Skocz do zawartości

okular z podswietlonym krzyzem


prototype79

Rekomendowane odpowiedzi

witam

czy ktokolwiek widział okulary z podswietlonym "celownikiem" o ogniskowej wiekszej niz 12,5 mm?

zapragnałem zrobic sobie wypasiony szukacz i przydał by sie taki okularek z ogniskowa ok 25 mm

chyba, ze ktos ma inne pomysły jak zrobic podswietlenie w szukaczu (szukacz z kątowka 90)?

bede wdzieczny za wszelka pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wstawiłem (zaadoptowałem bo nie pasowało) szkiełko z krzyżykiem PZO do okularu PL z ogniskową 25mm (Niesamowita jakość i mikrometryczna grubość krzyża) wrażenia super.. Nie to co grubaśny krzyż w szukaczach Made China SW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten okular z krzyżem ma być do ręcznego guidingu przy astrofotografii osobną lunetą, to widziałem kiedyś, chyba u Adamo, taki zestaw z czerwoną diodą o regulowanej sile świecenia zamocowaną przy odrośniku lunety prowadzacej i świecącą przez skraj obiektywu do wnętrza tuby. Jest to może prymitywne rozwiazanie, mające sporo wad, ale też do wykonania we własnym zakresie, wystarczy mieć okular z krzyżem lub ten ostatni też zrobić niezależnie na jakimś tanim okularze.

Pozdrawiam

-J.

Edit: Przewinąłem wątek do początku i widzę,że chodzi o szukacz. Rozwązanie j.w. też da się do tego zastosować

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedzi

w zasadzie robie cos lepszego niz ten szukacz ktory mam obecnie (chyba 6x24 o ile pamietam)

wogole z niego nie kozystam tak prawde mowiac (niewygodna pozycja, nedzny widok, itp)

kiedys czytałem watek o fajnym szukaczu z katowka i zapragnałem miec cos na wzor tamtego szukacza

a podswietlony krzyz ma za zadanie ułatwic mi naprowadzanie teleskopu

w sumie to na razie nie bedzie podswietleniai zobacze czy tak celownik bedzie sie dostatecznie wyraznie odcinal od tła, jak nie bedzie mi pasowac to sie załozy diode

pytanie zadałem dlatego, iz czasem na giełdzie widywałem okulary z podswietleniem na ktore mnie bylo stac

tylko ogniskowa mi nie odpowiadała (celuje w parametry szukacza tak 7x50 albo nawet mniej :) )

na chwile obecna jestem juz w trakcie tworzenia szukacza

sam jestem ciekaw czy cos sensownego uda mi sie zrobic :)

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.