Skocz do zawartości

Pytanie od amatora...do profesjonalistów ;)


Młoda_AstroForum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Mam kilka pytań na które nie umiem znaleźć odpowiedzi... nie znam sie tak świetnie na wszytkim jak osoby na tym forum, więc proszę o pomoc ;)

 

1) Co mogłabym dokupić do teleskopu Sky Watcher 1145 aby uzyskać większy i lepszy obraz ( posiadam okulary 25mm, 12,5mm, SR4mm)

2) Jak mogę złapać mgławice na teleskopie? Coś mi to nie wychodzi...

 

 

PS. Z góry dziękuje :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ad.1 Niestety, Twój teleskop jest b. mało podatny na modernizację/rozbudowę, wynika to po prostu z jego konstrukcji. Owszem, technicznie rzecz biorąc, dałoby sie w nim to i owo wymienić, ale koszt tych modernizacji będzie porównywalny z ceną tego teleskopu, który masz. Musisz więc zdecydować, czy Ci się to opłaca, czy też raczej od razu zbierać na nowy sprzęt. Pewnym kompromisem jest zakup akcesoriów, ktorych nie bedziesz sie musiała pozbywać po zmianie sprzętu lub sprzedasz je bez dużej straty. Od biedy mógłby tu pomóc jakiś DOBRY = drogi Barlow 2x [koszt ze 200-300zł za nowy, możesz kupić używany, byle nie jakis badziew -zapytaj przed zakupem na forum]i wymiana jednego okularu -ten SR4mm to Ramsden, beznadziejna sprawa, w dodatku nie będzie sensu użyć go z Barlowem. Ten dodatkowy to mógłby być jakiś 7mm ortoskopowy [drogi] lub w ostateczności Plossl. Zanim wydasz pieniądze [nie spodziewaj sie cudów!], skalkuluj koszta w konkurencji ze zbieraniem na nowy teleskop.

Ad.2 To zależy JAKIE "mgławice" chciałaś ogladac, GDZIE i JAK. Opisz nam tu czas i miejsce obserwacji, jakie obiekty były celem [może wybrałaś za trudne na początek, to się prawie zawsze zdarza początkującym] i jak probowałaś je znaleźć. Jest sporo obiektów, które jakoś tam całkiem przywoicie będą wyglądać w Twoim teleskopie, ale pytanie czy wiesz jak je znaleźć i jak obserwować. Musimy wiedziec, co było robione, by skorygować błędy. Polecam:

www.celestia.pl

Artykuł "Jak obserwować". Być może sama dojdziesz po nim, co było nie tak.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem juz, że na ten "teleskop" jedynym rozwiązaniem jest zoom SW 8-24mm

 

złapać mgławice na teleskopie możesz przez bezbłędne trafienie w nią i to w miejscu gdzie jest na tyle ciemno, że ją widać. po układzie sąsiadujących gwiazd musisz być absolutnie pewna gdzie ona jest nawet jak jej nie widzisz.

 

ps. niestety barlow tutaj nie zagra, bo jest za długi i przekrzywia plastikowy wyciąg.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo :notworthy:

Dam radę sprzedać gdzieś ten teleskop co mam np. w internecie, czy nie za bardzo?

 

A tak przy okazji, jaki polecilibyście mi teleskop abym kupiła?

Najczęściej obserwuje z balkonu,bo nigdy nie ma czasu żeby ze mną gdzieś jechać za miasto na noc czy coś... najbardziej chciałabym uzyskać obraz planet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dobra stronka z teleskopami i jednocześnie wszelkimi poradami - czyli forum :)

Poczytaj dogłębnie forum na pewno znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania. Albo www.celestia.pl

Opisami teleskopów w sklepach internetowych nie sugeruj się za bardzo - to marketing.

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś co zakładam było by maksymalnie w twoim zasięgu (nie wiem jak bogatego masz sponsora) i nadawało sie na balkon (szeroki masz ten balkon?)

