Skocz do zawartości

TAL 120 i zima


yogin

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytalem w instrukcji mojego TAL'a 120 przy opisie obserwacji zimą, że "aby umożliwić cyrkulację powietrza wewnątrz tubusu teleskopu, w oprawie zwierciadła głównego znajduje się otwór, który zakryty jest zatyczką. Podczas obserwacji zatyczkę należy wyjąć z oprawy". Przyjrzałem się teleskopowi: na dole tubusu (na zewnątrz) znajduje się odkręcana zaślepka o średnicy ok. 3cm. Po jej zdjęciu można widać spód zwierciadła głównego pokryty czymś co przypomina zwykły papier (?). Czy ktoś ma TAL 120 i może potwierdzić że chodzi o tą zaślepkę, czy może trzeba grzebać dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie ten TAL sprawuje? mozna cos sie dowiedziec? moze sobie kupie pod choinke, w himpolu jest promocja :)))

moglbys napisac troche o tym teleskopie z punktu widzenia uzytkownika, jakie ma mozliwosci, co nim obserwowales ? co ci sie podoba a co nie?

 

pozdrowionka przedświąteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym móc powiedzieć coś więcej na temat tego teleskopu, ale niestety ze względu na brak samochodu i fakt, że mieszkam w mieście, nie miałem jeszcze zbyt wielu okazji na obserwacje z prawdziwego zdarzenia. Wydaje się, że TAL120 to całkiem solidna propozycja za te pieniądze, zresztą kupując go opierałem się na opiniach zebranych na tym forum oraz na teleskopy.pl. Możesz oczekiwać bardzo dobrych obrazów księżyca ze szczegółami. KIlka dni temu dojrzałem Saturna z wyraźnie oddzielonym pierścieniem; warunki pogodowe uniemożliwiły jednak zobaczenie jakichkolwiek szczegółów. Podobnie było z Marsem kilka m-cy temu przy opozycji. Co do DS, to niestety warunki (brak samochodu, mieszkam w dużym mieście) na razie nie dały mi szansy na prawdziwe obserwacje. Polceam poszukać opinii innych osób. Co mogę stwierdzić na pewno, to TAL120 nie jest zbyt mobilny - ponad 20 kg wagi - ale coś za coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki yoginie za szczera odpowiedz:))

DS drżyjcie!!!

to mam juz dla siebie prezent pod choinke

dokupie do zestawu okular do planet,

szanowne forum czy cos w rodzaju 6,3 mm SP bedzie dobrym rozwiazaniem do takiego teleskopu do planet?

 

niemoge sie doczekac dorwac do teleskopu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłbyś sprecyzowac co oznacza wg ciebie mało komfortowy?

a wydawało mi sie ze okular ma miec super optyke

a tu jeszcze doznania estetyczne sie liczą :oops:

 

noo wiem ze lantan byłby wskazany ale nie dam za okular polowe kasy teleskopu:D :roll:

co byście polecili do planet w rozsądnej cenie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do planet :idea: i jeszcze krótko ogniskowy :?: :?: :?: to raczej polecam z serii ED lub lantanowy z wielką soczwą oczną, doskonałymi warstwami MC i komfortowo odsuniętą źrenicą wyjściową :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co się może wydawać, do planet komfort obserwacji jest ważny. Oznacza to mierzenie w jak największy eye relief (stosownie do możliwości finansowych oczywiście) - z tego względu odradzam SP 6,3. Powiększenie 200x wydaje mi się z doświadczenia zbyt duże. Chyba optymalne będzie 150-170x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
ED? a co to takiego?

mozna troszku wyjasnienia dla laika zupelnego w temacie?

w cenniku u pana Janusza rzeczowego ED nie widze :roll:

 

Nie ma ich jeszcze w ofercie bo duża ich dostawa przyjdzie dopiero na przełomie styczeń/luty i nie umieszczam ich dopuki nie mam ich zapasu do sprzedaży aby nie drażnić klientów ich brakiem ale widzę że jest coraz więcej pytań o nie i będę je musiał niebawem dokładnie opisać w naszej ofercie 8)

Okulary serii ED z egzotycznym szkłem o dużym współczynniku załamania i małej dyspersji podobnie(Extra Low Dispersion Glass) jak Lantany maja dużą soczewę oczną i odsunięcie źrenicy wyjściowej na ponad 20mm niezależnie od swojej ogniskowej co czyni je wielce użytecznymi i komfortowymi w obserwacjach planetarnych, mają od lantanów nawet o ładnych kilka stopni większe pola widzenia ale ostrość przy samym brzegu pola widzenia ustępuje trochę Lantanom ostrym od krawędzi do krawędzi pola widzenia 8)

Zważywszy na ich cenę mniejszą od 400 zł to właściwy zakup w średnim segmencie astronomicznego rynku okularowego 8)

Jak zwykle u nas ich jakość jest proporcjonalna do ceny a stosunek cena jakość mają już bardzo korzystny :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.