Skocz do zawartości

Gwiazda widmo... zadziwiające


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu wszystkich wpisów wątku mam kilka uwag (takich ogólnych):

 

1. satelity nie obserwują całego nieba (niestety) i to, że czegoś nie wykryły może oznaczać tylko tyle, że akurat żaden nie patrzył w tamtym kierunku. Tu są publikowane alerty z Fermiego, tu ze SWIFTa, a tu jest link do strony głównej GCN. Raczej nie są zahasłowane, bo mogę teraz na nie wejść.

 

2. dla zainteresowanych tematem polecam też GRBlog, gdzie są publikowane alerty GCN (niestety tam też nic nie ma o rozbłysku w tym czasie) oraz stronę Jochena Greinera ale na niej są zamieszczone błyski, co do których nie ma wątpliwości, gdzie wystąpiły (bo np. Fermi podaje pozycje z dużymi błędami na ogół, czasem dochodzącymi do 90 stopni),

 

3. kamery "Pi of the Sky" na miejscu błysku są czasami kilkadziesiąt sekund po wybuchu i jak na razie niczego nie udało się nam zarejestrować (poza jednym fuksem, gdy już przed błyskiem był obserwowany fragment nieba, w którym doszło do wybuchu. Był to GRB080319B). Taki błysk bardzo szybko zanika i kilkadziesiąt sekund "po" jasność bardzo spada. Widać to na krzywych blasku, które można znaleźć kilkając po podlinkowanej stronie.

 

4. wspomniane wyżej kamery stoją w Las Campanas w Chile na szerokości geograficznej 29S i niestety obszar nieba, który jest bohaterem tego wątku jest tam stale pod horyzontem (albo czasami tuż nad, ale to niewiele zmienia).

 

Nasza obserwacja podobnego rozbłysku zaowocowała publikacją w "Nature". Tak więc do dzieła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie czy dojrzałeś tam coś za pomocą GRASS'a? Interesujące mogą być długie ogniskowe np. typ galaktyki, która gdzieś się tam znajduje mógłby naprowadzić na pewien trop. Trzeba by też przyjrzeć się katalogom radioźródeł, aktywnych galaktyk, kwazarów, magnetarów itd.

EDIT:

Na stronie Pi jest rejestracja promieniowania kosmicznego zadziwiająco podobna do przedstawionych tutaj zdjęć:

http://grb.fuw.edu.pl/pi/events/20040915/Frame00940/event3.html

GRASem jeszcze nie świeciłem. Może dzisiaj.

Co do cosmic rayów, to ich specyfikę znam aż za dobrze i gwarantuje ci, że to możemy wykluczyć w 100%. Promieniowanie oddaje swój ślad bezpośrednio na matrycy, więc nie będzie miało zniekształceń wynikających z atmosfery (profil).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem sprzęt w Nowym Meksyku, ogniskowa 3,6 metra. Jeżeli coś tam jest, to dzisiaj to będziemy mieć. Niestety, muszę wychodzić, więc dane udostępnię dopiero po południu. Profesor także obiecał sprawę zweryfikować, więc otrzymał ode mnie dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Sokołowski sprawdził w bazie danych satelitów (tej nocy dokładnie 13794 różnych satelitów):

 

Rzeczywiście ciekawy przypadek.

Bazy danych satelitów z tej nocy zciągnałem i sprawdziłem . Najbliższy był

COSMOS_1415_(GLONASS) , ale ~2 stopnie od współrzędnych, czyli to

nie on.

(...)

Na podstawie katalogów satelitów nie wygląda żeby to był satelita,

ale też nie było za bardzo GRB w tym czasie.

 

Od siebie dodam, że są jeszcze manewrujące satelity wojskowe, których elementów orbitalnych nie ma, albo te które są, mogą być nieaktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panie Lechu za informację. Mam już dane z Nowego Meksyku, niestety coś źle poszło i jakość jest słaba, nie mniej, najciekawsze jest to, że coś tam nieregularnego się objawiło, i to poza wszelkimi wątpliwościami. Albo jest to galaktyka, albo after glow. Jak na galaktykę to trochę dziwna, no chyba, że to dwie kolidujące galaktyki ;)

 

Niech nadejdzie kolejna noc nad Nowym Meksykiem to spróbuję jeszcze raz. W tej chwili robiłem to ogniskową 3,6 metra, ale z pikselem 25 nm. Przydałoby się coś mniejszego. Rozmawiam z właścicielem tego parku, może udostępnią mi coś z długą ogniskową i małym pikselem.

xflash_NM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam jest... tylko ostrości brak ;) Jaki zasięg max. jest na tym zdjęciu? Do głowy przychodzi mi jeszcze jedna hipoteza: obiekt jest z naszego układu i nastąpiła jakaś trudna do wyjaśnienia katastrofa w stylu 17P/Holmes'a. Warto obserwować ten rejon czy coś tam się nie rozrasta przypadkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilkanaście godzin będę miał HiRes tego miejsca. Mam dostać direct control do sprzętu, więc nic się nie powinno już zwalić.

