Skocz do zawartości

Dobson


Ati

Rekomendowane odpowiedzi

Małe niezręczne pytanko dotyczące dobsonów.....

 

Czy w większych teleskopach na dobsonie używająć większych powiększeń da się w miarę ładnie "gonić" za planetami czy też dość ciężko obserwować planete?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe niezręczne pytanko dotyczące dobsonów.....

 

Czy w większych teleskopach na dobsonie używająć większych powiększeń da się w miarę ładnie "gonić" za planetami czy też dość ciężko obserwować planete?????

 

 

To zależy od parametrów teleskopu. Ale najczęściej teleskopy na Dobsonie maja duże lustra i mozna dawac duże powiększenia.

Myśle że da rade, tylko na astrofotografie nie ma szans.

W końcu poco by taki montaż skoro ciągle by coś uciekało.

 

Poczytaj na stronie astrokraka.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Mylisz się. Planety Webcamerką można cykać i to bardzo dobre!!!

Ty też sie mylisz CDev bo duży Dobson z długą ogniskową bez prowadzenia nie nadaje się do focenia Planet WEB'em bo za szybko uciekają z jego pola widzenia a i dobrego seeingu na półmetrowe lustro nie jest w Polsce łatwo znaleźć :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nigdy nie obserwowałem przez telepa na dobsonie dlatego nie zabardzo wiem jak tym się ogląda. Chodzi mi głównie o to czy jak lekko pchnę tubus aby gonić za planetką nie przesunie on mi się dalej niżbym chciał i wogóle ciężko będzie znowu nakierować na obiekt?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To wszystko zależy od klasy wykonania dużego Dobsona, nasze przykładowo chodzą na łożyskach popchnięte jednym paluszkiem i stają jak wryte w punkcie gdzie akurat potrzebujemy się zatrzymać na niebie do obserwacji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za taką nagłą zmiane tematu ale chcialbym się dowiedzieć czy teleskop Maksutowa MTO- 11 CA ze spokojem zamontowałbym na montażu soligora za 1440 zł.......O ciężar się nie martwie bo to jest lekkie i małe jak piórko tylko chodzi mi o mocowanie.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I owszem problem taki występuje na chwiejnych statywikach ale po zamontowaniu MTO na Solidny montaż paralaktyczny Soligora można o nim zapomnieć 8)

Zresztą pod WEB'a można do MTO dołączyć niewielki wyciąg obrotowy i też jest po sprawie z ogniskowaniem kamerki :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ati, jeśli chodzi o Dobsony, a sciślej wygodę obseracji z dużym powiększeniem, to kwestia kilku czynników:

1) jakość montażu [wyważenie, tarcie, sztywność]

2) długość tuby

3) wprawa i cierpliwość

Zakładając, że 1) jest O.K., to dwa ostatnie czynniki decydują w praktyce o tym, jakie maks. powiekszenie będziesz stosował przy obserwacji planet. Ja np. mam małego 130mm Dobsa z b. krótką rurą [ca. ok. 70cm, jakies 40cm z przodu do czopów montażu]. Daje radę od biedy obserwować przy 175x, ale to już walka. Najcześciej nie przekraczam 130x - to jest moje maks. powiększenie "wygodne". Myślę, że w przeciętnym , nie za dużym Dobsie 150x to jest granica komfortu dla wiekszości użytkowników, wyżej wymaga sporej wprawy i jest trochę irytujące. Dłuższe tubusy będą się lepiej sprawować, bo można precyzyjniej manewrować i ten limit na pewno sie przesuwa w górę, szczególnie dla wprawionych obserwatorów. Adamo ze swoją ponad metrową rurą na Dobsie dawał podobno nawet 300x [ o ile dobrze pamiętam rozmowę z sierpnia :) ], ale wyobrażam sobie, jak się musiał mordować :wink: Generalnie, do powiększeń 200x i więcej to bym już zalecał zdecydowanie jakiś montaż z prowadzeniem, albo przynajmniej mikroruchy. Pozdrawiam Swiątecznie

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Niestewty Ati nie za bardzo kumasz jak widzę bo duże Dobsony nie nadają się do dużych powiększeń, zwykle mamksimum dla nich to 200-300x przy naszym seeingu oraz bez napędu.

Duże Dobsony służą głównie do obserwacji słabych mgławic, komet czy galaktyk i tam dają pełny full wypas :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Jeżeli chcesz kupic teleskop i zalezy ci głównie na wielkości to radze kupic mniejszy ale z miktoruchami.

Ja poprostu się niespodziewałem takiego olbrzyma jak złozyłem mojego mt-800 dzisaj po wigilji. Na zdjęciach to zdaje się mały ale tak naprawde to to jest ogromna armata.

Naprawde jestem mile zaskoczony. :shock: :shock: :shock: :shock: :D:D:D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop na Dobsonie nie nadaje się do astrofotogafii ??? To tylko kwestia delikatnego prowadzenia ręcznego !! . Ta fotka jest z wiosny tego roku , Syriusz 350/1800 nie miał wtedy sterowania elektronicznego . Dave prowadził go palcem a ja łapałem klatki na kompie :D

 

Jupdob.jpg

 

Nie jest to może coś ciekawego ale napewno dla własnej satysfakcji można robić fotki CCD też Dobsonem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Dobra już skumałem. Jednym słowem Dobson ma zastosowanie do DS

 

Toż to herezja :wink:

 

Zdanie na czerwono prawdziwe :lol::lol::lol:

Zdanie na zielono w 70% prawdziwe :lol::lol::lol:

Zdanie na niebiesko w 50% prawdziwe :lol::lol::lol:

 

Wyciągasz Ati bardzo prawidłowe wnioski i nie słuchaj za bardzo tych co za dużo piszą o herezjach bo to są dopiero herezje do kwadratu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mówcie, że Dobson nadaje się do astrofoto! Można próbować na nim coś pstryknąć , ale z założenia nie jest to teleskop do tego przeznaczony. Nawet jakbyś Piotrze zrobił fote swoim Syriuszem jak Tan Wei Leong z Singapuru swoim Mewlonem (czego Ci życze) to i tak nie będzie znaczyło, że Dobson jest dobry przy takich zastosowaniach, bo planety można focić znaaaacznie bardziej komfortowo nawet teleskopem na prostym paralaktyku bez prowadzenia.

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.