Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 800-900zł


Rasoir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nazbierałem troszkę kasiorki, tak z 900zł i chciałbym to przeznaczyć na zakup sprzętu do obserwacji nieba. Interesują mnie planety, Księżyc, może jakieś mgławice i inne ciekawe rzeczy na niebie (jakie mógłbym zobaczyć chciałbym się dowiedzieć od Was). W temacie tym jestem raczej amatorem (oprócz oglądania Księżyca przez lornetkę i mały teleskopik oraz gapienia się przez lornetkę na Jowisza nie robiłem w tym temacie nic więcej). Nie interesuje mnie mobilność, bo mieszkam na wsi gdzie nocą niebo jest przecudowne więc przemieszczać się nigdzie nie będę, choć dużo obserwacji będę przeprowadzał z balkonu więc nie wiadomo jak ogromny też nie może być :)

 

I teraz pytanie, jaki teleskop byłby dla mnie najbardziej odpowiedni? Czym się kierować przy zakupie? Co mi polecacie w tym przedziale cenowym? Oczywiście ja nie oczekuje nie wiadomo jakiej jakości, bo tak jak mówię jestem amatorem.

 

Podoba mi się ten, ale czy jest wart ceny i moich wymagań?

 

http://www.allegro.pl/item760704608_teleskop_celestron_astromaster_130eq_motor_drive.html

 

Na czym polega to Motor Drive?

 

Czekam na propozycję i opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pod Twoje ciemne niebo, to jest zły wybór. Do planet za krótka ogniskowa, do DS-ów za mała apertura...

Celuj może w jakiegś dobsa, możesz poczaić się na forumowej giełdzie i zapolować może na nieśmiertelną Synte 8", która pokaże Ci dużo więcej niz ten Celestron.

A ten Motor Drive to tylko napęd do osi, ale nigdzie nie pisze czy do jednej czy dwóch. Na pewno to nie jest system Go-To, a jeśli ma sie dobre niebo i mobilność nie jest wymagana to lepiej iść w jak największą aperture (średnice).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nazbierałem troszkę kasiorki, tak z 900zł i chciałbym to przeznaczyć na zakup sprzętu do obserwacji nieba. Interesują mnie planety, Księżyc, może jakieś mgławice i inne ciekawe rzeczy na niebie (jakie mógłbym zobaczyć chciałbym się dowiedzieć od Was).

 

1. Nie kupuj na Allegro.pl

2. Jeśli już teleskop o średnicy 130mm, to na pewno o dłuższej ogniskowej (800-900mm) - będzie bardziej uniwersalny pod Twoje potrzeby. Ja "prawdziwą" przygodę z astronomią zaczynałem od 130/900 i nie narzekałem na ten sprzęt.

3. Wypatruj koniecznie co się pojawia na AstroMarkecie - dział na niniejszym forum, gdzie użytkownicy forum wystawiają swój sprzęt astronomiczny na sprzedaż - bardzo często można trafić na ciekawe okazje.

4. Jeśli jesteś pewny, że żadnej astrofotografii nie będziesz chciał, to szukaj czegoś w granicach 15-20cm średnicy na Dobsonie. Piotrek dobrze radzi.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, co do astrofotografii to na pewno nie, bo akurat ta dziedzina mnie w ogóle nie interesuje.

 

Czyli ogólnie wszędobylska Synta :) Więc to na pewno super sprzęt jest. I mówicie że na tym mógłbym pooglądać planety i naszego satelitę?

 

A powiedzcie mi jak się mają ceny tych modeli 6" i 8"? Żebym mniej więcej widział ile dać żeby nie przepłacić :)

 

Kolejne pytanie to czemu nie na allegro? Nawet docelowego modelu?

 

Dzięki za dotychczasową pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupować coś używanego (nowej Synty 8" za te pieniądze nie kupisz) to lepiej kupować na forum, masz wtedy małą szansę (wręcz znikomą) że ktoś Cię oszuka sprzedając np coś uwalonego.

Jeśli chodzi o Synte 6" to mając dobre ciemne niebo, te 6 cali będzie za małe, różnica w tych dwóch calach już jest bardzo widoczna, a zresztą wiele razy pisane było na forum, że do DS-ów 8 cali to takie podstawowe minimum.

Oczywiście 6" też pokaże dużo DS-ów, ale jednak nie tak ładnych jakie zaprezentuje już 8". Oczywiście od 8" lepsze będzie 10", od 10" 12" i tak dalej i tak dalej...

Mimo tej koszmarnej choroby zwanej "dwucalicą złośliwą" 8" jest najlepszym możliwym minimum!

Oczywiście planetki i Księżyc tym bardziej są do podziwiania, ale musisz się zaopatrzyć w jakiś filterek do księżyca, bo będzie boleśnie raziło!

Co do cen to musisz poszukać sobie w archiwum forumowego astromarketu!

Pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym chciał oglądać głównie Księżyc i planety to styknęła by ta 6"? Bo jednak te tysiąc ileś złotych to za dużo troszkę :) A te przez Was zwane DS to co to dokładnie jest? :P

 

DS to obiekty mgławicowe - galaktyki, gromady gwiazd, mgławice.

Im większa średnica teleskopu tym lepiej. Zarówno do DSów, jak i do obiektów układu słonecznego.

 

Rasoir - wyszukiwarka prawdę Ci powie. Poszukaj na Google; na niniejszej wyszukiwarce forumowej. Tutaj jest 340 tysięcy wiadomości napisanych. Pytań podobnych do Twoich było już pewnie kilkanaście. My tu chętnie pomożemy, ale jak sam nie poszukasz informacji to na pewno nie dokonasz najlepszego z możliwych zakupów.

 

Pozdrawiam Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6" to ok 800zł

8" to ok 1250zł

 

niestety nowe synty są z dziadowskimi okularami kelnera więc w zasdzie trzeba sie nastawiac juz na późniejsze dokupowanie okularków

Synta 6" jak i 8" na dobsonie jest sprzedawana z plosslami. Ja kupiłem niedawno 8" i dostałem z plosslami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te przez Was zwane DS to co to dokładnie jest? :P

 

Wiesz co? zanim kupisz sobie teleskop, to może zacznij od zainteresowania się astronomią.

Bo na razie to jest na zasadzie interesuję się na astronomią, bo wiem gdzie jest niebo i widziałem kiedyś gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację, choć nie do końca. Jak na razie jedynie się zastanawiam, choć moje zainteresowanie to nie tylko wiedza na temat położenia nieba, bardziej interesują mnie planety i nasz Księżyc niż odległe obiekty. Jednak jeżeli bym go kupił to na pewno zaczął bym się tym interesować na poważnie :) A nie tylko na zasadzie "mniej więcej". Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a teraz juz mozna nie dostać. widziałem naocznie z czym są, więc nie jest już sprzedawana.

To już teraz chyba wiem dlaczego dobsony potaniały. Ja zapłaciłem za 8" ponad stówe więcej niż są teraz, kilka dni później kosztowała już 1249zł.

A z Cryfordem chociaż były te synty co widziałeś?

 

W Delcie, Astrokraku i teleskopy.net wszędzie napisane, że Plossle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Delcie, Astrokraku i teleskopy.net wszędzie napisane, że Plossle

 

Papier przyjmie wszystko ;)

Posłuchaj McArti'ego, doświadczonego kolegę, wie przecież, co mówi.

Kiedyś Synta 8" była sprzedawana ze zwykłym wyciągiem R&P oraz dwoma plosslami (które podpisane były "super plossl"). Teraz Synty mają crayfordy, a w zestawie kellnery (podpisane po prostu "super"). To jest dowiedzione naukowo i laboratoryjnie, były rozkręcane :)

 

Jak chcesz to poszukaj na forum, bo było już o tym z 5 razy. Są nawet zdjęcia.

 

edytka

A sam Ci znalazłem :)

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21746&view=findpost&p=293653

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Synta 8" była sprzedawana ze zwykłym wyciągiem R&P oraz dwoma plosslami (które podpisane były "super plossl"). Teraz Synty mają crayfordy, a w zestawie kellnery (podpisane po prostu "super").

Ja kupiłem 8" niecałe dwa miesiące temu, mam cryforda i plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej interesują mnie planety

obytrzy? ;) (Jowisz, Saturn, Mars raz na dwa lata)

 

problem taki, że z jakąs wiedza wcześniej robisz zakup świadomie. a tak nawet niewiesz czego sie spodziewasz a jak zobaczysz M42 to może zamiast ogladac księzyc, bedziesz w niego kamieniami rzucał do końca życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej interesują mnie planety i nasz Księżyc niż odległe obiekty

W uzupełnieniu TEJ wypowiedzi McArtiego, dodam jeszcze wypowiedź Wimmera.

Oczywiście również uważam, że ośmiocalowa Synta z drugiej ręki byłaby jednym z najlepszych wyborów (przede wszystkim ze względu na dużą uniwersalność - z powodzeniem można w niej oglądać i DSy i planety i Księżyc)

Podejrzewam, że bez większego problemu udałoby Ci się kupić takową i zmieścić się w założonym budżecie.

 

ps. @Chodak: też o tym pomyślałem :ha:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i rzeczywiście macie racje, może najpierw powinienem się na poważnie zainteresować teorią i jakimiś ilustracjami w atlasach a nie od razu kupować teleskopik. W każdym razie dzięki za rozjaśnienie mi sprawy, bo teraz już wiem czego szukam i po co :)

Nie rób tego. Obrazki w atlasach i książkach przedstawiające kolorowe i ogromne mgławice i galaktyki nijak się mają do rzeczywistego obrazu w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.