Skocz do zawartości

Teleskop do księżyca i planet - prośba o podpowiedź


konrad2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Poczytałem trochę na różnych stronach, ale mimo to wybór jest trudny, dlatego proszę o wsparcie :) Interesuje mnie teleskop do obserwacji księżyca i planet. Jak wiadomo chciałbym mieć największe możliwe powiększenie za pieniądze jakie mogę na to przeznaczyć czyli kilkaset złotych. Z tego co wyczytałem do tej pory, wiem że muszę kupić refraktor, a nie reflektor, najlepiej montaż azymutalny i światłosię f/9 - f/15. Zgadza się?

 

Jedna z propozycji to Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3 (średnica obiektywu 90mm) - 599 zł. Co sądzicie o tym teleskopie w odniesieniu do moich potrzeb (obserwacja planet)? Na Allegro znalazłem też dużo taniej Sky-Watcher SK707AZ2 za 349zł. Rozumiem, że tym drugim zobaczę dużo mniej szczegółów, bo średnica obiektywu to tylko 70mm?

 

A może macie jeszcze inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam(y) na forum!

 

Z tego co wyczytałem do tej pory, wiem że (1)muszę kupić refraktor, a nie reflektor, (2)najlepiej montaż azymutalny i (3)światłosię f/9 - f/15. Zgadza się?

 

ad 1. nie musi być refraktor, zaleta "soczewy" jest brak centralnej obstrukcji która jest w reflektorach ale w zamian jest aberacja chromatyczna której nie będzie w teleskopie lustrzanym. Ta wada refraktorów nasila się ze wzrostem światłosiły teleskopu i powiększenia

 

ad 2. najważniejszą cechą montażu jest stabilność, skoro masz zamiar celować głównie w Księżyc i planety to tymbardziej, bo przy maksymalnych dostępnych tu powiększeniach (powiedzmy apertura w mm x2)z tymi azymutami będzie słabo.

 

ad 3. refraktory w takim zakresie światłosiły to już bardzo długie rury co czyni je raczej mało praktycznymi. (Do planet są układy nawet f/25 ale to już cassegrainy dall-kirkhamy itp)

 

tym 70/700mm to bym raczej głowy sobie nie zawracał - może do obserwacji naziemnych/ przyrodniczych

 

tyle mojego gderania, warte przemyślenia moim zdaniem jest coś takiego. Apertura już całkiem teleskopowa, światłosiła dość uniwersalna, banalny w obsłudze i stabilny montaż. Wady - np.na balkonie dośc trudno dobsonem operować i trochę droższy od Twojej propozycji. Optymalny wydaje sie jakiś pięciocalowy maksutow ale tu niestety cena nowego przekracza wspomniane kilkaset zł - może warto pomyśleć nad czymś z drugiej ręki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refraktor 90/900 to rozsądny i sprawdzony wybór, szczególnie przy ograniczonych zasobach finasowych. Sky-Watchera można dostać już za 579 zł: http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk909az3,6031s

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, najbardziej z tego całego zestawienia podoba mi się Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6", ponieważ statyw wygląda na bardzo masywny i stabilny. Cena 750zł, więc jeszcze przeze mnie akceptowalna :) Chciałbym się jeszcze upewnić czy jest to teleskop, który w tej cenie najlepiej sprawdzi się do obserwacji księżyca i planet?

 

1. Czy światłosia f/7,84 na pewno nie jest zbyt niska? Czytałem w wielu poradnikach, że do planet to raczej f/10 - f/15?

 

2. Czego mogę się spodziewać przy średnicy zwierciadła 153mm (dajmy na to podczas obserwacji księżyca)? Czy będę mógł go przeszukiwać od lewej do prawej w poszukiwaniu niewidocznych gołym okiem kraterów? :) Dopytuję, bo bawiłem się kiedyś teleskopem siostrzeńca i patrząc na księżyc miałem wrażenie, że widzę prawie to samo co gołym okiem tylko odrobinę większe :) No ale to był teleskop z Tesco za 200zł, więc pewnie nie ma co porównywać :)

 

3. Czytałem, że powinno się dokupić soczewkę Barlowa, aby zobaczyć więcej szczegółów. Czy do tego teleskopu też mogę taką dołączyć?

 

4. W jaki sposób (przy korzystnych warunkach pogodowych) uda mi się zobaczyć Saturn? 1,2,3 a może 4 obrazek?

 

saturn.jpg

 

 

 

Dane techniczne

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 153 mm

długość ogniskowej: 1200 mm

światłosiła: f/7,84

montaż: Dobsona, azymutalny

wyciąg: 2" z redukcją na 1,25"

waga tuby optycznej: 6 kg

waga montażu: 8 kg

długość i szerokość tuby optycznej: 114 cm / 18 cm

 

Wyposażenie

szukacz: 6x30

okulary:

 

* Super Plössl 25 mm, powiększenie: 48 razy, pole widzenia: 63’

* Super Plössl 10 mm, powiększenie: 120 razy, pole widzenia: 25’

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko:

 

1. swiatlosila nie ma duzego znaczenia przy obserwacjach wizualnych - bedziesz musial najwyzej zastosowac nieco krotsze i nieco porzadniejsze okulary. dodatkowo te polecane f/nascie to chyba bardziej w kontekscie achromata?

