Skocz do zawartości

PROSZĘ O POMOC


GRACJAN`ek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam pytanie do forumowiczów.Kupiłem mój pierwszy teleskop Marki CLESTRON i mam pytanie pewnie wyda się wam to śmieszne ale chciał bym sie dowiedzieć jaki jest poprawny obraz pry obserwacji.wczoraj pierwszy raz oglądałem gwiazde i niejestem pewien jaki widok jest poprawny taki że widać gwiazde podobnie jak gołym okiem tylko o wiele jaśniejszą czy widok gwiazdy na całym lustrze ale wtedy widać te trzy ramiona od małego lusterka.Mój teleskop CELESTRON Firstscope 114 EQ 4.5" Newtonian i przy okazji czy ten teleskop jest w miare względny?? Z GÓRY DZIEKUJE ZA POMOC.POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum,

może wydać Ci się to śmieszne, ale w teleskopie gwiazdki ustawiasz pokrętłem wyciągu tak, aby były jak najmniejsze i wtedy powinno być lepiej :)

 

OKi wielkie dzięki.A co z tym teleskopem czy jest w miare dobry i gdzie można kupić jakąś przejściówke żebym mógł robić zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKi wielkie dzięki.A co z tym teleskopem czy jest w miare dobry i gdzie można kupić jakąś przejściówke żebym mógł robić zdjęcia.

Kupiłeś w "miarę" najtańszy teleskop i jego "dobroć" jest wprost proporcjonalna do ceny. :rolleyes:

Zanim pomyślisz o przejściówce i robieniu zdjęć naucz się obsługiwać teleskop.

Zdjęcia tym sprzętem to chyba tylko Księżyca w projekcji okularowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest to 114/500 to większego szajsu kupić sie nie dało :) chyba, że cie oglądanie ostrego obrazu nieba nigdy nie bedzie interesować.

 

ps. obawiam sie, że masz 114/1000 i dopóki nie bedziesz wiedział co to jest kolimacja i jej nie wykonasz to bedziesz miał niedość, że nieostro to jeszcze zielonoczerwone obwódki na wszystkim.

 

ps2. w ramach już kompletnej informacji. chyba ze to 114/900 to trofiłeś dość dobrze :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie dobijaj bardziej chłopaka...

Jak już kupił to po ptokach, no chyba że jeszcze może oddać to radzimy to zrobić.

Co do widoku gwiazd, to chyba pośpieszyłeś się z kupnem teleskopu, bo to troszkę tak jakbyś kupił auto nie mając prawa jazdy.

Jeśli nie możesz oddać tego "teleskopu" to wykorzystaj go na maxa do nauki nieba, tylko pamiętaj że w tym przypadku nie powinieneś wogóle myśleć o dużych powiększeniach (o czym pewnie marzyłeś ;) ).

Kup sobie jakiś poradnik dla nowicjuszy, jakąś mape nieba no i poznaj swój teleskop, żebyś mógł odnaleść nim cokolwiek, nie tylko pojedyńcze gwiazdy.

Pozdro :Beer:

 

P.S.

 

www.celestia.pl - tam masz dużo informacji technicznych i nie tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi się historia pewnego redaktora pisma astronomicznego, który przez kilka lat obserwował niebo przez pleksiglasową szybę, bo rodzice nie pozwalali mu się pałętać po nocy. Gracjanie, wszystko zależy od pasji.

 

Twoim teleskopem można robić mnóstwo rzeczy, z czego niektóre można nawet nazwać badaniami naukowymi.

Twój teleskop jest prawdziwym lexusem, w porównaniu z tym, czego używał Galileusz.

 

Problem w tym, że kupiłeś coś o czym nie masz zielonego pojęcia. Teraz, musisz to odłożyć na bok i poczytać, żeby wiedzieć z czym to się wszystko je.

 

Polecam Ci starą ale dobrą książkę Davida H Levy - "Niebo. Poradnik użytkownika". Choć wiem że pojawiły się już nowsze pozycje, to ta jest dla mnie klasykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gracjanie, do kolekcji niezbędnych poradników śladem bodla_point dorzucę jeszcze:

 

- "Niebo na weekend" P. Rudzia -wydawane w różnych wersjach, także jako Atlas Nieba przez Pascal-a, posiada mapki nieba bedące namiastką atlasu, w sam raz dla poczatkujacych z niedużym teleskopem [jak Twój] lub lornetką.

 

- www.celestia.pl -kopalnia wiedzy na podstawowe tematy, m. in. poradnik "Jak obserwować" Zacznij od tego, by uniknąć typowych wpadek początkujacego

 

- jakiś darmowy program typu planetarium, jest ich mnóstwo; z najprostszych Hello Nothern Sky, Cartes du Ciel, Stellarium -te programy to symulacje nieba w komputerze, w odróżnieniu od papierowego atlasu nieba pzwalaja symulować ruch obiektów zmieniających swe położenie względem gwiazd, jak Ksieżyc,planety, asteroidy, komety itp. polecam Ci na poczatek bojów z teleskopem obejrzec księżyce Jowisza, komputer z programem j. w. powie Ci, które widziałeś.

