Skocz do zawartości

kłopoty z ostrością


aranea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. W zasadzie powinno być to napisane w dziale "teleskopy", ale nie mogę tam napisać tematu.

Ok, do rzeczy. Mam problem z ostrością mojego nowo-zbudowanego refraktora. Średnica obiektywu 127, ogniskowa 700. Kiedy patrzę np. na Jowisz, pojawia się dziwne halo wokół niego, które dość utrudnia obserwację. No i tak nie do końca można ustawić przy tym ostrość. Obiekty naziemskie też są nieco poszarzałe, ale nie jest tak źle jak przy Jowiszu. Czy to wina małej światłosiły? W sumie z Barlowem obraz nie jest lepszy. Pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zła kolimacja...

Jowisza w f/5,5 trzeba obserwować przez filtr (szary, polaryzacyjny, moon itp), bo za bardzo "daje po oczach".

Jak nie masz filtra, to załóż okulary przeciwsłoneczne - trochę przyciemni obraz.

Sprawdź jeszcze na gwiazdach, czy prawidłowo ostrzy.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdy nie są punktami, ale małymi plamkami. A obiektyw kupiłam tak dla ciekawości na ebay'u od Chińczyków ;) nie był zbyt drogi, więc chciałam zobaczyć co to takiego. Dzisiaj jeszcze raz ustawię soczewki, bo może rzeczywiście coś z kolimacją. Albo po prostu szkła trochę badziewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie podpowiedzi. Na szczęście już jest po problemie :) jeszcze raz poskładałam dokładnie konstrukcję i okazało się, że dość nierówno było to wszystko zamontowane. Wyczerniłam jeszcze raz środek, tym razem całkowicie matową farbą (przedtem miałam tylko pod ręką półmat, zatem trzeba było się wybrać do sklepu). Muszę przyznać, że chyba była to też wina tej półmatowej farby, bo odbijała po części światło. Po generalnym ponownym ustawieniu wszystko jest ok. Przed chwilą obserwowałam Jowisz i miałam całkiem ładny widok. Widać było trochę fioletu, ale Fringe-killer już jest w drodze :) Jeszcze raz dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może rzeczywiście też była wina seeingu. Teraz mam dość przejrzyste powietrze, widocznych jest dużo gwiazd, których kilka dni temu w sumie nie było widać.

co do bafli, to czy one mają jakąś konkretną odległość od siebie, czy można to zamontować jakkolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.