Skocz do zawartości

Backfocus i obliczanie odległości


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W ostatnim czasie nauczyłem się, że każdy kto chce fotografować z użyciem kamery, flattenera i teleskopu po prostu MUSI siąść z kartką papieru i poprawnie poobliczać wszystkie odległości między tymi elementami. Są one bowiem inne dla każdego zestawu kamera-flattener-teleskop. Do kilku rzeczy sam doszedłem, wydaje mi się, poprawnie. Dlatego opiszę tutaj jak to należy robić, może komuś się przyda. A dodatkowo mam na końcu kilka pytań.

 

Backfocus kamery CCD to odległość między matrycą CCD a "frontem" kamery CCD. W moim przypadku, na stronie firmowej SBIGa jest informacja, że Backfocus wynosi 2,3cm. Nieprawda. Dochodzi bowiem jeszcze Front Plate i koło filtrowe. Po uwzględnieniu tych elementów okazuje się, że backfocus kamery CCD SBIG ST2000XM to 1,742 cala = 44,2mm. Więcej o tym: http://sbig.com/sbwhtmls/app_notes.htm

 

Teleskop to TSA-102S. Jego backfocus to 23cm. Flattener/reducer jaki mam to TV 0,8x do ogniskowych 800-1000mm (RFL-4087). Backfocus flattenera to całkowicie coś innego niż backfocus kamery. W przypadku flattenera jest to odległość jaka musi być zachowana od szkła tegoż flattenera do chipa kamery CCD. W moim przypadku jest to 55mm z tolerancją +-2mm. Podane jest to na stronach TV. Liczymy:

 

55mm (backfocus reduktora) - 44mm (backfocus kamery) = 11mm.

 

11mm to szerokość złączki, która połączy kamerę CCD oraz flattener. Konieczna jest ta odległość, aby uzyskać prawidłowy obraz i zdjęcie pozbawione wad - winetowania, komy.

Będę wdzięczny, gdyby ktoś potwierdził czy w powyższym opisie nie ma bzdur.

 

Teraz zaczynają się schody... nigdzie bowiem nie mogę dotrzeć do informacji, a jeśli już to są szczątkowe, dlatego proszę o pomoc.

Jaka powinna być odległość między flattenerem a końcem wyciągu okularowego? Czy ma to w ogóle znaczenie?

 

Najlepiej to widać na załączonym zdjęciu. Tak obecnie wygląda mój setup.

Pytanie, jakie sobie zadałem to czy ta złączka pierwsza nakręcana na wyciąg nie powinna mieć na przykład 50mm zamiast 10mm szerokości? A czemu nie? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Idąc tym tropem pojawiło się kilka pytań "szczegółowych". Jak obliczyć gdzie występuje płaszczyzna ostrości (punkt ostrości)? W jakiej odległości od początku wyciągu.

 

Biorąc nawet prosty układ: teleskop bez flattenera i przyczepiona bezpośrednio do wyciągu kamera CCD: w jaki sposób OBLICZYĆ płaszczyznę ostrości w takim przypadku? W jakiej odległości ustawić kamerę CCD aby złapała ostrość? I jak/czy zmienia tą płaszczyznę ostrości włożenie flattenera?

Ja wiem, że chociażby temperatura otoczenia ma wpływ na ostrość, wiem że dla każdej fali światła jest inny punkt ostrości (choć w tym przypadku tego refraktora ten problem nie występuje), ale czy są jakiekolwiek wzory, informacje które pozwolą obliczyć gdzie wypada płaszczyzna ostrości w połączeniu z TSA+flattener+kamera? Bo do tego zmierzam tak naprawdę.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

zestaw.jpg

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jaka powinna być odległość między flattenerem a końcem wyciągu okularowego? Czy ma to w ogóle znaczenie? ...

... Idąc tym tropem pojawiło się kilka pytań "szczegółowych". Jak obliczyć gdzie występuje płaszczyzna ostrości (punkt ostrości)? W jakiej odległości od początku wyciągu.