 

Naucz sie rozpoznawać gwiazdozbiory, przynajmniej te najłatwiejsze, z konstelacjami jasnych gwiazd majacymi charakterystyczne kształty, np. Kasjopeja, Orion, Wielka Niedzwiedzica [częścią tej ostatniej jest Wielki Wóz]. Jeśli możesz, spróbuj też zdobyć jakas lornetkę, najlepiej 10x50 lub 7x50, ale nawet 8x30 czy 7x35 będzie przydatna.

Co do Twojego teleskopu, to całkiem sporo można nim zobaczyć, 114/900 był kiedyś uważany za niezły starter, choć mały. Nie ma koszmarnych wad modeli 114/500 i tego 114/1000 z wbudowanym na stałe Barlowem, można nieco poprawić jego mozliowści uzupełniajac zestaw okularów. Ale to dopiero, jak już opanujesz podstawy. Z czasem poznasz jego ograniczenia i wtedy jako świadomy astroamator przesiadziesz sie na większy sprzęt.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za pomoc chociaż trochę się zdołowałem że mam taki drętwy teleskop ale pociesza mnie to że jest to 114 900 i dałem za niego niecałe 300zł :notworthy:

 

no to jeszcze napisz jakie dostałeś z nim okulary i czy masz montaż EQ1 czy EQ2 a może taki gruby jeszcze troche lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolego masz Newtona 114/900 czyli minimum w tej klasie ale to nie znaczy że jesteś do tyłu .Lusterko w twoim sprzęcie wystarczy aby zliczyc całego Messiera i zahaczyc o ktalog NGC .Masz sprzet dedykowany do obserwacji planet i księżyca posiada bardzo małą obstrukcje centralna co zdecydowanie podwyższa kontrast tak bardzo pożądany przy obserwacji tych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do ciebie pytanie: czy już opanowałeś nakierowywanie teleskopu na obiekt? Pytam o to dlatego, że twój teleskop stoi na montażu EQ2 a wiec małym paralaktyku, który jest o wiele trudniejszy w obsłudze niż montaże azymutalne np. AZ3. Jednak zalecam kupno lornetki astronomicznej tzn. lornetki o dużej średnicy obiektywu. Nie jestem znawcą lornetek ale najlepsza byłaby lornetka 15x70 np. Celestron SkyMaster 15x70. Pamiętaj jednak, że taka apertura obiektywu jest równoznaczna z ceną ok. 400-500zł. Innym, tańszym rozwiązaniem są lornetki 7x50 i 10x50. Ich cena to ok. 300zł. Wiec czy zdecydujesz się lornetkę 15x70 czy na 7x50 zapłcisz tyle samo lub więcej niż za twój teleskop. Jednak lornetki doskonale przygotowują do obserwacji teleskopowych.

 

Pozdrawiam :papa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do ciebie pytanie: czy już opanowałeś nakierowywanie teleskopu na obiekt? Pytam o to dlatego, że twój teleskop stoi na montażu EQ2 a wiec małym paralaktyku, który jest o wiele trudniejszy w obsłudze niż montaże azymutalne np. AZ3.

 

Hej

Ja uwazam ze to nie jest prawda. Paralaktyk jest latwiejszy tak naprawde. Jak ustawisz go na Gwiazde polarna( co nie jest trudne) to wystarczy ze namierzysz obiekt a potem krecisz jednym pokretlem i teleskop caly czas bedzie podazal za wybranym obiektem. pozatym montaz azymutalny np. AZ3 dziala kiepsko w zenicie. AZ 4 nie ma mikroruchow i ciezej sie nim dokladnie operuje a Vixen porta jest bardzo droga.

 

Planety poogladasz. Okularem 10 bedziesz mial powiekszenie 90. Do Jowisza wystarczy. Ksiezyc bedzie super. Mars bedzie pewnie maly( jeszcze gonie widzialem podczas opozycji). Ja wczoraj Achromatem 80/400 oglalem Jowisza w powiekszeniu 100x przy uzyciu Plossla 4. I jakos sie dalo :rolleyes: A to napewno nie jest teleskop do Plenet. Saturna tez w nim ladnie widzialem. Jasne ze chce sie wiecej i lepiej ale jak sie chce to i twoim sie da. Ja bym wolal EQ2 niz AZ3

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie powiem tak. Chłopaki powyżej mają rację. Jak juz masz sprzęt to zaopatrz się w odpowiednią lekturę i poczytaj dokładnie jak używać sprzętu by obserwacja była przyjemnością. Pamiętam jak kupiłem swój teleskop, zmontowałem go (na szczęście poprawnie) i mimo jakiejś tam wiedzy książkowej na poczatku wogóle nie wiedzialem jak zabrać się do obserwacji. Dlatego z książką w ręku krok po kroku doszedłem co, gdzie, jak i kiedy :D

Jak na pierwszy sprzęt, Twój jest w miarę ok i do nauki obserwacji nieba nadaje się w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem że posiadam montaż paralaktyczny i właśnie EQ2. Prawdę mówiąc gdyby nie istrukcja obsługi teleskopu zapewne wcale bym go nie używał. Przed kupieniem teleskopu sporo czytałem na Celestii i chyba właśnie ona uchruniła mnie przed kupieniem pewnego taniego teleskopu z Allegro. Polecam Celestię która jest prawie "Wikipedią astronomi amatorskiej".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.