografii a nie "tak ustawiam bo tak w internecie napisali" i właśnie zagwozdkę mam z balansem bieli. Zmieniając go uzyskiwałem zdecydowanie różne efekty na zdjęciu, barwy zdjęć mocno się różniły w zależności o ustawionej temp K. Jak to z tym balansem bieli i RAWami faktycznie jest? Jest jakiś "klucz" w doborze balansu?

 

Canon 1100D bez moda i wczoraj Zenitar 50mm F1.9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, cwic napisał:

Balans bileli ustawiam na słonecznie, albo pochmurnie, a robię tak tylko dlatego żeby na wszystkich zdjęciach w sesji był taki sam, jak dasz auto to możesz mieć różnice między kadrami. 

 

 

Właśnie z tym auto doszedłem do identycznego wniosku wczoraj :P Przy czym jak są fotki ciepłe to jest masa czerwonego na histogramie, jak zimne to masa niebieskiego. Ma to spory wpływ na późniejszą obróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

Wazne, zeby wszystkie klatki byly identyczne, wiec AUTO czesto słabo sie sprawdza.

Finalnie i tak całosc obrabiasz na kompie, wiec balansem krecisz le dusza zapragnie.

 

Ok to wiem ale do czego dążyć? W sensie do jakiego efektu na zdjęciu. Focąc np jakieś mgławice wodorowe, które są w kolorze czerwonym ustawiając 8000K sporo z tej czerwieni się straci. Czy ja źle kombinuje i źle to rozumiem? 

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, californiakid napisał:

Czy ja źle kombinuje i źle to rozumiem? 

to ze na surowym stacku nie ma kolorow jakie sobie wymarzyłeś, to żaden problem. 

baaa, kazdy kolor moze byc zmieniony w inny dowolny podczas obrobki.

 

pierwsze z brzega z netu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, californiakid napisał:

balans bieli przy RAWach jest nieistotny.

Jest nieistotny, ale trzeba to odpowiednio rozumieć. W pliku raw sam sygnał z matrycy jest zapisany w sposób surowy, nieprzetworzony. Balans bieli to zasadniczo odpowiednie przeskalowanie kanałów, wykonywane softwareowo, więc jego ustawienie w aparacie nie wpływa na surowe dane zapisane w pliku (co innego dla jpeg, bo tam dane są zapisywane po zaaplikowaniu balansu bieli, czyli przeliczeniu surowych danych przez współczynniki, tak więc nie można tej operacji bezstratnie zmienić). ALE - oprócz surowych danych, w pliku raw są zapisywane również metadane o wszystkich ustawieniach aparatu - czyli między innymi ustawionym balansie bieli. Mamy więc surowe dane + "przepis" jak je przekształcić do gotowego zdjęcia (poza balansem są tam informacje o odszumianiu, jakiś korektach nasycenia, przestrzeni barw itp).

Teraz otwierając zdjęcie na kompie, większość programów np przeglądarek automatycznie aplikuje zapisane w metadanych przekształcenia, aby wyświetlić nam "zjadliwe" zdjęcie. Czyli widzisz wtedy wywołane zdjęcie, według ustawień zrobionych w aparacie.

Ale możesz zdjęcie otworzyć też w innym programie, np CameraRaw, który pozwoli Ci na dowolne manipulowanie tymi zapisanymi wartościami. Dzięki temu możesz suwakiem na kompie ustawić sobie dowolny balans bieli w kelwinach i otrzymasz takie samo zdjęcie, jak gdybyś ten parametr ustawił w samym aparacie. A nawet więcej - masz dostępny większy zakres regulacji, niż pozwala aparat (niektóre niskie aparaty np nie mają wcale ustawienia w kelwinach, a na kompie już możesz to zrobić). Tak samo jest z odszumianiem - jeśli ustawisz w aparacie wysokie odszumianie i zapiszesz rawa, to masz zapisane surowe, nieodszumione zdjęcie + informację, że "należy je odszumić podczas wyświetlania". Potem w CameraRaw przesuwasz suwak odszumiania na zero i uzyskujesz czyste zdjęcie.

Teraz trzeba się zastanowić nad programami astro do stackowania. Tutaj obsługa plików raw jest różna. Np w DSS możesz dać, żeby użył balansu bieli zapisanego w pliku, ale możesz też dać auto i wtedy program sam go dobierze. Chyba nie da się wprowadzić wartości w kelwinach. Inne programy pewnie mają taką opcję.

