Skocz do zawartości

2" kątówka do Maka 102


Kuba K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Mam problem natury technicznej. Wie może ktoś z Was jak zapiąć do Maka 102 2" kątówkę 90 stopni? Z tego co zdążyłem się zorientować, to potrzebna będzie jakaś złączka, którą trzeba będzie wkręcić bezpośrednio do Maka i w niej możliwe będzie zamontowanie 2" kątówki. Sprawa wygląda identycznie jak w przypadku montowania kątówki 1,25". Trzeba tylko wymienić to "coś" co łączy kątówkę z Makiem, a nie wiem jak to się fachowo nazywa i gdzie można coś takiego dostać.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa Visualback. Zdaje się, że mam gdzieś takowy, ale muszę się upewnić czy pasowałby do Twojego maka. Odezwę się na PW, gdyż to nie jest miejsce do zawierania transakcji. ;)

 

*edytka*

Oj, chyba raczej nie będzie pasował :(

I chyba nie odezwę się na PW, gdyż na razie nie możesz korzystać ze skrzynki PW :(

Bądź tak dobry i wklej zdjęcie tyłu Twojego teleskopu, tam gdzie mocujesz kątówkę 1,25", to będzie od razu wiadomo.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, szkopuł tkwi w tym gwincie w maku. Nie wiem co to za gwint. Właśnie do niego trzeba coś wkręcić (jakaś złączka) a potem zamocować kątówkę. Fotki postaram się wkleić jutro.

 

/edit/

Faktycznie jeszcze nie mam skrzynki PW :(

Rozmawiałem dziś z kolegą, który też miał maka i powiedział mi, że te gwinty są takie same w każdym maku: 80, 90, 102, 127, 150. Nie wiem czy nie będzie to gwint T2.

Teraz wyszła nowa czarna seria 127 i 150 i tam już seryjnie są kątówki 2".

Edytowane przez Kuba K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem czy nie będzie to gwint T2...

 

Możesz być na 100% pewny, że na wyjściu tego Maka nie masz gwintu T2. Ten gwint jest tylko na końcówce Visual Backa, który jest nakręcany na ten wychodzący z tuby gwint.

Jak miałem Maka 127mm, to miałem taki właśnie pierścień pośredni, na który nakręcałem VisualBack 2", ale kompletnie nie pamiętam jaki to był gwint.

Tak informacyjnie, to ja ten pierścień zamówiłem w AK i działało ;)

Pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz być na 100% pewny, że na wyjściu tego Maka nie masz gwintu T2. Ten gwint jest tylko na końcówce Visual Backa, który jest nakręcany na ten wychodzący z tuby gwint.

Jak miałem Maka 127mm, to miałem taki właśnie pierścień pośredni, na który nakręcałem VisualBack 2", ale kompletnie nie pamiętam jaki to był gwint.

Tak informacyjnie, to ja ten pierścień zamówiłem w AK i działało ;)

Pozdro :Beer:

 

 

Faktycznie to chyba zostaje tylko Astrokrak, albo Mitek , gdzieś w ofercie miał taki wynalazek

Na marginesie ten gwint jest coś koło 1,75" , albo na polskie M44 albo 45

Kurde to sie nazywa zemsta Sky Wachera :burza: , cholewa nie mogli sie dogadć z Celestronem i ich SCT :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorabiałem do tego złączkę i wiem jaki to gwint ale co Ci po tym? Do tego nic nie wkręcisz z typowym gwintem np M42x1.

 

 

No właśnie piszę że należy się odezwać się do Ciebie w tej sprawie , a tu widzę zupełnie niepotrzebny atak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź suwmiarkę i policz jego średnicę i skok. Będziesz miał odpowiedź.

Przy okazji napiszę Ci o dwóch rzeczach jeśli jeszcze nie wyszukałeś tego w archiwach forów. Po pierwsze przeogniskujesz Maka do jakichś f/16 co ma znaczenie jeśli chodzi o liczenie powiększeń i pól, a po drugie, jeśli ten Mak ma przelot taki jak Mak 127mm to nie obawiaj się winiety w obserwacjach nocnych - nie zobaczysz jej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.