Skocz do zawartości

Jaki okular 2" do Synty 8"


MeCool

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od pewnego czasu noszę się z zamiarem zakupu okularu szerokokątnego i filtru mgławicowego do Synty 8". Po przeczytaniu dziesiątek postów, przeliczeniu dostępnych środków zdecydowalem się na filtr Baader UHC-S 2" i okular...

No właśnie na okular jeszcze ostatecznie się nie zdecydowałem. Ograniczyłem się do tej trójki:

1. Antares W70 2" 34mm - 400zl

2. W-O SWAN 33 mm 2" - 450zl

3. ORION Q70 SWA 32mm 2" - 500zl.

 

Najbliżej mi do wyboru SWAN 33 ale konkretnych argumentów mi nieco brak. Zdaję sobie sprawę, że temat w stylu który okular lepszy jest dość oklepany, ale może ktoś pomoże mi z wyborem i poda kilka za i przeciw. Opinie subiektywne również bardzo mile widziane.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jodłowie miałem możliwość porównania obrazów ze Scoposa 30 i SWANa 33 w Syncie 8".

Moje odczucia są mniej więcej takie:

obrazy zdecydowanie lepsze w Scoposie. Jest delikatne rozjechanie gwiazdek przy krawędzi, ale nie przeszkadzało mi to zbytnio. Natomiast w SWANie rozjechanie zaczyna się dużo wcześniej, a ostatnie 10-15% przy krawędzi to katastrofa - gwiazdy wyglądały jak kreseczki równoległe do diafragmy (mniej więcej jak na półgodzinnych ekspozycjach zrobionych przez nieruchomy aparat). I chociaż bardzo przypasowała mi w SWANie jego waga i ogniskowa, która dawała większe pole widzenia (abstrahując od większego pola widzenia samego okularu - 72° SWANa wobec 70° Scoposa*), to po kilkunastu minutach SWAN poszedł w odstawkę. Wady brzegowe były zbyt irytujące.

Muszę dodać, że przed zlotem obserwowałem wyłącznie przez kitowe plossle i z pewnością nie mam (jeszcze ;)) skrzywienia na punkcie idealnej korekcji pola.

A szukając okularu dla siebie, na pewno przed zakupem będę chciał porównać Scoposa 30 z Hyperionem 31. Tylko, czy różnica między 1,75° a 1,86° jest warta 150zł? (przy założeniu że uzyskiwane obrazy będą podobnej jakości)

Jak na razie - mój typ: Scopos 30.

 

___________________________________________________________________

*różnica była tak znaczna, że nawet zacząłem się zastanawiać, czy np. Scopos nie ma zawyżonego pola w specyfikacji. Ale być może wrażenie to pogłębiała różnica w ogniskowych obu okularów.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.