 

Mak 90/1250mm, Mak 102/1300mm, Refraktor 102/600+okular UWA58 4mm,

z biedy i niewiadomo czy sie zmieści newton 114/900 tylko na EQ2

 

jeżeli byś mogła wychodzić przed dom i ktoś by ci pomógł to Newton 150/1200 ma pierwszeństwo:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1321&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_(Synta)_N-153/1200_DOB_6''

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie pieniądze nie grają dużej roli, chociaż nie chce wydawać Bóg wie ile pieniędzy! Gorzej z balkonem, nie jest za duży :angry: . Taki standardowy jak w blokach może ma z 1,80m x 0,80m czy coś... ale może uda mi się wyciągnąć pozwolenie od rodziców żebym sobie na działce u siebie czasami nocowała z tym teleskopem, jakby się coś działo albo coś. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka 90 bym zdecydowanie skreślił z listy, bo to maleństwo przegra w starciu z refraktorem 90/900 na AZ3, który też wejdzie na balkon,a jednak możliwości sporo większe, w tym także uniwersalność zastosowań [jasne DS, planety]. Małe Maki i w ogóle małe reflektory [jak np. niesławny Newton 76/700] mają sporą obstrukcję przy małej przecież aperturze, dlatego wszystko co ma mniej niż 100mm, powinno być refraktorem.

Jeśli bezpieczne [ogrodzony ogródek, nie ulica na blokowisku] a łatwo dostępne [parter, zero noszenia na duże odległości i po schodach] stanowisko pod domem, to tak jak pisze McArti Dobson 6" [Newton 152/1200 na montażu Dobsona]. To już nie jest teleskopik, ale spory teleskop pełną gębą. Sprawdź jednak jego gabaryty, czy w Twoich warunkach lokalowych będziesz w ogóle mogła efektywnie z niego korzystać -nie zlekceważ tego problemu.

Pomysł z refraktorem 102/500 czy lepiej 100/600 [o ile ten drugi jest dostepny na rynku aktualnie] też jest niezły, docelowo wymaga zakupu filtra [fringe killer albo -V]. Montaż AZ3 najtaniej, o statywach foto zapomnieć. Za to ten sprzęt nada się na balkon

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie...

Chciałam odświeżyć ten temat i spytać się po raz kolejny jak mogę zaobserwować te mgławice?

 

Obserwuje z balkonu,a że nie jestem doświadczona to praktyczni eten teleskop kieruje na "ciemno". Chodzi mi o to że korzystam z programu Stellarium i to dzięki niemu jako tako próbuje coś znaleźć... Hmm na pytanie kiedy, mogę odpowiedzieć że mi to obojętne. Z góry dziękuje :)

 

Pozdrawiam

:D

Edytowane przez Młoda_AstroForum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowanie teleskopu na chybił trafił nie jest jednak najlepsza metodą na znalezienie obiektów mgławicowych... (choć sam doświadczyłem wyjątku kierując telepa mniej więcej na gromadę galaktyk w Pannie i byłem w szoku ile tam tego było ;))

Ale wracając do konkretów:

1. jak wygląda u ciebie znajomość nieba? Proponuję, żebyś najpierw poświęciła trochę czasu na zidentyfikowanie najbardziej charakterystycznych konstelacji. Bez tego będzie cholernie ciężko - wiesz, trochę na zasadzie:

"chciałabym dojechać do Paryża ale nie wiem jak. Na razie jechałam tak mniej więcej na zachód ale nie udało mi się dojechać. Podobno jakieś Niemce są po drodze, czy to prawda?"

Żeby nie było - nie posądzam Cię o taką nieznajomość geografii, ale chodzi o porównanie błądzenia. Bez znajomości z Perseuszem, Pegazem i Kasjopeą będzie naprawdę słabo.

2. Stellarium jest nieocenionym programem, ale ja np. muszę mieć jakąś podręczną mapę przy teleskopie. Oczywiście polecam mapkę, do której mam link w stopce. Ma odpowiednią skalę dla początkujących i wypisane jasności obiektów. Na początek spróbuj tych najjaśniejszych - M31, M57 (póki jeszcze wysoko), gromadki otwarte w Perseuszu, Woźnicy i Kasjopei (M34, M35, M36, M37, M38, M103, chichoty, czyli NGC884 i NGC869). A jeśli nie sypiasz po nocach, to możesz po 2:00 zapolować na M42 (bardzo łatwa do odszukania).

3. wiem, że to trąci epoką przedlodowcową, ale zaopatrz się w obrotową mapkę nieba - ma taką zaletę, że możesz ją wziąć na balkon i odszukać najjaśniejsze gwiazdozbiory. Dla mnie była nieocenioną pomocą (w swoim czasie).

