Skocz do zawartości

Sprzęt do obserwacji


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tutaj na forum nowym użytkownikiem i chciałbym się przedstawić. Mam na imię Paweł, mieszkam w Zagórzu (mała miejscowość z ciemnym niebem :D ).Interesuje się astronomią i akwarystyką. Wcześniej posiadałem lornetkę 7x35, a także 10x50. Z niebem więc zdążyłem się trochę "zaprzyjaźnić".Postanowiłem teraz przesiąść się na coś mocniejszego i nie za bardzo wiem co wybrać :( .To forum już kilka razy przeglądałem i w dalszym ciągu jestem niezdecydowany.Mam więc nadzieję, że Wy jako doświadczone w tej sprawie osoby pomożecoie mi w wyborze tego najlepszego sprzętu :D . Powiem zaraz na wstępie, że nie mam na ten cel zbyt wiele kasy (do ok.1500zł :? ).Interesują mnie zarówno planety jak i DS. Posiadam duży ogród z ciemnym niebem, więc wyjazdy poza miejsce zamieszkania, nie będą konieczne :D. W przyszłości chciałbym także zająć się astrofotografią.

 

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i życzę wszystkim Wesołych Świąt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na forum:D

ludzie tu są super, doradzają jak tylko mogą, atmosfera jest bojowa, jak pogody nie ma to wszystkich nerwa bierze itd:)

na lepsze forum nie mogles trafic:)

jeżeli to ten Zagórz za Sanokiem to przybij piątke:D Krosno sie kłania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

p@wle, jak do DS to tylko duuuuuży Newton, jak do planet to tylko dooooobry refraktor a jak do astrofoto to tylko staaaaabilny montaż paralaktyczny, połączenie tych 3 cech w jednym instrumencie będzie trudne i dość drogie, oceniam go na około 6-10 k€ na starcie a skoro nie wiemy nic o twoim budżecie zakupu to ciężko będzie coś poradzić konkretnie :?

Krótko mówiąc ile możesz wydać na sprzęt do uprawiania hobby zwanego Astronomią Amatorską :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli do tych 3 wymianionych wcześniej zastosowań to polecałbym jakiegos Newtomna klasy conajmnie 130-150mm na przyzwoitym paralaktyku z możliwością dokupinia napędu, wszelkie jego kryteria spełnia teleskop Soligor MT-750 z ogniskowa 750mm na solidnym montażu paralaktycznym i z lustrem o średnicy 150mm, jasny, dobry do mgławic, do Planet też sie spoko nada a po dokupieniu napędu można będzie nim spróbować coś pofocić na Piggybacku aparatem i w ognisku głównym powiedzmy WEB kamerką 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gdyby byla Synta 200/1200 do dostania to bym ci ja rekomendowal (mozesz sprobowac sie zapisac, bo bedzie pewnie niedlugo dostawa).

 

Ja w tym przedziale szukalbym wlasnie newtona 200mm >=F6 (krotsze gorzej sprawuja sie przy planetach, a szczegolnie w tej taniej kategorii). Ale dobrej jakosci lustro 150 mm tez da Ci duzo satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz - Soligor...

Ale radzę jak zwykle spokój w wyborze telepa. Pośpiech jest złym doradcą. Ja wybierałem jakieś pół roku. W końcu zdecydowałem się w 5 minet na Syntę, ale poprzedzone to było długimi rozważaniami i rozmowami z ludźmi na forum.

Pozdrawiam

i oczywiście polecam Syntę bez wachania. Poczytaj tu trochę o tym teleskopie a sam się przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby dlaczego? Czytaj forum uważnie! Grendlerem to żaden z nas nie jest (no może PTL i Janusz...), ale Synta spokojnie do focenia się nada, tylko trzeba do niej co nie co doczepić. Na piggy zapomnij bo do tego paralaktyk potrzebny, ale obrazy daje takie że ho ho.

A o zmotoryzowaniu jej możesz poczytać w "Warsztacie ATM".

Jak na początek to brać syntę na Dobsie, a potem motoryzować do focenia. Wielu z nas wybrało właśnie ten model jako "decelowy", a wierz mi astrofoto to to, co Tygryski lubią najbardziej...

...ale Soligorek też może być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki sam dylemat 4 miesiące temu , też fundusze tak około 1500zł i dzięki pomocy ekspertów 8) z forum zdecydowałem się na synte ,tyle że za późno wpadłem na to aby ją kupić i mi zwiała, teraz więc czekam na nią pod choinką 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby dlaczego? Czytaj forum uważnie! Grendlerem to żaden z nas nie jest (no może PTL i Janusz...), ale Synta spokojnie do focenia się nada, tylko trzeba do niej co nie co doczepić. Na piggy zapomnij bo do tego paralaktyk potrzebny, ale obrazy daje takie że ho ho.  

 

Emde, nie siej herezji. Dobson z definicji się nie nadaje do astrofoto, i nie pomoże prowadzenie. Jasne rzeczy to owszem, można trzaskac webem z prowadzeniem, ale nic ponadto. No chyba, że klin sobie zmontujesz i jakoś to wszystko zgrasz :?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, nie siej herezji. Dobson z definicji się nie nadaje do astrofoto, i nie pomoże prowadzenie. Jasne rzeczy to owszem, można trzaskac webem z prowadzeniem, ale nic ponadto. No chyba, że klin sobie zmontujesz i jakoś to wszystko zgrasz  

pozdro

 

...herezje to moja specjalność... :lol: Powiedz to tym którzy mają Dobsy z Syntą na widełkach że z definicji to niech nie zabieraja się za foty... albo spójrz na próby Andrzeja albo Adama, albo Leszka...

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.