 

ależ to chyba oczywiste, że kamera ma płaszczyznę ostrości w ognisku teleskopu :rolleyes:

więc odejmujesz od ogniskowej (w Twoim chyba 816mm) długość(/grubość) tego co masz za wyciągiem - backfocus kamery, koło, złaczki, flattener itp

złączki przed flattenerem stosuje się po to, że ustawiona ostrość nie powinna wypadać na końcu wysuwu wyciągu (istnieje możliwość, że wyciąg po prostu nie będzie osiowo - "oklapnie", a z drugiej strony - żeby nie był wsunięty zbyt głęboko, bo może powodować winietowanie

pozdrowienia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ to chyba oczywiste, że kamera ma płaszczyznę ostrości w ognisku teleskopu :rolleyes:

 

:) Jasne. Coś innego jednak miałem na myśli. Dzisiaj sprawdziłem to "doświadczalnie". Płaszczyzna ostrości leży 23cm od początku wyciągu okularowego. Na zdjęciu zaznaczyłem dokładnie jaką odległość (skąd-dokąd) mam na myśli. I jest to dokładnie "backfocus" teleskopu, jaki podaje producent :) Definicją "backfocusu" dla teleskopu jest więc odległość między początkiem wyciągu okularowego a płaszczyzną ostrości - i tego nie wiedziałem, ani nigdzie tej informacji nie mogłem znaleźć.

 

Zakładam, że wsadzenie flattenera 0,8x zmniejszy backfocus do 18,4mm (18,4cm = 23cm x 0,8) czyli odpowiadając sobie na pytanie wyżej - wsadzenie złączki 50mm zamiast 11mm nic nie zmienia, bo będzie jeszcze "rezerwa" 184-135mm = 49mm na znalezienie ostrości. (135mm to złączki+backfocus kamery+szerokość flattenera).

Dobrze zakładam, że wsadzenie flattenera zmieni backfocus teleskopu o 0,8x ?

 

Po co mi to wszystko potrzebne? Przymierzam się do kupna kamery QSI z Off Axis Guider. Wiem już, że kupno kamery bez "złączkologi" jest bez sensu, dlatego muszę dokładnie policzyć wszystkie odległości, krążki światła etc. Do obecnego zestawu kupiłem już 2 zestawy złączek i okazało się, że są złe - winetowanie jest bardzo duże, bo jedna złączka jest aż o 2,4cm za długa. Trzeci zestaw chce już zamówić po przeliczeniu wszystkiego dokładnie :)

 

Pozdrawiam Krzysiek

plaszczyzna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dobrze zakładam, że wsadzenie flattenera zmieni backfocus teleskopu o 0,8x ?

...

ale dlaczego miałby zmienić cały backfocus?

flattener zmienia kierunek linii stożka światła, ale tylko między nim samym a kamerą, czyli na tych 55mm,

może lepiej jakbyś sobie to po prostu rozrysował na kartce na stożku swiatła,

coś w tym stylu:

back_focus.png

tylko naturalnie w skali

 

albo może ten wątek Ci pomoże: http://astro-forum.o...showtopic=27912

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś w tym stylu:

back_focus.png

 

Dzięki Sumas za ten rysunek. Wątek Adama oczywiście przeczytałem i dzisiaj w nocy, ostatecznie, wszystko policzyłem. Backfocus teleskopu zmienia się, ale tak jak słusznie napisałeś tylko na linii flattener-kamera CCD. W związku z tym, w moim przypadku, jest to 13,8mm (krótszy). To, co powyżej w mojej wiadomości napisałem o zmianie miejsce płaszczyzny ostrości jest oczywiście bzdurą... Chyba najpierw napisałem, a potem pomyślałem...

 

Kluczowa okazała się ta strona: http://timosastro.1g.fi/tools/focalreducer.html, która liczy wszystko, co związane z reduktorem. Wprawdzie nigdzie nie mogłem znaleźć informacji na temat ogniskowej mojego reduktora to na podstawie stopnia redukcji 0,8 i odległości od matrycy 55mm udało mi się ją obliczyć: 275mm. Podstawiając wszystkie wartości do tego kalkulatora wyszło coś takiego, jak na rysunkach poniżej. Kluczowy jest rysunek drugi.

 

Z elementów najistotniejszych: ważna jest też odległość reduktora od soczewki teleskopu. Aby tą odległość zachować potrzebuję złączki około 45mm nakręcanej bezpośrednio na wyciąg. Druga złączka musi mieć ~10mm, aby zachować już prawidłową odległość reduktor-CCD. Kolejna rzecz, to po wsadzeniu reduktora zmienia się miejsce występowania płaszczyzny ostrości. Niewiele, ale jednak. W tym przypadku, przesuwa się "do tyłu" o 13,8mm.

 

Liczyłem wszystko dwa razy, mam nadzieję że nie ma błędów.

Dzięki Sumas za pomoc!