4. na zachętę, jako dowód, że nie kłamię ;) poniżej masz przykładowy nalot - na M31:

Najpierw łapiesz (okiem) wielki czworobok Pegaza tworzony przez alfę, betę i gammę Pegaza oraz α Andromedy (Alpheratz)

M31-step1.jpg

Następnie odszukujesz betę Andromedy, gwiazdę Mirah - skacząc od Alpheratz przez δAnd - i najlepiej na nią wyceluj szukacz teleskopu (lub lornetkę, będzie łatwiej)

M31-step2.jpg

I teraz (nadal szukaczem) przez μAnd skaczesz do νAnd, przy której widzisz już jądro M31 (a jeśli nie widzisz w szukaczu, to w okularze zobaczysz na pewno)

M31-step3.jpg

Proste? Nawet bardzo - ale pod warunkiem podstawowej znajomości nieba.

Powodzenia :)

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego na ciemno?

nie bardzo rozumiem z czym tak naprawde masz problem?

nie radzisz sobie z trafieniem teleskopem w to co chcesz?

czy moze nie wiesz gdzie szukac mgławic?

na poczatek zobacz jakie gwiazdozbiory widac z twojego balkonu :)

potem w stellarium zobacz czy w tych gwiazdozbiorach jest cos co Cie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam znów się zapytać ... ale o coś innego.

Zawsze kiedy "czegoś" szukam, to w szukaczu wyszukuje tego "czegoś" na środku celownika, ale jeszcze nigdy mi się nie trafiło, aby obiekt ten ukazał się na środku celownika w szukaczu... Czy ja coś robię nie tak? Kiedyś mi się nawet zdarzyło że jak obserwowałam chyba Jowisza :astro: to w szukaczu nawet go nie było! Bardzo proszę o odpowiedzi...

 

Pozdrawiam :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

pewnie masz niedokładnie ustawiony szukacz w stosunku do tego co widzi teleskop. najłatwiej ci będzie jak w dzień nakierujesz teleskop na jakiś daleki obiekt. Ustaw ten obiekt w środku widzenia okularu, a potem popatrz przez szukacz. Powinnaś miec mozliwość regulowania położenia szukacza śrubkami i postaraj się tak zrobic by obraz w okularze był idealny z tym co masz w szukaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.. ale jest problem. Jakim śrubkami? Praktycznie to z tym szukaczem nic się nie da zrobić! Jedynie jakie mam śrubki to do tuby, aby przesuwała się w lewo lub prawo... do góry lub na dół... Jakaś podpowiedź? :)

Ale z góry dziękuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam kolejne pytanie...

Czy ten mój teleskop co posiadam (sky watcher 1145)jest lepszy w obserwowaniu mgławic niż planet? Czytałam i nawet mówiono mi, że to prawda, ale jak ostatnio usiłowałam obserwować mgławice NGC6530 to widziałam tj. plamę, coś niewyraźnego... podano mi pewną instrukcje jak odnaleźć tą mgławice ale wydaje mi się że coś pokręciłam. Tak po za tym, to czy mój teleskop da radę uzyskać jakiś dobry obraz tej mgławicy?? Jaką mgławice proponujecie do obserwowania przez mój teleskop?

PS. Najlepszy widok mam na południe

 

Z góry dziękuje ;)

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od M27, M57 i galaktyki: M31, M81, M82. kazda z nich to bedzie niewyraźne coś. ważne żeby wyjechać gdzieś gdzie jest naprawde ciemno a gwiazdy aż sie sypią. Pozatym twój teleskopik jest za mało szeroki żeby mieć piękne widoki ciemnych obiektów. i tu raczej trzeba sie cieszyć, że coś widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie...

...Jaką mgławice proponujecie do obserwowania przez mój teleskop?

PS. Najlepszy widok mam na południe

 

Zima idzie, czyli czas Oriona i jego pięknej mgławicy M42!

Obecnie M42 góruje ok 4.30 nad ranem, więc jak masz siły i ochotę to możesz zapolować. Tam jest tyle punktów (gwiazd) odniesienia, że z prostą mapką dasz rade trafić, a co za tym idzie, przekonać się jak wygląda jedna z najjaśniejszych mgławic naszego nieba w Twoim teleskopie.

Pamietaj żeby nie oczekiwać kolorowego obrazu jak z kilkudziesięciominutowych zdjęć i zacznij poszukiwania od najmniejszego dostępnego dla Ciebie powiększenia!

Resztę napisał McArti.

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

 

P.S.

Upenij sie że masz dobrze ustawiony szukacz w teleskopie, to bardzo ułatwia szukanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.