Skocz do zawartości

Router WiFi prośba o radę


Rekomendowane odpowiedzi

W niedługim czasie pożegnam się z Neostradą na rzecz internetu z kablówki w związku z tym potrzebuję kupić router WiFi. Nie bardzo się w tym temacie orientuję więc proszę lepiej zorientowanych kolegów o radę.

Trochę danych :

Nowym dostawcą ma być TV kablowa Vectra .

Deklarowana szybkość 16Mb/s , mogę wziąć też 24Mbit ale nie wiem czy warto.

Router WiFi ma obsłużyć 4 laptopy.

3 laptopy mają karty WiFi 802.11g 54Mb/s , a jeden 802.11b 11Mb/s

 

1) Jeden laptop będzie stał obok routera i tu pytanie czy warto go podłączyć z routerem kablem zamiast WiFi , czy da to jakąś korzyść ?

2) Czy szybkość przy 4 uruchomionych komputerach z WiFi podzieli się przez 4 ?

3) Czy tak samo będzie jeśli jeden podłączę kablem ?

4) Jaki router kupić ?

Wszelkie rady i sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prędkośc dzieli się na 4 ale czy te komputery zawsze będą chodzic równocześnie? Podłączenie jednego kablem nic nie zmieni. Jeśli chodzi o router'y to firma D-link produkuje podobno dobre i tanie routery.

 

Acha i jeszcze jedno. Jak zaczniesz coś dużego z neta(kilka filmów np.) to wtedy następne komutery mogą miec probem z podłączeniem się do sieci.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedługim czasie pożegnam się z Neostradą na rzecz internetu z kablówki w związku z tym potrzebuję kupić router WiFi. Nie bardzo się w tym temacie orientuję więc proszę lepiej zorientowanych kolegów o radę.

Trochę danych :

Nowym dostawcą ma być TV kablowa Vectra .

Deklarowana szybkość 16Mb/s , mogę wziąć też 24Mbit ale nie wiem czy warto.

Router WiFi ma obsłużyć 4 laptopy.

3 laptopy mają karty WiFi 802.11g 54Mb/s , a jeden 802.11b 11Mb/s

 

1) Jeden laptop będzie stał obok routera i tu pytanie czy warto go podłączyć z routerem kablem zamiast WiFi , czy da to jakąś korzyść ?

2) Czy szybkość przy 4 uruchomionych komputerach z WiFi podzieli się przez 4 ?

3) Czy tak samo będzie jeśli jeden podłączę kablem ?

4) Jaki router kupić ?

Wszelkie rady i sugestie mile widziane.

Witam , nie wiem jakie gniada są od TV kablowej , ale posiadam urzadzenia do internetu Bezprzewodowego , mianowicie u mnie jest tak z osiedla odbieram sygnał na antene panelowa ,/ Ap i przekazuje do routera,a Router rozsyła ten sygnał na pozostałe komputery.

w kazdym komputerze masz karte radiowa i kazda karta ma swój MAC adres, i najbezpieczniej "moim" zdaniem po Mac-ach dopisywac do routera wtedy masz pewnośc że ktoś nie porzadany nie podepnie sie do twojego łącza.

Routeery w dzisiejszych czasach rozsyłają sygnał prawie automatycznie. także nie ma problemu, ale musisz się dopytac kogos bardziej zaznajomionego z tematem.

teraz odnosnie pyt .

ad.1. Jesli ci zalezy nastabilnym połączeniu wybrałbym Kabel.radiowka ma swoje plusy , ale tez minusy, tak samo z kablem. radiowe połączenie nie ogranicza ci miejsca o ile tylk osygnał bedzie mocny ,ale moze zrywac połączenia , może byc sygnał dobrze "zasłonięty" przez ściany i za słaby zeby działo . kabel natomiast bedzei się plątał od routera do Laptopa.