 

2. tak, bedziesz mogl, z odpowiednim okularem i powiekszeniem oraz z dobrym seeingiem. 6" powinno pozwolic na powiekszenie powyzej 200 przy dobrym seeingu. z wiekszych sprzetow niewiele wiecej sie wycisnie, i to tylko w optymalnych warunkach.

 

3. barlow jest jednym z rozwiazan by uzyskac wieksze powiekszenie. innym to kupienie krotkiego okularu.

 

4. cos pomiedzy 3 a 4. ale niestety niecodzien. a od czasu do czasu zobaczysz wiecej jak bedzie seeing planetarny :) cassiniego zobaczysz, cien jak sie troche bardziej nachyla pierscienie tez. podobnie kilka pasow. tyle, ze bedziesz musial miec krotszy, przyzwoity okular.

 

 

sumarycznie: newton 6" na dobsonie na pewno nie jest dedykowanym sprzetem planetarnym. ale za te pieniadze ciezko go bedzie pobic w tym temacie.

 

edit:

i na dokladke szkic (niezapiekny, ale pogladowy) z googla w podobnym teleskopie z krotkim okularem... http://victoria.rasc.ca/gallery/Bill/images/2006/2006.01.13-Saturn.jpg ze zdjeciami ciezko sie porownuje, bo to nieraz zestackowane filmiki, po prostu widac "inaczej"

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze tylko jedno pytanko. Co kupić do powiększenia: Barlowa czy krótszy okular?

 

W zestawie są takie okulary:

* Super Plössl 25 mm, powiększenie: 48 razy, pole widzenia: 63’

* Super Plössl 10 mm, powiększenie: 120 razy, pole widzenia: 25’

Edytowane przez konrad2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze tylko jedno pytanko. Co kupić do powiększenia: Barlowa czy krótszy okular?

 

IMHO - na razie nic (no, chyba ze sprzedawca dorzuci cos w wielkiej promocji za poldarmo - ale jesli dorzuci, to lepiej stargowac z ceny) ;)

 

nie wiem, jak te super-plossle (o ile to na prawde s.p. a nie marketing) wspolpracuja z barlowem - tu musialby powiedziec ktos, kto probowal.

 

a pozniej to znowu zalezy ile chcesz dolozyc gotowki... tania opcja do planet bedzie jakies orto albo przyzwoity plossl... drozej jakies z wiekszym polem (w duzym powiekszeniu nie jest tak banalnie sledzic)... sugerowal bym tez pomyslenie o sprzecie uzywanym - zerknij na gielde, czy ktos nie chce sie tanio pozbyc np jakiegos orciaka w okolicach 6mm?

 

PS: celestia.pl cala przeczytana? ;) bo w sumie nie mowiles, gdzie ten teleskop chcesz trzymac (np jesli balkon to czy zmiesci sie? dobson nie jest wygodny jak nie ma miejsca) czy moze nosic... nie spiesz sie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

tak sie sklada ze ogladalem Planety tym Newtonem i sa bardzo przyzwoite. To bardzo dobry teleskop dla początkującego. Światłosiła jest OK. Newtony f/5 z dużą średnicą luster sie do tego nie nadają najlepiej ale ten jest bardzo dobry. także obiekty DS bedą w jego zasiegu. Polecam początkującemu. Refraktor jest lepszy jeśli musisz nosić teleskop lub stawiać na balkonie, gdzie dobson się nie zmieści. To tez jest bardzo ważne kryterium.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Po pierwsze: Widzę, że polecamy Syntę 6" do planet i Księżyca. Okej, to fajny teleskop, ale do planet to przydałby się jakiś mikroruch, prawda? Jazda początkującego w ogromnych powerach za planetami na montażu dobsona. Już to widzę, jak się irytuje ;) Do obserwacji planet naprawdę potężnym ułatwieniem jest montaż paralaktyczny, czy azymutalny posiadający mikroruchy!

Ale po drugie: Jak wspominałem kilka razy, i jak Wy też wiecie, takie "do planet i Księżyca" wypowiedziane przez początkującego obserwatora, to troszkę to troszkę pachnie niekonsekwencją ;) Biorąc to pod uwagę, że tą Syntą jakiegoś DSka z pewnością złowi, można dojść do wniosku, że byłby to całkiem dobry wybór.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Po pierwsze: Widzę, że polecamy Syntę 6" do planet i Księżyca. Okej, to fajny teleskop, ale do planet to przydałby się jakiś mikroruch, prawda? Jazda początkującego w ogromnych powerach za planetami na montażu dobsona. Już to widzę, jak się irytuje ;) Do obserwacji planet naprawdę potężnym ułatwieniem jest montaż paralaktyczny, czy azymutalny posiadający mikroruchy!

pozdrawiam

Ale jak już montaż z miktoruchami to dobry montaż, a ten kosztuje. Dobson będzie lepszy niż słaby (drgający przy każdym dotknięciu pokrętła mikroruchu) montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu osobom, nawet doświadczonym obserwatorom, AZ3 do pewnych celów w zupełności wystarcza.