 

Z Europy raczej tej nocy nie ma szans na zdjęcie tego regionu, tym bardziej z PL. Chmury. Co noc będę robił zdjęcia, jak się okaże, że to kolizja stosunkowo niedaleka, to "chmura" będzie rosnąć, a na pewno zmieni miejsce lokalizacji. To była by ogromna podpowiedź.

 

Co do zasięgu, to sądzę, że jest pewnie około 20 mag. Ale sprawdzę.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na weryfikację zdjęcia z DSS i widzę, że strzeliłem w okno ;) To są 3 piękne gwiazdki, do tego lekko z boku. Nie jest to miejsce, które zarejestrowałem wcześniej. Poniżej dowód empiryczny.

 

Zdjęcie z Meksyku nałożonymi już dokładnymi koordynatami obiektu:

xflash_NM1.jpg

 

oraz to samo z DSS:

xflash_DSS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprzęgłem do pracy teleskop na teneryfie ale jak na razie nie mogę się dopchać do kolejki. Jeżeli trafi w podane RA/DEC (i nie zgubi ostrości) to będzie 2 min: IR/UV/bez filtra/fotometryczne V. Przy okazji patrząc na zdjęcia wykonywane przez ten teleskop... i na hardware jaki tam jest to mam wrażenie, że przez czyjąś niekompetencje w ustawieniu setupu marnuje się całkiem niezły sprzęt, który z powodzeniem mógłby dostarczać wartościowych (i estetycznych) zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega z zespołu, Lech Wiktor Piotrowski, napisał kilka zdań o takich błyskach. Zamieszczam je poniżej:

 

 

Bez znalezienia korelacji z jakimś obiektem astrofizycznym bardzo trudno jest orzec, czy ten błysk to nie jest odblask od satelity. "Pi of the Sky" łapie średnio około 1 tego typu błysku na dobe - błysku widocznego na jednej 10-sekundowej ekspozycji, który nie jest w żaden widoczny sposób rozciągnięty i nie można go odrzucić za pomoca żadnych ze znanych nam metod (ale też nie koreluje się z niczym).

 

Tutaj oczywiście jest większa rozdzielczość kątowa, więc tym samym większa szansa na "złapanie rozmycia". Można by spróbować (znając rozdzielczość) oszacować, dla jakiego najdluższego błysku, przy jakiej prędkości satelity nie byłoby widać rozmycia.

 

Patrząc nawet na dane zebrane jednej z ostatnich nocy przez nasz eksperyment - jest satelita, który błyska 13 razy w ciągu 10-sekundowej ekspozycji i są to błyski bez

widocznego rozmycia spowodowanego jego ruchem. Zgrubne oszacowanie "na oko" jest takie, że jeden jego błysk trwa < 0.3 s. Tym samym nawet przy dużej

rozdzielczości jest prawdopodobne, że taki (widoczny na jednej klatce) błysk to niestety refleks od satelity.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy jeszcze jedna możliwość.

Samolot lecący na wysokości 5km z prędkością ok 800 km/h zakreśli w ciągu sekundy ponad 2 stopnie. Na wysokości( w odległości) 10km to będzie sporo ponad 1stopień. Stroboskopowe światło pozycyjne daje błysk co ok. 2 sekundy.

Jest zatem możliwe, że zarejestrowałeś taki właśnie 'błysk flesza'. Pozostałe światła pozycyjne samolotu są znacznie słabsze i świecą ciągle bądź to na czerwono, bądź na zielono.

 

Pozdr.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykluczam samolot, bo je już rejestrowałem. Przy tak czułej kamerze i jasności obiektywu f3,7 nie ma możliwości, żeby nic się nie zarejestrowało poza samym błyskiem. Zobacz, jak to wyglądało z dużo ciemniejszego teleskopu i z krótszej ogniskowej:

http://www.astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27214

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykluczam samolot, bo je już rejestrowałem. Przy tak czułej kamerze i jasności obiektywu f3,7 nie ma możliwości, żeby nic się nie zarejestrowało poza samym błyskiem. Zobacz, jak to wyglądało z dużo ciemniejszego teleskopu i z krótszej ogniskowej:

http://www.astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27214

Przeoczyłem ten temat. Niesamowita fotka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.