ad.2. Bedzie się dzielił. ale mozna to troszke ulepszyc , sygnał , jak zauważyłem u siebie dzieli się w momencie właczenia karty radiowej, nie wazne czy korzystam z internetu czy nie .sposób ,... wystarczy wyłaczyc karte sieciowa i juz nie jest podzielony,

ad.3. Tak samo bedzie

ad.4. Mysle ze router markowy byłby najlepszy, D-Lonka lub Pentagram..

jakbys miałjakies pytanie to wal smiało , będe wiedział to odpisze.. .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router WiFi D-linka odpada, kiedyś miałem. Teraz poczytałem w necie opinie i generalnie potwierdzają moje odczucia.

Wywaliłem go bo ciągle się zawieszał i pracował niestabilnie. Przeciętnie raz na tydzień musiałem resetować.

Nie chcę nawet słyszeć o marce D-link (Hub USB D-linka też miałem i też był do niczego)

 

Komputery nie będą zawsze jednocześnie działać , ale czasem się tak zdarzy że 4 na raz będą podłączone do internetu . Dwa prawie non stop coś zasysają (filmy ,muzyka). Trzeci służy do grzebania w necie (mój) bez pobierania jakichś większych plików , czwarty podobnie i raczej rzadko uruchamiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pomyśl może o LINKSYS'ie WRT54GL, co prawda niema VoiP, ale to znany i sprawdzony, bardzo stabilny router, chyba z najlepszym wsparciem, włącznie z alternatywnym firmware'm, robiacym z niego już w pełni zarządzalne urządzenie, przydziały pasma itp

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linksyf z Tomato badz DD-WRT. Poszukaj najlepiej modeli o wiekszej ilosci RAMu, np WRT54G-TM (mozna na nich uruchomic MEGA DD-WRT). Od kilku lat uzywam Tomato i dziala bardzo stabilnie (urzadzenie pracuje w trybie AP-Client).

 

Niedawno pojawily sie na rynku tanie (< 120 zl) modele obslugujace "linuksowate" oprogramowanie:

D-Link DIR-300 lub 320 http://techniczny.wo...ess.com/2009/07 z http://www.dd-wrt.com

OVISLINK AirLive WL-1600GL z http://www.polarcloud.com/tomato

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas grzebię i szukam opinii i Linksys jest jak na razie faworytem .

Z czym się wiąże w praktyce brak protokołu VoIP ?

Czy telefonia VoIP nie będzie działać w ogóle czy będzie , ale gorzej ?

Do tej pory nie używałem i nie wiadomo czy będę, ale lepiej mieć na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie dzialac, ale nie podlaczysz od tak sobie starego telefonu do routera (tak - poprzez RJ-11). NIe musisz wtedy wlaczac komputera, by do USA dzwonic za kilka gr/minute ;-) Na grupie pl.comp.sieci.bezprzewodowe dosc czesto polecane sa modele AVM Fritz! z wbudowana bramka VoIP. Niestety nie mialem (nie)przyjemnosci z nich korzystac.

 

PS. Gdybys kupil router bez bramki i korzystal z komunikacji glosowej z uzyciem komputera - zainteresuj sie ustawieniami QoS w swoim "sieciowym pudelku". Modele z VoIP PRZYPUSZCZAM, ze odpowiednie priorytety dla rozmow glosowych ustawiaja same.

Quality of Service

 

O D-Linkach tez nie mam dobrego zdania (szczegolnie o DIR-524 czy 624), jednak do tej pory nie slyszalem zbyt wielu utyskiwan na dwa wspomniane modele, obslugujace otwarte oprogramowanie.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Router WiFi ma obsłużyć 4 laptopy.

3 laptopy mają karty WiFi 802.11g 54Mb/s , a jeden 802.11b 11Mb/s

 

Trochę teorii:

zarówno 802.11g jak i 802.11b korzystają z tego samego zakresu częstotliwości, różnica polega w korzystniejszym modulowaniu danych w trybie g.

