Skocz do zawartości

Vixen 5mm w Syncie 8"


palczak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem prezent w postaci Vixena 5mm -->

http://deltaoptical.pl/okular-vixen-nlv-5-mm,d348.html

Po pierwej obserwacji zaniepokoiłem się, ponieważ obserwując Jowisz, obraz był zamazany w całym polu widzenia. było trochę mgliscie ale to chyba nie powód do rozmazania obrazu? Czy ten vixen jest dobrym okularem do Synty 200/1200 DOBSON?

Edytowane przez palczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten okular jest ok,ale raczej rzadko go będziesz używał z powodu właśnie tego o czym sam powiedziałeś,owe zamazanie to normalka przy tak dużym powiększeniu 240x chyba że trafisz w rewelacyjnie ciemne i pogodne niebo bez zawirowań mas powietrza w atmosferze wówczas zobaczysz co ten okular potrafi(poza tym jowisz jest nisko nad horyzontem i patrząc na niego patrzymy przez sporą część atmosfery ziemskiej która psuje obraz m.innymi właśnie tym falowaniem obrazu).W sumie to lepsze są vixeny seri LVW większe pole lepsza jasność obraz w rodzaju 3d... no i do synty 8 to raczej max to okular 8mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwej obserwacji zaniepokoiłem się,

 

 

Nie przejmuj się. Powiększenie jakie daje okular 5mm w połączeniu z ogniskową 1200mm jest typowo planetarne i wymaga dobrych warunków pogodowych. Poczekaj na lepszy seing, spójrz na Księżyc gdy będzie wysoko lub na Saturna za kilka miesięcy i wtedy tak będzie - :wow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to naprawdę przyzwoity okular planetarny... Jego powiększenie 240x będzie osiągalne przez wiele nocy w naszym kraju (sam najczęściej oglądam powerami 200x i 240x). To co zobaczyłeś, to jak napisał kolega wcześniej efekt nienajlepszego seeingu i niskego położenia planety. Poczekaj do Marsa, a zobaczysz co on potrafi.

 

Sam miałem podobną rozterkę, jak w środku lata, 2 lata temu dostałem LV6 i próbowałem wieczorami (po upalnych dniach) oglądać księżyc i jowisza jakieś 25* nad horyzontem. Pierwsze wrażenie było: "co to za szmelc...", dopiero zimą pokazał swoją klasę na Saturnie i Marsie.

 

Tutaj masz jego test i porównanie do innych:

 

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24&str=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry są uniwersalne różnią się tylko oprawą (srednicą) 1,25 lub 2 cale -tak jak i okulary,np:do okularu 1,25cala kupujesz taki właśnie filtr.Co do księżyca,to polecam w wersji budżetowej Antaresa ND13(cena około 50zł),lub jakiegoś wkręcanego polara (ceny nie pamiętam ale coś około 120-130zł)albo filtr Baader Neodymium Moon&Skyglow -ten jest nie tylko do księzyca dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.