Skocz do zawartości

#905 Zmienny Filtr Polaryzacyjny (1.25") MEADE


lava71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś może zmusił kiedyś Syntę 8" do prawidłowego działania z "#905 Zmienny Filtr Polaryzacyjny (1.25") MEADE"

http://allegro.pl/show_item.php?item=731649244

Niestety filtr jest "długi" i wyciąg Synty już się nie wyrabia z ostrzeniem.

Propozycje?

- pozbyć się filterka i nabyć odpowiednik Celestrona, który podobno jeszcze się mieści w zasięgu zmian wyciągu?

- nabyć/dorobić inną (krótszą) redukcję 2"/1.25"?

- inne rozwiąznie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam podobny problem: SYNTA 10", filtr polaryzacyjny CELESTRONA. Jak wkręcę filtr do LVW 13mm to z ledwością łapię ostrość-taka kombinacja jest po prostu za długa i wyciąg faktycznie nie wyrabia, albo ledwo ledwo na granicy ostrości!!! Trochę lipa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uniknąć takiego problemu polecam filtry polaryzacyjne Oriona. Korzystam właśnie z takiego i nigdy nie miałem problemów z wyostrzeniem obrazu (a mam zwyczajny wyciąg). Kiedyś też miałem Celestrona i nie było już tak kolorowo. Tylko nie pamiętam w którą stronę brakowało wyciągu. Wydaje mi się, że wyciąg był za krótki w wysuwie, więc, trzeba by zastosować jakoś przedłużkę (np. MEADE Extension Tube).

Edytowane przez mateusz_18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr polaryzacyjny Celestrona 1,25", przynajmniej ten, który posiadam, ma możliwość zastosowania go w dwóch różnych konfiguracjach:

 

1. W pierwszym przypadku można skorzystać z dołączanej do filtra tulejki 1,25", w której mocujemy okular. Może okazać się, że okular nie będzie ostrzył, gdyż zwiększa nam to odległość między wyciągiem i okularem (płaszczyzna ostrości wypadnie zbyt nisko).

 

2. Możemy także odkręcić filtr od tulei i wkręcić go bezpośrednio w okular. W tym przypadku nie zwiększa się dystans wyciąg-okular, czyli wszystkie okulary, które ostrzą bez filtra, będą ostrzyły także z nim.

 

Filtry Oriona nie mają dołączanej tulei, więc w ich przypadku mamy tylko tę drugą możliwość. Nie wiem jak w przypadku filtra polaryzacyjnego Meade.

Celestron.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety filtr polaryzacyjny Meade nie jest rozbieralny. Co prawda znalazłem już tymczasowe rozwiązanie a nawet i docelowe ale wymagało by to wykonania dodatkowego nagwintowania.

Poza tym filtr sprawuje się dobrze i oczywiście idealnie spełnia swoją funkcję.

Podumam jeszcze czy wykonać zmianę na Celestrona czy pozostać przy obecnym.

 

Dzięki za wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedyś też miałem Celestrona i nie było już tak kolorowo. Tylko nie pamiętam w którą stronę brakowało wyciągu

 

Nie wiem w jaki sposob mozna w ogóle korzystać z tej tulei Celestrona. Żaden mój okular nie wchodzi w nią na tyle, żeby sie utrzymał (może coś robię nie tak, ale co tam można robić nie tak?). Zawsze używam samych filtrów wkręcanych w okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.