Karta WiFi w routerze w nanosekundzie odbiera, albo nadaje ramkę do jednego nadajnika/odbiornika. Czas nadawania ramki w trybie b jest dużo dłuższy niż w trybie g, Co zauważalnie wpływa na wydajność sieci WiFi przy mieszanych odbiornikach b i g (po prostu przez czas nadawania ramki w trybie b - urządzenia z trybem g czekaja na swoją kolej)- stąd w wielu routerach jest opcja wyłaczenia trybu b w celu poprawienia wydajności.

Prędkość WiFi, to prędkość warstwy fizycznej... do tego dochodzi nakład ramek 802.11, który zarem z TCP/IP zabiera ok. 40% deklarowanego pasma.

Im więcej nadajników w sieci, tym więcej kolizji - sytuacji gdy 2 nadajniki zaczęły nadawać na 1 raz - nadanie takiej ramki jest przerywane i nadawane ponownie - to też wpływa na wydajność sieci Wifi.

 

1) Jeden laptop będzie stał obok routera i tu pytanie czy warto go podłączyć z routerem kablem zamiast WiFi , czy da to jakąś korzyść ?

tak... 1 urządzenie będzie rywalizowało mniej o pasmo w eterze przy dostępie do internetu. Przy kontakcie z pozostałymi urządzeniami będzie także korzyść, ale nie tak istotna.

2) Czy szybkość przy 4 uruchomionych komputerach z WiFi podzieli się przez 4 ?

przez kolizje, o których wspomniałem powyżej, oraz przez mieszany tryb odbiorników/nadajników (b i g) gdy wszystkie będą korzystały w jednej chwili ( znaczy ssały lub nadawały ) będzie to wartość dużo większa niż 4.

3) Czy tak samo będzie jeśli jeden podłączę kablem ?

najlepiej ten z kartą w trybie b. Ale jeżeli będziesz generował równocześnie przez wszystkie urządzenia duży ruch, tak przyniesie to korzyść.

4) Jaki router kupić ?

a jakie jest twoje zaawansowanie w systemy operacyjnie?? u mnie świetnie sprawdza się Asus WL500G2 z posadzonym OpenWRT - czyli linuxem, ale wymaga on trochę wiedzy. Omijaj D-Linki. Linksys'y są drogie, oferują nie za dużo możliwości ze standardowym softwarem, ale są stabilne i to co oferują serwują wydajnie. Choć jak we wszystkim może się trafić zbieg sprzętów, które się nie kochają.

Wszelkie rady i sugestie mile widziane.

 

Wszelkie sugestie co do prędkości nie mają sensu, jeżeli wykrzystanie sieci przez te laptopy będzie na poziomie:

1. 4 osoby przeglądają strony

2. 3 osoby przeglądają strony, a jedna ssie na max'a z sieci ( chyba, że ten w trybie b )

 

Jeżeli jednak będzie tak:

 

1 laptop jedzie na max'a na torrencie, a ty z drugiego laptopa sciagasz pliki z tego torrentowego, z trzeciego laptopa masz sesję na czwartego (pewnie przy telepie) za pomocą zdalnego pulpitu lub VNC, to tłok w WiFi mocno ci się odbije na prędkościach transferu.

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Pozdrawiam

 

Iro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie jest twoje zaawansowanie w systemy operacyjnie?? u mnie świetnie sprawdza się Asus WL500G2 z posadzonym OpenWRT - czyli linuxem, ale wymaga on trochę wiedzy. Omijaj D-Linki. Linksys'y są drogie, oferują nie za dużo możliwości ze standardowym softwarem, ale są stabilne i to co oferują serwują wydajnie.
A to niestety prawda - bodajze wiekszosc modeli nie potrafi pracowac nawet jako glupie AP-Client. Dlatego tez zawsze szybko podmienialem oryginalny firmware na Tomato. Niektore routery ASUSa maja ciekawa funkcje: moga sluzyc jako serwer FTP po podlaczeniu pamieci flash/kontrolera dyskow do jednego z portow USB. Dzieki drugiemu mamy serwer druku. Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy telefonia VoIP nie będzie działać w ogóle czy będzie , ale gorzej ?