Poza tym - owszem - EQ3-2 trochę kosztuje.

Myślę, że warto by się przyjrzeć tez ofertom w dziale sprzedam, albo poczekać na dobrą ofertę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie pozostałe uwagi :)

 

Co do statywu, to owszem mam spory balkon, ale mieszkam blisko wawy, więc i tak planowałem jeździć z tym teleskopem "na łono natury" i tam oglądać niebo. Wiem, że dobson jest duży, ale do samochodu chyba wejdzie co? :)

 

Montaż - skoro przydałyby się mikroruchy to może w takim razie Sky-Watcher (Synta) BKP13065EQ2 (statyw EK2, średnica: 130mm, światłosia f/5)? No ale piszecie, że ten model na dobsonie o którym mowa wyżej, oferuje dużo lepsze możliwości w tej cenie, więc jestem w kropce... Może zapytam inaczej - jak szybko ucieka księżyc bądź saturn z pola widzenia? I czy da się ten ruch jakkolwiek kompensować ustawieniem dobsona czy raczej mija się to z celem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tutaj mącić, ale księżyc i planety szybko Ci się znudzą i wkrótce będziesz chciał sięgać dalej. Ja polecałbym Ci kupić (np. używaną) Synte 8" , jest to sprzęt uniwersalny do obserwacji wizualnych. Do dużych power'ów w dobsonie osobiście polecam motofocuser, podczas ogniskowania nie masz fizycznego kontaktu z tubą przez co nie wprowadza się żadnych drgań.

Saturn utrzymuje się w okularze o przeciętnym polu widzenia (50stopni) kilkanaście sekund, potem trzeba lekko korygować położenie tuby. Jak się samemu obserwuje to nie jest źle, gorzej jak masz kilku obserwatorów i każdemu co chwilę trzeba poprawiać ustawienie. ..

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Ci namieszałem, co? :) Sorki, to nie było zamierzone.

Mikroruchy - owszem, przydają się do planet i to bardzo. To komfort w przypadku ich obserwacji. Ale dobsonem też da radę. Wiele osób tak robi i sobie radzi bez problemu.

Montaż EQ 2 jest be. Nie kupuj. Jest wątły.

I znów wziąwszy pod uwagę to, co napisał kolega Ade powyżej. Na 100% zapragniesz pooglądać dalsze obiekty. Więc 2:1 na korzyść Synty 6".

Pojawia się nowy kandydat - Synta 8". Wiadomo, im większe lustro, tym większe możliwości obserwacyjne. Ale większe lustro znaczy większy i cięższy teleskop.

Zastanów się spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Pojawia się nowy kandydat - Synta 8". Wiadomo, im większe lustro, tym większe możliwości obserwacyjne. Ale większe lustro znaczy większy i cięższy teleskop.

 

Właśnie uprzedziłeś moje kolejne pytanie, bo wytropiłem w sieci ofertę sprzedaży używanego Synta 8" w cenie zbliżonej do nowego Synta 6" :) Chciałem zapytać czy Synta 8" nadaje się do tego samego celu, ale widzę, że tak. Bardzo dobrze, może uda mi się kupić ten mocniejszy, a jak nie to padnie na Synta 6" bo im dłużej z Wami rozmawiam tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to dobry wybór. Spokojnie, nie będę kupował pochopnie, bo 750zł to dla mnie spory wydatek, więc na pewno zastanowię się 5 razy zanim wyjmę kasę z portfela :) Zresztą właśnie dlatego trafiłem na to forum - by o wszystko wypytać i nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Owszem, zawsze może się okazać, że to hobby mi się nie spodoba i wkrótce będę sprzedawał teleskop. No ale dopóki nie spróbuję to tego się nie dowiem :)

 

 

może ty powiedz najpierw ile ty (nie)masz pieniędzy. ;)

 

Te 750zł na Synta 6" to moja górna granica :) Czyli dam się namówić na 800, jeżeli ktoś mi powie, że ma coś dwa razy lepszego i jednocześnie chętnie kupię coś za 500zł jeżeli okazałoby się, że będzie to zbliżone do omawianego Sky Watchera :) Jednak z tego co czytam, to widzę, że wybór jest w miarę przejrzysty i trzeba brać Sky Watchera na dobosie, chyba że trafię coś o lepszych parametrach, ale używanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.