 

Pozdrawiam, Krzysiek

schematy_teleskopu.png

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sumas za ten rysunek. Wątek Adama oczywiście przeczytałem i dzisiaj w nocy, ostatecznie, wszystko policzyłem. Backfocus teleskopu zmienia się, ale tak jak słusznie napisałeś tylko na linii flattener-kamera CCD. W związku z tym, w moim przypadku, jest to 13,8mm (krótszy). To, co powyżej w mojej wiadomości napisałem o zmianie miejsce płaszczyzny ostrości jest oczywiście bzdurą... Chyba najpierw napisałem, a potem pomyślałem...

 

Kluczowa okazała się ta strona: http://timosastro.1g.fi/tools/focalreducer.html, która liczy wszystko, co związane z reduktorem. Wprawdzie nigdzie nie mogłem znaleźć informacji na temat ogniskowej mojego reduktora to na podstawie stopnia redukcji 0,8 i odległości od matrycy 55mm udało mi się ją obliczyć: 275mm. Podstawiając wszystkie wartości do tego kalkulatora wyszło coś takiego, jak na rysunkach poniżej. Kluczowy jest rysunek drugi.

 

Z elementów najistotniejszych: ważna jest też odległość reduktora od soczewki teleskopu. Aby tą odległość zachować potrzebuję złączki około 45mm nakręcanej bezpośrednio na wyciąg. Druga złączka musi mieć ~10mm, aby zachować już prawidłową odległość reduktor-CCD. Kolejna rzecz, to po wsadzeniu reduktora zmienia się miejsce występowania płaszczyzny ostrości. Niewiele, ale jednak. W tym przypadku, przesuwa się "do tyłu" o 13,8mm.

 

Liczyłem wszystko dwa razy, mam nadzieję że nie ma błędów.

Dzięki Sumas za pomoc!

 

Pozdrawiam, Krzysiek

 

Hej,

Miałem podobne dylematy chcąc ustalić optymalną odleglość FF Televue w ED 80

nigdy mi się to nie udało w stopniu zadawalającym dla czipa 24x16 mm w moim Orionie SSPro :angry:

polecam Ci natomiast kontakt z Ińaki Lizaso na http://tech.groups.yahoo.com/group/takahashi-europe/

jestem przekonany, że otrzymasz wyczerpujące informacje nt. optymalnego setupu TSA 102

nawiasem mówiąc prawdopodobnie byłbyś bardziej zadowolony z dedykowanego FF Taka [TKA31582] http://www.optique-unterlinden.com/takahashi/en/TSA-102.accessories.php - jest bardziej rozwojowy bo pasuje do TOA 130 jeśli dobrze pamietam

no i nie skraca ogniskowej :D

niestety, cena tego FF jest obłędna

 

pozdrowienia

 

Piotr Marczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i nie skraca ogniskowej :D

niestety, cena tego FF jest obłędna

 

Akurat na skróceniu ogniskowej mi zależało:

a) f8 - bardzo ciemny teleskop do astrofoto, dzięki redukcji mam f 6.4 - już w miarę do akceptacji, choć i tak muszę naświetlać 3 razy dłużej niż na przykład przy f3.7 :) Światłosiła w astrofoto to jednak rzecz kluczowa... widać to chociażby po ostatnim zdjęciu M33 Adama. To tylko 5 minutowe klatki, a wyglądają jakby palił po 900 sekund :)

B) dokładność autoguidingu - to tylko EQ6. Wprawdzie nigdy nie miałem problemów z prowadzeniem nawet 800mm i to przy średnim ustawieniu na biegun, to jednak ciągle nie ufam tak do końca temu EQ6. Swoją drogą nigdy nie sprawdzałem, jak dokładny jest ten montaż - Maxim DL przy guidowaniu na 800mm pokazał ostatnio tylko (Plot->Camera Axes) max peak X: 1,4px a peak Y: 0,9 px, więc chyba jest nieźle... (?)

 

A co do meritum, to po 2 dniach walki i szukaniu informacji jestem na 99%, że powyższy rysunek i policzone na nim odległości są prawidłowe :) O ile tylko podana stronka (http://timosastro.1g.fi/tools/focalreducer.html) liczy wszystko prawidłowo!

 

Pozdrawiam, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Akurat na skróceniu ogniskowej mi zależało:

a) f8 - bardzo ciemny teleskop do astrofoto, dzięki redukcji mam f 6.4 - już w miarę do akceptacji, choć i tak muszę naświetlać 3 razy dłużej niż na przykład przy f3.7 :) Światłosiła w astrofoto to jednak rzecz kluczowa...

Jestem początkujący na tym forum ale na wikipedii znalazłe, że światłosiła to średnica obiektywu do ogniskowej. 102/816 to f8,

ale dlaczego 102/800 to f6.4 to już mi się nie zgadza.

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.