Do tej pory nie używałem i nie wiadomo czy będę, ale lepiej mieć na wszelki wypadek.

 

router WiFi z VoIP'em, ma po prostu wbudowany moduł do VoIP'a w normalny router WiFi (ot takie 2 w jednym). Router WiFi z VoIP to poprostu oszczędność na gniazdkach ethernetowych, elektrycznych - po prostu odpada 1 dodatkowe urządzenie, a router ma 2 porty telefoniczne na dodatek. Jak nie korzystasz, olej VoIP. Jak cię najdzie na jego wykorzystywanie dokupisz sobie bramkę VoIP (np. LinkSys PAP-2T), chyba że Ci bardzo zależy.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   A to niestety prawda - bodajze wiekszosc modeli nie potrafi pracowac nawet jako glupie AP-Client. Dlatego tez zawsze szybko podmienialem oryginalne firmware na Tomato. Niektore routery ASUSa maja ciekawa funkcje: moga sluzyc jako serwer FTP po podlaczeniu pamieci flash/kontrolera dyskow do jednego z portow USB. Dzieki drugiemu mamy serwer druku.  

 

ten model co ja mam ma 2 porty USB w trybie 2.0 - może na tym chodzić wszystko to, co jest w stanie obsłużyć jajko linuxa (HDD, kamera itp.). A OpenWRT ma tyle pakietów, że szczęka opada ( nie wiem po co komu np. relacyjna baza danych na routerek :) ). I część Asus'ów ma fajną rzecz... można go zflashować nawet JPG-iem czy plikiem Word'owym i wcale nie oznacza to że go straciliśmy... naciskamy maleńki przycisk z tyłu przy starcie urządzenia, a on jest gotów do pobrania nowego oprogramowania. Zabawa opcjonalnym oprogramowaniem bez najmniejszego ryzyka... ma tylko jedną wadę - chip do WiFi to BCM a nie np. Atheros - praktycznie stabilne są tylko jajka seri 2.4, z tego co śledzę ludzie próbują.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

No pewnie, wielkie dzięki :notworthy: zaczynam trochę łapać o co kaman.

Co do pytania

" jakie jest twoje zaawansowanie w systemy operacyjnie?? "

lepiej nie pytaj :komputer:

 

Z jednego z linków odnośnie programowania DD-WRT podanych przez r.ziomber'a wynika że kiedyś można było kupić router z wgranym alternatywnym softem , ale konkretne okienko z ofertą w tej chwili jest puste.

 

Natknąłem się też na routery w standardzie N , może w coś takiego uderzyć

 

Linksys by Cisco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem po co komu np. relacyjna baza danych na routerek :)
***SQL na urzadzeniu o tak "niklej" wydajnosci jak routerek, to rzeczywiscie "dziwny" pomysl, ale serwer plikow FTP (mozna dzieki temu miec dostep do swoich danych bedac poza domem i korzystajac z "obcych" komputerow), wszelkiej masci komunikatory dzialajace w tle (irssi dla IRCa, EKG2 dla GG/Jabbera, slrn dla usenetu) czy tez klient torrent (rTorrent) to doskonale rozwiazania dla osob pracujacych na wielu komputerach i chcacych miec dostep do swoich danych/programow z raz zapisanymi ustawieniami z kazdego miejsca na swiecie.

 

Majac zmienne IP mozna skorzystac z serwisow typu DynDNS.

 

Na dodatek oszczedzamy wiele PLN na rachunkach za prad (w porownaniu do stawiania "rasowego" serwera). Mozna tez pobierac duze pliki np przez noc bez koniecznosci pozostawiania wlaczonego komputera.