Ja np w aparacie ustawiam "sensowny" balans bieli, bo jest to wygodne - widzę od razu podgląd zbliżony do rzeczywistości. Ale później na kompie zwykle i tak lekko go modyfikuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Jest nieistotny, ale trzeba to odpowiednio rozumieć. W pliku raw sam sygnał z matrycy jest zapisany w sposób surowy, nieprzetworzony. Balans bieli to zasadniczo odpowiednie przeskalowanie kanałów, wykonywane softwareowo, więc jego ustawienie w aparacie nie wpływa na surowe dane zapisane w pliku (co innego dla jpeg, bo tam dane są zapisywane po zaaplikowaniu balansu bieli, czyli przeliczeniu surowych danych przez współczynniki, tak więc nie można tej operacji bezstratnie zmienić). ALE - oprócz surowych danych, w pliku raw są zapisywane również metadane o wszystkich ustawieniach aparatu - czyli między innymi ustawionym balansie bieli. Mamy więc surowe dane + "przepis" jak je przekształcić do gotowego zdjęcia (poza balansem są tam informacje o odszumianiu, jakiś korektach nasycenia, przestrzeni barw itp).

Teraz otwierając zdjęcie na kompie, większość programów np przeglądarek automatycznie aplikuje zapisane w metadanych przekształcenia, aby wyświetlić nam "zjadliwe" zdjęcie. Czyli widzisz wtedy wywołane zdjęcie, według ustawień zrobionych w aparacie.

Ale możesz zdjęcie otworzyć też w innym programie, np CameraRaw, który pozwoli Ci na dowolne manipulowanie tymi zapisanymi wartościami. Dzięki temu możesz suwakiem na kompie ustawić sobie dowolny balans bieli w kelwinach i otrzymasz takie samo zdjęcie, jak gdybyś ten parametr ustawił w samym aparacie. A nawet więcej - masz dostępny większy zakres regulacji, niż pozwala aparat (niektóre niskie aparaty np nie mają wcale ustawienia w kelwinach, a na kompie już możesz to zrobić). Tak samo jest z odszumianiem - jeśli ustawisz w aparacie wysokie odszumianie i zapiszesz rawa, to masz zapisane surowe, nieodszumione zdjęcie + informację, że "należy je odszumić podczas wyświetlania". Potem w CameraRaw przesuwasz suwak odszumiania na zero i uzyskujesz czyste zdjęcie.

Teraz trzeba się zastanowić nad programami astro do stackowania. Tutaj obsługa plików raw jest różna. Np w DSS możesz dać, żeby użył balansu bieli zapisanego w pliku, ale możesz też dać auto i wtedy program sam go dobierze. Chyba nie da się wprowadzić wartości w kelwinach. Inne programy pewnie mają taką opcję.

Ja np w aparacie ustawiam "sensowny" balans bieli, bo jest to wygodne - widzę od razu podgląd zbliżony do rzeczywistości. Ale później na kompie zwykle i tak lekko go modyfikuję.

 

Wielkie dzięki za masę przekazanej wiedzy :)  Bardzo mi to rozjaśniło sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

większość programów np przeglądarek automatycznie aplikuje zapisane w metadanych przekształcenia

 

Bym się kłócił ;)

Większość programów to wczytuje osadzony podgląd jpg, zapisany wg ustawień/"metadanych" aparatu. Natomiast wszelkie wywoływarki RAW mają swoje algorytmy, które przetwarzają ten RAW wg własnych przepisów, na podstawie modelu aparatu, obiektywu, może niektórych ustawień. Chyba, że masz konkretny profil kolorystyczny zapisany to wtedy wołarka/program na jego podstawie sobie ogarnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak piszą przedmówcy: w praktyce w RAWach ustawianie WB nie ma większego znaczenia, ponieważ zdjęcia i tak są następnie wołane w jakimś sofcie.

Ja zmodyfikowanym Nikonem albo ustawiam manualny balans na strzelonej próbce białej/szarej karty gdy jest taka możliwość, albo zaniżam wartość "z palca" o kilkaset Kelvinów v kilkanaście % wartości "optymalnej" szacowanej na podstawie posiadanego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.