 

Kilka "zabaw" z DD-WRT:

 

http://techniczny.wo...-bez-komputera/

 

http://techniczny.wo...dlinka-dir-320/

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Natknąłem się też na routery w standardzie N , może w coś takiego uderzyć

 

Linksys by Cisco

 

N to kolejny w rozwoju i jeszcze szybszy protokół WiFi - korzysta w wyższej częstotliwości ( coś chyba ok 5 GHZ, zamiast 2.4 przy b i g )

Na razie średnio popularny (znaczy powoli , ale pewnie kolejny laptop, ktory kupisz będzie juz miał kartę z protokołem N.

Generalnie routerki te obsługują b/g/n, więc jeżeli inwestujesz na długo z tym routerkiem, to chyba warto.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajne rzeczy , ale to raczej ponad moje siły :D Linuks'a nigdy na oczy nawet nie widziałem.

Jak ostatniego laptopa kupiłem z Ubuntu to nie potrafiłem przejść poza ekran powitalny :lol:

Czarna magia , czarna dziura i w ogóle :burza:

 

Fajnie by było podłączyć dysk i drukarkę do routera

 

ten model co ja mam ma 2 porty USB w trybie 2.0 - może na tym chodzić wszystko to, co jest w stanie obsłużyć jajko linuxa (HDD, kamera itp.). A OpenWRT ma tyle pakietów, że szczęka opada ( nie wiem po co komu np. relacyjna baza danych na routerek

 

a nie ma jakiegoś rozwiązania dla windziarzy , takich klikaczy bez wiedzy informatycznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N to kolejny w rozwoju i jeszcze szybszy protokół WiFi - korzysta w wyższej częstotliwości ( coś chyba ok 5 GHZ, zamiast 2.4 przy b i g )

Na razie średnio popularny (znaczy powoli , ale pewnie kolejny laptop, ktory kupisz będzie juz miał kartę z protokołem N.

Generalnie routerki te obsługują b/g/n, więc jeżeli inwestujesz na długo z tym routerkiem, to chyba warto.

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Mogę wpakować karty WIFI na USB lub PCMCIA do lapków które mam .

Jeśli byłby widoczny zysk w szybkości to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było podłączyć dysk i drukarkę do routera

a nie ma jakiegoś rozwiązania dla windziarzy , takich klikaczy bez wiedzy informatycznej ?

ASUS WL-500gP przy standardowym firmware obsluguje serwer plikow i druku. Uwaga: nie wszystkie drukarki poprawnie wspolpracuja z czyms takim, trzeba poszuzkac listy kompatybilnych zabrudzaczy papieru.

 

Bodajze ktorys z modeli AVM Fritz! standardowo obsluguje pamieci USB i ma wbudowana bramke VoIP.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos wcześniejszych opcji

Znalazłem Linksysa z wgranym Tomato

A ta puszke moge Ci rekomendowac z wlasnego doswiadczenia ;-)

 

Ma jeszcze jedna zalete: gdybys mial problem z zasiegiem, zawsze mozesz dokupic lepsza antene dookolna. Nowe Linksysy maja anteny wbudowane i wtedy na problemy z zasiegiem niewiele sie poradzi. Poza tym Tomato daje mozliwosc regulacji mocy nadajnika (choc i tak przepisowo nie nalezy przekraczac 100 mW). Trzeba tylko pamietac, ze wiekszosc Linksyfow uzywa zlacz antenowych TNC, podczas gdy prawie cala reszta swiata - SMA. Sa one wyraznie grubsze od tych drugich.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Asusa WL 500 plus dysk , plus drukarka już się wyleczyłem. To nie na moje siły , głowa mnie boli od samego czytania :D

 

problemy konfiguracyjne Asus WL 500

 

problemy cd

 

Szukam dalej , ale coś czuję że skończy się na zwykłym routerze bez żadnych drukarek i dysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.